Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Słowacja - Kubinska Hola

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
130 odpowiedzi w tym temacie

#41 Skyflyer

Skyflyer

Użytkownik

• PipPipPip
  • 505 postów
  • Na forum od: 11.2006
217
  • Umiejętności: 7
  • Gliwice

Napisano 03 marzec 2012 - 22:23

Relacja z dnia dzisiejszego (sobota, 3 marca):

DOJAZD
Z Gliwic dość daleko jak na 1-dniowy wypad, bo około 3,20h (przez Korbielów) i niezbyt przyjemnymi drogami. Jest nowa obwodnica Bielska i to jedyny plus. Po stronie słowackiej podobnie, tyle że dużo mniejszy ruch. Droga pod wyciągi wąska, kręta i trochę dziurawa, ale obecnie bezśnieżna. Parkingi duże, w dniu dzisiejszym prawie całe zapełnione (czyli ok. 300m marszu pod wyciągi jak się dojedzie na godzinę 11 tak jak ja). Natomiast ośrodek warto odwiedzić np. wracając z Jasnej - wtedy można jeszcze zdążyć na poranne, ubite trasy. Chyba że ktoś lubi wstawać o 5.

WYCIĄGI/TRASY
Jest to właściwie jeden niezwykle szeroki (i długi) stok, podzielony na II odcinki. Od mojego ostatniego pobytu dobudowano II odcinek krzesełek. Oba odcinki dość wolne, jak ktoś chce szybciej dostać się na górę to może skorzystać z wyciągów talerzykowych (również II odcinki, tyle że po drugiej stronie trasy). II odcinek wyciągów jest jednym z najdłuższych na Słowacji - 1500m.
Trasy - w części dolnej i górnej wspólny zjazd o imponującej szerokości około 200m, a w środkowej tzn. od połowy górnego wyciągu rozdziela się na 2 węższe (ale wcale nie wąskie). Ten przy wyciągach talerzykowych jest znacznie bardziej uczęszczany niż pod krzesłami - pewnie dlatego że pod krzesełka prowadzą 2 krótkie czarne odcinki (jeden nieubijany, oznaczony tablicą "Freeride zone"). Ale na tym ubijanym prawie każdy sobie da radę, a warto przejechać na trasę pod kanapą, bo reszta już nie jest trudna.

II krzesełko spowodowało niestety znacznie większy tłok na trasach, bo żadnej nowej trasy nie przybyło. Mimo że trasy są b. szerokie, to 4-osobowa kanapa + 3 równoległe wyciągi to trochę za wiele jak na jeden stok. Zwłaszcza dało się to odczuć dziś, przy tłumie ludzi który odwiedził Kubińską Holę - nie ma co się dziwić, gdyż pogoda była iście "plażowa" - bezchmurne niebo i + 3 stopnie (na dole).

WARUNKI ŚNIEGOWE
Śniegu oczywiście mnóstwo, nawet na łąkach w okolicach miast (inaczej niż w Polsce). Niestety śnieg na trasach bardzo miękki (nasłoneczniony stok), a masa ludzi dodatkowo przyczyniła się do ogromnych muld już od południa. Mimo wszystko wyjazd bardzo udany, ale w marcu polecam raczej wyłącznie rano.

szczyt3.JPG

Zdjęcie 1 - krótki "czarny" łącznik do trasy pod kanapą - to ten "ubijany", choć może nie wygląda:)
2-4 - dolny stok
5-11 - górny stok i okolice szczytu

Załączone miniatury

• czarnatrasa.JPG
  • dolnystok1.JPG
  • dolnystok2.JPG
  • dolnystok3.JPG
  • gornystok1.JPG
  • gornystok2.JPG
  • gornystok3.JPG
  • gornystok4.JPG
  • szczyt1.JPG
  • szczyt2.JPG

Użytkownik Skyflyer edytował ten post 03 marzec 2012 - 22:27
opisy zdjęć

#42 daro65_del

daro65_del

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2429 postów
  • Na forum od: 03.2009
216
  • Umiejętności: 1

Napisano 19 listopad 2012 - 10:55

Problem z dojazdem będzie i w nadchodzącym sezonie gdyż nie planują uruchomienia ski-busów: D.Kubin - Kubinska Hol'a - D.Kubin.
Wprawdzie z Krakowa biuro Antałek organizuje autobusy ale nie znalazłem biura z okolic Katowic - może ktoś zna to proszę o info.
Natomiast noclegi w rejonie dolnej stacji są bdb drogie, przynajmniej te o których się dowiedziałem.
Szkoda, że www.skibus.pl nie ma tego kierunku w ofercie.

