Skocz do zawartości

Rękawice narciarskie


SzymQ

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Chciałbym kupić sobie nowe rękawice narciarskie do zjazdu. Obecnie posiadam jakieś tanie, w których na początku dnia pocą mi się trochę dłonie, a na koniec dnia bardzo mi marzną. Proszę o sugestię rozsądnego kompromisu między ceną i jakością do całodziennej jazdy w temp -10 - 0. Pięciopalczaste, z gumką na nadgarstki.

Z góry dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup motocyklowe, będą tańsze niż narciarskie. Ja mam takie jak na zdjęciach, dla mnie nawet za ciepłe, bo ja mam tak, że stopy mi marzną, a dłonie się pocą, mogę jeździć nawet bez rękawic. 
 

34EBF229-D48F-4567-AA24-4C2215E9A83F.jpeg

F07A40BE-9BE2-4AB8-AD6A-7C762C3DBBB7.jpeg
 

Moje mają dodatkowo kastet 😉 , to na wypadek gdyby jeden z forumowiczów chciał mnie walić w mordę na stoku 😄 .

Edytowane przez kordiankw
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minutes ago, kordiankw said:

Kup motocyklowe, będą tańsze niż narciarskie.

Na pierwszy rzut oka wygląda, że rękawice motocyklowe mogą się lepiej wpisywać w potrzeby narciarza amatora niż narciarskie... 🤔 Dzięki za sugestię 🙂 Zmieniła mi się potencjalnie dziedzina poszukiwań, ale nie zbliżyłem się póki co do zakupu, bo to chyba jeszcze większy wybór modeli. Czy masz może jakieś konkretne typy? Czy Twoim zdaniem powinny mieć jakąś membranę?

41 minutes ago, kordiankw said:

Moje mają dodatkowo kastet 😉 , to na wypadek gdyby jeden z forumowiczów chciał mnie walić w mordę na stoku 😄 .

Uśmiałem się i karcę się za to w myślach 😇Mam nadzieję, że forumowe zatargi zostają na forum, żebyśmy kasków na narty też nie zaczęli kupować w sklepach motocyklowych 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, netmare napisał:

Cześć,

Chciałbym kupić sobie nowe rękawice narciarskie do zjazdu. Obecnie posiadam jakieś tanie, w których na początku dnia pocą mi się trochę dłonie, a na koniec dnia bardzo mi marzną. Proszę o sugestię rozsądnego kompromisu między ceną i jakością do całodziennej jazdy w temp -10 - 0. Pięciopalczaste, z gumką na nadgarstki.

Z góry dzięki!

Kup cienkie rękawice podkładowe, najlepiej jedwabne (całkiem niezłe są te z Deca, tylko ostatnio coś z cenami poszaleli), pozbędziesz się problemu potliwości dłoni. Za chwilę powinna być dość duża dostępność rękawic w TK Maxx (zwykle są w niezłej cenie), ja bym jednak rekomendował ich przymiarkę.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minutes ago, moruniek said:

Kup cienkie rękawice podkładowe, najlepiej jedwabne (całkiem niezłe są te z Deca, tylko ostatnio coś z cenami poszaleli), pozbędziesz się problemu potliwości dłoni. Za chwilę powinna być dość duża dostępność rękawic w TK Maxx (zwykle są w niezłej cenie), ja bym jednak rekomendował ich przymiarkę.  

