Skocz do zawartości

Porównanie narty SL FIS do sklepowej


a_senior

Rekomendowane odpowiedzi

Lubię tego faceta, bo mądrze gada i świetnie jeździ. Porównuje do siebie dwie Volkl Racetiger SL: fisowską, czyli zawodniczą i taką sklepową i radzi która narta dla kogo i w jakich warunkach. Może to już było na forum, ale nie pamiętam. Dla mnie interesujące, bo sam jeżdżę na tej sklepowej.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem swego czasu i Elan SLX i Elan SLX Fis

Fisowskie lepiej się prowadziły na lodzie, były szybsze w zmianie krawędzi i bardziej sprężyste wzdłużnie.

Zwykła sklepowe były bardziej kołkowate i takie nijakie. Pozbyłem się ich błyskawicznie.

Ostatnio sprzedałem fisowskie i już wiem, że popełniłem głupotę 😪

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Mitek napisał:

A mówi/pisze coś o tym jakie narty FIS porównywał?

Pytasz o P. Lorenz? Nie, nie znalazłem takich porównań. On ma swój kanał na YT https://www.youtube.com/@paullorenz6389/videos  Dużo tu dobrych rzeczy. Głównie carving, ale kilka świetnych odcinków o krótkich skretach z analizą. Jest kilka porównań konkretnych nart, ale o nartach FIS nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Bo opisał rzeczy oczywiste, ale narty FIS w ich obrębie naprawdę się różnią sztywnością i jej rozkładem. Jak na to nałoży się jeszcze odpowiednie czy też specyficzne/celowe przygotowanie narty, to może się okazać, że na FIS nie da się zjechać jadąc amatorszczyznę po prostu. I to - moim zdaniem - są ważniejsze rzeczy bo ich często nie da się pokonać zwykłą adaptacją techniki.

Umówmy się, że filmik nie jest adresowany do jakichś leszczy bo Ci nie wybierają w tym segmencie a Ci co wybierają to po prostu to o czym Pan Lorentz mówi już wiedzą.

Pozdro

Edytowane przez Mitek
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na jednym wyjeździe na Kaunertal strzeliło mi wiązanie w atomicach FIS SL. Poszedłem w do lokalnej wypożyczalni i wziąłem sklepową slalomkę. Oprócz wrażeń takich że musiałem pół dnia przyzwyczaić się, że jakoś jedzie wolniej, słabiej oddaje to pod koniec dnia myślałem, że jest podobnie. Problem w tym, że na 40 sek. slalomie kumpel dostawał pół sekundy jak miałem dobry przejazd. Po zmianie nart nie miałem żadnych szans. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W filmie o tym nie mówi ale krawędź w wersji FIS to zaledwie ok. 1 mm (w przypadku tego Voelkla). Warto to przemyśleć przed zakupem...

Są wersje miększe niż pierwsza sklepowa.

Musiałbym sprawdzić, wcześniej pod butem Voelkl fis miał 63 mm więc ciut mniej uniwersalnie (za to zmiana krawędzi na pewno szybsza)...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówi też, ale pokazuje na obrazku dość oczywistą informację, o tip rocker, który jest w tylko w nartach sklepowych. Na poczatku filmiku widać całą kolekcję nart Paula. Dużo tego. Volkl. Dlaczego właśnie on? Sponsoring? Zauważyłem, że sporo dobrych narciarzy prezentuje właśnie Volkla.

I jeden drobiazg, który mnie zaskoczył. Te sklepowe SL mają długość 170 cm. Czyli takie mu pasują. Nie jest jakimś wielkoludem. Nie 165 a właśnie 170 cm. W końcu w jego kolekcji są dłuższe narty nie SL. Sam tez jeżdżę na SL 170, ale teraz zdecydowałbym się na 165 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Friski said:

W filmie o tym nie mówi ale krawędź w wersji FIS to zaledwie ok. 1 mm (w przypadku tego Voelkla). Warto to przemyśleć przed zakupem...

Komórka komórce nie równa. 5 letnie dynastary vs nowe atomiki i Dynastary mają więcej krawędzi (Atomic niecałe 2mm, mierzone chałupniczo bo miarką). Mogliby mniej skąpić tej krawędzi, ale co zrobić 🤔

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Przepraszam koledzy ale czy uważacie Pana Lorentza za jakiegoś kretyna?

Czy rzeczywiście uważacie, że porównywałby narty krótsze z dłuższymi, nowe ze starymi itd.?

I co ma porównanie szerokości krawędzi do zakupu???

Chodzi o porównanie NART W JEŹDZIE a nie tego co lepiej kupić. Nie bądźmy dziećmi.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, a_senior napisał:

Lubię tego faceta, bo mądrze gada i świetnie jeździ. Porównuje do siebie dwie Volkl Racetiger SL: fisowską, czyli zawodniczą i taką sklepową i radzi która narta dla kogo i w jakich warunkach. Może to już było na forum, ale nie pamiętam. Dla mnie interesujące, bo sam jeżdżę na tej sklepowej.

