Skocz do zawartości

Dobór nart dla 13. latki


KrzysiekK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie,

i proszę o pomoc. Moja córka przymierza się do swojego 5 sezonu na nartach. Ponieważ już widzę, że z obecnie posiadanych nart wyrosła,
przymierzam się do kupna kolejnych, z których też jak sądzę wyrośnie. Stąd pytanie. Co kupić aby było tanio?

Dla mnie proponowaliście coś długiego i sportowego o taliowaniu i budowie podobnej do GS

(więc mam https://www.skionline.pl/sprzet/narty,16-17,blizzard,blizzard-quattro-rs,8659.html)

Podobną koncepcję mam względem córki. Chciałbym jej kupić jakieś starsze gs jr.

Parametry córki na chwilę obecną: 164cm/46kg. Pewnie do zimy cokolwiek podrośnie więc stawiam na
optymalną długość nart ~165.

Jeździ tak:

Moje pomysły:

https://allegro.pl/oferta/narty-fischer-rc4-worldcup-gs-jr-dl-165-cm-2016-11885721109

https://allegro.pl/oferta/narty-rossignol-hero-fis-gs-pro-jr-165cm-1622-12066862660

A może ktoś z forumowiczów ma coś w garażu?

Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cze

Krzysiu, nie wiem czy GS juniorski dla Twojej pociechy to dobry pomysł. Przy tej długości narty - a w szczególności GS zawodniczy mocno się radykalizują. Są skierowane do dobrze juz jeżdżących dzieci/młodzieży. O ile wersje krótsze są świetne do nauki - te dłuższe już służą do jazdy. Moim zdaniem bez odpowiedniego szkolenia zarówno Ty jak i córka (a ona przede wszystkim) będziecie się męczyć. Np. w Head od 152 zaczyna się poważna narta - promień powyżej 17 m - 166cm to juz ponad 18.5 a 173 to już 21m. Oczywiście narty juniorskie.

Pewnie spece coś Ci podpowiedzą. Córa jeździ już 5 lat ale jeszcze sporo pracy przed wami.

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Widzieć może i widzę ale wolę zapytać. Dłuższy skręt u Leosi (nadzwyczaj wdzięczne imię ma Twoja córa - powaga, strasznie mi się podoba) raczej leży i to powoduje potrzebę zastanowienia się nad rodzajem narty. Tam jest wprawdzie troszkę jazdy po łuku ale o sterowaniu mówić nie można. Za to skręt, krótki na stromszym stoku zdradza spore możliwości do doszlifowania. Jest odciążenie, jest dobra synchronizacja z rotacją, jest kontrola prędkości i rytm. Oczywiście jest też trochę bałaganu związanego z równowagą ale jest fajna baza.

Czy juniorski GS? Moim zdaniem jej obecne umiejętności nie pozwolą jej ogarnąć takiej narty co nie znaczy, że wybór będzie do bani bo dziewczyna jest dość silna i sprawna a braki techniczne można szybko nadrobić.

Ciekawe co powie Adaś bo ma w szkoleniu znacznie większe i a - co najważniejsze - aktualne doświadczenie...

Pozdro

Edytowane przez Mitek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Mitek napisał:

Cześć

Widzieć może i widzę ale wolę zapytać. Dłuższy skręt u Leosi (nadzwyczaj wdzięczne imię ma Twoja córa - powaga, strasznie mi się podoba) raczej leży i to powoduje potrzebę zastanowienia się nad rodzajem narty. Tam jest wprawdzie troszkę jazdy po łuku ale o sterowaniu mówić nie można. Za to skręt, krótki na stromszym stoku zdradza spore możliwości do doszlifowania. Jest odciążenie, jest dobra synchronizacja z rotacją, jest kontrola prędkości i rytm. Oczywiście jest też trochę bałaganu związanego z równowagą ale jest fajna baza.

Czy juniorski GS? Moim zdaniem jej obecne umiejętności nie pozwolą jej ogarnąć takiej narty co nie znaczy, że wybór będzie do bani bo dziewczyna jest dość silna i sprawna a braki techniczne można szybko nadrobić.

Ciekawe co powie Adaś bo ma w szkoleniu znacznie większe i aktualne doświadczenie...

Pozdro

Hahah Leosia .... Moja córka ma na imię Natalia, ale onegdaj chwilowa jej fascynacja pewna polską raperką zainspirowała mnie do wygenerowania takiej ksywki... I chyba się przyjęło. 🤗

Dziękuję...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, KrzysiekK napisał:

Hahah Leosia .... Moja córka ma na imię Natalia, ale onegdaj chwilowa jej fascynacja pewna polską raperką zainspirowała mnie do wygenerowania takiej ksywki... I chyba się przyjęło. 🤗

Dziękuję...

