Skocz do zawartości

Francja - Evasion Mont-Blanc


SkiForum

Rekomendowane odpowiedzi

Francja - Evasion Mont-Blanc Krótki opis ośrodka krótki opis ośrodka krótki opis ośrodka. Strona ośrodka: http://adresstrony.pl Położenie Dojazd Parkingi (Ilość miejsc, cena, odległość od stoku) Miejscowości (krótka charakterystyka miejscowości w jakiej znajduje się ośrodek, lub miejscowości sąsiednich) Noclegi Trasy (liczba tras, długość tras, poziom trudności, mapki) Ceny (cennik karnetów itp) Kamera online (link do strony z kamerą online na stok) Aktualne warunki (link do strony z aktualnymi warunkami) Serwis narciarski (czy jest/są serwisy narciarskie, + można coś więcej ceny, godziny itp) Instruktorzy / Opieka nad dziećmi Wyżywienie (gdzie można zjeść, jakie jedzenie, jakie ceny) Galeria zdjęć (link do galerii zdjęć z tego ośrodka)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Byłem tam w marcu 2014 r.Bardzo fajna stacja poprzez połączenia kilku ośrodków.Główną miejscowością tego rejonu jest Megeve gdzie jezdzić można w trzech miejscach.W skład stacji wchodzą też St.Gervais,St.Nicolas czy ośrodek położony na uboczu karuzeli Evasion-Les Contamines.Stacja zupełnie odmienna od francuskich molochów typu La Plagne czy np.Tignes.Miasteczka z ładną typowo francuską  architekturą a nie stacje z kreślarskiego stołu.Co prawda narciarska infrastruktura to stare wyciągi i kolejki z wyjątkiem Les Contamines gdzie można spotkać dwie nowe kanapy.Nam to w żaden sposób nie przeszkadzało bowiem trafiliśmy na idealną słoneczną pogodę aczkolwiek w środku zimy przy gorszej pogodzie może to być jednak uciążliwe.Mimo stosunkowo niewielkiej wysokości jak na Francję-max.wysokość na którą można dotrzeć to niespełna 2500 n.p.m. to śniegu było sporo jedynie w Megeve po stronie Mont d'Arbois przecierki i kilka tras zamkniętych.Rano trasy przygotowane były na beton,popołudniu co zrozumiałe śnieg był mokry i ciężki.Ludzi niewiele zdarzyło się ze byłem sam na stoku i na wyciągu.Rodaków też tam jak na lekarstwo przez tydzień spotkałem tam dwókę Polaków.Znacznie więcej naszych spotkałem w pobliskim Chamonix.Przez wielu jest to stacja niedoceniana uważana za ośrodek drugiej kategorii mnie się bardzo tam podobało jest gdzie pojezdzić i chętnie odwiedzę w przyszłości inne francuskie stacje tego typu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Piąta odsłona PZJU odbyła się w dniach 11-16 stycznia 2015 właśnie na terenach EMB.

Było nas coś około 160 osób i nikt nie narzekał , mimo że ilość śniegu nie rozpieszczała.

 

Cały rejon to kilka ośrodków narciarskich , z których Les Contamines Montjoie ( na wspólnym karnecie EMB) wymaga oddzielnego dojazdu ( co ciekawe, Francuzi traktują ten obszar jako zupełnie odrębny).

 

Najlepiej skomunikowane są trasy dostępne z Saint Gervais Les Bains, Megeve i Saint Nicolas de Veroce - razem pewnie ponad 250 km.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie, wybór jest ogromny.

 

Niektóre trasy (nieliczne) są pozostawiane bez ratrakowania. Co do jazdy poza trasami, to jedynym ograniczeniem jest stopień zagrożenia lawinowego, pokazywany na każdej tablicy informacyjnej.

 

Ceny na stokach w stosunku do Austrii czy Włoch - wyraźnie wyższe ( piwo 5 €, kawa 4,20 €, podobnie lampka wina czy czekolada), w miasteczkach też stosunkowo drogo.

