Skocz do zawartości

Alto Adige, czyli Tyrol Południowy na styczeń 2023!


Kaem

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 20.09.2022 o 19:45, Kaem napisał:

Bardzo dzięki za podpowiedź! Co prawda w żadnym z tych języków nie błyszczę ( a szczególnie ladino hihi), ale damy radę.

Znaczy na stokach bardzo porządnie, ale przy barach kawa lepiej smakuje, bo muzyczka włoska pewnie brzmi pięknie (bo chyba nie tyrolskie jodlowanie?).

Moja żona, z koleżanką uczyła się języka włoskiego u rodowitego mieszkańca Neapolu. Miały scharakteryzować swoich mężów. Nie znając tego języka, odrobiłem za moją pracę domową. 

Moje wypracowanie brzmiało mniej więcej tak:

"Me marito, molto bene, boom boom."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.09.2022 o 22:23, Kaem napisał:

bo jedna z uczestniczek wyjazdy jest nieniarciarką , ale kocha wodę (tzw. foczka) , więc muszę to uwzględnić.

uj to problem być może, pamiętam przed kilkunastu laty mieliśmy taką foczkę co prawie cały wyjazd zepsuła.

Na szczęście kumpel - właściciel owej foczki też długo nie wytrzymał i wymienił na narciarskiego zajączka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.09.2022 o 18:10, tomkly napisał:

Obyczaje bardziej austriackie aniżeli włoskie. Jak chodzi o język to zarówno austriacki, włoski jak i dialekt tyrolski a nawet spotkałem się z ladino.

Raczej spotkałeś się ladyną (językiem ladyńskim) - ladino poza podobną nazwą to zupełnie inny język.

Byłem w Urtijei/St.Ulrich/Ortisei w 2006 roku przed Igrzyskami w Turynie kiedy do miasteczka przybył znicz olimpijski. Na ostatnim etapie, na centralny plac przyniosła go miejscowa mieszkanka, znana kibcom narciarstwa Isolde Kostner, która wtedy już zakończyła karierę - choć nazwisko Kostner było obecne na tamtych Igrzyskach za sprawą spokrewnionej z nią Caroliny (łyżwiarstwo figurowe). Odbyła się feta z tańcami, strojami historycznymi itp. Imprezę prowadził DJ, który jeździł z tą całą karawaną "zniczową" po włosku z natychmiastowym tłumaczeniem na niemiecki. Przemawiał burmistrz w ladynie i był tłumaczony na niemiecki (włoskim już nikt się nie przejmował:) . Miejscowi na co dzień porozumiewają się pomędzy sobą wg. kolejności językowej jak na tablicy wjazdowej  do miejscowości (tak jak napisałem wyżej): ladyna, niemiecki, włoski...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 29.09.2022 o 23:28, Jan napisał:

uj to problem być może, pamiętam przed kilkunastu laty mieliśmy taką foczkę co prawie cały wyjazd zepsuła.

Na szczęście kumpel - właściciel owej foczki też długo nie wytrzymał i wymienił na narciarskiego zajączka.

Od kiedy napisałem ten wątek, nie zaglądałem tutaj , bo mam niemało zawodowych i innych zajęć.

Natomiast prawdę mówiąc nie wiem ,co o tym twym Janie wpisie sądzić - posądzasz moją koleżankę o niecne zamiary lub nadmiar libido? Napisałeś to dość jednoznacznie , zatem poinformuję Cię , że ta Pani ma 50 lat, jest matką 4 dzieci i jeździ z nami, ponieważ Jej mąż pokochał narty.

Twoja sugestia: ,, mieliśmy taką foczkę, co prawie cały wyjazd nam zepsuła'' jest haniebna, albowiem odnosi się do osoby której nie znasz i nie masz prawa się wypowiadać co do tego, jaka jest.

PRZEPROŚ!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.11.2022 o 22:37, Kaem napisał:

co o tym twym Janie wpisie sądzić - posądzasz moją koleżankę o niecne zamiary lub nadmiar libido?

masz wybujałą fantazję, nasza foczka po prostu psuła grupie plany narciarskie bo życzyła sobie aby mąż zawoził ją na basen o 10 i odbierał o 13 a biedaczyna chciał sobie pojeździć z nami od 9 do 17

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...