Skocz do zawartości

Włochy - Val di Fassa


SkiForum

Rekomendowane odpowiedzi

Widziałam raz jak kilku śmiałków zjeżdżało z Sass Pordoi poza trasą (ale nie wiem,czy to była akurat ta trasa).Musieli przekroczyć asfaltową drogę i po drugiej stronie ulicy,nieco niżej zaczynała się krótka niebieska dojazdówka ,która kończyła się na dolnej stacji orczyka,kórym z kolei można się podnieść na główną trasę z Belwederu do Lupo Bianco (czyli w stronę Rodelli).

Można też podejść,bo ja wiem 200 metrów? w górę na przełęcz Pordoi,gdzie zaczyna się trasa w stronę Arabby i Belwederu.

Jechali na pewno z przewodnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 98
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Właśnie miałem się spytać o ten szczyt. Chciałem zjechać sobie z Sass Pordoi najłatwiejszym szlakiem offpiste zwanym Forcella Pordoi. Wg mapy szlak kończy się na drodze, pomiędzy dwiema miejscowościami. Czy ktoś może tamtędy zjeżdżał i wie czy jest jakiś skibus, który odbiera narciarzy i przewozi z powrotem do wyciągów? A może da się nim dojechać do dolnej stacji gondoli?

 

Najłatwiejszy to on nie jest.

Załączone miniatury

  • IMG_4217.JPG
  • IMG_4218.JPG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uzupelnieniu mojego opisu:

Gdyby ktoś chciał korzystać z dojazdu skibusem z Monte Pada na Saltrię uprzedzam że bus jezdzi dość rzadko - mniej więcej co godzinę. Warto wygooglać rozkład jazdy. Pamiętam że w moim przypadku w stronę Alpe di Susi odjazd był 10.40 a powrót 14.30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze uzupełnię-dojazdówka jest czerwona,nie niebieska i dochodzi do orczyka zaznaczonego na mapach  jako wyciąg nr 123.

Ale to wszystko,jeśli jedziesz trasą,która prowadzi pod wyciągiem.

Natomiast widzę,że jest jeszcze trasa,która schodzi bardziej na prawo patrząc ze szczytu Sass Pordoi-ta rzeczywiście kończy się w połowie drogi między Pian Frataces (Lupo Bianco),a Passo Sella,czyli miedzy Canazei a Gardeną.Nie wiem na sto procent,ale to dośc daleko od cywilizacji i skibusów raczej nie ma.Może są autobusy rejsowe?Choć zimą przejazd drogowy przez Passo Sella nie zawsze jest otwarty.

Pozostaje autostop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie już wszystko wiem, (...)

 

Wydaje mi się, że rzeczywistość jest bardziej skomplikowana i proponuję pogłębić temat, aby uniknąć przykrych niespodzianek, przede wszystkim dokładnie planując wycieczki (uwzględniając wyciągi i trasy oraz tworząc ramówkę czasową określając miejsce i czas "odwrotu"). Problemem może się okazać przemieszczanie się w Val Gardena. Na skibusy bym nie liczył bowiem droga jest bardzo często zatłoczona i podróż zabiera sporo czasu.

Miejscówka w Canazei pozwala rzeczywiście zwiedzić bardzo dużą połać Dolomitów. Nie poświęcałbym jednego dnia na "podróż" w tłoku i na wyjeżdżonych trasach wokół Selli. Zaliczycie ją fragmentami przy okazji zwiedzania  poszczególnych regionów i to w dwie strony :). Warto się zastanowić czy zamiast trudnodostępnych tras w Alpe Siusi nie wybrać się na podobny teren w Alta Badia i przy okazji zaliczyć sławną Gran Risa.

