Skocz do zawartości

Allround performance nie za miliony


tryhp3

Rekomendowane odpowiedzi

Mój wzrost to 190 cm, waga 95 kg. Posiadane buty HEAD EDGE LYT 130

Poszukuje narty typu allround performance. Tego typu jak w teście NTN -> Uniwersalne narty na ferie – allround performance – test 3×3 w Andermatt (ntn.pl)

Wymagania to:

1. Długość >= 180 cm (nie GS tylko allround), tutaj zauważyłem, że narty bez rockera najczęściej kończą się na 180 cm, z rockerem są zazwyczaj trochę dłuższe

2. Full camber.

3. Szerokość pod butem około 75 mm - sporo tego typu nart ma 72 mm ale po zapoznaniu się z licznymi testami wydaje mi się, że bardziej uniwersalne będą nieco szersze.

4. W jeździe powinny przypominać sportową nartę hybrydową.

Z testu NTN powyższe warunki spełnia:

Kästle MX75 179 cm 124|75|103 R16,9 Full camber - najdłuższe są 179 cm ale przeszły przez moje sito, ponieważ z testu wynika, że są najbardziej sportowe.

Nordica DOBERMANN SPITFIRE 76 RB FDT 180 cm 126|76|106 R17 Full camber

Od nich co prawda nie dowiemy się o żadnych minusach, ale wydaje się, że są to solidne narty. 

Znalazłem blog  którego autor testuje narty i nie owija w bawełnę np. przy recenzji Review: Head Supershape e-Speed – GiGi Ski potrafił wypunktować wszystkie wady i na koniec dodać, że nie są warte więcej niż tygodniowe wypożyczenie. Akurat na tych nartach jeździłem i wychwyciłem praktycznie wszystkie wady z recenzji więc blog wydaje się bardzo obiektywny. Według autora najlepsze narty w analizowanej grupie to

FISCHER RC4 THE CURV GT 182 cm 125|76|110 R17 Full camber

Ale wiadomo, że każdy lubi co innego. Nordice wcześniej wymienioną też testował i uznał ją za solidną nartę podobnie jak dwa Blizzardy:
BLIZZARD THUNDERBIRD R15 WB 180 cm 126|76|107 R17 Full camber
BLIZZARD FIREBIRD HRC 180 cm 126|76|107 R17 Full camber

których nazwa sugeruje, że to raczej różne narty a w rzeczywistości różnią się głównie wiązaniami.

Pytanie, czy jeździł ktoś na wymienionych nartach, jeśli tak to czy można prosić o jakąś opinię? Lub poleci ktoś coś podobnego co spełnia cztery wymienione wyżej punkty?

I jeszcze cena... Budżet był 2000 zł (nowe narty), ale z tego, co widzę jest nie realny (nawet teraz po sezonie). Ceny w tym roku za tego typu narty poszły w górę o kilkaset złotych. Zacząłem pytać i szukać starszych roczników i w budżecie znalazłem tylko Dynastar Speed Zone 12 Ti z sezonu 2018/19... ale one nie spełniają punktów: 2 (mają rocker), 3 (pod butem 72 mm i w gorszych warunkach raczej niespecjalnie się zachowują) i 4 (w najdłuższej wersji zachowują się bardziej jak gigantki, podejrzewam, że przez rocker - krawędź nie łapie po całej długości, jest nad nimi mniejsza kontrola i przez to wydłużają skręt). Więc budżet trzeba niestety podnieść. W cenie do trzech tysięcy w zasadzie wymienionych wyżej nart nie da się kupić. Czyli są całkowicie poza budżetem. Jest jeden wyjątek, Kästle MX75 z sezonu 2020/2021 będą za jakiś czas prawdopodobnie w jednym PL sklepie za około 2600 zł (cena katalogowa na ten sezon to 5700 zł...). Też dużo poza pierwotny budżet, ale pytanie, czy one są tyle warte? Narty są o tyle ciekawe, że wielu recenzentów twierdzi, że są całkiem sportowe i dobrze trzymają na lodzie (chociaż z bardziej barwnych opinii wynika też, że średniozaawansowany będzie się mógł na nich szlifować, ale na średniozaawansowanego ich szkoda... - wywody Tomka Kurdziela), ale wydaje mi się, że nie są to bardzo sztywne narty, ponieważ da się nimi zjechać z przygotowanej trasy, w przeciwieństwie do wymienionych Fischerów i Blizardów (wychodzi, że te są stosunkowo sztywne). Właściwie jedyną wadą Kästle MX75 (poza ceną którą recenzenci do wad zaliczają nawet na zachodzie, w USA i Kanadzie...) jest "brzęczenie" systemu tłumienia drgań HOLLOWTECH 3.0. Objawia się to głównie na lodzie. Nie każdemu też to przeszkadza i podobno można się szybko przyzwyczaić. Pytanie, czy ktoś ma Kästle z tym system (w sumie u nich to standard) i podzieli się wrażeniami.

