Skocz do zawartości

Super news na "przebudzenie"


Gabrik

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Chertan napisał:

W

Nie chcę pisać mocno, zwłaszcza, że mamy rzeczywisty system redystrybucyjny. W normalnym świecie ludzie w pewnym wieku już nie pracują, bo mają się z czego utrzymać, albo odłożyli sami, albo zabezpieczył to odpowiednio skonstruowany system. Kolejne rządy dały dupy, bo nikt nie zadbał o odpowiednie zabezpieczenie tych pieniędzy, sensowną rewaloryzację czy to o inflację, czy stopę wzrostu PKB. Dokładanie kolejnych emerytur to w istocie okradanie innych, albo bezwzględne, albo poprzez nakręcanie inflacji. A motywacją są wyniki wyborów a nie dobrostan.

Praca ojca w wieku 93 lat to jego wybór, nie powinna być koniecznością. I niepracowanie w tym wieku nie ma nic wspólnego z nieróbstwem czy nieuctwem. Bo to nie jest nigdzie standard. 

W Chinach każdy sam sobie wpłaca na indywidualne konto emerytalne. Nie chce - nic nie wpłaca, a potem bieduje. Chce- ma środki na koncie na jesień życia.

Takiego rozwiązania potrzebuje PL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, grimson said:

W Chinach każdy sam sobie wpłaca na indywidualne konto emerytalne. Nie chce - nic nie wpłaca, a potem bieduje. Chce- ma środki na koncie na jesień życia.

Takiego rozwiązania potrzebuje PL.

Spoko. Niech mi tylko oddadzą to, co już zabrali na poczet emerytury. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, SzymQ napisał:

Spoko. Niech mi tylko oddadzą to, co już zabrali na poczet emerytury. 

W Chinach nie pierdolili się. Kiedyś mieli coś jak ZUS. Zobaczyli, że to jest rozwiązanie do d#$y. Wprowadzili bez pytania się o zgodę społeczeństwa nowe rozwiązanie.

Czas na takie posunięcie w PL. Chociaż...nikt tego nie zrobi. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, grimson said:

W Chinach nie pierdolili się. Kiedyś mieli coś jak ZUS. Zobaczyli, że to jest rozwiązanie do d#$y. Wprowadzili bez pytania się o zgodę społeczeństwa nowe rozwiązanie.

Czas na takie posunięcie w PL. Chociaż...nikt tego nie zrobi. 

 

Ja cały czas kogoś sponsoruję. A to emerytów, a to dofinansowane kredyty na pierwsze mieszkanie, a to osoby bez podatków do 26 roku.  Średnio mam ochotę sponsorować znowu rewolucję systemu emerytalnego...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, SzymQ napisał:

Ja cały czas kogoś sponsoruję. A to emerytów, a to dofinansowane kredyty na pierwsze mieszkanie, a to osoby bez podatków do 26 roku.  Średnio mam ochotę sponsorować znowu rewolucję systemu emerytalnego...

Spokojnie, w PL nikt ZUSu nie ruszy. Tylko będą zwiększać składki, które pobierają od każdego pracującego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, grimson napisał:

W Chinach każdy sam sobie wpłaca na indywidualne konto emerytalne. Nie chce - nic nie wpłaca, a potem bieduje. Chce- ma środki na koncie na jesień życia.

Takiego rozwiązania potrzebuje PL.

Było blisko w 97 roku, niestety zabrakło konsekwencji - kilka milionów głosów piechotą nie chodzi. Zawsze mówiłem że głosy w wyborach powinny być mnozone przez kwotę z deklaracji PIT.