 

Co do infrastruktury, to sprawa nie jest jednoznaczna - od dołu prawie wszędzie startują godne gondole ( często dwuetapowe), natomiast na górze jest różnie - sporo starszych krzeseł, ale nowszych po troszę przybywa ( w tym sezonie min. fajna szóstka na MOnt Joly), natomiast rzeczywiście nie dostrzegłem ani jednego krzesła z bąblem czy też podgrzewanego.

Cóż, francuski pragmatyzm ...

 

Dobry ośrodek, trudno objeździć wszystko w tydzień, stanowczo polecam.

 

Ps.

A mieszkać jest najlepiej w St Gervais, w residence de vacances pod tytułem ,,Le Grand Panorama'' :D

Ps2. A najlepiej w pokoju 315 - jest dobra aura i krążą duchy dobrych narciarzy :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do infrastruktury, to sprawa nie jest jednoznaczna - od dołu prawie wszędzie startują godne gondole ( często dwuetapowe), natomiast na górze jest różnie - sporo starszych krzeseł, ale nowszych po troszę przybywa ( w tym sezonie min. fajna szóstka na MOnt Joly), natomiast rzeczywiście nie dostrzegłem ani jednego krzesła z bąblem czy też podgrzewanego.
Cóż, francuski pragmatyzm ...


Taka już specyfika wyciągów w kraju na "F". W tych lepszych ośrodkach już wiele tych starych krzeseł nie zostało, w tych gorszych nieco więcej, ale stopniowo i konsekwentnie (na miarę
budżetu) wymieniane są na nowe i szybkie. Przy czym "bąbli" rzeczywiście nie stawiają - w całej Francji jest ich raptem kilkanaście. I 1 (słownie: jedna) kanapa podgrzewana, ale uwaga... bez bąbla :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Będzie raczej krótko, raptem kilka fotków ode mnie, bo już dużo osób tam było, a i zdjęciami w temacie wyjazdowym obrodziło.
Jakiś miesiąc temu z hakiem, myślałem że "gwóźdź programu" w tym sezonie, to będzie wypad do Szwajcarii (4Doliny), a Evasion to taki nieco ryzykowny średniak...
Tymczasem ten szwajcarski region mnie kompletnie zawiódł, a francuskie E-M-B okazało się o wiele lepsze niż się spodziewałem. Jako, że to ośrodek raczej leśny - nisko położony, był blisko wpisania na "czarną listę" (na góry poniżej 2000m urlop nie przysługuje :>). Uratował sprawę fakt, że jest jeden wyciąg sięgający ponad 2300m (z po prawdzie bezsensowną czerwoną trasą i czarną "Tres difficile - reservee aux tres bon skieurs"). Wyjazd na początku marca, więc istniało pewne ryzyko, że będzie słabo ze śniegiem, ale w ramach planu B można było się udać do sąsiedniego Les Contamines - wyżej położonego, na tym samym skipassie.
W pierwszy dzień jeszcze dość tłumnie, bo niedziela i chyba ostatni dzień francuskich ferii, ale później już jak to we Francji luźno, lub nawet trasy na wyłączność :)
A trasy mi wyjątkowo podpasowały. Nie jestem wielkim fanem super-czarnych rzeźni, wolę takie "średnie" i pod tym względem Evasion było świetne. Gdzie nie pojechać, jakaś ciekawa trasa. Nawet te zielone były poprowadzone z sensem :) Trochę nietypowo jak na Francję, zdecydowana większość czarnych tras była ratrakowana codziennie, na 220 tras, muldowych było mniej niż 10.

IMG_0298.JPG
Evasion Mont Blanc w pigułce - pagórki po których się jeździ i czuwający nad wszystkim, najwyższy masyw Alp.

IMG_0272.JPG
Ciekawy sposób transportu nart: z powodu braku śniegu na dolnej stacji jednego z wyciągów, obsługa ładuje deski do kosza, następnie na górnej stacji są wyciągane
i z powrotem przekazane właścicielowi (czyli mnie). Szkoda, że na taki pomysł nigdy nie wpadną w COSie w Szczyrku :/

IMG_0299.JPG
Peryferia regionu - w drodze do La Giettaz. W prawym dolnym rogu widać tabliczkę z liczbą 58. We Francji trasy nie posiadają numerów, tylko nazwy. I na każdej trasie są ustawione słupki z liczbami w malejącym porządku np. 10, 9, 8... itd do słupka z "1" oznaczającego rychły koniec trasy. Praktyczna sprawa, choć jeśli ktoś pierwszy raz nartuje we Francji, może się zdziwić tamtejszymi obyczajami ;)
A w przypadku trasy ze zdjęcia, szykuje się dłuuuuga jazda...

