Skocz do zawartości

Francja - Trois Vallées


SkiForum

Rekomendowane odpowiedzi

Wybieramy się do Val Thorens w połowie kwietnia - wyjazd 3 samochodami. Do chaletu mamy przypisane jedno miejsce parkingowe.
Jak wygląda możliwość zaparkowania pozostałych 2 aut gdzieś poniżej Val Thorens na bezpłatnych parkingach?
Miejsce na Valthoparc to koszt 70 euro i chcielibyśmy tego uniknąć, nawet jeśli trzeba zjechać kilkanaście kilometrów

Tez zastanawiam się nad kwietniowym wyjazdem i przyłączam się do pytania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 280
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

buczek5, dnia 21 Lut 2016 - 17:11, napisał:

Tez zastanawiam się nad kwietniowym wyjazdem i przyłączam się do pytania.

w innym wątku ktoś napisał, że jest możliwość zaparkowania w Les Menuires na parkingu przy drodze i trasie narciarskiej. Ja też już wcześniej przejrzałem całą drogę przez Les Menuires i faktycznie widać na Google sporo legalnych parkingów z dużą ilością miejsc. Zdjęcia satelitarne też to potwierdzają.

Mnie jeszcze tylko zastanawia jak dostać się z tego parkingu do VT. Z buta to pewnie z 1,5 godziny marszu. Pewnie jeździ jakiś bus, tylko jak często i jak kupić bilecik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darmowych miejsc parkingowych w Les Menuires wzdłóż dróg jest sporo. Trzeba tylko pamiętać o paru ważnych rzeczach żeby później nie mieć problemów.

Ostatnio - rok temu - w trakcie naszego przyjazdu i później trochę posypało śniegiem, później było plusowo, później mroźnie... i zrobiło się ślisko.

Dużo tych miejsc parkingowych zaczyna się na zakrętach - nawet jak to jest ostatnie wolne miejsce to odradzam. Kilka stłuczek widziałem.

 

Miejsca płatne są zazwyczaj poprzedzone szlabanem - albo kryte pod budynkami, albo odkryte blisko nich. Te wzdłuż dróg chyba wszystkie są darmowe.

 

Miejsc jest tym mniej im bliżej sobotniego wieczora. W południe prawie wszystko jest puste - jeden "turnus" wyjechał, a drugi nie zdążył przyjechać.

Trzeba też patrzeć po znakach, bo niektóre miejsca bliżej budynków są przeznaczone tylko na "wypakowanie" i zostawienie auta na dłużej to pewne odholowanie. Droga zabawa zapewne.

 

Co do autobusów - jeżdżą od St Martin przez Les Menuires do Val Thorens.

Rozkłady znajdziecie tutaj: http://www.valthonet.com/buses

Ostatnio jak po samym Menuires jeździliśmy to nikt nic nie sprawdzał. Oficjalnie obowiązują skipasy. O ile pamiętam to dość luźno trzymali się rozkładów.

Na rozkładzie jest napisane, że przejazd między Les Menuires a Val Thorens jest tylko dla "pieszych" więc żeby nie rzucać się w oczy lepiej być już bez bagażu.

 

Podsumowując - można przyjechać do Val Thorens, wypakować się, zwieźć auta do Les Menuires i wrócić skibusem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...

Witam,

Po raz pierwszy jadę do Orelle i nie orientuję się w tamtym terenie. Wypożyczyłam narty w Val Thorens, wiec muszę dostać się z jednej miejscowości do drugiej.

Proszę bardzo o podpowiedź, jak bez nart najszybciej przebyć tą trasę (nie dysponuję własnym samochodem).

Obawiam się że najwygodniej będzie zrezygnować z  VT i wypożyczyć w Orelle :( Do VT masz gondolkę-krzesełko (na przełęcz) i gondolę - krzesełko w dół przy czym nie jestem pewien czy te krzesełka są dostępne dla piechurów. W ogóle to w przypadku wiatru czy opadów połączenie VT-O może nie działać :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Po raz pierwszy jadę do Orelle i nie orientuję się w tamtym terenie. Wypożyczyłam narty w Val Thorens, wiec muszę dostać się z jednej miejscowości do drugiej.

Proszę bardzo o podpowiedź, jak bez nart najszybciej przebyć tą trasę (nie dysponuję własnym samochodem).

 

Bez Nart z Orelle do Val Thorens???