Co do zjazdu z Forcella Pordoi to rzeczywiście uchodzi on za najłatwiejszy zjazd z Selli, ale absolutnie nie można go niedoceniać!!! W ubiegłym roku zginął ojciec z synem myląc w trudnych warunkach  trasę. W 2009 w okolicach Forcella Pordoi lawina pozbawiła życia 4 ratowników idących na poszukiwania dwóch osób porwanych też przez lawinę. Piszę to dlatego ponieważ widok wielu narciarzy udających się w kierunku Forcelli może uśpić czujność  i sprawić, że poczujemy się jak na przygotowanej trasie, a o nieszczęście nietrudno. Na włoskim skiforum przestrzegają przed lekceważeniem tego zjazdu, bo wydając się nieskomplikowany może się okazać zdradliwy (połacie lodu). Ale nawet kiedy nie zjeżdżamy na nartach na Sass Pordoi warto wyjechać, kiedy jest ładna pogoda - widok niezapomniany. W restauracji na górze serwowali świetny gulasz z jelenia i to za normalne pieniądze :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie z tego sprawę, nie pierwszy raz jadę w Alpy i doskonale sobie zdaję sprawę że łatwo idzie tam się zgubić w dużym ośrodku. Zawsze dzień wcześniej planuje sobie co i jak chcę zobaczyć i jak na razie odpukać nie zdarzyło mi się abym gdzieś utknął czy zgubił. W ten region jadę pierwszy raz, jak zresztą do Włoch więc będę na nowym przez co będę uważał. A co do Alpe Siusi to już właściwie zrezygnowałem za dużo kręcenia i kombinowania zastąpię sobie to wypadem do Predazzo lub gdzie indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Właśnie wróciłem z Val di Fassa. Przez ostatni tydzień pogoda zmienna - 2 dni lampy, 2 dni słabe i 2 dni w miarę OK. Ludzi niestety dużo, na wjazd z doliny, ok. godziny 8:30 trzeba było poczekać 15-30 minut (przy czym w Canazei kolejka idzie szybciej niż w Campitello).

Czego nie polecam:

- Samej Sella Rondy - dużo ludzi (być może to kwestia terminu), dużo jazdy na krzesełkach, długie kolejki, trasy raczej słabe, pod koniec dnia w fatalnym stanie.

Co polecam:

- Arabba/Porta Vescovo/Marmolada (w tym sezonie brak połączenia na nartach między Porta Vescovo a Marmoladą ze względu na zagrożenie lawinowe na trasie z Passo Padon do Passo Fedaia) - fajne czarne trasy, mało ludzi, dobre miejsca na freeride bez foczenia, a także fajne knajpy z naprawdę dobrym jedzeniem w miarę dobrych cenach (ofc. jak na ten region i fakt, że jemy na stoku)

- Czarny Saslong - legendarna trasa zjazdowa, moim zdaniem bardzo przyjemna, dość mało ludzi

- Gran Risa w Alta Badia 

- Trasa z Secedy do St. Ulrich - płaska, szczególnie w dolnym odcinku, ale długa i ładne widoki

- Sass Pordoi

Oczywiście to nie są jedyne fajne trasy w regionie, tylko subiektywnie wybrane najlepsze ;).

 

Generalnie mimo sporej ilości ludzi i nieidealnej pogody uważam wyjazd za udany i polecam wszystkim ten region. Szczególnie w niskim sezonie, pod koniec marca może tam być naprawdę super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w tym rejonie pod koniec stycznia, z pogodą udało mi się średnio. Tylko jeden dzień był z lampą, a tak to 3 dni było częściowe zachmurzenie, 2 dni znowu cały dzień padał śnieg, także pogoda nie rozpieszczała ale najgorzej nie było. Ale co do samego regionu to naprawdę jest świetny, podczas mojego pobytu ludzi nie było dużo, w kolejce stałem jedynie w Canazei aby wjechać na górę ale to było góra 10 min. Nie polecał bym wjazdu na Campitello koleją linową bo kolejki z samego rana są straszne zdecydowanie szybciej to idzie w Canazei. Teraz napiszę co myślę o poszczególnych ośrodkach, które odwiedziłem podczas pobytu.

