Skocz do zawartości

Jasna Chopok


SkiForum

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli ktoś się tam wybiera, to zanim wyruszy powinien sobie zadać pytanie, czy lubi jeździć po lodzie. Warunki dziś po prostu koszmarne, choć w zasadzie przy tej pogodzie i tamtejszej specyfice "szklanej góry", to raczej nic zaskakującego. Na północy tradycyjny lód pochodzenia "sztucznego", więc wybrałem się na południe. Tam, co gorsza, mimo dużej ilości naturalnego śniegu, po odwilży, teraz wszystko zamarzło i tylko w dolnych partiach było na tyle ciepło, że puściło w ciągu dnia. Ciekaw jestem co będzie z działaniem górnych partii Chopoka, po dzisiejszych wypadkach (3 ofiary śmiertelne!) w okolicy. Po serii wypadnięć z orczyków (i niekontrolowanych zjazdów na dół), służby ratownicze zamknęły trasy i wyciągi w górnej części Juh'a. I o mało nie zostałem po złej stronie z 10 eurasami w kieszeni.

http://tvp.info/info...tatrach/6660244 Nie wiem, może to nieszczęśliwy zbieg okoliczności, ale po takich informacjach odechciewa się tam wracać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze to brak umiejetnosci i przecenianie swoich mozliwosci oraz w przypadku zderzenia z narciarka na wyciagu glupota i szarzowanie ?

Może tak, tyle tylko, że ludzie którzy słabo jeżdżą nie pędzą z taką prędkością żeby się zabić. Nie wiem, wiem tylko, że stoki nie są po to żeby ginąć, a Chopok nie jest jakimś wielkim ośrodkiem, żeby takie sytuacje się zdarzały tak często. Nie znam dobrze tej góry, jak ja na niej jeździłem to stan przygotowania był średni, lodu dużo. Z drugiej strony dzień wcześniej była odwilż więc to głównie dlatego. Ale zawsze można przecież włączyć naśnieżanie na noc i pokryć miejsca gdzie jest lód. Przy dużym wietrze za wiele to nie da, ale przy mniejszym powinno pomóc. Jeżeli lód jest na całej trasie to powinno się ją zamknąć, bo nawet jeśli nikt się nie zabije to o połamanie nie jest trudno. Generalnie nie przepadam za wąskimi stokami które przeważają na Chopoku. Nie ma się wtedy do końca kontroli nad tym czy ktoś jadący szybciej nie wjedzie ci w bok czy plecy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lód jako taki był w dwóch miejscach- z lewej strony Majovej (2) i przy wejściu do restauracji von Roll na Lukovej. Chodzi mi o lity lód :) Oprócz tego dużo zlodziałego śniegu, który koło południa puszczał. Tzn. cały dzień jeździło się fajnie, bo rano trasy były wyratrakowane i z wierzchu był śnieg (ludzi mało) a potem zaczęło się to trochę rozpuszczać, więc nieźle. Najwięcej to chyba było na Jelenim Gruniu(12), trochę też na Majstrovskiej (7), pretekarska od konskiego grunia była całkiem spoko, tzn. było twardo i miejscami wydarte do śliskiego, ale dało się nad tym zapanować. Pogoda za to piękna, ani jednej chmurki przez cały dzień i prawie bezwietrznie. Przeszedłem się na szczyt z Konskiego (orczyk od północy w ogóle nie chodził), ale na Juhu puścili tylko na chwilę orczyk z Kosodreviny, i zanim skończyłem jeść to już znowu nie działał. Poza tym jazda poza trasą nie ma za bardzo racji bytu, ale przynamniej można się przez 1dzien całkiem opalić, bo słońce się mocno odbija od tego lodu poza trasami. Koniecznie trzeba mieć naostrzone narty. Jak będziesz mieć ostre narty, to na pewno się najeździsz fajnie. Jakby co to niższe trasy (gondola, 6os krzesła, i z Lukowej czerwona) są całkiem spoko -nawet jeśli nie masz ostrych, to powinienes dać rady. Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała foto-relacja z wczoraj/07.03/. Jazda od 10 do 16 po stronie północnej. Po drodze temperatura -14,na miejscu -9.Podczas dnia nie było cieplej niż -3,słońce,słońce,słońce...... Ludzi sporo,ale zjazd-wyjazd.Do południa obledzenia były przykryte,ale z biegiem czasu coraz więcej ich wychodziło. Trasy dobrze przygotowane,naśnieżane,ale bardzo twarde.Zalecane dobre naostrzenie krawędzi,a jazda będzie pod kontrolą. Na szczycie koło 14 zaczęło troszeczkę wiać. Jedyny negatyw,który zwrócił naszą uwagę-to praktycznie wszędzie/widziałem tylko w dwóch miejscach/brak siatek zabezpieczających w naprawdę niebezpiecznych miejscach. Ogólnie-byłem miło zaskoczony tym co zastałem. Dołączona grafika Uploaded with ImageShack.usDołączona grafika Uploaded with ImageShack.usDołączona grafika Uploaded with ImageShack.usDołączona grafika Uploaded with ImageShack.us Dołączona grafika Uploaded with ImageShack.usDołączona grafika Uploaded with ImageShack.usDołączona grafika Uploaded with ImageShack.usDołączona grafika Uploaded with ImageShack.us Dołączona grafika Uploaded with ImageShack.usDołączona grafika Uploaded with ImageShack.ushttp://img337.images.../dsc04477sx.jpg Uploaded with ImageShack.ushttp://img824.images...5/dsc04478v.jpg Uploaded with ImageShack.us http://img820.images...8/dsc04480k.jpg Uploaded with ImageShack.ushttp://img407.images...9/dsc04482i.jpg Uploaded with ImageShack.ushttp://img10.imagesh.../dsc04483xf.jpg Uploaded with ImageShack.us

