Skocz do zawartości

Włochy - Passo del Tonale


SkiForum

Rekomendowane odpowiedzi

jeśli liczysz tylko 'łąkę' po północnej stronie przełęczy (naprzeciw Preseny) to nawet na pół dnia. Chociaż skrajne doliny (conrabandieri i na przeciwnym krańcu) -całkiem, całkiem... Jeśli z lodowcem i Ponte di Lego -Temu to gratuluje kondycji..... jak na jeden dzień.

Spokojnie wszystko to można oblecieć w jeden dzień - to tylko 70 km tras :) Mapki i opisy Tonale trochę oszukują podając 100 km - dodają do statystyki także te skirouty - nawet te pod górę :) Jest oczywiście pytanie po co wszystko na raz? :) ...mnie się chciało ze względów poznawczych :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malutki apel nie PONTE di Legno tylko Pontedilegno jakas maniera się na naszym forum wytworzyła - a nazwa miejscowosci to JEDEN wyraz pozdrawiam al

nie tylko na naszym forum.... ;) http://it.wikipedia..../Ponte_di_Legno kilka razy osobno (ale i razem na fotce). Na polskich stronach zawsze spotykałem osobno.... a tu razem... ;) http://www.adamellos...tedilegno&lan=1 coś za dużo niejednoznaczności.

Użytkownik mig12345 edytował ten post 26 luty 2010 - 14:10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie wszystko to można oblecieć w jeden dzień - to tylko 70 km tras :) Mapki i opisy Tonale trochę oszukują podając 100 km - dodają do statystyki także te skirouty - nawet te pod górę :) Jest oczywiście pytanie po co wszystko na raz? :) ...mnie się chciało ze względów poznawczych :)

ja wole sie delektować w mniejszym tempie, przynajmniej zapamiętam wiecej niż pomieszaną kakofonie widoków, tras i wyciągów... Jakoś mnie nie odrzuca od ponownej wizyty w tej samej knajpce...... :D:D ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
nie nastawialbym sie szczegolnie na zycie nocne w w Ponte, maja kilka dobrych knajp, jedna nawet baaaardzo dobra z klasyczna wloska kuchnia, knajpa droga nawet jak na wloskie standardy. W Tonale jest troche wiecje knajp i jakies disco tez sie znajdzie tylko ze polowa grudnia to chyba jeszcze nie bardzo imprezowo bedzie, ale fakt Tonale bije na glowe Ponte pod tym wzgledem. Co do jezdzenia to zdecydowanie Presena w Tonale i kilka fajnych trasek lesnych w POnte.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam jesli mozna prosic o namiary na sprawdzone apartamenty w tym rejonie, z gory dzieki za pomoc pozdrawiam

http://www.iridehote...ero/index.shtml Bylem tam w 2 tyg skifreeweek w tym roku. Schludnie, czysto, mila obsluga i kominek w pokoju (trzeba poprosic). Bez fajerwerkow ot poprawna kwatera w Ponte. Do wyciagow 5 min samochodem, Skibusy pewnie tez jezdza ale nie sprawdzalem. 5 min na piechote super knajpa z super jedzeniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

tylko gondolka...chyba ze przez las freerideowo ;-)

No nie bardzo to prawda :) jeśli jesteś pod dolną stacją gondoli to przechodzisz przez jezdnię i jedziesz niebieską trasą, która łączy się później z tą czerwoną, która leci z Paradiso, łączy się gdzieś przy psach :) Oczywiści znacznie fajniej jest jechać z góry od gondoli, bo można nabrać prędkości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jak miniesz psy to i tak dalej trasa sie konczy przy srodkowej kolejce gondolki laczacej Paso z Ponte...jesli sie myle to sory :)

A, o tą gondolkę ci chodziło :) OK, ale ja zrozumiałem, że kolega nie pyta w sensie dosłownym o Ponte tylko ogólnie o obszar. Jeśli jednak pyta dosłownie to lepszą wersją wydaje mi się minięcie tej stacji pośredniej, dojazd do końca niebieskiej trasy, potem krzesełko (nr 10?) a potem czerwono-czarną w dół :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jak miniesz psy to i tak dalej trasa sie konczy przy srodkowej kolejce gondolki laczacej Paso z Ponte...jesli sie myle to sory :)

Trasa nie kończy się tam. Prowadzi w dół do dolnej stacji krzesełka w Ponte... Koncowy fragment dość płaski wzdłóż rzeki. Potem wyjazd krzesełkiem i jesteśmy na 'gebicie' Pontedilegno-Temu. Dużo fajnych tras w lesie. Powrót niestety gondolką. Uwaga! Juz przy posredniej stacji gondolki jest ostrzeżenie we wszystkich znanych Włochom językach (chyli po włosku.... ;) ;) ), że zjazd prowadzi przez czarne trasy (dopiero po krzesełku) i niewprawni mogą utknać (faktycznie jest stromo)... Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Ostatnio rzadko zaglądam na forum ale przy okazji pobytu na nartach we Włoszech poczytałem opinie o tym właśnie ośrodku. Ciekawe. Zwłaszcza porównanie z Białką. To jakiś absurd świadczący o tym że porównujący nie był albo w Białce albo w Tonale. Ale mniejsza z tym. Ciekawa jest też uwaga o 600 metrowej ściance na trasie z Contrabbandieri. Ciekawe gdzie ona jest ? Zjechałem dzisiaj stamtąd dwa razy i nie zauważyłem. Podobnie jak braku śniegu którego jest b. dużo na tej wysokości trasy są powyżej 1900 m npm. Pogoda jak zwykle w Dolomitach - super, w przeciwieństwie do Austrii. Dzisiaj była inwersja na 2000 m ok. 7 stopni i piękne słońce. Ośrodek na pewno nie jest na jeden dzień dla przeciętnego narciarza a nawet na dwa dni. Trudno to wszystko sprostować co napisali ludzie którzy zapewne tu nigdy nie byli, albo żyją z organizowania wyjazdów w inne rejony Alp. Moje wrażenia są następujące: - dużo zróżnicowanych i długich tras od łatwych niebieskich po bardzo wymagające czarne, - dużo śniegu, - mało ludzi (chociażby w porównaniu z MDC i Marilleva, Folgarida), - niezła infrastruktura, - pogoda obecnie doskonała - jak zazwyczaj po tej stronie przełęczy Brenner. Czego więcej chcieć - nie wiem. Przyjechałem w tym roku do miejscowości Mezzana. Jestem tutaj w Val di Sole pierwszy raz i jedno co mogę polecić to właśnie Passo del Tonale. Z Mezzany 20 km samochodem pod górę (brak sensownego połączenia skibusem). Ale uważam, że warto w porównaniu do MDC, Marilleva, Folgarida gdzie ludzi baaardzo dużo ludzi, trasy mniej ciekawe i źle oznakowane a gorsza infrastruktura (gondolki sprzed 30 lat - ta z Marrilevy 900 w górę to jakaś katastrofa, wolne kanapy bez osłon - czasami wieje itd.) Pozdrawiam Wojtek

Użytkownik wojtek pw edytował ten post 30 styczeń 2013 - 21:50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Cześć

Ostatnio rzadko zaglądam na forum ale przy okazji pobytu na nartach we Włoszech poczytałem opinie o tym właśnie ośrodku. Ciekawe. Zwłaszcza porównanie z Białką. To jakiś absurd świadczący o tym że porównujący nie był albo w Białce albo w Tonale. Ale mniejsza z tym. Ciekawa jest też uwaga o 600 metrowej ściance na trasie z Contrabbandieri. Ciekawe gdzie ona jest ? Zjechałem dzisiaj stamtąd dwa razy i nie zauważyłem. Podobnie jak braku śniegu którego jest b. dużo na tej wysokości trasy są powyżej 1900 m npm. Pogoda jak zwykle w Dolomitach - super, w przeciwieństwie do Austrii. Dzisiaj była inwersja na 2000 m ok. 7 stopni i piękne słońce. Ośrodek na pewno nie jest na jeden dzień dla przeciętnego narciarza a nawet na dwa dni. Trudno to wszystko sprostować co napisali ludzie którzy zapewne tu nigdy nie byli, albo żyją z organizowania wyjazdów w inne rejony Alp. Moje wrażenia są następujące: - dużo zróżnicowanych i długich tras od łatwych niebieskich po bardzo wymagające czarne, - dużo śniegu, - mało ludzi (chociażby w porównaniu z MDC i Marilleva, Folgarida), - niezła infrastruktura, - pogoda obecnie doskonała - jak zazwyczaj po tej stronie przełęczy Brenner. Czego więcej chcieć - nie wiem. Przyjechałem w tym roku do miejscowości Mezzana. Jestem tutaj w Val di Sole pierwszy raz i jedno co mogę polecić to właśnie Passo del Tonale. Z Mezzany 20 km samochodem pod górę (brak sensownego połączenia skibusem). Ale uważam, że warto w porównaniu do MDC, Marilleva, Folgarida gdzie ludzi baaardzo dużo ludzi, trasy mniej ciekawe i źle oznakowane a gorsza infrastruktura (gondolki sprzed 30 lat - ta z Marrilevy 900 w górę to jakaś katastrofa, wolne kanapy bez osłon - czasami wieje itd.) Pozdrawiam Wojtek