 

 

-Buffaure/Ciampac- w zasadzie nie odradzam,nie polecam, ciekawa trasa do gondoli od strony Pozza di Fassa, fajny początek trasy natomiast końcówka płaska. Druga ciekawa trasa jest wzdłuż linówki od strony Alba di Canazei, czarna fragmentami bardzo stroma, warta jak najbardziej kilku zjazdów. Reszta tras tak o normalna bez rewelacji. 

-Passo San Pellegrino- zdecydowanie na tak! Świetne trasy, świetnie przygotowane i bardzo mało ludzi. Polecam na początku wjechać na Col Margherita linówką, biegnie do niej fajna czarna trasa. U góry również jest kilka fajnych czarnych tras, turystycznie można zjechać do Falcade. Widoki bardzo ładne ale po drodze musimy przejść przez ulicę, potem z Falcade możemy się ponowne wrócić na Col Margherita. Jeśli tutaj nam się znudzi może zjechać do linówki i przenieść się na drugą stronę ośrodka. Na parkingu jest specjalny wyciąg, który nas tam przewiezie, tam również fajne czerwone trasy, ogółem polecam.

-Marmolada- Podróż na ten szczyt zaczynałem w Canazei, szybko przeskoczyłem do Arabby i potem starszymi wyciągami transportujemy się pod linówkę na Marmoladę. Pech chciał że do dojazdu na Marmoladę piękna pogoda, chwila moment i naszły chmury i u góry z widoków nici. Choć trasa z Marmolady bardzo ciekawa, zdecydowanie tu bym wrócił ale w lepsza pogodę. Udając się na Marmoladę warto się zatrzymać na Porta Vescovo, fajne trasy z samej góry lub od stacji pośredniej. Niestety podczas mojego pobytu były przygotowane słabo, ale to przez nocny duży opad śniegu.

-Sella Ronda- osobiście polecam ja osobiście przejechałem pomarańczową, fakt jest dużo wyciągów i kilka nie ciekawych tras. Ale widoki w ładną pogodę są tego warte, w czasie gdy ja byłem to na trasach nie było dużo ludzi może i przez to miło Ronde wspominam.

-Ski Center Latemar- Do tego ośrodka dostałem się z Predazzo gondolą, mnóstwo ciekawych tras, dobrze przygotowane jak najbardziej warto według mnie tu przyjechać.

 

 

Podsumowując cały wyjazd mogę powiedzieć tyle że jak dla mnie Włochy biją na głowę Austrię, jest to moja opinia na podstawie porównania takich ośrodków jak dolina Zillertal,Kaprun-Zell am See, Serfaus Fiss Ladis. Włochy mają klimat, świetna kuchnia ogólnie czułem się tu dużo lepiej niż w Austrii. Co roku staram się odwiedzać inny ośrodek narciarski i nie wracać w te miejsca w których byłem. Lecz po wizycie we Włoszech muszę to zmienić bo już wiem że wrócę tu za rok, bo zostało mi jeszcze dużo do zobaczenia np, Val Gardena, Alta Badia czy Marmolada w lepszą pogodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

witam . czy byłby ktos chetny i ułożył tydzien zjazdowy w okolicach Pozza  dla średniozaawansowanej starszej pary ? raczej bez czarnych tras..

Chcecie kupić skipass tylko na Val di Fassa, czy kupujecie Dolomiti Superski? Od tego zależy, co można będzie Wam polecić.