Cześć

Jako żem stary dziadu, ksywki raperek są mi obce. Zastanawiałem się nawet skąd ta Leosia - Leonia, Leokadia, Eleonora... 🙂

Pozdrowienia serdeczne

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzyśku tu generalnie można by było się doktoryzować - 13 lat i 5 sezonów - sumarycznie to pozostaje z kryteriach jazdy dziecięcej z dobrodziejstwem inwentarza ale zdecydowanie powinno się już zaobserwować cechy jazdy "dorosłej" a tego niestety nie widać, widać dziecięce pójście po najkrótszej linii oporu - kontra dolną nartą, niewielkie odciążenie rotacja i łup jademy w drugą stronę - tak to jest panaceum na wszelkie bolączki ale niestety koniec rozwoju - jest maga sztywno na dolnej narcie, jest mega oporowo na dolnej narcie, sylwetka sztywna odchylona. Tu drogi kolego trzeba siąść w kąciku i się zastanowić czy "nic nie widziałem, nic nie słyszałem, nic nie mówiłem" i jakoś to będzie czy też siąść przed TV zobaczyć siebie wylać wiadro wody na głowę, reset i do roboty - a jestem przekonany na granicy pewności że wychowasz świetna narciarkę. Jakie narty - sprawa jest dość oczywista - każdy GS jr (nie FIS jr GS - nie ogarnie) w rozmiarze max od wzrostu (i tu obawiam się że będzie ciężko - jutro ogarnę katalogi i postaram Ci się coś na wzór podesłać).

Prywatnie - 13 nastka, 164 i pewnie zgrabna po mamie - do roboty bo w następnym sezonie zostaną ci tylko deski dla dorosłych kobiet.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Adam ..DUCH napisał:

Krzyśku tu generalnie można by było się doktoryzować - 13 lat i 5 sezonów - sumarycznie to pozostaje z kryteriach jazdy dziecięcej z dobrodziejstwem inwentarza ale zdecydowanie powinno się już zaobserwować cechy jazdy "dorosłej" a tego niestety nie widać, widać dziecięce pójście po najkrótszej linii oporu - kontra dolną nartą, niewielkie odciążenie rotacja i łup jademy w drugą stronę - tak to jest panaceum na wszelkie bolączki ale niestety koniec rozwoju - jest maga sztywno na dolnej narcie, jest mega oporowo na dolnej narcie, sylwetka sztywna odchylona. Tu drogi kolego trzeba siąść w kąciku i się zastanowić czy "nic nie widziałem, nic nie słyszałem, nic nie mówiłem" i jakoś to będzie czy też siąść przed TV zobaczyć siebie wylać wiadro wody na głowę, reset i do roboty - a jestem przekonany na granicy pewności że wychowasz świetna narciarkę. Jakie narty - sprawa jest dość oczywista - każdy GS jr (nie FIS jr GS - nie ogarnie) w rozmiarze max od wzrostu (i tu obawiam się że będzie ciężko - jutro ogarnę katalogi i postaram Ci się coś na wzór podesłać).

Prywatnie - 13 nastka, 164 i pewnie zgrabna po mamie - do roboty bo w następnym sezonie zostaną ci tylko deski dla dorosłych kobiet.    

Moje dzieci mają uczulenie na instruktorów. Narty ok, ale jazda taka se samemu jak chce i gdzie chce. Do korekty w przyszłym sezonie. Mam nadzieję że się uda. 

Te fiahery to mogłyby być ? Bo ja nie bardzo łapie które to fis a które nie fis. Te chyba nie są fis, chociaż goscc oś tam na aukcji wspomina o taliowani fis. Ale ludzie to napiszę wszystko żeby sprzedać.

Ok. Czekam na Twoje typy...muszę coś taniego bo za rok znów zmiana... Te syn mnie przerósł w tym roku z dnia na dzień. 

Leośka zgrabna, modeleczka, fakt. Będzie się super prezentować w jakichś alpejskich resortach.... Czego Jej życzę 😉

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, moruniek napisał:

Ja bym podszedł to tematu nieco inaczej, dzieci i młodzież uczą się przez naśladownictwo grupy rówieśniczej. Puść ją na narty z synem ( @Marcos73) i moim synem. My też spokojnie sobie razem pojeździmy😉.    

