Skocz do zawartości

Czechy - Červenohorské sedlo


SkiForum

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 9 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...
W końcu nie każdy ma dostęp do papierowych wydań ... Na śląsko-morawskiej granicy, czyli o niemiecko-czeskiej rywalizacji na słynnej Przełęczy… Tym razem wybieramy się do bardzo popularnego również wśród Opolan ośrodka narciarskiego, jakim jest Cervenohorske Sedlo. Myślę, że w tym akurat miejscu każdy szanujący się (nie tylko) opolski narciarz był choć raz w życiu, więc tym razem skupimy się raczej na ukazaniu tego miejsca od ciut innej, bo historycznej strony. O micie, legendzie, czy wręcz magnesie tego miejsca także i wśród Czechów niech też świadczy to, iż autor przed paroma laty spotkał przypadkiem w hotelowej restauracji na kawie “niegdysiejszego” ulubieńca wszystkich kobiet z “byłego bloku” czyli … samego Jiriho Korna! Notabene nic się ów piosenkarz od tamtej pory nie zmienił. Na mój komentarz, że – pomimo braku obecności w polskich mediach – jest dalej rozpoznawalny i … lubiany – uśmiechnął się jedynie szelmowsko i powiedział zwykłe – wiem ! Narciarze nie byli tutaj wcale pierwsi. Pewnie mało kto wie, ale pierwsze stałe budynki w tym miejscu (t.j. od połowy XIX w.) nie powstawały wcale dla potrzeb rodzącej się w duchu romantycznego uniesienia oraz Byronowskiej poezji lirycznej turystyki, ale z powodów jak najbardziej pragmatycznych. Pierwszą budowlą (ok. 1865 r.) był postawiony na tej Przełęczy budynek zwykłej końskiej wozowni, w którym zatrzymywali się wozacy - dając odpoczynek swym, zmordowanym niezwykle trudnym podjazdem koniom - prowadzący ze śląskiej strony przez tą przełęcz swe ciężkie, wyładowane węglem drzewnym wozy do nieodległych hut żelaza położonych już po morawskiej stronie tejże przełęczy. Z chwilą wybudowania linii kolejowej z Hanusovic do Głuchołaz droga ta straciła na znaczeniu, a budynek w wyłączne władanie objęli już tylko turyści. Wzrastający na Przełęczy ruch turystyczny wymusił jednakże konieczność budowy nowego, większego obiektu, który to ze sporymi problemami finansowymi, wynikającymi z dużej części z powodu toczącej się I wojny światowej wybudowało w 1917 r Maehrisch-Schlesischer Sudetengebirgsverein z ówczesnego Freiwaldau (Jesenika) przy wydatnej (rzędu 200 tys koron) pomocy miejscowego przedsiębiorcy - Maxa Scheibera, wielkiego miłośnika ówczesnych austro-węgierskich Altvatergebirge. Niestety - konflikty z pola polityki, a niepotrzebnie przenoszone na obszar turystyki doprowadziły z kolei Czechów do podjęcia decyzji o wybudowaniu na Przełęczy własnego schroniska przeznaczonego li tylko dla czesko-słowackich turystów. W tym celu wykupiono z majątku czeskiej linii Lichtensteinów 3 ha terenu, na którym w 1935 r. za kwotę ponad 800 tys kc wybudowano i uroczyście oddano do użytku własny obiekt. Obecnie budynek po niemieckim towarzystwie turystycznym z Jesenika pełni w dalszym ciągu rolę hotelu, zaś dla turystów o skromniejszych wymaganiach była „Chata cesko-slovenskych turystów” pełni obecnie rolę prostego schroniska, co znakomicie uzupełnia ofertę tego świetnego, i to o każdej porze roku miejsca. Długo oczekiwana nowinka Sam zaś areał rozłożony jest po obu stronach Przełęczy i podzielony na stoki północne i południowe, które przedziela droga krajowa Jesenik – Sumperk. Trasy są o długościach od 300 do prawie 1.300 m, oraz o wszystkich stopniach trudności. Stoki po stronie