 

trudne, ale możliwe:

  1. kolejką z Orelle 3 Vallees express
  2. potem krzesłem Rosael i  na 3000
  3. lekkie podejście prawą stroną w kierunki (gondola) Grand FOND, tym wagonem w gół i dalej już widać stację VTHO.
  4. możesz kierować się na lewo w kierunku (gondolki CARON-powrotna) i
  5. i dalej (gondolka CARIN) tym sposobem na raty trafisz do środka Val Thorens "z buta"

 

powodzenia!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez Nart z Orelle do Val Thorens???

 

trudne, ale możliwe:

  1. kolejką z Orelle 3 Vallees express
  2. potem krzesłem Rosael i  na 3000
  3. lekkie podejście prawą stroną w kierunki (gondola) Grand FOND, tym wagonem w gół i dalej już widać stację VTHO.
  4. możesz kierować się na lewo w kierunku (gondolki CARON-powrotna) i
  5. i dalej (gondolka CARIN) tym sposobem na raty trafisz do środka Val Thorens "z buta"

 

powodzenia!!!

Nieopłacalne.

Z Orelle do VT na nartach jest prawie godzina jazdy, wliczając kolejkę z Orelle, z powrotem drugie tyle.

I tak radość z jazdy w 3D jest okrojona o prawie dwie godziny.

Rozważyłbym pożyczenie nart w bikershop.pl, o i le u nich jeszcze zima. Proponowali mi heady i-speed za 120/ tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieopłacalne.

Z Orelle do VT na nartach jest prawie godzina jazdy, wliczając kolejkę z Orelle, z powrotem drugie tyle.

I tak radość z jazdy w 3D jest okrojona o prawie dwie godziny.

Rozważyłbym pożyczenie nart w bikershop.pl, o i le u nich jeszcze zima. Proponowali mi heady i-speed za 120/ tydzień.

Tu zadzwoń, albo napisz: http://www.orelle.ne...orelle-3vallees

Powinni cos wiedziec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam serdecznie,

 

 

Wiem, że jest to może wróżenie trochę z fusów, ale jak z reguły wyglądają warunki narciarskie w Trzech Dolinach w 3 dekadzie marca?

 

Interesuje mnie szczególnie informacja na ile procent otwartych tras możemy liczyć (czy też powyżej jakiej wysokości), a przede wszystkim czy można liczyć, na to, że jesteśmy wstanie jeździć po całym ośrodku (czy też może już trzeba liczyć się z znaczącymi ograniczaniami?)

 

Jak wygląda powiedzmy jakość tego śniegu - czy to już jest bardzo miękko i wiosennie czy ze względu na znaczną wysokość warunki są jeszcze w miarę zimowe niż wiosenne? 

W obecnych czasach wszystko jest loterią. Na 90 % w tym terminie powinieneś mieć dostępne 95% tras, głównie powyżej 2000 m n.p.m. Stawiaj na lodowce.

Przy okazji wspomnij całą tą propagandę, że "Polska stoi węglem", "musimy stawiać na nasze naturalne bogactwo", Zanim ci, którzy używają tego typu haseł, będą mogli dostrzec ich samolubną krótkowzroczność lub nie będą mieli odwagi, żeby ich nadal bronić, prawdopodobnie już nie będzie czego przykrywać i zachowywać przed destrukcją. Taka kolej rzeczy... Chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

 

Wiem, że jest to może wróżenie trochę z fusów, ale jak z reguły wyglądają warunki narciarskie w Trzech Dolinach w 3 dekadzie marca?

 

Interesuje mnie szczególnie informacja na ile procent otwartych tras możemy liczyć (czy też powyżej jakiej wysokości), a przede wszystkim czy można liczyć, na to, że jesteśmy wstanie jeździć po całym ośrodku (czy też może już trzeba liczyć się z znaczącymi ograniczaniami?)

 

Jak wygląda powiedzmy jakość tego śniegu - czy to już jest bardzo miękko i wiosennie czy ze względu na znaczną wysokość warunki są jeszcze w miarę zimowe niż wiosenne? 

Warunki będą dobre lub bardzo dobre. Statystycznie śniegu będzie najwięcej o tej porze roku. Zapomnij o lodowcach w marcu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Forumowicze,

 

Czy ValThorens w styczniu jest ok ? Chodzi mi czy nie jest to może taki okres, że przez położenie i klimat np w styczniu jest tam 90% opadów itp a słońce i kontrast dopiero w marcu ?

 

Boję się żeby przy takiej wyprawie nie skończyć tydzień w apartmanie bo w styczniu tam jest np. fatalnie z takiego czy innego powodu?

