Skocz do zawartości

Donovaly


SkiForum

Rekomendowane odpowiedzi

Słowacja - Donovaly Czesto jezdze na Wegry i widzialem postem powstawania tam warunkow narciarskich. W przeciagu ostatnich 10 lat miejsce to naprawde stalo sie osrodkiem narciarskim na wysokim poziomi. Ceny sa przystepne. Piekne widoki. Szczerze przyznam ze dopiero pierwszy raz tam jade na narty. Ja dodam jeszcze, że jest tam sporo Węgrów i bardzo bogatych Słowaków. Przed wyjazdem lepiej upewnić się że nie ma akurat ferii na węgrzech bo kolejki powstają potężne! Strona ośrodka: http://www.parksnow.sk/ Położenie Polozenie w gorach :D Dojazd Dojazd najbardziej polecam samochodem. Komunikacja na Słowacji jest mizerna. Donovaly sa umiejscowione w srodku gor wiec autobusami i pociagami jest trudno tam dojechac. Jechałem z Warszawy przez Cieszyn tym razem ale godne polecenia też jest przejście graniczne w Chyżnem lub Zwardoniu. Parkingi (Ilość miejsc, cena, odległość od stoku) Są dwa bezpłatne parkingi jeden na Zahradziu (większy) oraz drugi przy Novej Holi. Oprócz tego jeszcze przy Patty Ski, fajnym malym osrodeczku dla początkujących i parkiem zabaw dla dzieci z dwoma wyciągami taśmowymi. UWAGA PARKUJCIE W MIEJSCACH DO TEGO PRZEZNACZONYCH Parkingi sa darmowe. Jest dużo miejsc. Nie ma kłopotu z zostawieniem samochodu. Miejscowości Mała miejscowość z kilkoma hotelami i pensjonatami noclegi drogie jedzenie paskudne. Jest sklep samoobsługowy. Noclegi Noclegi w Donovalach nie sa tanie szczegolnie na sywestra. Osobiscie bardzo polecam zakwaterowanie w niedaleko polozonej Banskiej Bystrzycy. Noclegi 2 razy tansze. Miasto to jest polozone okolo 20km od stoku w kierunku Wegier. Z Bańskiej do Donovaly jeździ skibus. Niestety czasem podjazd do Donovaly może okazać się trudny (niemżliwy) ze względu na oblodzenie lub opady śniegu. Czasem ciężarówki blokują drogę. Jeszcze ceny noclegów w sezonie hotel 270zł (2+1) Ceny kwater i pensjonatów są podobne.Tanich noclegów nie można się spodziewać w okolicy. O wiele tanie za to jest w Banskiej Bystrzycy. Polecam hotel LUX*** Cena w pokoju 2 osobowym wynosi okolo 79zl/osobe jest też możliwość dokupienia śniadań za 20zl/os.(stół szwedki). Trasy tras jest sporo od niebieskich po czarne. Trasy dobrze przygotowane. Mozliwość "nocnego lyzowania" o ile dobrze pamiętam do 21,00. Oświetlone są dwa stoki. Krzesełkowy i orczykowy. Krzesełkowy po jeździe dziennej ma przerwe techniczna od godziny 16.00 do około 17.00. Wyciąg orczykowy jeździ o 30 minut dłużej, ale też o 30 minut poźniej rozpoczyna funkcjonowanie. Minusem jest to, że z wyciągu krzesełkowego, aby dostać się do samochodu koniecznie trzeba skorzystać z wyciągu orczykowego, w innym przypadku trzeba dreptać w górę kilkaset metrów. Ceny Ceny karnetów: http://www.parksnow....hp?load=cennik# Nalezy uważać przy zakupie jednodniowych ew. kilkudniowych karnetów! Karnet jednodniowy nie uprawnia do jazdy na wieczornych (oświetlonych) wyciągach. Aby jeździć w nocy (evening) należy dokupić kolejny karnet wieczorny. Ja korzystałem w 