 

Padają słowa o szerokości, wybaczaniu błędów, czy pisane o drewnie, często wyśmiewane na forum. To przykład, ze kupowanie najlepszych na jakie cie stać nie działa tak uniwersalnie jakby się chciało. PS sygnalizował tez to już wcześniej master32 czy psmok.

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie działa.

Kupuj to, co dobrze pod nogą pracuje w warunkach w których spędzasz większość czasu na nartach.

A jeżeli czasu spędzasz mało to baw się różnorodnością.. a jeżeli czasu spędzasz dużo to szukaj różnorodności wracając do pierwszego wyboru żeby odpocząć .. no chyba a że monogamia i nie odepnę Cię aż do ...

M.

Ps. Co znaczy "najlepsza"?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Marxx74x napisał:

Bo nie działa.

Kupuj to, co dobrze pod nogą pracuje w warunkach w których spędzasz większość czasu na nartach.

A jeżeli czasu spędzasz mało to baw się różnorodnością.. a jeżeli czasu spędzasz dużo to szukaj różnorodności wracając do pierwszego wyboru żeby odpocząć .. no chyba a że monogamia i nie odepnę Cię aż do ...

M.

Ps. Co znaczy "najlepsza"?

Dla mnie, na moim mizernym poziome najlepsza narta to taka, która zmusza mnie do poprawnej jazdy... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, KrzysiekK napisał:

Dla mnie, na moim mizernym poziome najlepsza narta to taka, która zmusza mnie do poprawnej jazdy... 

 

3 minuty temu, KrzysiekK napisał:

Dla mnie, na moim mizernym poziome najlepsza narta to taka, która zmusza mnie do poprawnej jazdy... 

ale  w trybie 0:1 czy raczej odcienie szarości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Marxx74x napisał:

Nie lubię jak ktoś bądź coś mnie zmusza. To, że muszę nartę zrozumieć jest inna historią. I z niektórymi nie jest mi po drodze.

M.

Staram się zrozumieć siebie i zrozumieć narty. Pomagają mi w tym ludzie. Mój problem to uciekanie starej zewnętrznej narty skretu przed wyjściem w górę, albo w trakcie. Pojawia się przeciwskret. Mądrzy ludzie powiadaja, że jak mam wąsko pod butem, to tego błędu nie robie. Ja też czuje że jakiś inaczej , z kontrolą jadę. 

Podobno mogę mieć mało elastyczne kolana by zakrawedziowac solidnie , stąd uślizgi. 

Ale miało być o nartach na innym niż mój poziomie więc już się zamykam. 

Nadal podtrzymuje ..  dla mnie dobra narta uczy narciarza. Mnie kręci rozwój. Mam z tego fun.... Oj mam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.03.2023 o 21:55, KrzysiekK napisał:

Tak, to one.

Star..... Zły jestem na Ciebie. Chce Cię poznać. Nie będziesz już gdzieś tu w moich stronach, ew. Krynica...?

Niestety smierć mojej mamy jakoś mnie odcięła od Tatr i okolic, w MUSZYNIE byłem dawno temu, młodzieńcze czasy, młodzieńcze namiętności... śniegu było do pasa... twoje strony to gdzie, napisz tel na priva tak z Wujotem gadamy czasami, choć to nie to samo...

 

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KrzysiekK napisał:

Staram się zrozumieć siebie i zrozumieć narty. Pomagają mi w tym ludzie. Mój problem to uciekanie starej zewnętrznej narty skretu przed wyjściem w górę, albo w trakcie. Pojawia się przeciwskret. Mądrzy ludzie powiadaja, że jak mam wąsko pod butem, to tego błędu nie robie. Ja też czuje że jakiś inaczej , z kontrolą jadę. 

Podobno mogę mieć mało elastyczne kolana by zakrawedziowac solidnie , stąd uślizgi. 

Ale miało być o nartach na innym niż mój poziomie więc już się zamykam. 

Nadal podtrzymuje ..  dla mnie dobra narta uczy narciarza. Mnie kręci rozwój. Mam z tego fun.... Oj mam.

Wpadnij na matę. Szybko zobaczysz co klekocze.

M.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, star napisał:

Niestety smierć mojej mamy jakoś mnie odcięła od Tatr i okolic, w MUSZYNIE byłem dawno temu, młodzieńcze czasy, młodzieńcze namiętności... śniegu było do pasa... twoje strony to gdzie, napisz tel na priva tak z Wujotem gadamy czasami, choć to nie to samo...

EBD273F1-1557-4224-958A-7D452ED1A774.jpeg

Moje strony to Bieszczady... Kiczera.ski, bieszczad.ski, Laworta, Gromadzyń, Magura Małastowska 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...