Edytowane przez mig
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Gabrik napisał:

Przepraszam, myślałem, że chodzi o ciągniki siodłowe

40km na północ od fabryki w Malmoe. Uroczy region pól uprawnych, zalesionych wzgórz i kamiennych ogrodzeń... I raczej dyskretnego przemysłu. Trochę pomogę w planie remontu.... (foto zeszłoroczne, teraz sniegu brak)

received_433237641681655.thumb.jpeg.a81d0bf262dd60026fadabadaf1b2795.jpeg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, grimson napisał:

W Chinach nie pierdolili się. Kiedyś mieli coś jak ZUS. Zobaczyli, że to jest rozwiązanie do d#$y. Wprowadzili bez pytania się o zgodę społeczeństwa nowe rozwiązanie.

Czas na takie posunięcie w PL. Chociaż...nikt tego nie zrobi. 

 

Ale jak? Postawić granicę wieku młodych, np 20-latków, a reszcie wypłacać kasę z budżetu czy jak? Jak sobie wyobrażasz takie przejście? Mnie się taka idea podoba, tylko technikalia słabe. Był czas, gdy można było kasę z prywatyzacji odłożyć, ale wszystko przejedzone, a społeczeństwa zadłużone na potęgę. To kiedyś jebnie. Pytanie tylko jak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minutes ago, mig said:

Zawsze mówiłem że głosy w wyborach powinny być mnozone przez kwotę z deklaracji PIT.

Myślę, że wtedy dość wąska grupa najbogatszych Polaków, miałaby decydujący głos. Nie jestem pewien czy w ostatecznym rozrachunku byłaby to zmiana na plus 🙂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, SzymQ napisał:

Myślę, że wtedy dość wąska grupa najbogatszych Polaków, miałaby decydujący głos. Nie jestem pewien czy w ostatecznym rozrachunku byłaby to zmiana na plus 🙂

Ale wyeliminowałoby kupowanie głosów. Kto  nie daje nic do wspólnego kotła to nie decyduje. Najbogatszych, z natury rzeczy, jest niewielu. Poza tym zwykle nie placą PIT. Promowałoby to tą kulawą "kłasę srednią". Czyli tych którym się chce coś robić a w dodatku potrafią. No ale to niewykonalne. Socjalizm zwyciężył.

Edytowane przez mig
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno za komuny była bieda, a po II wojnie światowej państwozrójnowane. System patologiczny i całkowicie niewydajny. No i bieda była, ale w tych tragicznych czasach moi dziadkowie dostali od państwa mieszkanie za darmo (fakt, że małe ale w nowym bloku). Dziadek z gównianej pracy utrzymywał całą rodzinę. Mimo biedy można było korzystać z kultury i sportu, a nawet jeździć na wczasy/kolonie. Jak mama skończyła studia to też jej mieszkanie załatwili. Bez kredytów i oszczędności. Dziadek przeszedł na emeryturę mając 50 kilka lat. Babcia prawie nigdy nie pracowała i już 20 lat pobiera emeryturę po dziadku. Uprzedzając domysły, dziadek nie był żadnym mundurowym, górnikiem, rolnikiem, ani nawet cwaniakiem.

Obecnie jest dobrobyt i bogactwo, mamy od ch... przedmiotów i gadżetów, ale mieszkanie to dla większości kredyt na 30 lat a emerytury raczej nie będzie żadnej. Do tego kiedyś była moda na naukę i kulturę. Wykształcenie i wiedza cieszyły się prestiżem. Dziś liczy się tylko ilość zer na koncie i wyświetleń na youtube. Czy na pewno w dobrym kierunku zmierza ten kapitalizm?

  • Like 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Spiochu napisał:

Podobno za komuny była bieda, a po II wojnie światowej państwozrójnowane. System patologiczny i całkowicie niewydajny. No i bieda była, ale w tych tragicznych czasach moi dziadkowie dostali od państwa mieszkanie za darmo (fakt, że małe ale w nowym bloku). Dziadek z gównianej pracy utrzymywał całą rodzinę. Mimo biedy można było korzystać z kultury i sportu, a nawet jeździć na wczasy/kolonie. Jak mama skończyła studia to też jej mieszkanie załatwili. Bez kredytów i oszczędności. Dziadek przeszedł na emeryturę mając 50 kilka lat. Babcia prawie nigdy nie pracowała i już 20 lat pobiera emeryturę po dziadku. Uprzedzając domysły, dziadek nie był żadnym mundurowym, górnikiem, rolnikiem, ani nawet cwaniakiem.