 

Ja mam za to pytanie, czy ktoś kiedyś dojechał na nartach z Val di Fassa na Kronplatz i z powrtoem w ciągu jednego dnia. Chciałem się przejechać słynną trasą Herrnegg na Kronplatzu i zastanawiam się, czy jest czasowo możliwe obrócenie na Kronplatz i z powrotem. Wg strony internetowej jest często jeżdżący skibuss spod dolnej stacji wyciągu Sponata w Alta Badia, do dolnej stacji wyciągu Piccolino na Kronplatzu. Czas podrózy tym skibussem w jedną stronę, to 20 minut. Czy ktoś próbował coś takiego osiągnąć? Generalnie startowałbym w Canazei, wraz z otwarciem wyciągów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morwi nie jest źle  ,  na innym forum masz relację  chłopaka który jest tam w tej chwili ..

ja też jadę za tydzień, śnieg ma spaść..nie będzie źle mam nadzieję..

 

No mam nadzieje że nie będzie tragedii, roku temu jak byłem w tym samym terminie to było bajecznie, mnóstwo śniegu, sporo słońca i naprawdę na stokach było luźno. Rok temu Włosi mieli śnieg a Austria miała klęskę w tym roku role się odwróciły, ale na prognozie długoterminowej jest szansa na większy śnieg. Ale nie napalam się bo to tylko i wyłącznie prognoza długoterminowa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mam nadzieje że nie będzie tragedii, 

Witam

właśnie jestem w Canazei i mogę powiedzieć tylko tyle :

- ludzi tak mało ja nie pamiętam praktycznie sami na wyciągu

- jeżeli chodzi o śnieg i warunki to jak na takie opady nie jest źle, jeżeli masz ciąg do jazdy poza trasą to niestety na dzień dzisiejszy nie poszalejesz lecz jeżeli potrafisz opanować "zew natury" i poruszasz się po wytyczonych trasach to prawie wszystkie główne trasy są przejezdne, śnieg głównie sztuczny techniczny więc miejscami występują oblodzenia lecz naprawdę wyszalejesz się ponieważ jak napisałem wcześniej nie ma żadnych kolejek do wyciągów

- co do pogody to zapowiadają na piątek i sobotę intensywny opad w Twoim przypadku to miłe w moim mogło by popadać po południu w piątek i niech sypie całą sobotę  :rolleyes:

- jedna ważna rzecz okazało się ,że od sezonu 2014/2015 SKIBUS na terenie Canazei i okolic jest dodatkowo płatny w hotelu 6 euro a w kasie ze skipas 10 euro na 6 dni więc lepiej kupić w hotelu.

To tyle w załączeniu na szybko zrobione dziś zdjęcie na Colfosco

 

Pozdrawiam

smoczek

 

20150112_130335.jpg 20150112_130337.jpg 20150112_130342.jpg 20150112_130347.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Jakiś czas temu pytałem się czy da się dojechać w 1 dzień na nartach z Val di Fassa na Kronplatz, zjechać do Brunico i wrócić.

 

Odpowiedź brzmi - da się.

 

Wystarczy wjechać pierwszą gondolą z Alby, a następnie kierować się w stronę Alta Badia. Przedostać się do La Villa, skąd musimy dotrzeć pod wyciąg Sponata. Po zjeździe trafiamy na parking skąd odjeżdża darmowy skibus do miejsca nazwanego Piculin, które jest punktem wejścia do ośrodka Kronplatz. Radzę sprawdzić rozkład skibusa na stronie ośrodka Alta Badia, ponieważ jeździ on dość rzadko i szkoda tracić czas na stanie i czekanie. Powrót do Val di Fassa tą samą drogą. Jeżeli nie zdążymy skorzystać ze zjazdu do Alby gondolą, zawsze można zjechać na nartach do Canazei i wziąć skibussa do Alby. Natomiast w naszym wypadku nie było to specjalnym problemem i spokojnie zdążyliśmy wrócić do Alby gondolą, a pragnę dodać, że udało nam się nawet coś zjeść w knajpie na Kronplatzu. Oczywiście wszystko to przy założeniu, że w grupie, z którą będziemy robić tę trasę znajdują się narciarze zaawansowani. I nie chodzi tu o trudność samej trasy, a o sprawność i szybkość zjazdów. 