Edytowane przez tryhp3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, tryhp3 napisał:

jest "brzęczenie" systemu tłumienia drgań HOLLOWTECH 3.0.

Niektórzy podobno słyszą głosy.....mam w nartach zarówno Hollowtech 3.0 jak i w innych Hollowtech 2.0 i takowych nie słysze...ale ja nic nie biore wiec może dlatego..

  • Like 3
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cze

Potwierdzam, mamy te same narty z Lexi - nie zauważyłem żadnych szumów, głosów etc. Co prawda są to inne modele, ale technologia ta sama. Idą podwyżki i to spore, więc się śpiesz z zakupem. 2600 za te narty - to okazja (jak są nowe). Ja bym nie wybrzydzał tylko brał. Cokolwiek. Nordica tez dobra - jeździłem na RB 72.

pozdrawiam

ps. Każda dobra która w domu stoi 🙂

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marcos73 napisał:

Cze

Potwierdzam, mamy te same narty z Lexi - nie zauważyłem żadnych szumów, głosów etc. Co prawda są to inne modele, ale technologia ta sama. Idą podwyżki i to spore, więc się śpiesz z zakupem. 2600 za te narty - to okazja (jak są nowe). Ja bym nie wybrzydzał tylko brał. Cokolwiek. Nordica tez dobra - jeździłem na RB 72.

pozdrawiam

ps. Każda dobra która w domu stoi 🙂

 

Lepsza na śniegu…

FDCE2D57-8F29-47A8-8FC5-7767EDEA94DD.jpe

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cze

Jeśli jeździsz dobrze, to 2-3 zjazdy i się zaadoptujesz. Każda z nich to narta o sportowym zacięciu i porządnej konstrukcji. Pewnie są nieco inne i mają jakieś tam różnice, ale nie masz możliwości sprawdzenia tego, więc kup najładniejsze, albo najtańsze - najlepiej jedno i drugie. Jeśli się okaże, że po paru zjazdach nie są takie jak oczekiwałeś (same nie skręcają, nie jeżdżą same po lodzie i muldach po jajca) , tzn. trzeba nad sobą popracować.

pozdrawiam

  • Like 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Marcos73 said:

2600 za te narty - to okazja (jak są nowe)

Jeden sklep mi odpisał, że będą mieć za jakiś czas "stock" nowych MX75 179 cm z sezonu 2020/21 (chyba poza malowaniem różnic z obecnymi nie ma).

1 hour ago, Marcos73 said:

Jeśli jeździsz dobrze, to 2-3 zjazdy i się zaadoptujesz.

Poradzę sobie. Myślę też, że przy moich gabarytach w stosunku do umiejętności i tak trzeba brać nartę sztywniejszą. Braki w technice taki delikwent nadrobi siłą a potem na podstawie nawet prób i błędów szybciej czy później się zaadoptuje.

Edytowane przez tryhp3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, tryhp3 napisał:

Jeden sklep mi odpisał, że będą mieć za jakiś czas "stock" nowych MX75 179 cm z sezonu 2020/21 (chyba poza malowaniem różnic z obecnymi nie ma).

Nawet twierdzę że te starsze mogą być lepsze, firma wchodzi na rynek i walczy o klienta - tanie nie są, więc jakością trzeba nadrobić. Potem do głosu dochodzą księgowi.....

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz za 3,5k 

https://skiracecenter.pl/kastle/8023-151-mx75-prem-k12-prw-gw.html
 

Syn ma Mx78 o długości 179 cm, na których czasami się karne i chwalę je sobie na rozjeżdżonym stoku. Żona ma Mx 74 i jest nimi zachwycona. Porównując jednak Kastle do Dynastar  Master Speed długość 182, wolę Dynastary. 