#43 daro65_del

daro65_del

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2429 postów
216

Napisano 19 listopad 2012 - 17:46

Ja z czystym sumieniem polecam ten region, bo byłem tam jakieś 2 lata temu. Łatwy dojazd, a dzięki mnóstwu miejscom postojowym nie traci się czasu na poszukiwanie parkingu.

Łatwy dojazd jest ale tylko własnym pojazdem.

Mając noclegi w D.Kubinie za każdym razem trzeba odpalać bo brak ski-busów, itp.
Widać, że nie tylko nasze ośrodki/ stacje mają problemy z dowozem chętnych pod stok.

#44 JG77

JG77

Użytkownik

• PipPipPip
  • 569 postów
  • Na forum od: 01.2011
172
  • Gliwice

Napisano 20 listopad 2012 - 09:44

Fajny ośrodek ,lubię go ,niestety tak trochę na odludziu i w okolicy z noclegami też problem ,uwaga na pensjon U Sowy wygląda na zdjęciach imponująco ale wszystko pozostałe to tragedia ,zimno ,nędznie i kompletnie właściciel ma wszystko w poważaniu .Nawet wołami mnie tam powtórnie nikt nie zaciągnie.

#45 pakotomasz

pakotomasz

Użytkownik

• Pip
  • 84 postów
  • Na forum od: 08.2012
2
  • Umiejętności: 4
  • Jawiszowice

Napisano 27 grudzień 2012 - 08:19

Tak przy okazji zapytam czy jadąc z Korbielowa na Kubińską Holę trzeba kupować winietę? Wydaje mi się, ze chyba nie, ale wolałbym się upewnić, żeby się nie zdziwić po drodze;)

#46 JG77

JG77

Użytkownik

• PipPipPip
  • 569 postów
172
  • Gliwice

Napisano 27 grudzień 2012 - 09:54

Ja jeżdżę przez Cieszyn na Żlin ,winiet nie potrzeba ,droga płaska -dobra.

#47 klapus

klapus

Użytkownik

• PipPip
  • 114 postów
  • Na forum od: 01.2010
31
  • Czeladź

Napisano 27 grudzień 2012 - 20:49

proszę o relacje z wypadu jakie wrażenia i w ogóle czy warto jechać

#48 daro65_del

daro65_del

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2429 postów
216

Napisano 27 grudzień 2012 - 22:08

Tak przy okazji zapytam czy jadąc z Korbielowa na Kubińską Holę trzeba kupować winietę? Wydaje mi się, ze chyba nie, ale wolałbym się upewnić, żeby się nie zdziwić po drodze;)

Nie musisz.
Możesz też tam pojechać przez Ujsoły i Novot - sprawdzałem tę drogę ostatnio - jest bezpieczna.

#49 pakotomasz

pakotomasz

Użytkownik

• Pip
  • 84 postów
2
  • Jawiszowice

Napisano 28 grudzień 2012 - 06:29

Ok, dzięki za info;) Generalnie wybieramy się właśnie do Oravskiej Leśnej i zamierzamy jechać przez Ujsoły i Novot, a na Kubińską Holę tak przy okazji. Nie wiem jeszcz tylko czy pojedziemy od razu z Polski na Kubińską Holę czy najpierw do Oravskiej, a potem na Kubińską.