Sugerując się Twoimi doświadczeniami pojechałem niedawno do TK Maxx w poszukiwaniu rękawic i bielizny termoaktywnej. Nie było ani jednego ani drugiego. Kupiłem jednak spodnie na narty. Chyba jednak taniej było zamówić potrzebne rzeczy od razu przez internet 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, netmare napisał:

Sugerując się Twoimi doświadczeniami pojechałem niedawno do TK Maxx w poszukiwaniu rękawic i bielizny termoaktywnej. Nie było ani jednego ani drugiego. Kupiłem jednak spodnie na narty. Chyba jednak taniej było zamówić potrzebne rzeczy od razu przez internet 😉

 

Trzeba trafić termin dostawy. Odnośnie odzieży termo, czasem w dobrej cenie można trafić UYN przez neta, trzeba być tylko cierpliwym i szukać niekoniecznie w naszych rodzimych sklepach. Helly Hansen robi też dobrą odzież termo, często dostępną w niezłej cenie. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

I to jest typowy przykład tego o czym rozmawialiśmy wczoraj czy przedwczoraj. Kolega chce kupić rękawice narciarskie a tu porada aby sobie kupił motocyklowe i

on idzie tym idiotycznym tropem. To nic, że eksperci siedzą i wymyślają różne modele aby uczynić sprzęt lepszym do danej działalności. Dla mnie to jest naprawdę kosmos.

A w temacie:

Podejrzewam Netmare, że przyczyną zimna jest wcześniejsze pocenie się i zawilgocenie rękawic. Musisz więc szukać modeli z dobrym wietrzeniem czyli trochę inny kierunek poszukiwań - nie ciepłota tylko jak nie spocić dłoni na początku. Kierunek wskazany przez Krzysia Moruńka też wydaje się bardzo dobry do rozważenia ale przede wszystkim rękawice muszą mieć dobre wietrzenie. Może popatrz pod tym kątem.

Pozdro

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimie zazwyczaj nie jeździ się na motocyklu, co dyskwalifikuje rękawice motocyklowe z założenia. Najczęściej nawet ocieplane i membranowe rękawice motocyklowe nie są tak ciepłe jak narciarskie, m.in dlatego że mają rożne wstawki ochronne, a te protektory pocieniają (lub eliminują) w tym miejscu ocieplenie. Ponadto tylko drogie rękawice motocyklowe mają sensowną membranę (GTX), a w innej najczęściej zapocisz się. Wynika to z faktu, że jadąc w porze chłodnej na motocyklu zazwyczaj wieje, ręce pracują statycznie, nie występuje wzmożona potliwość - to zupełnie inna aktywność.
Napisałam to, ponieważ jeżdżę na motocyklu i w życiu by mi nie przyszło użyć  motocyklowych rękawic na nartach. Jeśli komuś pasuje taka koncepcja, to jest to raczej jednostkowy przypadek. 

Propozycja użycia dodatkowych rękawiczek tzw. linerów moim zdaniem sensowna - używam od wielu sezonów cienkich rękawiczek z Decathlonu jako pierwszą warstwę kiedy jest naprawdę zimno, są tez niezłe rękawiczki z wełną merino, niestety trochę mniej elastyczne i przez to nie trzymają się tak dobrze na moich dłoniach (zsuwaja się przy zdejmowaniu rękawic głównych).


P.S. Porządne rękawice motocyklowe są droższe niż dobre rękawice narciarskie - szkoda by mi było moje zużywać w śniegu.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorzystam z wątku, mam rękawice Reusch zakupione po taniości na wyprzedaży. Takie raczej najnormalniejsze. Ja jestem bardzo zmarźluk na dłonie. Jednak w cieplejsze dni pocą mi się dłonie (marcowe nartowanie). Czy zatem lepiej kupić drugie cieńsze czy może rękawice także są jakieś membranowe i sprawdzają się jako jedyna para w szerokim spektrum temp.?

Edytowane przez Gabrik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

To był także i mój domysł :(. Zwróciłem także będąc w Decathlonie uwagę na rękawiczki wrzucone przez Miga, ale nie miałem rozeznania, czy zapobiegnie to poceniu... Wiem też, że odzczuwanie ciepła to kwestia osobnicza i że nie będziecie mieli dla mnie gotowej odpowiedzi.