południowej są krótsze, ale i łatwiejsze do nauki dla początkujących. Olbrzymim plusem tutaj jest bliskość całej, nieodległej infrastruktury noclegowo-gastronomicznej, czego nie ma na stokach północnych. Dużym atutem tego miejsca jest również możliwość nocnej jazdy, gdzie zjeżdżających po tym stoku (znajomych czy rodzinę) można obserwować zza okien cieplutkiego schroniska „Cervenohorske Sedlo, czy też nieodległych apartamentów. Komfort zjedżania na tym areale poprawiła aktualnie bezwględnie konieczna, a oddana przed dwoma laty do użytku czteroosobowa kolejka krzesełkowa, która obsługuje obecnie wszystkie istniejące na stronie północnej trasy zjazdowe. Notabene właśnie ta sama, austriacka kolejka woziła przed trzema laty w Zillertallu na Gerlos również i piszącego te słowa. Niestety ten piękny, kultowy i przez wielu z wielkim sentymentem wspominany areał w dalszym ciągu nie ma aż do chwili obecnej absloutnie wymaganej już wszędzie instalacji do sztucznego naśnieżania stoków, w związku z czym jest skazany wyłącznie na złudne - niekiedy - „dobrodziejstwa” jesenickiej aury. Z tego też powodu niezwykle rzadko – niestety – jest czynna najniżej położona w tym areale, ale jednocześnie piękna i wymagająca czarna trasa zjazdowa. Brakuje – i to równie bezwzględnie – na stokach północnych obiektu z prawdziwego zdarzenia, gdzie w godziwych warunkach, w cieple i z możliwością korzystania z dobrodziejstwa schludnych przynajmniej toalet możnaby się zatrzymać, by chwilkę odpocząć, ogrzać się lub coś przekąsić. Obecnie – kultowy co prawda – “Żółty Namiot” niestety tego absolutnie już nie zapewnia, choć był czas, że za sprawą szefa tej knajpki rozbrzmiewała na czerwonohorskich stokach wyłącznie polska muzyka, bowiem ów Czech był zakochany w muzyce polskiego niszowego zespołu ska, tj. kapeli “Akurat” ! I pomimo swej przynależności “szczepowej” puszczał przez megafony na stoku całe płyty tego zespołu, a wszyscy obecni wówczas Polacy byli … w siódmym niebie! Gdzie dwóch się bije … ? Wszyscy, którzy znają Cervenohorske Sedlo doskonale wiedzą i …widzą, że w niewielkiej odległości w dolinie tuż obok leży piękny i nowy areał w Koutach, z którego zboczy schodzą w kierunku CHS długie, białe jęzory tamtejszych pięknych i wymagających tras. Należy mieć nadzieję, że włodarze tych ośrodków schowają głęboko swe własne animozje i uprzedzenia, podadzą sobie ręce i dojdzie wreszcie do oczekiwanego przez wielu połączenia CHS z Koutami. Wówczas wystarczyłoby wybudować jedną gondolkę lub 6-8 osobową kolejkę krzesełkową, aby połączyć Kouty ze szczytem Klinovec (1.164 m npm) na CHS, co dałoby przepiękną, już o parametrach alpejskich 4-6 km trasę zjazdową. Magiczny “kvasnicovy” ... Kvasslav od Pana Halaxy Fajną puentą narciarskiego wyjazdu jest możliwość skosztowania w nowopostawionej niepodal parkingu, malutkiej, ale przytulnej knajpce “Mammas Bar” - pysznego pszenicznego piwa “Kvasslav”, które – uwaga - sam osobiście warzy (a nie “produkuje”, jak znane światowe koncernowe molochy – to diametralna różnica) w leżącej tuż pod Siodłem - Loucnej nad Desnou Pan Franciszek Halaxa. Dodam tylko, że jego doskonałe i słynne już piwo dotarło też i nad stołeczną Wełtawę, gdzie zagościło już na stałe w kilku praskich hospodach budząc szczery i nieskrywany zachwyt tamtejszych piwoszy! Informacje praktyczne : Dojazd : Opole – Prudnik – Jesenik – ca. 105 km Bezpłatny parking, serwis oraz wypożyczalnia sprzętu na miejscu. Skipas 500 kc