#50 daro65_del

daro65_del

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2429 postów
216

Napisano 28 grudzień 2012 - 09:26

Ok, dzięki za info;) Generalnie wybieramy się właśnie do Oravskiej Leśnej i zamierzamy jechać przez Ujsoły i Novot, a na Kubińską Holę tak przy okazji. Nie wiem jeszcz tylko czy pojedziemy od razu z Polski na Kubińską Holę czy najpierw do Oravskiej, a potem na Kubińską.

Jak już będziesz w D.Kubinie to proszę - zorientuj się jak tam jest z publicznym autobusowym dojazdem do ośrodka?
Czy w ogóle planują tam jakieś skibusowe połączenia - podobnie z Novotu, Ujsoł, Namestova do www.oravasnow.sk

#51 pakotomasz

pakotomasz

Użytkownik

• Pip
  • 84 postów
2
  • Jawiszowice

Napisano 02 styczeń 2013 - 21:23

Niestety nie dotarliśmy do D. Kubina i na Kubińską Hole, więc nie udało mi się nic dowiedzieć na temat skibusów:(

#52 stylistka145

stylistka145

Użytkownik

• Pip
  • 76 postów
  • Na forum od: 11.2011
10
  • Umiejętności: 6
  • Dąbrowa Górnicza

Napisano 31 styczeń 2013 - 20:31

http://gruper.pl/x.p...0b&grid=7886062

fajna promocja:)
Milczenie jest złotem..

#53 daro65_del

daro65_del

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2429 postów
216

Napisano 01 luty 2013 - 08:42

http://gruper.pl/x.p...0b&grid=7886062

fajna promocja:)

fajna fajna ,tylko jak się wszyscy na to rzucą to dla mnie już nie zostanie miejsca;)
Jeszcze wielka niewiadoma co z pogodą na czas promocji. Może już przewidują, że będzie trwała odwilż i przyszykowali promocję!?;)

#54 stylistka145

stylistka145

Użytkownik

• Pip
  • 76 postów
  • Na forum od: 11.2011
10
  • Umiejętności: 6
  • Dąbrowa Górnicza

Napisano 01 luty 2013 - 09:17

Czy masz na myśli Istebna ....pewnie tak...ja się wybieram w tygodniu i mam nadzieje że nie będzie tak strasznie tłoczno:)
Milczenie jest złotem..

#55 daro65_del

daro65_del

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2429 postów
216

Napisano 01 luty 2013 - 09:29

Czy masz na myśli Istebna ....pewnie tak...ja się wybieram w tygodniu i mam nadzieje że nie będzie tak strasznie tłoczno:)

tak strasznie tłoczno jak kiedy?;)
Wyjazdy także z www.skibus.pl ,-nowość i konkurencyjne ceny.

#56 raq

raq

Użytkownik

• Pip
  • 43 postów
30
  • Chorzów

Napisano 04 luty 2013 - 22:59

Wróciliśmy z Kubińskiej Holi (wyjazd był w niedzielę, 3. lutego).
To, co mi się podobało, to:
- ciekawe trasy. Są urozmaicone, szerokie, "ładne".
- jest gdzie pojeździć poza trasami,
- koleje linowe są dość szybkie, choć jak powiał wiatr (a wiało dość mocno), to chciałoby się, by były szybsze ;)
- orczyki, których nieco się bałem przed wyjazdem, okazały się super szybkie, osłonięte od wiatru drzewami. Są dość... dynamiczne... Takie klasyczne, słowackie "wyrywacze kręgosłupów" na pierwszych metrach. Obsługa była jednak czujna i pomagała dzieciakom.
- obsługa wyciągów: chciało im się czyścić kanapy ze śniegu, pomagali dzieciakom. Jednocześnie, pan siedzący w budce przy górnej stacji dolnej kolejki, bardzo dbał o płynność ruchu i nie zatrzymywał jej nawet wtedy, gdy początkujący się wywalali i tarasowali ruch...
- knajpki (szczególnie taka duża knajpa przy dolnej stacji lanovki: szybko i smacznie.