2007/2008 z karnetów jednodniowych ważnych od 14:00 do 21:00. Z moich obliczeń wynika, że ta opcja najbardziej się opłaca. Kamera online Kamera ze stoku http://www.parksnow....php?load=kamera Aktualne warunki (link do strony z aktualnymi warunkami) Serwis narciarski Serwis narciarski http://www.parksnow....?load=skiservis Instruktorzy / Opieka nad dziećmi Instruktorzy kosztują około 35 zl za osobe na godzinę. Jednak jest to informacja z drugiej ręki. Sam nie korzystałem:) Jeżeli chodzi o nauke w donovalach osobiście bym nie polecał. W tym roku uczyłem tam swoją narzeczoną. Jeździć się nauczyła. Stok jest odpowiedni do instruktarzu, jednak wyciągi orczykowe są moim zdaniem zbyt szybkie i za bardzo wyrywają. Nawet doświadczeni narciarze mieli niekiedy problemy zeby ruszyć z miejsca na tym wyciągu. Obsługa wszystkich wyciągów rzadko pomaga. Dopiero po usilnych kilkakrotnych prośbach ŁASKAWIE zwalniają, bądź pomagaja żółtodziobom:) Wyżywienie Odradzam kolibe na parkingu Zahradziu. Lepsze jedzenie jest w Disco Stodoła. Tanio można zjeść przy glownym parkingu w barze samoobslugowym, Koliba droższa. W barze samoobsługowym dość duże danie obiadowe kosztowało w sezonie 2007/2008 95 SK do 120SK. Na 2 osoby płaciłem za syty obiad około 230 Sk i nigdy mi sie nie zdażyło przekroczyć 300SK. Jest naprawde tanio. W Bańskiej Bystrzycy też jest tanio z wyżywieniem jakby ktoś tam chciał się zatrzymać, ponadto jest całodobowe TESCO. Znajduje się ono przy wyjeździe z Banskiej w kierunku Budapesztu. (nalezy zjechać przy pierwszym wiadukcie po wjeździe na dwupasmówkę) Galeria zdjęć Tutaj pod tym linkiem sa zdjecia. Ale polecam rowniez youtube.com, tam rowniez jest duzo filmow z tego miejsca. http://www.parksnow....php?load=photos Dodatkowe Uwagi Proponuję uważać gdzie się parkuje!! Miałem przyjemność tego roku zapłacić 2000SK za parkowanie w zakazie. Mój kolega drugim samochodem tak samo. Nie ma rozmowy ze słowacką policją. Kwitka nie dostalismy. Mam na pamiątkę 20 szt. oderwanych bilecików bez żadnego opisu powodu wyznaczenia kary o wartosci 100SK każdy:) Tak na marginesie mandat to tam się nazywa "POKUTA":) A więc odpokutowalismy i mielismy jeden dzień mniej picia piwka wieczorem:) Czy warte polecenia Jeżdżę na nartach juz od 13 lat. Zimę spędzałem głównie w Polsce. W tym roku mnie pokusiło na Słowację. Osobiscie nie polecam wyprawy w Donovaly. Wyjazd wychodzi dość drogo, a warunki narciarskie nie są piorunujące. Krótkie wyciagi i drogie. O wiele bardziej polecam polskie Góry, Beskid Żywiecki, Szklarska Porębę, i Wierchomlę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 10 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...
Spędziłem w tych rejonach (Donovaly, Chopok, Ruzemberok) sylwestra i jestem rozczarowany, nie chce narzekać ale narty porządnie porysowałem, przesiedziałem czekając aż naprawią gondolę ponad godzinę, a ceny podnieśli do tego stopnia, że chyba Austria się bardziej opłaca... jedyny plus to łatwy dojazd i oczywiście zupa czosnkowa :) Popieram zajdlik8'a