Obecnie jest dobrobyt i bogactwo, mamy od ch... przedmiotów i gadżetów, ale mieszkanie to dla większości kredyt na 30 lat a emerytury raczej nie będzie żadnej. Do tego kiedyś była moda na naukę i kulturę. Wykształcenie i wiedza cieszyły się prestiżem. Dziś liczy się tylko ilość zer na koncie i wyświetleń na youtube. Czy na pewno w dobrym kierunku zmierza ten kapitalizm?

Jaki kapitalizm...?

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, Spiochu said:

O ile coś wykazują w PiT.

Gdyby stanowiło to przepustkę do władzy, to pewnie byliby skłonni zainwestować. 

Za komuny na mieszkanie czekało się latami, za mięsem miesiącami, a za chlebem godzinami. Puste półki i reglamentacja. Specyficzne znaczenie słowa "załatwić". Niewolnicy systemu. Po prostu Matrix.

Dzięki, ja mówię pas. Już lepiej niech odbiorą mi tą emeryturę. W sumie to nie będę nawet pierwszy...

Edytowane przez SzymQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Spiochu napisał:

Podobno za komuny była bieda, a po II wojnie światowej państwozrójnowane. System patologiczny i całkowicie niewydajny. No i bieda była, ale w tych tragicznych czasach moi dziadkowie dostali od państwa mieszkanie za darmo (fakt, że małe ale w nowym bloku). Dziadek z gównianej pracy utrzymywał całą rodzinę. Mimo biedy można było korzystać z kultury i sportu, a nawet jeździć na wczasy/kolonie. Jak mama skończyła studia to też jej mieszkanie załatwili. Bez kredytów i oszczędności. Dziadek przeszedł na emeryturę mając 50 kilka lat. Babcia prawie nigdy nie pracowała i już 20 lat pobiera emeryturę po dziadku. Uprzedzając domysły, dziadek nie był żadnym mundurowym, górnikiem, rolnikiem, ani nawet cwaniakiem.

Obecnie jest dobrobyt i bogactwo, mamy od ch... przedmiotów i gadżetów, ale mieszkanie to dla większości kredyt na 30 lat a emerytury raczej nie będzie żadnej. Do tego kiedyś była moda na naukę i kulturę. Wykształcenie i wiedza cieszyły się prestiżem. Dziś liczy się tylko ilość zer na koncie i wyświetleń na youtube. Czy na pewno w dobrym kierunku zmierza ten kapitalizm?

Trochę inaczej pamietam tamte czasy. Znam je z autopsji a nie z nostalgicznych przekazów osób którym się w tamtym systemie dobrze żyło.

  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, SzymQ napisał:

Ja cały czas kogoś sponsoruję. A to emerytów, a to dofinansowane kredyty na pierwsze mieszkanie, a to osoby bez podatków do 26 roku.  Średnio mam ochotę sponsorować znowu rewolucję systemu emerytalnego...

Dlaczego sponsorujesz emerytów? Nie odkładali na swoją emeryturę? To że rządy wydały już dawno tą kasę to inna sprawa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kordiankw napisał:

Trochę inaczej pamietam tamte czasy. Znam je z autopsji a nie z nostalgicznych przekazów osób którym się w tamtym systemie dobrze żyło.

Cześć

Bo fajnie się rozdawało czyjeś pieniądze i to nawet nie nasze, skończyło się hiperinflacją i przewrotem. Piotrek cały czas sobie rości pretensje że ktoś czegoś mu nie daje, że za wszystko trzeba płacić i na wszystko musi sam zapracować. Chcesz mieć więcej - pracuj więcej, rusz głową. Narzekanie na wszystko to chyba taka nasza domena. A bez pracy nie ma kołaczy.