 

Jeśli chodzi o sensowność tej wyprawy to jak najbardziej polecam. Podróż skibusem nie zajmuje długo, a można pojeździć na fajnych czarnych trasach na Kronplatzu, w tym jednej znanej z żeńskiego pucharu świata. Jedyna uwaga jest taka, że Kronplatz znajduje się stosunkowo nisko i np. tej zimy śnieg był tam dramatyczny w porównaniu do wyższych partii Sella Rondy. Ale jeżeli jest wystarczająco zimno + nie straszne nam wyzwania, to jak najbardziej fajna przygoda. 

 

Jako, że w tym roku również jadę do mojego ukochanego Val di Fassa, chciałbym tym razem odwiedzić Cortinę. I tutaj pojawia się kolejne pytanie - jak wygląda droga z Val di Fassa do Cortiny? Którędy najlepiej jechać? Czy da się przejechać, nawet gdy jest zaśnieżona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu pytałem się czy da się dojechać w 1 dzień na nartach z Val di Fassa na Kronplatz, zjechać do Brunico i wrócić.

 

Odpowiedź brzmi - da się.

 

Wystarczy wjechać pierwszą gondolą z Alby, a następnie kierować się w stronę Alta Badia. Przedostać się do La Villa, skąd musimy dotrzeć pod wyciąg Sponata. Po zjeździe trafiamy na parking skąd odjeżdża darmowy skibus do miejsca nazwanego Piculin, które jest punktem wejścia do ośrodka Kronplatz. Radzę sprawdzić rozkład skibusa na stronie ośrodka Alta Badia, ponieważ jeździ on dość rzadko i szkoda tracić czas na stanie i czekanie. Powrót do Val di Fassa tą samą drogą. Jeżeli nie zdążymy skorzystać ze zjazdu do Alby gondolą, zawsze można zjechać na nartach do Canazei i wziąć skibussa do Alby. Natomiast w naszym wypadku nie było to specjalnym problemem i spokojnie zdążyliśmy wrócić do Alby gondolą, a pragnę dodać, że udało nam się nawet coś zjeść w knajpie na Kronplatzu. Oczywiście wszystko to przy założeniu, że w grupie, z którą będziemy robić tę trasę znajdują się narciarze zaawansowani. I nie chodzi tu o trudność samej trasy, a o sprawność i szybkość zjazdów. 

 

Jeśli chodzi o sensowność tej wyprawy to jak najbardziej polecam. Podróż skibusem nie zajmuje długo, a można pojeździć na fajnych czarnych trasach na Kronplatzu, w tym jednej znanej z żeńskiego pucharu świata. Jedyna uwaga jest taka, że Kronplatz znajduje się stosunkowo nisko i np. tej zimy śnieg był tam dramatyczny w porównaniu do wyższych partii Sella Rondy. Ale jeżeli jest wystarczająco zimno + nie straszne nam wyzwania, to jak najbardziej fajna przygoda. 

 

Jako, że w tym roku również jadę do mojego ukochanego Val di Fassa, chciałbym tym razem odwiedzić Cortinę. I tutaj pojawia się kolejne pytanie - jak wygląda droga z Val di Fassa do Cortiny? Którędy najlepiej jechać? Czy da się przejechać, nawet gdy jest zaśnieżona?

Do Cortiny nie dojedziesz na nartach z VdF (przynajmniej nie na zjazdowych) - samochodem też nie za bardzo ma to sens: z VdF do Cortiny jest około 2 godziny drogi samochodem. Lepszym rozwiązaniem jest założenie bazy gdzieś w okolicach Alta Pusteria, np. Dobiacco (1/2 godziny dojazdu samochodem do Cortiny) - stamtąd jest skibus do Cortiny, a możesz jeszcze jeździć w Alta Pusteria (super stacja), Kronplatz., Alta Badia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...