Z największą przyjemnościa ... Jeździsz w podkarpackim albo w Krynicy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, moruniek napisał:

A my czasem nie spotkaliśmy się już kiedyś na Słotwinach ? Bywam tam tak z 40 dni w sezonie. 

Tak, pamiętam. Wspominałes że znasz Marka Ogorzałka a potem tu na forum napisałeś, że na żywo lepiej moja jazda wygląda niż na filmach 🤣

Pewnie będę bywał na Slotwinacha generalnie pewnie będę ciał koszty i częściej bez względu na gorsze na Podkarpaciu warunki będę ujeżdżał lokalne stoki. Nastawiam się na Kiczera ski bo Wańkowa droga.

Ale z dziećmi to raczej jadę na poważnie czyli strony Krynicy od rana. No i Tylicz MS buduje coś nowego. Tam bym chciał otworzyć sezon ...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, KrzysiekK napisał:

Tak, pamiętam. Wspominałes że znasz Marka Ogorzałka a potem tu na forum napisałeś, że na żywo lepiej moja jazda wygląda niż na filmach 🤣

Pewnie będę bywał na Slotwinacha generalnie pewnie będę ciał koszty i częściej bez względu na gorsze na Podkarpaciu warunki będę ujeżdżał lokalne stoki. Nastawiam się na Kiczera ski bo Wańkowa droga.

Ale z dziećmi to raczej jadę na poważnie czyli strony Krynicy od rana. No i Tylicz MS buduje coś nowego. Tam bym chciał otworzyć sezon ...

To do zobaczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Adam ..DUCH napisał:

każdy GS jr (nie FIS jr GS - nie ogarnie) w rozmiarze max od wzrostu (i tu obawiam się że będzie ciężko - jutro ogarnę katalogi i postaram Ci się coś na wzór podesłać).

Cześć Adamie

Myślę że wiem co masz na myśli, ale będzie ciężko. W tej chwili to producenci przestali robić odpowiedniki juniorskie dla dawnych prostych podziałów grup nart. Kiedyś było GS sklep dla dorosłych i odpowiednik GS junior. Teraz niestety jest słaby wybór jeśli chodzi o stricte narty juniorskie dla amatorów. Mnogość nazw, grup powoduje mętlik w głowach kupujących. Obecnie nie ma podziału GS junior/ GS FIS Junior. Kupując GS junior - to zawodnicza narta i tyle. Są multievent - ale dla młodszych i na rozmiarze 140 cm się to kończy.To co wskazał Krzysiu - to stricte zawodnicza narta juniorska.

pozdrawiam

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Marcos73 napisał:

Cześć Adamie

Myślę że wiem co masz na myśli, ale będzie ciężko. W tej chwili to producenci przestali robić odpowiedniki juniorskie dla dawnych prostych podziałów grup nart. Kiedyś było GS sklep dla dorosłych i odpowiednik GS junior. Teraz niestety jest słaby wybór jeśli chodzi o stricte narty juniorskie dla amatorów. Mnogość nazw, grup powoduje mętlik w głowach kupujących. Obecnie nie ma podziału GS junior/ GS FIS Junior. Kupując GS junior - to zawodnicza narta i tyle. Są multievent - ale dla młodszych i na rozmiarze 140 cm się to kończy.To co wskazał Krzysiu - to stricte zawodnicza narta juniorska.

pozdrawiam

Proszę zwrócić uwagę, że Leosia w przyszłym roku będzie mieć 175cm i znów będę szukał nart, więc teraz chętnie kupię tanie używki ze starszych roczników. Generalnie nie chciałbym dać więcej niż 3, 4 stówy 😕 ..a biorąc pod uwagę że swoje slalomki WC SC fiahera kupiłem za 350 to właśnie liczę że i tu da się podobnie... Chociaż jak widzę faktycznie, dla młodszych mało nart...

Edytowane przez KrzysiekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, moruniek napisał:

i moim synem.

@moruniek a na jakich nartach jedzie Twój syn na tym filmiku ?

https://www.kochamnarty.pl/topic/5812-11-latki/?p=89301

12 minut temu, KrzysiekK napisał:

swoje slalomki WC SC fiahera

acha to sam jeździsz sobie na łatwoskręcających slalomkach a dziecku chciałbyś wcisnąć długie GSy ? 🙂

Jakie narty ma teraz ?