To, co mi się nie podobało:
- oznaczenie trasy niebieskiej nr 3. Jest tam jedno kluczowe odbicie - jeżeli w nie trafisz, to dojedziesz do głównych tras bez problemów. Jeżeli w nie nie trafisz, to w wariancie optymistycznym, odbijesz na następnym możliwym skręcie i dojedziesz na stoki metodą "na Kowalczyk". Jeżeli pomylisz się i tu, to wrócisz na stoki metodą na "turystę na Krupówkach", jak moi znajomi. Nie ma tam znaków, a pług, który odgarnia trasę, skutecznie maskuje to wspomniane, kluczowe odbicie.
- nie ma kibelków przy dolnej stacji. To znaczy są, ale w knajpkach i trochę oddalone od parkingów.

To, co pokazało, że trochę się "rozwiozłem" jeżdżąc na Raczy w ostatnich sezonach:
- karnety, które trzeba wsuwać do czytników. nie mają tu zbliżeniówek. Po pierwszym zdziwieniu, szybko się przyzwyczailiśmy i już było ok. ;-)
-
Warunki:
- generalnie, było widać, że ostatnie ocieplenie zostawiło jeden podstawowy ślad: zmrożony śnieg, który miał tendencję do zlodowaceń - szczególnie w dolnej części ośrodka. Trzeba było mieć naostrzone krawędzie.
- dopadało dość dużo śniegu, który nie został trwale związany ze wspomnianym wyżej podłożem. Tworzyło to małe muldy i "kopce" nawianego, ale nie za bardzo ubitego śniegu. Każdy, kto wychował się na Szczyrku w latach '80-tych i 90-tych nie uznałby tego za problem godny wspominania ;-) Kto jest jednak młodszy, powinien się na takie coś przygotować ;)
- temperatura - od minus 4 do minus 6. Wiało. Zachmurzenie - w warstwie szczytowej osiągało 100%, niżej - nie przeszkadzało. WIdoczność - na drugą stronę doliny i kawałek za nią ;) O Tatrach można było zapomnieć.

Kolejki: brak.

Dojazd:
Jechaliśmy z Sosnowca przez Katowice, Tychy, Bielsko, Korbielów, Namestovo, Orawski Podzamok. W Tychach - 7 km remontów i przewężeń (dwa wypadki). Od Bielska do Korbielowa, trasa biała (jedno auto w rowie, kilka śladów po poślizgach). Wjazd autokarem na przełęcz graniczną: mozolny, ale udany. Na Słowacji - też nie wiele lepsza droga. Jako, że sypało, to baliśmy się krótszej drogi przez wysoką przełęcz i nadrobiliśmy objazdem jakieś 20 km ;( Podjazd pod samą Kubińską Holę - czarny, posypany jakimś zielonym żwirkiem. Na parkingach - obrotni parkingowi pomagający znaleźć miejsce i regulujący ruch. Dobra organizacja.

Generalnie: bardzo udany wyjazd. Ośrodek jest bardzo fajny i warto się tam przejechać - czego dowodem jest kolejny wyjazd, który mamy już zaplanowany ;-)

Filmik z freerajdziku:
http://www.youtube.com/watch?v=taHW9lezoBc

Kilka zdjęć:
Kubińska Hola -relacja z 3 lutego 2013 53.jpg

Więcej zdjęć - na naszym fejsbuku już jutro (czyli we wtorek).

Załączone miniatury

• Kubińska Hola -relacja z 3 lutego 2013 1.jpg
  • Kubińska Hola -relacja z 3 lutego 2013 4.jpg
  • Kubińska Hola -relacja z 3 lutego 2013 7.jpg
  • Kubińska Hola -relacja z 3 lutego 2013 8.jpg
  • Kubińska Hola -relacja z 3 lutego 2013 9.jpg
  • Kubińska Hola -relacja z 3 lutego 2013 14.jpg
  • Kubińska Hola -relacja z 3 lutego 2013 18.jpg
  • Kubińska Hola -relacja z 3 lutego 2013 21.jpg
  • Kubińska Hola -relacja z 3 lutego 2013 22.jpg
  • Kubińska Hola -relacja z 3 lutego 2013 32.jpg
  • Kubińska Hola -relacja z 3 lutego 2013 33.jpg
  • Kubińska Hola -relacja z 3 lutego 2013 37.jpg
  • Kubińska Hola -relacja z 3 lutego 2013 48.jpg

#57 daro65_del

daro65_del

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2429 postów
216

Napisano 05 luty 2013 - 09:45

- orczyki, których nieco się bałem przed wyjazdem, okazały się super szybkie, osłonięte od wiatru drzewami. Są dość... dynamiczne... Takie klasyczne, słowackie "wyrywacze kręgosłupów" na pierwszych metrach.