Użytkownik o.tisk edytował ten post 31 styczeń 2013 - 14:08

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
W tym albumie na fot. 16, 17 i 18 _> http://www.cervenoho...dex.php?Foto=27 widnieje trasa, której nie mogę sobie jakoś przypomnieć, choć stoki te zjeździłem już "kilka" razy. Chodzi mi o tę traskę idącą pośrodku, ale skręcającą w lewo do szerokiej czarnej. Wie ktoś może, czy Czesi zrobili na ten sezon coś nowego ? Na tej mapie nic takiego nie ma .... http://www.holidayin...5&leg=&frm=info Jakby było mało, to ma to być najzimniejszy weekend ostatnich lat! Echhhh piękną zimę mamy tej wiosny :-)) http://www.novinky.c...ledni-roky.html Zdravim :-)

Użytkownik o.tisk edytował ten post 22 marzec 2013 - 09:03 dopisek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjechaliśmy - jak zwykle - z rana, aby pomni akcji z chwil bardziej minionych pośmigać po białym, zwłaszcza, że kolor ten jest już niestety generalnie w odstawce w PL ... W Nysie pobraliśmy - jak zwykle Kate123 i Amatorkę, by po chwili znaleźć się ... w śnieżno-białym raju ! I nie ma w tym żadnej lipy !!! Nie tylko pogoda nam sprzyjała (permanentny lazur bez jednej chmurki), fajny mrozik (- 10 st. C) świeży śnieg, ale CO NAJWAŻNIEJSZE ... Z E R O L U D Z I !!! sprawiło, że śmiganie dzisiejsze było ... WYBORNE ! Chodziły wszystkie trasy, w tym nieczęsto uruchamiana dolna, czarna traska, ale dzisiaj nie narzekał nikt, bo widać było, że i na czarnej chodził i to sporo ratrak i wcale swojej roboty nie pozorował. Kiedy po nartkach siedzieliśmy w Mammasbar przy Kvasslavie obserwowaliśmy pracujące od razu ratraki na stokach północnych - okazało się, że primo - miejscowi nie wyganiają nas z przytulnej knajpki po jej zamknięciu, to po drugie - primo - zapraszają nas ponownie na WIOSENNE nartki ... Nawet niejaki Amatorka skłonny był temu zawierzyć, zwłaszcza, że warunki na CHS sugerują mocny sezon min. do połowy kwietnia ! Zdravim :-) ps Chciałoby się, aby taka WIOSNA trwała jak najdłużej :-)

Załączone miniatury

  • CHS 24.03.2013 014.JPG
  • CHS 24.03.2013 006.JPG
  • CHS 24.03.2013 022.JPG
  • CHS 24.03.2013 031.JPG
  • CHS 24.03.2013 032.JPG
  • CHS 24.03.2013 037.JPG
  • CHS 24.03.2013 040.JPG
  • CHS 24.03.2013 079.JPG
  • CHS 24.03.2013 074.JPG
  • CHS 24.03.2013 077.JPG
  • CHS 24.03.2013 095.JPG