Może wystarczy tylko porządnie naostrzyć i niech pojeździ za  synem @moruniek

a nie za Tobą bo za Tobą się niczego nie nauczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Jan napisał:

@moruniek a na jakich nartach jedzie Twój syn na tym filmiku ?

https://www.kochamnarty.pl/topic/5812-11-latki/?p=89301

acha to sam jeździsz sobie na łatwoskręcających slalomkach a dziecku chciałbyś wcisnąć długie GSy ? 🙂

Jakie narty ma teraz ?

Może wystarczy tylko porządnie naostrzyć i niech pojeździ za  synem @moruniek

a nie za Tobą bo za Tobą się niczego nie nauczy

Slalomki fishera mam, ale zabrał mi je syn i on na nich śmigał zeszły sezon.

Ja jeżdzę na tym: https://www.skionline.pl/sprzet/narty,16-17,blizzard,blizzard-quattro-rs,8659.html

Te trudniej skręcają.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Jan napisał:

@moruniek a na jakich nartach jedzie Twój syn na tym filmiku ?

https://www.kochamnarty.pl/topic/5812-11-latki/?p=89301

acha to sam jeździsz sobie na łatwoskręcających slalomkach a dziecku chciałbyś wcisnąć długie GSy ? 🙂

Jakie narty ma teraz ?

Może wystarczy tylko porządnie naostrzyć i niech pojeździ za  synem @moruniek

a nie za Tobą bo za Tobą się niczego nie nauczy

Na takich,

IMG-20210402-092242.jpg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cze

46 minut temu, Jan napisał:

@moruniek a na jakich nartach jedzie Twój syn na tym filmiku ?

https://www.kochamnarty.pl/topic/5812-11-latki/?p=89301

acha to sam jeździsz sobie na łatwoskręcających slalomkach a dziecku chciałbyś wcisnąć długie GSy ? 🙂

Jakie narty ma teraz ?

Może wystarczy tylko porządnie naostrzyć i niech pojeździ za  synem @moruniek

a nie za Tobą bo za Tobą się niczego nie nauczy

Cześć

To kto jedzie na jakich nartach nie ma żadnego znaczenia.

Czym innym jest narta mająca wymusić/ stworzyć warunki do prawidłowej edukacji a czym innym nasze wybory GDY UMIEMY JEŹDZIĆ.

Podstawą jazdy na nartach jest umiejętność jazdy skrętem pełnym, z pełną fazą sterowania a właściwie opanowanie i zrozumienie czym jest faza sterowania. Tutaj narta dłuższa o profilu GS pomoże a jednocześnie utrudni obracanie narty siłą, które jest najczęstszym błędem początkujących.

Jazda za i z dobrym wzorcem to jest podstawa skutecznego nauczania. Grupa rówieśnicza może pomóc ale niekoniecznie bo nie przekaże wiele ponad (mniej więcej) poprawność. Pamiętajmy, że narciarstwo nie polega tylko na poprawnym skręcaniu. To tylko element edukacji narciarskiej.

Pozdro

Pozdro

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KrzysiekK napisał:

Proszę zwrócić uwagę, że Leosia w przyszłym roku będzie mieć 175cm i znów będę szukał nart, więc teraz chętnie kupię tanie używki ze starszych roczników. Generalnie nie chciałbym dać więcej niż 3, 4 stówy 😕 ..a biorąc pod uwagę że swoje slalomki WC SC fiahera kupiłem za 350 to właśnie liczę że i tu da się podobnie... Chociaż jak widzę faktycznie, dla młodszych mało nart...

Krzysiu

 

Może będzie miała 175cm, może 170 a może 180cm - tego nie przewidzisz. Mój syn jest też teoretycznie w fazie wzrostu - tylko teoretycznie. Na wiosnę zamawialiśmy nowy sprzęt licząc że urośnie w wakacje i dupa. Strzelił 1 cm 🙂. Ma 155 cm i narty kupione SL 156 a GS 168. I też mam zagwozdkę. O ile stare GS chyba zostaną (158cm - nie sprzedane) to SL ewidentnie do zmiany (138 cm). Sam szukam coś ok 150 cm - ale póki co to słabo z ofertami. Na tych nowych też sobie poradzi, pod koniec sezonu się uparł że popróbuje jazdy na moich. SL 159 ogarnia bez problemu - reszta niestety nie pasowała - ma małą stopę i nie było możliwości dopasowania wiązań. Może @Adam ..DUCH Ci coś podrzuci, coś znajdzie, ale nie licz że będą jej służyć kolejne lata. Taki urok dzieci już.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...