Typowych orczyków tam nie ma (chyba, że założyli?). Tamtejsze wyciągi naziemne typu POMA to w gruncie rzeczy polski patent ;)
Nie wiem od czego to zależy ale nie wszystkie szarpią (być może od montażu lub systemu zawieszenia na linie?) ale nie temat się tutaj rozpisywać.

Grunt ,że kamieni nie było (?):D a warunki ogólne chyba o niebo lepsze niż na przechwalonej Wielkiej Raczy?

#58 raq

raq

Użytkownik

• Pip
  • 43 postów
30
  • Chorzów

Napisano 05 luty 2013 - 12:30

Fakt - to nie orczyki, tylko talerzyki. Mój błąd. Nie udało mi się trafić na takie, które by nie szarpały, ale skoro twierdzisz, że takie są, to przyjmuję to z wiarą ;-)
Kamieni nie było.
Trudno jest porównać jednoznacznie warunki na Raczy i na Holi. Gdy pytałem o wrażenia ludzi w autokarze, to zdania były podzielone niemal równo po połowie. Część twierdziła, że Racza podoba im się bardziej, gdyż trasy są tam bardziej wyprasowane. Inni zaś, chwalili Holę za to, że w górnej części ośrodka, śnieg był w przewadze naturalny. W dolnej części jednak - było bardzo twardo i ślisko. Porównywanie warunków z soboty na Raczy i z niedzieli na Kubińskiej nie bardzo ma sens, bo dzieli je jakieś 8 stopni Celsjusza różnicy, widoczność, jakość śniegu i to, co z nieba padało (na Raczy, ok. 11, padał deszcz do połowy stoków, od połowy - śnieg).
O niebo lepiej było poza trasami. Ale to chyba oczywista oczywistość biorąc pod uwagę wysokość npm i wielkość tamtejszych polan.
Ciekawe były reakcje ludzi na ten osiowy układ ośrodka - część z uczestników uważała (przed wyjazdem), że może to być nudne. Po powrocie do autobusu, nikt tak już nie uważał ;-) Trasy są fajne i liczę na to, że następnym razem zostanie do nich dołożony jeszcze "efekt wow", gdy pogoda się poprawi, wyjdzie słońce i pojawią się widoczki.

#59 raq

raq

Użytkownik

• Pip
  • 43 postów
30
  • Chorzów

Napisano 06 luty 2013 - 23:48

Widzieliście już to? stan wyjątkowy na Orawie (m.in. w Dolnym Kubinie - w ciągu ostatniej doby, jak twierdzi WP, spadło tam 75 cm świeżego śniegu!

#60 daro65_del

daro65_del

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2429 postów
216

Napisano 07 luty 2013 - 10:38

Widzieliście już to? stan wyjątkowy na Orawie (m.in. w Dolnym Kubinie - w ciągu ostatniej doby, jak twierdzi WP, spadło tam 75 cm świeżego śniegu!

Z tym swieżym śniegiem to trzeba ostrożnie bo na Holi przybyło tylko 10 cm aczkolwiek wypowiadał się 1 Orawian, że podobno mu euro z nieba leciało ;)(płatki śniegu wielkości 2 eur)!?
Wiatr hula i nawiewa (przez to te 75cm!?) a około 1000 gospodarstw nie ma prądu. Powiedziałby ktoś, że to "ruski atak zimy" - a u "ruskich" to normalność!:)
Nie raz tak bywało, że przesadne wiadomości psuły ogólny wizerunek regionu a co będzie tym razem? - Bóg jedyny tylko wie!:cool: