Skocz do zawartości

Kasprowy Wierch - Kolej Linowa


SkiForum

Rekomendowane odpowiedzi

Niedziela i sobota zamknięte bo halny, wreszcie w poniedziałek 7.03

 

od 9:00 do południa wyglądało to tak

 

DSC00462
DSC00463
DSC00464
DSC00465
DSC00466
DSC00466
DSC00468
DSC00470
DSC00471
DSC00472

 

na zdjęciu widać ostatni zakręt, tu wypinamy narty i do parkingu w Kuźnicach 10min spokojnym krokiem, więc póki co warto korzystać i "na deser" zaliczyć nartostradę

 

pzdr

 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 447
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

ktoś orientuje się od jakiej prędkości wiatru wyłączają kolejki, zastanawiam się czy jechać na weekend bo podobnież będzie wiało około 40 km/h

 

Wydaje mi się, że dla nowej kolejki to ok. 20m/s czyli ok. 72km/h

Wyciągi są wyłączane wcześniej, chyba koło 10-15m/s


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Nie pamietam kiedy ostatnio Kasprowy wystartowal w grudniu. Gasienicowa najczesciej 2tydzien stycznia, a Goryczkowa koniec stycznia.


Ja pamiętam dwie takie sytuacje w tym stuleciu. Pierwsza: 2004, jeździliśmy 23 grudnia w obu kotłach (mam dowody zdjęciowe :P)
A druga, jeszcze ciekawsza: zakończenie odbiorów i otwarcie nowej kolejki było zaplanowane bodajże na 15 grudnia, a tymczasem warunki
niespodziewanie zrobiły się dużo wcześniej. No i jak dobrze pamiętam, to przez weekend albo dwa można było jeździć na Kasprowym,
pod warunkiem, że się najpierw doczłapało do Goryczkowej :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gąsienicowa, jak widzę na stronie plk,  już działa.
Czy skipass można również kupić w Biletomacie? Na stronie informują tylko o możliwości kupienie Bietu na dużą kolej, ale odnoście skipassów cisza.
Można coś tam kupić prze internet, ale na przesyłkę do domu już za późno, a odbiór w kasie to też czekanie w kolejce.


Nie kombinuj, tylko kup w kasie jak biały człowiek. Jak będziesz w Kuźnicach 8.30-9.00, to w żadnej kolejce stać nie będziesz.
Piesza stonka, to gdzieś tak od 10 się złazi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanki i koledzy. Zwracam się do Was z następującym zapytaniem. Wstyd się przyznać, ale jeszcze nigdy nie zjeżdżałem na Kasprowym. Jakoś to zatłoczone Zakopane po prostu do mnie nie przemawia. A i odległość do przejechania spora. Jednak przymierzam się, żeby w końcu Kasprowy zaliczyć. Tu moje pytanie się pojawia. Jaka jest trudność zjazdu z Kasprowego? Bo nie wiem czy moja narzeczona podoła. Jak porównać Kasprowy do Lolobrygidy w Szklarskiej, Świeradowa, czy czerwonych tras na Jaworzynie Krynickiej? Chodzi mi konkretnie o nachylenie. Jest bardziej stromo niż na wymienionych przeze mnie trasach? Porównuję akurat do tych, bo tam po prostu już jeździła.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanki i koledzy. Zwracam się do Was z następującym zapytaniem. Wstyd się przyznać, ale jeszcze nigdy nie zjeżdżałem na Kasprowym. Jakoś to zatłoczone Zakopane po prostu do mnie nie przemawia. A i odległość do przejechania spora. Jednak przymierzam się, żeby w końcu Kasprowy zaliczyć. Tu moje pytanie się pojawia. Jaka jest trudność zjazdu z Kasprowego? Bo nie wiem czy moja narzeczona podoła. Jak porównać Kasprowy do Lolobrygidy w Szklarskiej, Świeradowa, czy czerwonych tras na Jaworzynie Krynickiej? Chodzi mi konkretnie o nachylenie. Jest bardziej stromo niż na wymienionych przeze mnie trasach? Porównuję akurat do tych, bo tam po prostu już jeździła.

 

 

Dolina Gąsienicowa zasadniczo bardzo stroma, z kolei ze strony Goryczkowej problem występuje na wąskiej grani i bardzo wąskim (nawet stromym) trawersie już pod zasadniczą trasę. O ile Gąsienicowa to górny odcinek zdecydowanie czarny, tak Goryczkowa przy małym natężeniu ludzi to w górnej części trasa czerwona. 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanki i koledzy. Zwracam się do Was z następującym zapytaniem. Wstyd się przyznać, ale jeszcze nigdy nie zjeżdżałem na Kasprowym. Jakoś to zatłoczone Zakopane po prostu do mnie nie przemawia. A i odległość do przejechania spora. Jednak przymierzam się, żeby w końcu Kasprowy zaliczyć. Tu moje pytanie się pojawia. Jaka jest trudność zjazdu z Kasprowego? Bo nie wiem czy moja narzeczona podoła. Jak porównać Kasprowy do Lolobrygidy w Szklarskiej, Świeradowa, czy czerwonych tras na Jaworzynie Krynickiej? Chodzi mi konkretnie o nachylenie. Jest bardziej stromo niż na wymienionych przeze mnie trasach? Porównuję akurat do tych, bo tam po prostu już jeździła.