Użytkownik snowblade'man edytował ten post 08 marzec 2012 - 20:13

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już nie raz pisano w tym wątku karnet 6 dniowy można mieć za 110E. Wystarczy mieć spanie w domku, który daje Liptov Card.

6 dniowy karnet w tym sezonie -30% z LIPTOV CARD Słowacy liczą 6 dni x 31 Euro (jednodniowy karnet) czyli 186E - 30% = 130E za 6 dniowy skipass Bez LC skipass 6 dni = 166E. Zniżki na skipass z LC zaczynają się od 2 dni - 5% za każdy dzień. Z noclegiem za LC płaciłem 2E ale podobno można kupić kartę za 10E bez zobowiązań (nocleg itp).

Użytkownik Robert32 edytował ten post 13 marzec 2012 - 20:50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości - czy komuś jeszcze zostały te karnety po 5 euro z Newsweek'a i akcji na Facebook'u - do wykorzystania po 10 kwietnia? Czy wszyscy wykorzystali w grudniu przed sezonem? Ja sobie zostawiłem, ale jeszcze nie wiem czy będzie się opłacało jechać - bywałem w połowie kwietnia i nieraz sie dało nieźle pojeździć, ale pewnie zdecyduję w ostatniej chwili (nie tylko śnieg, ale i pogoda zdecyduje).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostały oj zostały ;) za 5 euro to by można pośmigać, pod warunkiem że warunki jeszcze będą... a z tym też może być różnie, bo pierwszy weekend do wykorzystania karnetów dopiero 14.04 przypada czyli za miesiąc... no i jest obawa, że jak już będzie pogoda to i tłumy będą...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był ktoś w ten weekend na Chopoku ? Po masakrycznie ciepłej i płynącej Madonnie, mam niedosyt i z chęcią pojeździłbym jeszcze jakiś weekend. Z tego co widzę jest tam około 50-60cm śniegu i temperatury oscylujące około 0 ? (w Madonnie było 16 praktycznie od rana ...) Jak to wygląda w rzeczywistości ? Jak szybko płyną stoki jeśli w ogóle ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info! Panie i Panowie, a wiecie przy jakiej prędkości wiatru na CHopoku zaczynają zamykać wyciągi ? Bo na weekend zapowiadany jest 40km/h a to chyba już dużo ?

Robi się nerwowo... w okolicach progu (to jest nieco ponad 11 m/s) Kiedyś reguła na Kasprowym była taka że przy ok. 10m/s wyłączali krzesełka, a przy 15 m/s kolejkę (tak mniej więcej, reguła raczej umowna) Jak znam specyfikę Chopoka to góra na bank stanie, te niższe wyciągi... to zależy, niektóre tak. Ale jak już staną to wszystkie w okolicy, czyli także Łomnica, Strbskie Pleso i Kasprowy - tak to na ogół wygląda. Jedyne miejsce, nieźle osłonięte to Rohace (niedaleko Zuberca, Tatry Zach.), no i może Gąsienicowa (zależy od kierunku wiatru). Wiesz... tam gdzie się wybieramy a Ty miałeś ochotę jeszcze wczoraj - wybór jest znacznie większy a front przejdzie jakiś dzień wcześniej ;) :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
2 sprawy. 1. od wtorku do końca sezonu (czyli pewnie 16 albo 23.4) skipass kosztuje 5€. Na facebooku można pobrać odpowiedni kupon. Potrzebna jest imienna rezerwacja. 2. na stronie TMR (właściciela Jasnej i Tatr. Łomnicy) znalazłem coś takiego- http://www.tmr.sk/shareholders-club moim zdaniem opłaca się już nawet najtańsza opcja- 25 udziałów/akcji po 44euro- dywidenda z zeszłym lat tylko około 2% (czyli 22€ z 1100€), ale do tego dostajesz 6skipassów za ponad 30€, czyli w zależności od terminu 130-180€. Przy większej ilości udziałów korzyść jest jeszcze większa, no ale trzeba już sporą kasą dysponować. szczegóły: http://www.tmr.sk/ab...tmr-shares.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...