Użytkownik o.tisk edytował ten post 25 marzec 2013 - 14:43

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załapaliście się na jeżdżenie po jeziorku, które reklamowali na fejsbukowym profilu? :D Taki super pomysł, a mnie nie mogło tam być w ten weekend :( Ale nie wiem czy to nie miało być tylko w sobotę. Piszesz, że przewidujesz dobre warunki min. do połowy kwietnia. Czy uważasz, że w tym momencie jest na tyle dobrze, że nawet znaczne ocieplenie (wykluczając oczywiście przypadek ulewnych deszczy itp., bo takie coś może każdą trasę zniszczyć bardzo szybko) nie zaszkodzi za bardzo trasom w CHS? Zakładając temperatury 5-10 stopni po świętach pojeździmy w weekend 6-7, a może nawet 13-14.04? Bo Twój post wygląda bardzo optymistycznie, ale trochę się martwię tym zapowiadanym poświątecznym ociepleniem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Water Slide było tylko w sobotę. My byliśmy tam w niedzielę, ale Amatorka był tam też i w sobotę. Jak mu się będzie chciało, to wrzuci jakąś fotę. Co do warunków po świętach - wszystko zależy od ujemnej temperatury, która ma się jeszcze w górach uchowac. Czas pokaże ... Zdravim :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy tam byłeś wczoraj, czy czytałeś czyjeś bzdety, na fejsie np., ale my nie staliśmy w sumie RAZEM przez cały dzień dłużej niż 1 min. A mnie irytowalo strasznie, ze muszę z chipem przechodzić przez pustą bramkę, kiedy spokojnie moznaby zjechać do kanapy, czy pustego orczyka. Gdyby nie to, to z Amatorka smigalibysmy NAOKRAGŁO. Ale jeśli jeździłeś na tym dziecięcym obok żółtego namiotu, to zwracam honor. Szacun ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiadam się bo byłem wczoraj osobiście. Mało ludzi jest dla mnie wtedy kiedy jest ich mało też na stoku a nie kiedy się nie stoi w kolejce. Zatem brak kolejek nie równa się małej ilości ludzi. Taka moja interpretacja. Mało ludzi to było tam dziś. A jeździłem wszędzie-skoro dla Ciebie czarna była dobrze przygotowana to nie mam więcej pytań. Widocznie mamy inne wymagania. Na CHS jeżdzę regularnie i wiem co to znaczy dobrze przygotowana tam trasa i mała ilość ludzi. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto też wziąć pod uwagę, że: 1) mamy koniec marca, a warunki rozpatrujemy w typowo zimowych kategoriach (rok temu o tej porze jeździło się na kaszce przy plus 8 stopniach :) ) 2) słońce i piękna pogoda (przynajmniej dla mnie) potrafi naprawdę dużo zrekompensować Jest też kwestia tego o której się jeździło :) Bo ciężko spodziewać się idealnie przygotowanej trasy o 14... PS Nie było mnie tam ostatnio, robię tylko za mediatora, w sumie nie wiem po co ;) PPS Na zdjęciach widzę tylko pojedynczych narciarzy (na trasach, bo wiadomo, że koło wyciągu to paru się zawsze uzbiera). Jak na taką pogodę to IMO naprawdę jest ZEROLUDZI :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździliśmy od 9-ej do 15.30 NON STOP. A skończyliśmy tylko dlatego o tej wczesnej porze, bo nasza kultowa knajpka była czynna w tym dniu niestety do 16-ej (na szczęscie przedłużyło się ciut ;-)), więc nie mów, że jeździłeś po czymś, po czym my nie jeździlśmy... Zresztą nasze kolory i ubiory powinny Ci się rzucać w oczy ... Bo nam przez te ponad 6 godzin nikt się jakoś nie utrwalił na naszych "memory card" Zdravim :-) ps Wrzuć może jakieś zdjęcie z CHS. Swoje lub z ekipą ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździliśmy od 9-ej do 15.30 NON STOP. Zresztą nasze kolory i ubiory powinny Ci się rzucać w oczy ... Bo nam przez te ponad 6 godzin nikt się jakoś nie utrwalił na naszych "memory card"

Nie rozumiem co chciałeś przez to przekazać. :D Jestem tam na tyle często, że już nie robię zdjęć. Ty przedstawiłeś swoje odczucia, ja swoje. Nie napisałem, że było źle, lecz że nie było się tam moim zdaniem w tym dniu czym zachwycać. Zakończmy tę dyskusję. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o.tisk, a czy orientujesz się jak wygląda sprawa zakończenia sezonu na CHS? Jak dotąd najpóźniej jeździłem tam 2.04, ale w tym roku zapowiada się, że warunki będą jeszcze dłuuuuugo. Czy CHS zawsze kręci się tak długo, jak leży śnieg czy może mają jakiś termin, poza który nie wychodzą? Liczę na zamknięcie (a może nawet jeszcze nie? :D ) sezonu w weekend 13-14 kwietnia i o ile o śnieg martwię się coraz mniej to teraz się zastanawiam czy mi wyciągu nie wyłączą :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie ma jakichś odgórnych i sztywno ustalonych ram czasowych. Jeżdżą dopóki jest śnieg, są ludzie i warunki. Uważam, że w tym sezonie będzie jeszcze śmiganie w pierwszej połowie kwietnia. Parę lat temu zamknęli ośrodek po 1.04, a otworzyli ponownie (!!) z powodu masakrycznych opadów śniegu i powrotu zimy na kilka dni jeszcze 20. kwietnia !! A należy pamiętać, że tutaj się śmiga TYLKO po naturalnym śniegu. Wszystko pokaże czas, a takie waruneczki jak w ubiegłą "wiosenną" niedzielę nie spotkały mnie jeszcze nigdy w zimowych wypadach na CHS. Zdravim :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...