Opcje na szybko:

1. Kolejne tanie rękawiczki i zmiana w połowie dnia.

2. Wydać 200 i mieć nadzieję, że zadziała. Przetestować z tymi jedwabnymi.

Im dłużej o tym myślę to chyba zaryzykuję :). Zwłaszcza, że wg internetu kolega Mig kiedyś preferował rękawice bazarowe ponad narciarskie. Czy może być lepsza rekomendacja niż to, że zmienił zdanie? 😉

Rękawice motocyklowe odpadły z różnych względów dla mnie, ale muszę przyznać, że na koniec sezonu moto ceny nie wyglądały źle, a wycieraczka do gogli brzmiała bardzo obiecująco.

Mam też pytanie dotyczące doboru rozmiaru. Kupujecie takie, żeby palce ściśle dochodziły do końca, czy żeby były małe luzy?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraktykowałem i wiem to.... Kolejne lata jeżdżę w tanich jak barszcze Wedze... Z Decathlonu.. 

O te

https://www.google.pl/search?client=ms-opera-mobile&channel=new&espv=1&sxsrf=ALiCzsbidLww9-usT-Yjcu3q54VOXDDY1Q:1665914766979&q=rekawice+narciarskie+wedze&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjDh6WPwOT6AhVpxosKHYwUBFQQ0pQJegQIBhAB&biw=393&bih=671&dpr=2.75#imgrc=hpvcsYS65AY7lM

Teraz z tanich mają jakieś inne. Nie wiem czy coś nie zepsuli. Te co ja mam, mają napis na palcu . Są rewelacyjne. Zero pocenia rąk.

Kupiłem natomiast Brugi 10000 membrana i niech sobie te membranę wsadzą do życi ... Wyciągam rękę mokra, w rękawicy bagno i wali jak w szatni nastolatków. 

Więc rękawice tylko najtańsze , z napisem Wedze na palcu... A jak są inne to może być ryzyko . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Rękawice narciarskie to... rękawice narciarskie. Wyroby za 70 czy 90pln można jedynie tak nazwać na metce i nigdy nie spełnią oczekiwań. Ja nigdy nie zwracałem na to szczególnej uwagi - nie mam Twoich problemów ale być może dlatego, że zawsze miałem dość porządne rękawice. Porządne znaczy się nie najdroższe ale tu jednak cena idzie w parze z jakością materiałami i rozwiązaniami.

W rękawicach ważne są jeszcze:

- niezależne gumki na nadgarstki aby zdjęta rękawica nam nie uciekła

- wywietrzniki na wierzchu dłoni - często na zameczki - polecam.

Ze swoich doświadczeń a przerobiłem pewnie z kilkadziesiąt par  najlepiej spisywały się rękawice... skórzane albo takie, których konstrukcja ( nie wstawki i dekory) była oparta na skórze. Niestety drogie ale warto właśnie ze względu na bardzo szeroki zakres temperatur.

Rozmiar... Netmare musisz je mierzyć na kijach w pozycji zaciśniętej i ma być wtedy swobodnie bez naciągania na siłę ale i bez rolowania. to tak jak ze spodniami na rower - jak nie siedzisz na rowerze dupa zawsze Ci wisi bo to spodnie na rower a nie do chodzenia.

Pozdro

PS

I jeszcze:

Złotych środków nie ma i nie ma ich co szukać. Jak gorąco na wiosnę to drugie lekkie.

Edytowane przez Mitek
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, netmare napisał:

Hej,

To był także i mój domysł :(. Zwróciłem także będąc w Decathlonie uwagę na rękawiczki wrzucone przez Miga, ale nie miałem rozeznania, czy zapobiegnie to poceniu... Wiem też, że odzczuwanie ciepła to kwestia osobnicza i że nie będziecie mieli dla mnie gotowej odpowiedzi.

Opcje na szybko:

1. Kolejne tanie rękawiczki i zmiana w połowie dnia.

2. Wydać 200 i mieć nadzieję, że zadziała. Przetestować z tymi jedwabnymi.

Im dłużej o tym myślę to chyba zaryzykuję :). Zwłaszcza, że wg internetu kolega Mig kiedyś preferował rękawice bazarowe ponad narciarskie. Czy może być lepsza rekomendacja niż to, że zmienił zdanie? 😉

Rękawice motocyklowe odpadły z różnych względów dla mnie, ale muszę przyznać, że na koniec sezonu moto ceny nie wyglądały źle, a wycieraczka do gogli brzmiała bardzo obiecująco.