IMG_0305.JPG
Okolica Mont Roset w Saint Gervais - ciekawe puste trasy, wygodny wyciąg

A poniżej coś, za co nie da się nie kochać Francji... turbo-poma i 2 bezludne trasy

IMG_0467.JPG

IMG_0469.JPG

IMG_0319.JPG
Przygotowania do finału PŚ w ski-crossie i jeździe po muldach (Megeve)

IMG_0473.JPG
Mont Blanc widać zewsząd, a jest to kawał góry, toteż trudno powstrzymać się od kolejnej fotki ;)

Jak wspomniałem do karnetu Evasion należy także oddzielny ośrodek Les Contamines. Wyżej położony, trasa ponad lasem, widoki bardziej wysokogórskie...

IMG_0321.JPG

IMG_0329.JPG

IMG_0345.JPG

IMG_0347.JPG
Czy wspominałem już coś o obludzeniu tras w okolicy...? :>
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fotkach wygląda, że wszędzie masełko.... :)
Kurcze, jak dawno na czymś takim nie jeździłem. Ostatnio tylko albo beton, albo ciapa... :(
Tadek


Ciapa oczywiście również bywała. Nie ma cudów, jak w słońcu jest +20, a stok południowy.
Ale tras było na tyle dużo, że nie było wielkim problemem wybierać te puste z dobrym śniegiem (no - to zwykle się łączy) :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciapa oczywiście również bywała. Nie ma cudów, jak w słońcu jest +20, a stok południowy.
Ale tras było na tyle dużo, że nie było wielkim problemem wybierać te puste z dobrym śniegiem (no - to zwykle się łączy) :)

Ilość ludzi rzeczywiście porażająca. Aż strach jeździć... :D

Z fotek wynika, że piękne miejsce i piękne trasy.

Biorąc pod uwagę te 3 kryteria (ilość ludzi, piękno miejsca i tras) jak byś E M-B umieścił w swoim rankingu francuskich ośrodków?

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość ludzi rzeczywiście porażająca. Aż strach jeździć... :D


Zawsze trzeba mieć przy sobie jakiś batonik... żeby w razie wypadku nie umrzeć z głodu zanim ktoś nas znajdzie :P
 

Biorąc pod uwagę te 3 kryteria (ilość ludzi, piękno miejsca i tras) jak byś E M-B umieścił w swoim rankingu francuskich ośrodków?


Te kryteria się troszkę kłócą ze sobą, tzn. w tych topowych ośrodkach z najlepszymi trasami jednocześnie trudniej o luźne/puste stoki. Oczywiście się da, ale to kwestia kombinacji terminu, pogody i bocznych sektorów ośrodka. EMB na pewno infrastrukturalnie odstaje od tych najlepszych, to raczej taki średniak (druga liga), co właśnie przekłada się na dużą ilość pustych tras.
Same trasy bardzo subiektywnie, to poziom tuż za wielką trójką (3V, Paradiski, Espace Killy), choć np. bardzo cenione, trudne trasy w Val d'Isere mi jakoś nie podchodzą i miałbym dylemat...
Wadą niepewne położenie - teraz śniegu naturalnego było dużo, ale początek sezonu był fatalny, chyba dopiero w styczniu wystartowali. W drugiej połowie marca już bym się tam nie wybierał.
Widoki "na miejscu" gorsze niż w tych wysokogórskich ośrodkach francuskich (m.in. wspomniana wyżej trójka), ale wszystko nadrabia potężny masyw Mont Blanc'a. Ta ściana naprawdę robi wrażenie. Dodatkowo rzut beretem jest Chamonix - w tamtejszych górach człowiek czuje się bardzo malutki... ale o tym później :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...