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Marcos73 napisał:

Cześć

Bo fajnie się rozdawało czyjeś pieniądze i to nawet nie nasze, skończyło się hiperinflacją i przewrotem. Piotrek cały czas sobie rości pretensje że ktoś czegoś mu nie daje, że za wszystko trzeba płacić i na wszystko musi sam zapracować. Chcesz mieć więcej - pracuj więcej, rusz głową. Narzekanie na wszystko to chyba taka nasza domena. A bez pracy nie ma kołaczy.

pozdrawiam

Ja pamietam tamte czasy z tego, że wszystko trzeba było „załatwić”. A żeby cokolwiek załatwić trzeba było przymilać się do „towarzysza” lokalnego kacyka. Żeby kupić chleb, trzeba było stać w kolejce po kilka godzin w oczekiwaniu na dostawę i niepewność, przywiozą czy nie przywiozą. Żeby załatwić mi internat w Warszawie ojciec musiał wypić kilka flaszek wódki kolejno z kilkoma osobami które „coś mogą”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, kordiankw napisał:

Ja pamietam tamte czasy z tego, że wszystko trzeba było „załatwić”. A żeby cokolwiek załatwić trzeba było przymilać się do „towarzysza” lokalnego kacyka. Żeby kupić chleb, trzeba było stać w kolejce po kilka godzin w oczekiwaniu na dostawę i niepewność, przywiozą czy nie przywiozą. Żeby załatwić mi internat w Warszawie ojciec musiał wypić kilka flaszek wódki kolejno z kilkoma osobami które „coś mogą”.

Cześć

Jedynym plusem tamtych czasów, było to że ludzie byli bliżej siebie i sobie pomagali - szczególnie w tych najtrudniejszych czasach. Ja mieszkając na osiedlu, gdzie było 20 bloków, wiedziałem gdzie kto mieszka. Każdy z mieszkańców osiedla. Teraz mieszkam w kamienicy gdzie mieszkań jest 10 (2 moje - całe piętro), czyli 9 rodzin i połowy nie znam - jacyś obcy ludzie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marcos73 napisał:

Cześć

Jedynym plusem tamtych czasów, było to że ludzie byli bliżej siebie i sobie pomagali - szczególnie w tych najtrudniejszych czasach. Ja mieszkając na osiedlu, gdzie było 20 bloków, wiedziałem gdzie kto mieszka. Każdy z mieszkańców osiedla. Teraz mieszkam w kamienicy gdzie mieszkań jest 10 (2 moje - całe piętro), czyli 9 rodzin i połowy nie znam - jacyś obcy ludzie.

pozdrawiam

Bo nie było internetu, więc ludzie aby się komunikować czy cokolwiek załatwić w banku, urzędzie musieli wyjść z domu. Telefon stacjonarny też nie był standardem. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kordiankw napisał:

Bo nie było internetu, więc ludzie aby się komunikować czy cokolwiek załatwić w banku, urzędzie musieli wyjść z domu. Telefon stacjonarny też nie był standardem. 

Cze

Dobry przykład, u mnie w bloku - 3 klatki po 10 mieszkań były 2 telefony, jeden miałem ja (Mama pracowała w przedszkolu i była w-ce dyrektorem - stąd przydział) i jeszcze sąsiadka z innej klatki, toż cały blok chodził dzwonić i nie było z tym problemu. Telewizję cała klatka oglądała u sąsiada na 2-gim piętrze, bo miał i tez wiecznie była tam masa osób w 50-m/2 mieszkaniu. Ludzie sobie pomagali i nie było takiego zobojętnienia. W klatce mieszkał facet z 2-ką dzieci, samotny, pił na potęgę - dzieciaki jadły obiady po kolei po sąsiadach. Wszyscy im pomagali jak mogli. A teraz? Przewrócisz się na ulicy i będziesz leżał aż śmieciarze cię nie wywiozą. Każdy przejdzie obojętnie. Tego mi brakuje w takim codziennym życiu. Bo cała reszta to była patologia.

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...