Wszystko to prawda Wojtku co piszesz dla tej chwili. Byłem tam kilkanaście razy. Porównanie do Białki to wytwór kretyna oczywiście ale parę Twoich sugestii jest niezywkle mylących. Naprawdę trudnych tras w Tonale, Ponte i Temu nie ma - chyba, że warunbki bedą trudne - ale jak pisze sz tak nie jest. Contra to Moja ulubiona trasa w rejonie i jest tam ścianka i ma 600 metrów choć jest dwudzielna. :) Rzadko nią jeździłem bo zazwyczaj ciekwiej jest z boku. :) Tonale jest do przejechania w cztery godziny dla przecietnego narciarza - tyle mniej więcej to zajmowało ze srednimi grupami. Widziałem, że o 1 dniu na Tonale pisał Szymek ale w przeciwieństwie do nas on naprawdę nieźle jeździ na nartach, więc mysle, że i tak wydłuzył czas. Oczywiście zakładam że nie jeździmy po każdej z górek na dole bo wtedy zrobimy sobie klasyczna Białkę a nie o tym pisałeś przecież. Zgadzam sie z Tobą, że to świetny, tani i niedoceniany rejon który mozna polecić wszystkim.Znakomita jazda poza tez się znajdzie. Swietne - bo zmienne warunkie sniegowe dają poczucie nowości i możliwość odkrywania tych samych tras na nowo nawet następnego dnia. Białka jest na dole

Użytkownik Mitek edytował ten post 13 marzec 2013 - 00:24

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnie tylko kilkoma fotkami: dolna cześć Contrabandierii, aparat mocno spłaszcza... P2144127.JPG Trasy w Ponte[...] daja sporo mozliwosci pojeżdzenia P2144103.JPG "Białka" - widok z gondolki na Paradiso P2134000.JPG

Użytkownik mig12345 edytował ten post 13 marzec 2013 - 08:31

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

 Hej, wybieram się ze znajomymi do Ponte di Legno w terminie ferii 15.02.14 - 22-02.14 

Byłem w tym rejonie już w 2001 ale od tego czasu pewnie wiele się zmieniło  :lol: i mało pamiętam.

Czy ktoś może polecić ulubione trasy  i jakąś knajpkę z tarasem i fajnym widokiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od czerwonej 22. Na górze masz knajpę z widokiem na Presenę i trasę Paradisso.... Jak będziesz chciał kiedyś zjechać to stamtąd do Ponte masz kilka km fajnej trasy. Można tez zjechac krzesełkiem a potem gondolą do Ponte....

kilka razy? właśnie ta (szczególnie na eksponowanym odcinku na grani - wrażenie lotu nad górami)  i każda czerwona w Ponte... Conrabandieri- ale powyżej 'rozjazdu' 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...

Mam pytanie do tych, którzy byli w Tonale w okresie freeski w grudniu.Jak wyglądała sytuacja ze śniegiem, jak część tras była otwarta i czy jest w tym okresie dużo narciarzy ?wolałbym uniknąć tłoku na trasach. Wiem,że każda zima jest inna i w grudniu różnie to bywa,ale chodzi mi o jakieś uogólnienie jak to wyglądało w poprzednich latach. W zeszłym roku od końca listopada większość tras we Włoszech była już otwarta,a rok wcześniej był problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Za tydzień wybieram się do Val di Sole. Dwa dni chce przeznaczyć na Passo del Tonale. 

Mam pytanie o trasę Paradiso która biegnie z Passo Paradiso. Rozchodzi się o śnieg... a raczej jego niewystarczającą ilość :( Trasa nie ma naśnieżania? Przeglądałem zdjęcia oraz jakieś informacje na stronach - lecz tych dużo nie znalazłem, i potwierdza się moja obawa że trasy: czarna Paradiso i czerwony wariant Paradiso w strone Ponte di Legno to tylko na naturalnym śniegu. Szkoda bo liczyłem na zjazd z Preseny od nowej gondoli 3000m n.p.m do Ponte di Legno.

Tak samo myślałem o jednym dniu w Pejo. Super gondolka na 3000m n.p.m i fajna trasa czerwona nr 12 Val della Mite - niestety też bez naśnieżania, więc jeszcze zamknięta. 

Kilka dni temu sypnęło tam około 50 cm śniegu, jednak to jeszcze zdecydowanie za mało aby te trasy były otwarte...

Co to za czasy nastały żeby w środku zimy w wysokich partiach Alp martwić się o śnieg...  :o  :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Dzień dobry,

 

Mam pytanie do obeznanych - jak mogą wyglądać warunki śniegowe w Tonale / Ponte di Legno pod koniec marca i na początku kwietnia ???

Temat tego regionu nieco umarł, widocznie mało nas tam śmiga.

Wybieramy się tam od 16-go i też ciekawi mnie jaka pogoda będzie.

W linku prognoza pogody na najbliższe dni https://www.yr.no/st...tidsvarsel.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...