Skocz do zawartości

Szwajcaria - St.Moritz/Engadyna


SkiForum

Rekomendowane odpowiedzi

Szwajcaria - St.Moritz/Engadyna Krótki opis ośrodka krótki opis ośrodka krótki opis ośrodka. Strona ośrodka: http://adresstrony.pl Położenie Dojazd Parkingi (Ilość miejsc, cena, odległość od stoku) Miejscowości (krótka charakterystyka miejscowości w jakiej znajduje się ośrodek, lub miejscowości sąsiednich) Noclegi Trasy (liczba tras, długość tras, poziom trudności, mapki) Ceny (cennik karnetów itp) Kamera online (link do strony z kamerą online na stok) Aktualne warunki (link do strony z aktualnymi warunkami) Serwis narciarski (czy jest/są serwisy narciarskie, + można coś więcej ceny, godziny itp) Instruktorzy / Opieka nad dziećmi Wyżywienie (gdzie można zjeść, jakie jedzenie, jakie ceny) Galeria zdjęć (link do galerii zdjęć z tego ośrodka)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 9 lat później...

Dorzucę co nieco od siebie.

1 dzień w St.Moritz-Celerina zaliczony parę dni temu (koniec stycznia 2018) przy okazji weekendu w Serfaus-Fiss-Ladis.

Ciężko porównywać te dwa ośrodki - Celerina jest parę półek wyżej niż SFL pod wieloma względami.

1. "Geografia" - generalnie jeździ się od >2000mnpm do 3000mpnp. Większość (szacuję 60-70%) tras leży na południowych stokach. Mimo to i pomimo dodatniej temperatury (0C na 3000m, +7C na 2000m) do około godz.12-13 stoki były równe i twarde. Trasy położone na północnych, wschodnich i zachodnich stokach trzymały się dobrze do popołudnia.

2. "Gęstość zaludnienia". Dobre porównanie - Wyjazd pod koniec stycznia, więc już sporo rodzin z okazji ferii było w SFL. W St Moritz nie było tego widać. Na stokach do godz. 11-11.30 w zasadzie pusto. Ani razu nie czekaliśmy w kolejce do wyciągów. Koło 11.30 nagle wpadliśmy na krzesełko do którego postaliśmy z 10 minut - chyba akurat jakaś fala ludzi z hoteli dotarła i się wszystko skumulowało... Od tej godziny do ok 14.30 było na stokach trochę tłoczniej i w paru miejscach zdarzyło się poczekać chwilę w kolejkach.

3. Trasy - raczej nigdzie nie jest jakoś specjalnie stromo. Czarne trasy zazwyczaj mają jakąś jedną ściankę, a reszta (80-90%) trasy jest "dojazdowa". Sporo fajnych czerwonych tras.

Nie wiem na ile to zasługa dobrych warunków i dużej ilości śniegu, a na ile samego zapału Szwajcarów do przygotowywania tras, ale szerokość niektórych robiła duże wrażenie. Niektóre odcinki miały szerokość kilkudziesięciu ratraków:

IMG_2261.jpg

(godz. ok. 9.00 - widok na "22" z krzesła "U")

IMG_2300.jpg

(godz. 9.40 - widok na "15" z krzesła "R". W górnej części trasy po prawej stronie można zauważyć chyba deskarza - to tak dla skali ;) ).

 

Oficjalnie St.Moritz-Celerina chwali się 155km tras. Pomijając dwie niebieskie trasy prowadzące na sam dół do miejscowości, przejechaliśmy wg aplikacji po wszystkich trasach (wyłączając może ze 2-3 kilometry jakichś trawersowych dojazdówek pomiędzy stokami) i wyszło nam 70km "w dół".

Te dwie prowadzące na dół mają po ok 8km, więc w sumie w rzeczywistości ośrodek ma 90-100km...

Miejsce świetne i w sam raz na 1 dzień.

Odradzam trasę prowadzącą do stacji pośredniej pociągu - oznaczona jest jako czarna "olimpijska". Mimo dużej ilości śniegu na trasie sporo przecierów i kamieni, a do tego jest niespecjalnie ciekawa.

4. Godziny - to dość istotne. Z założenia staramy się być pierwsi na wyciągach i na górze. Tutaj stanowi to spore wyzwanie. Większość wyciągów startuje o 7.45. W naszym przypadku doliczając 2godzinny dojazd z Serfaus-Fiss-Ladis oznaczało to pobudkę o 5 rano :). Większość wyciągów kończy pracę o 16.00-16.20. Pozostają dłużej chodzące wyciągi "transportowe" - niektóre do 16.45 wwożą, a do 17.00 zwożą gości.

5. Ceny w knajpach. Knajpa Gluna (po prawej stronie mapki) - duże lane piwo 0,5l - 6,6 CHF. Pszeniczne - 8 CHF. Grzane wino 8CHF.

Knajpa z tarasem widokowym na szczycie Piz Nair na >3000mnpm: mała cola sprite itd., soki (wszystko 0,33l) - 5,6 CHF, piwo 0,3l - od 4,8 do 7,6 CHF, piwo 0,5l od 6,6 do 8,5 CHF. Espresso 4,7 CHF, cappucino 5,4 CHF. Prosseco 0,1l 9,5CHF. Inne alko 2-4cl od 6 do 12 CHF (whisky, koniaki, porto itd.). Na jedzenie nie zwracałem uwagi i nie robiłem zdjęć :).

6. Skipass 1 dniowy na samą część Celerina - 79CHF + 10CHF kaucji. Można płacić w EUR - resztę wydają w CHF. 29.01.2018 kurs wymiany EUR-CHF wynosił w kasie 1,15 (oficjalny międzybankowy w tym dniu to 1,160, więc przyzwoicie).

7. Parkowanie - w naszym wypadku najsensowniej wypadał parking na dole Celerina. Parking jest dość duży. Przyjeżdżając przed 8 parkowaliśmy jako chyba 10, może 20 auto. Opłata za parkowanie 5CHF za dzień. Do kasy i wyciągu trzeba kawałek podejść pod górkę. Na koniec do parkingu zjeżdża się całkiem fajną trasą przez las. Na jej końcu jest nieco stromszy odcinek który można objechać trawersami.

 

W cennikach można znaleźć info o hotelowej cenie skipasu - bodaj 38CHF. Podobno hotele biorące udział w akcji do noclegu dorzucają skipass za 38CHF. Wg jednego źródła jest to cena za cały pobyt, a wg innego - za dzień. Nie mniej warto wiedzieć i doczytać bo jakby nie było - oferta bardzo dobra :). Choć pewnie hotele biorące udział w tej akcji kosztują tyle, że cały sens gdzieś znika ;).

 

Generalnie - bardzo polecam jak ktoś jest w niedalekiej okolicy. Na pewno bardzo warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...