Mam też pytanie dotyczące doboru rozmiaru. Kupujecie takie, żeby palce ściśle dochodziły do końca, czy żeby były małe luzy?

Pozdro

Ja stosuję na wymiar ale nie o to też chodzi by to jakoś na styk naprężone były te rękawice. Tu nie ma filozofii... Ubierasz i wiesz czy Ci wygodnie, nie fajdają się palce. Jak będzie za luźne to manewrowość spada i nawet kije źle ,,ubrać,, na rękę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps nigdy nie jezdzioem sportowo ale trzeba wziąć poprawkę że jak taki dziadek jak ja ubiera narty to zjeżdżając w dół oczyma wyobraźni widzi raczej odział ortopedyczny... Więc emocje, pocenie dłoni ... 

Nigdy nie miałem super Profi rękawic z wentylacjami. Ja mówię z własnych, niewielkich ale wyrazistych doświadczeń. 

Ps. Gumki koniecznie. Jak nie ma to doszyć. Zdecydowanie. 

Edytowane przez KrzysiekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, netmare napisał:

Hej,

To był także i mój domysł :(. Zwróciłem także będąc w Decathlonie uwagę na rękawiczki wrzucone przez Miga, ale nie miałem rozeznania, czy zapobiegnie to poceniu... Wiem też, że odzczuwanie ciepła to kwestia osobnicza i że nie będziecie mieli dla mnie gotowej odpowiedzi.

Opcje na szybko:

1. Kolejne tanie rękawiczki i zmiana w połowie dnia.

2. Wydać 200 i mieć nadzieję, że zadziała. Przetestować z tymi jedwabnymi.

Im dłużej o tym myślę to chyba zaryzykuję :). Zwłaszcza, że wg internetu kolega Mig kiedyś preferował rękawice bazarowe ponad narciarskie. Czy może być lepsza rekomendacja niż to, że zmienił zdanie? 😉

Rękawice motocyklowe odpadły z różnych względów dla mnie, ale muszę przyznać, że na koniec sezonu moto ceny nie wyglądały źle, a wycieraczka do gogli brzmiała bardzo obiecująco.

Mam też pytanie dotyczące doboru rozmiaru. Kupujecie takie, żeby palce ściśle dochodziły do końca, czy żeby były małe luzy?

Pozdro

Moje przemyślenia są w poprzek. Traktuję rękawice jak zużywalny i wymienialny element wyposażenia. I nie chodzi tutaj wcale o przecieranie, tylko o capienie. Po zawilgoceniu (co wcześniej czy później się trafi) to już zostaje na zawsze. Nie są to jakieś moje szczególne właściwości tylko organoleptycznie stwierdzona właściwość drogich rękawic, których koledzy nie wymieniają zbyt często (bo drogie). 

Podobnie jak i resztę ekwipunku dopasowuję je do okoliczności. Preferuje elastyczne rozwiązania. Czyli lekkie elastyczne pod spód (raczej syntetyczne śliskie lub nawet jedwabne - łatwo się zakłada kolejne). Jako podstawowe ostatnio używałem BD z SS tak zrobionego, że miał w kieszonce na górze dodatkowy pokrowiec z pertexu, który naciągało się w razie potrzeby na rękawiczkę robiąc z niej łapawicę. Czyli to była trzecia warstwa. Nieźle chroniło przed deszczem ale dawało też trochę ciepła. Natomiast jak jest bardzo zimno to zabieram już bardzo mocno ocieplone rękawice kupuję je kierując się kryterium ceny i jak potnę/przetrę/przedziurawię to bez żalu wymieniam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Wujot napisał:

Moje przemyślenia są w poprzek. Traktuję rękawice jak zużywalny i wymienialny element wyposażenia. I nie chodzi tutaj wcale o przecieranie, tylko o capienie. Po zawilgoceniu (co wcześniej czy później się trafi) to już zostaje na zawsze. Nie są to jakieś moje szczególne właściwości tylko organoleptycznie stwierdzona właściwość drogich rękawic, których koledzy nie wymieniają zbyt często (bo drogie). 