Witam

 

Nie da się porównać tras na Kasprowym z żadną trasą w Polsce. Porównać można z niektórymi trasami alpejskimi. To nie tylko nachylenie w miejscu jazdy, ale obok. Po stronie Doliny Gąsienicowej to jest nachylenie w stronę Kotła Gąsienicowego. Jedzie się teraz po wygodnym, ale dość wąskim trawersie na stok Beskidu. Ale z lewej strony "straszy stromizna" po której można się zsunąć. Na dole przy dojeździe do krzesła jest wąsko i ciasno, tu wszyscy się zjeżdżają.

 

Zjazd na Goryczkową prowadzi trawersem nad bardzo stromym stokiem nad Doliną Cichą. Jedzie się już w Słowacji. Trawers ten jest wąski i ma(miał siatkę)od strony Doliny Cichej. Trawers jest pochylony i jedzie się dość szybko, ciasno kręcąc. Można sobie płużyć. Wypadniecie na stok w tym terenie kończyło się nieraz bardzo źle. Dojeżdża się do grani, na której tworzą się nawisy w stronę doliny. Dalej jest trawers do góry kotła(też jazda szybka). I tu stok dopiero się rozszerza i jest łatwiejszy. Do miejsca wjazdu na grań dochodzi trawers od górnej stacji krzesła na Goryczkowej.

 

Kasprowy to nie tylko nachylenie stoku, to także wywiane liczne miejsca z lodem i kamieniami(szczególnie przy jeździe na Goryczkową), ekspozycja(stromość, przepaścistość) pod narciarzem i obok. Teraz trasy na Kasprowym są bez porównania łatwiejsze, bo trawersy przygotowane, ze śniegiem, zabezpieczeniami. Ale to teren typowo alpejski(u góry).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Nie da się porównać tras na Kasprowym z żadną trasą w Polsce. Porównać można z niektórymi trasami alpejskimi.

.....

Co do pierwszego zdania - pełna zgoda.

Zdanie drugie - częściowa zgoda - TAK - można porównać Kasprowy tylko do niektórych tras alpejskich -NIE -  bo zdecydowana ich większość to jednak całkowicie  wyższa półka.

I to pod względem zarówno nachylenia (np. Szwajcarska Ściana w Avoriaz), widoków - (wszystkie wysokie ośrodki francuskie - wokół pełny przegląd 3-tysęczników (i kilku 4000), przygotowania lub dzikości i jazdy off piste. Nie wspominając już Valle Blanche - byłeś tam przecież.

Słowem - cenię i lubię Kasprowy i jego trasy, ale niestety do większości tras w Alpach to trochę mu brakuje....

 

Pozdrawiam, Mietek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za wszystkie informację. Czyli jednak chyba lepiej sobie jeszcze odpuścić i podszkolić narzeczoną na czarnych trasach i dopiero potem Kasprowy. Ale już myśląc przyszłościowo jeszcze kilka pytań.  Z powyższych odpowiedzi rozumiem, że łatwiejsza jest trasa przez Gorzyczkową, bo prowadzi trawersami? I jeszcze pytania odnośnie mapki i zaznaczonych szlaków. Z mapki wnioskuję, że w momencie dojazdu do krzesła w Goryczkowej można zjechać  nartostradą go Kuźnic (te czarne kreski  na mapie).  Co w takim razie kryje się pod tymi czerwonymi cyframi  oznaczonymi 1-3 i opisanymi jako „szlaki narciarskie”. Bo widzę ,że prowadzą przez Halę Kondratową, Kalatówkę itp. To też są trasy zjazdowe, czy skiturowe? Wiem, że niektórym moje pytania mogą wydać się śmieszne, ale tak jak mówiłem jestem kompletnym laikiem w Tatrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za wszystkie informację. Czyli jednak chyba lepiej sobie jeszcze odpuścić i podszkolić narzeczoną na czarnych trasach i dopiero potem Kasprowy. Ale już myśląc przyszłościowo jeszcze kilka pytań.  Z powyższych odpowiedzi rozumiem, że łatwiejsza jest trasa przez Gorzyczkową, bo prowadzi trawersami? I jeszcze pytania odnośnie mapki i zaznaczonych szlaków. Z mapki wnioskuję, że w momencie dojazdu do krzesła w Goryczkowej można zjechać  nartostradą go Kuźnic (te czarne kreski  na mapie).  Co w takim razie kryje się pod tymi czerwonymi cyframi  oznaczonymi 1-3 i opisanymi jako „szlaki narciarskie”. Bo widzę ,że prowadzą przez Halę Kondratową, Kalatówkę itp. To też są trasy zjazdowe, czy skiturowe? Wiem, że niektórym moje pytania mogą wydać się śmieszne, ale tak jak mówiłem jestem kompletnym laikiem w Tatrach.