IMG_3772.png

IMG_3517.jpeg

Edytowane przez kordiankw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę odpowiedzieć na część pytania ponieważ miałem dwa sezony Dobermany RB72 180 cm i pożegnałem się z nimi bez żalu. W porównaniu do obojętnie której gigantki które miałem i mam przegrywają i na przygotowanym i rozjeżdżonym stoku, niby są ok ale dupy nie urywają, GS moim zdaniem lepszy na każde warunki.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, tryhp3 napisał:

@kordiankw Jaki macie (Ty i Syn) wzrost i wagę i czy długości MX84 i Master Speed wydają się Wam optymalne?

Ja mam 173, waga 77 kg mięśni 🙂 ,syn 180 i waga około 85 kg. Mx74 nie 84 długość 164 cm to narty żony. Nie jeździłem na nich, dla mnie za krótkie. A i tak moje ulubione to slalomki Elana widoczne również na zdjęciu, niestety kończy się krawędź, bo swoje już wyjeździły. 

Edytowane przez kordiankw
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, Mikoski said:

GS moim zdaniem lepszy na każde warunki.

No właśnie jeśli chodzi o GSy to miałbym lepszy wybór jeśli chodzi o długość. Ale mi jakoś charakterystyka slalomek i gigantek nie pasuje. Wolę narty które nie ciągną ani w jedną ani w drugą stronę, czyli takie ze skrętem pośrednim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Mikoski napisał:

Mogę odpowiedzieć na część pytania ponieważ miałem dwa sezony Dobermany RB72 180 cm i pożegnałem się z nimi bez żalu. W porównaniu do obojętnie której gigantki które miałem i mam przegrywają i na przygotowanym i rozjeżdżonym stoku, niby są ok ale dupy nie urywają, GS moim zdaniem lepszy na każde warunki.

No widzisz, a mnie się na nich bardzo dobrze jeździło - dokładnie na takich jak miałeś. - ale 2h tylko. To sa hybrydy - a Ty zdecydowanie wolisz GS. U Ciebie nie ma pośrednich rzeczy.

pozdrawiam.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, tryhp3 napisał:

No właśnie jeśli chodzi o GSy to miałbym lepszy wybór jeśli chodzi o długość. Ale mi jakoś charakterystyka slalomek i gigantek nie pasuje. Wolę narty które nie ciągną ani w jedną ani w drugą stronę, czyli takie ze skrętem pośrednim.

Kolega Bruner ma aktualnie coś takiego do sprzedania, pisze że stan idealny więc wieżę bo wszystko mam od niego ,narty na każde warunki .IMG-20230325-WA0001.jpg

Edytowane przez Mikoski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mikoski Są różne preferencje czy upodobania. Mi akurat podobają się wynalazki jak Atomic X9, i kupiłbym je, ale chciałbym jedne w miarę uniwersalne narty i przez to drążę temat 🙂

Po Boldach nie wiem czego się spodziewać, ponieważ one są specyficzne, grubość 84 mm i przy tym bardzo sportowe i sztywne (przy tej grubości nie nadają się poza trasę - co akurat dla mnie wadą nie jest).

Zdanie @Mitek szanuję (trochę wątków przeczytałem 🙂).

 

Edytowane przez tryhp3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Mikoski napisał:

Kolega Bruner ma aktualnie coś takiego do sprzedania, pisze że stan idealny więc wieżę bo wszystko mam od niego ,narty na każde warunki .IMG-20230325-WA0001.jpg

Kusił strasznie, ale mam inne wydatki, a żona chyba by mnie z domu wyrzuciła gdyby kuszenie się powiodło 😄 .

  • Like 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Marcos73 napisał:

No widzisz, a mnie się na nich bardzo dobrze jeździło - dokładnie na takich jak miałeś. - ale 2h tylko. To sa hybrydy - a Ty zdecydowanie wolisz GS. U Ciebie nie ma pośrednich rzeczy.

pozdrawiam.

Coś w tym jest 😉 dla mnie Doberman ,X9 ,Bold to narty poprawne i tylko tyle , nie mają tego czegoś co mnie kręci .

Pozdro 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Mikoski napisał:

Kolega Bruner ma aktualnie coś takiego do sprzedania, pisze że stan idealny więc wieżę bo wszystko mam od niego ,narty na każde warunki .IMG-20230325-WA0001.jpg

No widzisz, a na tych jeździłem - Lexi ma - od Niego dostałem na próbę - dla mnie narty poprawne, nawet fajne - ale szału nie ma. Też parę rundek tylko.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...