Podobnie jak i resztę ekwipunku dopasowuję je do okoliczności. Preferuje elastyczne rozwiązania. Czyli lekkie elastyczne pod spód (raczej syntetyczne śliskie lub nawet jedwabne - łatwo się zakłada kolejne). Jako podstawowe ostatnio używałem BD z SS tak zrobionego, że miał w kieszonce na górze dodatkowy pokrowiec z pertexu, który naciągało się w razie potrzeby na rękawiczkę robiąc z niej łapawicę. Czyli to była trzecia warstwa. Nieźle chroniło przed deszczem ale dawało też trochę ciepła. Natomiast jak jest bardzo zimno to zabieram już bardzo mocno ocieplone rękawice kupuję je kierując się kryterium ceny i jak potnę/przetrę/przedziurawię to bez żalu wymieniam.

Moje Wedze zużywają się szybko. Dwa sezony w miarę wyglądają ale w trzecim już straszą. Ale to są tanie rękawice za 5 dych. Groszowa sprawa na dwa lata. 

Natomiast nigdy nie śmierdziały o dziwo i dla mnie. Te drogie, które mam... 3 wyjazdy i koszmar. 

Edytowane przez KrzysiekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, KrzysiekK said:

Przepraktykowałem i wiem to.... Kolejne lata jeżdżę w tanich jak barszcze Wedze... Z Decathlonu.. 

O te

https://www.google.pl/search?client=ms-opera-mobile&channel=new&espv=1&sxsrf=ALiCzsbidLww9-usT-Yjcu3q54VOXDDY1Q:1665914766979&q=rekawice+narciarskie+wedze&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjDh6WPwOT6AhVpxosKHYwUBFQQ0pQJegQIBhAB&biw=393&bih=671&dpr=2.75#imgrc=hpvcsYS65AY7lM

Teraz z tanich mają jakieś inne. Nie wiem czy coś nie zepsuli. Te co ja mam, mają napis na palcu . Są rewelacyjne. Zero pocenia rąk.

Kupiłem natomiast Brugi 10000 membrana i niech sobie te membranę wsadzą do życi ... Wyciągam rękę mokra, w rękawicy bagno i wali jak w szatni nastolatków. 

Więc rękawice tylko najtańsze , z napisem Wedze na palcu... A jak są inne to może być ryzyko . 

Takowe Wedze właśnie posiadam. Wychodzi na to, że są dla mnie za ciepłe. Domyślny mój setup zimowy EDC to rękawiczki skórkowe + tanie rękawiczki do biegania jako ewentualna wkładka. Chyba zaryzykuję przetestowanie tego na stoku przed jakimikolwiek zakupami. Dzięki za odpowiedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, KrzysiekK napisał:

Moje Wedze zużywają się szybko. Dwa sezony w miarę wyglądają ale w trzecim już straszą. Ale to są tanie rękawice za 5 dych. Groszowa sprawa na dwa lata. 

Natomiast nigdy nie śmierdziały o dziwo i dla mnie. Te drogie, które mam... 3 wyjazdy i koszmar. 

Ja kupuję na wyprzedażach co się trafi, niezbyt się przywiązuję. Z reguły sezon z trudem wytrzymywały (ale jeździłem dużo nawet do 60 dni). Pod względem smrodu też zauważyłem, że te droższe nijak nie są lepsze, a przeważnie tak jak napisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gabrik napisał:

Skorzystam z wątku, mam rękawice Reush zakupione po taniości na wyprzedaży. Takie raczej najnormalniejsze. Ja jestem bardzo zmarźluk na dłonie. Jednak w cieplejsze dni pocą mi się dłonie (marcowe nartowanie). Czy zatem lepiej kupić drugie cieńsze czy może rękawice także są jakieś membranowe i sprawdzają się jako jedyna para w szerokim spektrum temp.?