 

Czerwone to są powiedzmy , że szlaki skiturowe. Goryczkowa jest łatwiejsza w dobrych warunkach pogodowych. Nartostrada zaczyna się zaraz przy krześle w kotle Goryczkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Panowie nie wysilajcie się pisząc, że się pocieszamy Kasprowym lub, że Alpach jest bardziej stromo i że  ho, ho bardzo obszernie itp. Tekst pisałem dla osoby, która zna polskie Beskidy i tyle.  Nie każdy jest "tuzem" alpejskim, co zjadł wszystkie górskie i narciarskie rozumy. Ciekawe, czy JK miał okazje być w Tatrach. To są bardzo piękne góry. Robią wrażenie jak się jest w środku(Tatry Wysokie) nieraz większe, niż różne miejsca w Alpach, gdzie oddalenie szczytów niejako zatraca ich potęgę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też przez wiele lat omijałem Kasprowy - byłem tylko raz, chyba z 3 lata temu w marcu i nie żałuję. Opiszę krótko moje doświadczenia:

 

Nie wiem czy Kasprowemu wiele brakuje do mniejszych ośrodków alpejskich - moim zdaniem przy ładnej pogodzie jest podobnie. Gąsienicowa to typowa czarna trasa, z bardzo stromym początkiem (pierwsza "ścianka" zaczyna się niedaleko wyciągu, ale można tez przejść wygodnym, prawie płaskim trawersem pod stoku Beskidu, gdzie nachylenie jest minimalnie mniejsze, ale to też stromizna jakich w Polsce mało). Niżej to już w większości szeroki, łagodniejszy zjazd, a pod koniec kilka rozwidleń i przewężeń.

 

Natomiast Goryczkowa, choć w całości jest piękną trasą, to faktycznie w górnej części rozwiązana jest niezbyt ciekawie. Nie ma zjazdu bezpośrednio w dół jak na Gąsienicowej - najbardziej stromą ścianę kotła omija się właśnie takim długim zygzakiem. Ten trawers po stronie słowackiej, którym omijamy wierzchołek Kasprowego, jadąc od strony wagonika PKL i Gąsienicowej, jest łagodny i przyjemny (z pięknymi widokami). O ile jest pogoda, to trzeba wyjątkowej nierozwagi by gdziekolwiek z niego spaść. Równie dobrze można spaść do lasu z każdej nartostrady w Beskidach, poprowadzonej trawersem. Natomiast trawers ten robi się mniej przyjemny (ciut bardziej stromy) od miejsca połączenia z trawersem, biegnącym z górnej stacji krzesełek na Goryczkowej. To już taka typowa, wyślizgana "rynna", czyli zło konieczne. Natomiast sama trasa ma nachylenie raczej typowe dla tras czerwonych - na początku jest stromo, ale z każdym metrem zaczyna się trochę wypłaszczać. W końcówce też jest kilka wariantów, niektóre dość wąskie, a nartostrada do Kuźnic zaczyna się dość stromą i szeroką ścianką, zanim wjedziemy w las. 

 

Myślę, że przy ładnej pogodzie i miękkim śniegu (np. w kwietniu) spokojnie możecie wybrać się na Kasprowy, zjeżdżając przez Goryczkową. Bo faktycznie, wrażenia widokowe (jak napisał przedmówca) są przynajmniej tak ekscytujące jak w Alpach - jest takie jedno miejsce, jadąc krzesełkami na Gąsienicowej, gdzie spoglądając w prawo, przez taką lukę w skałach, można ujrzeć Zakopane i całą równinę za nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli się nic nie zmieniło od poprzedniego sezonu, to ten skipass 4-godzinny, to tak naprawdę skipass 5-godzinny, startujący w Kuźnicach.
Wliczając oczekiwanie na wagonik, jazdę na górę i jakieś ogarnięcie się, to zostaje ze 4,5h na nartowanie.

w zeszłym sezonie (przynajmniej wiosną, gdy nie były już przejezdne nartostrady do Kuźnic) karnet był liczony od pierwszego odbicia na Gąsienicowej. Po 4 godzinach było pół godziny na zjazd gondolą na dół

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...