Użytkownik Dziwakashi edytował ten post 12 styczeń 2009 - 20:13

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 2 tygodnie później...
Wróciliśmy po tygodniu jazdy. Śnieg niestety nie dopisał w ilości w jakiej marzy się narciarzowi, ale nartostrady były naśnieżone więc jazda odbywała się od rana do wieczora. Polecam na wyjazdy rodzinne. Dla mniej zaawansowanych na Zahradiste jest krzesełko i kilka niebieskich tras. Na Novej Holi trzy czerwone, niektóre z nich dość wymagające z kątami nachylenia ponad 35 stopni. Na górę wjedziecie nowoczesnym krzesłem lub gondolką. Spanie polecam w pensjonacie w Liptovskich Revucach w pensjonacie "Soltis" świetne warunki. To tylko 15 min. jazdy samochodem od Donovaly. http://www.penzionso...k/index_pl.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...
Byliśmy w zeszłym tygodniu jeden dzień w Donovalach. Jeździliśmy tylko w większym ośrodku czyli tam gdzie jest gondolka z krzesłem ( mix). Osobiście jestem strasznie zawiedziony, czytając opinie spodziewałem się super przygotowanych tras. Tym czasem trasy były strasznie wyślizgane, byliśmy o 9:30 czyli godzinę po otwarciu i nie zauważyłem żadnego śladu ratraka. Jak na mój gust powinien się chociaż po bokach pojawiać. Jeżdząc na Słowacji przez 6 dni wywaliłem się na desce góra 10 razy z czego 3/4 w ciągu kilku godzin w Donovalach. Generalnie po wywaleniu się jechałem ze 100 metrów w dół bo zatrzymać się na tak wyślizganych trasach jest ciężko. Zanim pojechaliśmy widziałem prognozę na której podawano że warunki bardzo dobre i 120 centymetrów śniegu. Było to dość ciekawe bo ok godziny 11 były już fragmenty u góry wystającej ziemi. Żwirek lub coś podobnego pojawiał się sporadycznie na całej trasie. Poza tym dla mnie ten ośrodek nie jest bezpieczy. Jest moment w którym łączą się 3 trasy ( 2 czerwone i jedna czarna), później łączą się znów 2 trasy. Generalnie jeśli nie jesteś najszybszy na stoku istnieje ryzyko że ktoś wjedzie Ci w bok lub plecy. Ja nie czułem się tam bezpieczny ale może to subiektywne odczucie. Wadą jest też to że 2 części ośrodka oddalone są od siebie o kilkaset metrów więc nie da się pojeździć tu i tu bez przechodzenia i zdejmowania sprzętu z nóg. Ceny karnetów moim zdaniem też nieadekwatne do tego co ośrodek oferuje. Zaletą jest to że w ogóle nie było kolejek i ani razu nie czekałem dłużej niż 2 min. Gondolka/krzesło jadą szybko ok 8 min. Może trafiliśmy akurat źle ale odradzam ten ośrodek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Jak tam jest?

Chyba mało kto tam jeździ a szkoda bo całkiem bdb dojazd www.mapy.cz i blisko a warunki śniegowe ,i pobytowe przednie! Przede wszystkim jest tam rodzinnie. Biorąc pod uwagę pobliskie stacje/ ośrodki to chyba najlepsze warunki!? Nie można tego porównać też do naszych polskich możliwości, przynajmniej w Beskidach. W kończącym się tygodniu TVP Katowice prezentowała ten Ośrodek w programie narciarskim zrealizowanym z początkiem tego roku przez TVP Kraków z licznym komentarzem. Oczywiście mówiono o możliwościach i samych plusach tego ośrodka a są wielkie. Akurat dopisała im pogoda. Na stokach było "betonowo", świeciło słoneczko!:cool: O minusach trudno mi pisać bo byłem tam parę (?) sezonów wstecz i już nie pamiętam. Teraz na pewno są tam jeszcze większe możliwości!? www.parksnow.sk Proszę zwrócić uwagę na ich profesjonalizm w opisie pogody - warunki na trasach - jest wszystko, łącznie z rodzajem śniegu!

Użytkownik rycho65 edytował ten post 19 styczeń 2013 - 09:40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem tam dawno temu ,jakieś 10 lat ,więc proszę nie brać mojej opinii pod uwagę,ale pamiętam ten ośrodek jako jedną wielką muldę


I twoje spostrzeżenia są bardzo trzeźwe bo cały ośrodek jest zapadły jak gdyby w muldzie.:D
Uroczy! Już nie mogę się doczekać kiedy odwiedzę to fantastyczne miejsce - tyle tam atrakcji a okolice też kuszą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...