Gabrik, na cieplejsze dni sprawdzają się rękawice skitourowe albo turystyczne - najczęściej są typu "softshell" mają zintegrowaną membranę (jakiś windstopper etc.). Najlepiej udać się do sklepu, "pomacać" i sprawdzić skład,  bo np. jeśli są tylko stretchowe, to będą przewiewne (np. polartec power stretch jest bardzo ciepły ale struktura tkaniny jest luźna i rekawice przewiewają - to czasem nie przeszkadza, ale czasem już może nie być ok).

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku lat dziewięćdziesiątych nie było Allegro, Amazon czy innego ebay. „Będąc młodym trepem” zaadoptowałem do zabezpieczenia pistoletu przed zgubieniem (pistolet był w kaburze udowej i podczas biegania po torze sprawnościowym, czy strzeleckim mógł wypaść z kabury i łatwo się zgubić) przewód od słuchawki telefonicznej. Podobnie robili moi koledzy. Parametrami nie odbiegał od oryginalnych używanych przez zachodnich spacjalsow. Żaden wybitny ekspert nie zarobił na tej adaptacji złamanego szeląga. To, że coś jest do czegoś dedykowane, nie oznacza, że nie może być wykorzystane do innych celów. A już kosmos to był, jak porwałem na strzępy kolorowe zasłony żony i razem ze strzępami z siatki maskującej obszyłem nimi stary mundur żeby zrobić sobie maschałat. Świetnie wtapial się w mazowiecki krajobraz i nie pracowało nad tym projektem grono wybitnych ekspertów, pobierających odpowiednią gratyfikację za swój ekspercki wkład. Żona do dziś wypomina mi zniszczenie zasłon.

Nikogo nie zmuszam do jazdy w rękawicach motocyklowych na nartach, przedstawiłem jedynie opcję, która w moim przypadku się sprawdza na tyle, że wczoraj kupiłem kolejne, takie jak na zdjęciu, sprawdzą się 😉 ?

Niestety bez kastetów, ale stare zostawię sobie na rower w zimie wokół  domu (tu też istnieje większe prawdopodobieństwo na spotkanie na swojej drodze Mitka, jakiś oręż trzeba mieć ze sobą, jakby chciał mnie walić w mordę 😄 ), a nowe pojadą do Szczyrku z przeznaczeniem wyłącznie na narty. Z góry przepraszam wszystkich ekspertów, że w swoim wyborze nie kierowałem się ich troską o mój komfort podczas jazdy na nartach 🙂 .

 

42A57B48-3D11-480D-8A8C-2A94C4B9DF4E.jpeg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kordiankw napisał:

Cześć

........ (tu też istnieje większe prawdopodobieństwo na spotkanie na swojej drodze Mitka, jakiś oręż trzeba mieć ze sobą, jakby chciał mnie walić w mordę 😄 ).....

....

Wyśmiewasz ale...

Dzisiaj jechałem wyjątkowo samochodem do domu. Na jednym z lewoskrętów chłopak na rowerze z plecakiem pojechał na "późnym żółtym". Ja go miałem bezpośrednio z lewej więc wyhamowałem ale Starszy Pan na sąsiednim pasie już nie. Być może gdyby chłopak wcześniej spotkał mnie na swoje drodze to by dostał i żył.

Dodam, że wszystko wydarzyło się praktycznie na oczach policjantów. Radiowóz stał jakieś 10-15 metrów od zdarzenia.

Wiem, że nie w temacie ale taki mały apel do wszystkich - w kwestiach bezpieczeństwa swojego i innych bądźcie bezkompromisowi i dogmatyczni do bólu!

Pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...