 

Co możecie powiedzieć z doświadczenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forumowicze,

Czy ValThorens w styczniu jest ok ? Chodzi mi czy nie jest to może taki okres, że przez położenie i klimat np w styczniu jest tam 90% opadów itp a słońce i kontrast dopiero w marcu ?

Boję się żeby przy takiej wyprawie nie skończyć tydzień w apartmanie bo w styczniu tam jest np. fatalnie z takiego czy innego powodu?

Co możecie powiedzieć z doświadczenia ?

Zdecydowanie wysokoalpejski charakter stacji i śnieg masz gwarantowany i na pewno będzie padać.

25-45 jeśli nie codzień to w ciągu kolejnych dni kumulacja gwarantowana.

FRAJDA dla lubiących puch i deskarzy.

Trudne/wymagające warunki dla początkujących.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie wysokoalpejski charakter stacji i śnieg masz gwarantowany i na pewno będzie padać.

25-45 jeśli nie codzień to w ciągu kolejnych dni kumulacja gwarantowana.

FRAJDA dla lubiących puch i deskarzy.

Trudne/wymagające warunki dla początkujących.

"25-45 jeśli nie codzień to w ciągu kolejnych dni kumulacja gwarantowana."

Nie do końca rozumiem powyższe ?

 

Pada w nocy czy w dzień też  i nie ogarniają z ratrakowaniem ?

Bo jak pada nocą i ratrakują rano to spoko, gorzej jak pada przez większość stycznia w dzień - a wtedy brak kontrastu to masakra ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"25-45 jeśli nie codzień to w ciągu kolejnych dni kumulacja gwarantowana."

Nie do końca rozumiem powyższe ?

 

Pada w nocy czy w dzień też  i nie ogarniają z ratrakowaniem ?

Bo jak pada nocą i ratrakują rano to spoko, gorzej jak pada przez większość stycznia w dzień - a wtedy brak kontrastu to masakra ...

 

https://valthorens.r...ot.com/station/

Jest po prawej stronie w menu archiwum zdjęć, możesz sobie zobaczyć jak to wyglądało przez ostatnie 10 lat.

Ale jak chcesz pewniejsze info na nadchodzący styczeń, to sugeruję jednak telefon do wróżki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czad opcja z tym archiwum, dzięki!

 

Czyli ogólnie nie ma powszechnie znanego przeciwskazania, że w styczniu w ten rejon sie nie jedzie to pada i pizga i nartowanie jest tam wtedy bez sensu ?

 

Możesz mieć tydzień lampy, a możesz mieć śnieżyce i wiatr, nie ma żadnej reguły.

Chociaż tak z doświadczenia, to nawet przy największej dupówie, te 2 dni słoneczne w tygodniu i tak się trafiały w tamtych rejonach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Musisz mieć łańcuchy. Tzn. przy dobrych warunkach to i na letnich wjeżdżają, we Francji nie ma (nie było) obowiązku zakładania opon zimowych (uwaga na auta z wypożyczalni bo można się zdziwić). Obowiązek używania łańcuców może wystąpić jeżeli pojawi się odpowiedni znak - żandarmeria nie przepuści a jak złapią 35 E kary (plus ew. koszty lawety).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy jadąc do VT należy mieć łancuchy ? Jest to prawnie wymagane w Szwajcarii albo we Francji w tamtych rejonach, czy jest to po prostu zdrowy rozsądek żeby je mieć ?

Tak jak koledzy napisali wyżej - trzeba mieć.

Policja/żandarmi potrafią zamknąć np. 200 metrowy odcinek drogi i kazać przed nim zakładać łańcuchy. Kto nie założy - po prostu nie przejedzie.

Na końcu takiego odcinka znów stoją i pilnują żeby wszyscy ściągnęli, żeby nawierzchni nie niszczyć. Więc czasem przez taką zabawę można na wjeździe/wyjeździe parę godzin stracić.

 

Jednak nie dziwię się, że dmuchają na zimne, bo wystarczy jeden mały wypadek w sobotę rano, żeby korek sięgnął nawet Albertville.

Przez jakieś 20 lat wyjazdów zakładaliśmy je może z 5 razy, ale bez nich po prostu tych 5 razy byśmy nie dojechali.

 

Na serwisach aukcyjnych itd. można kupić używane łańcuchy za ułamek ceny. Niezbyt wiele może się w nich zepsuć, więc raczej niskie ryzyko takiego zakupu. Acz - po prostu po odbiorze warto założyć i sprawdzić czy wszystko da się naciągnąć, zapiąć itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...