Skocz do zawartości

Kasprowy Wierch - Kolej Linowa


SkiForum

Rekomendowane odpowiedzi

... Dziwnym jest tu fakt, że nie zamknięto jeszcze szlaku prowadzącego dnem Dol. 5 Stawów w Tatrach z powodu upodobania sobie jednego miejsca tuż koło tego szlaku przez te interesujące gryzonie. :)

Poznałem tę rodzinkę kiedyś osobiście... :D Mieliśmy z synem w planie przejść, przez Szpiglasową i Szpiglasowy do Moka. Jeszcze na dnie Doliny usłyszeliśmy odgłosy burzy po stronie Morskiego. Rozłożyliśmy więc biwak, nie mogąc się zdecydować czy zwiewać do schroniska w Pięciu, czy iść dalej. Po chwili zobaczyliśmy rodzinkę świstaków, która wyszła zza skałki... :D. Jakąś godzinę ją obserwowaliśmy. One nas olewały, a my mieliśmy pyszną zabawę. Jak pogoda się wyklarowała, mogłem pokazać synowi jeden z moich ukochanych widoków - ze Szpiglasowego... :P
Tadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • Odpowiedzi 447
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Witam! Zacznijmy od Kasprowego Wierchu. Żeby dostać się do niego musisz wykupić bilet na wjazd kolejką z Kuźnic, aż na sam szczyt Kasprowego.
Cena za wjazd w jedną stronę do góry to koszt 39 zł w sezonie. Będąc na szycie masz do wyboru dwie trasy: Jedna to zjazd do Hali Gąsiennicowej, a druga do tzw. Kotła Goryczkowego. Ja osobiście jestem entuzjastą tej drugiej trasy, ale wybór należy do Ciebie. Gdy zjedziesz z już wybranej przez siebie trasy masz możliwość wykupienia sobie skipassu na jazdy krzesełkami z wyżej przeze mnie wspomnianych miejsc znów na szczyt. Szczegółowy cennik znajduje się tutaj: http://www.pkl.pl/index.php?id=24
Moja wskazówka: wybierając się na Kasprowy śledź uważnie prognozy pogody. Jeżeli jest słaba widoczność i ogólnie brzydka pogoda - odpuść, nie będziesz zadowolony.

Mapka: http://www.kasprowyw...sprowymapa1.jpg

Pozdrawiam, mam nadzieję że się na coś przydałem i udanych szusów ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są 2 czarne trasy z czego jedna w tamtym roku w ogóle nie byla czynna ze wzgledu na brak sniegu (nie moga sztucznie nasniezac bo zieloni nie pozwalaja) Na samej gorze jest schronisko, mozna tam cos zjesc :) Ogolnie kasprowy to bardzo fajna gora dla narciarzy, ale tylko wtedy gdy spadnie duuuzo sniegu, wystajace korzenie i kamienie to niestety czesty widok. Pozostaje nam tylko modlic sie o snieg :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa, teraz to rozumiem. Nie mogli tego od razu napisać? Dziwnie, że nie sprzedają żadnych karnetów.
Teraz to rozumiem, że nie ma warunków, ale i tak chciałem wybrać się za 2-3 tygodnie. Często tam jest zła pogoda? Bo głupio pojechać i nie jeździć.
A czy jest tam gdzie pojeździć? Są czarne trasy? Na górze jakieś bary są? Bo kolega z Petersburga przyjeżdża i nie chcę się potem wstydzić za nasze ośrodki narciarskie :)
Dzięki za pomoc

To najpierw sprawdź warunki na stronie PKL, bo obawiam się że możesz się mocno zdziwić :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałeś po pogodę; pogoda jak to w górach, bardzo często zmienia się w ciągu dnia o 180 stopni, np. rano słoneczko, po południu wieje, pada i osiada mgła.
Warunki pogodowe są bardzo zmienne, ale w dobie takich nowoczesnych stacji meteorologicznych można sobie coś bliżej zaplanować
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie: http://www.mati.com.pl/sklep/index.php można kupić karnet całodzienny plus wyjazd na Kasprowy o konkretnej godzinie. Z tymże wychodzi to średnio 40 zł drożej niż normalnie...

To jak taki karnet wykupię to mogę jeździć cały dzień na goryczkowej i gąsienicowej? no i w cenie jeden wjazd na samą górę? A o co chodzi z tą konkretną godziną? Wybieram się do zakopanego w Lutym (11-18) i będę tam pierwszy raz :P Myślicie że będą dobre warunki ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnosnie zagrożenia lawinowego, a dokladnie lawin w rejonie kasprowego wierchu. Gdzie dokładniej schodzą te lawiny? Czy w rejonie gasienicowej lub goryczkowej oraz na nartostradzie na sam doł, tez jest mozliwosc zejscia lawiny? Pytam, bo mam zamiar sie tam wybrać, a chce wiedziec czy to bezpieczne, zwazywszy na 4 poziom lawinowy. Pozdrawiam

Użytkownik lukas8295200 edytował ten post 16 styczeń 2012 - 15:12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak taki karnet wykupię to mogę jeździć cały dzień na goryczkowej i gąsienicowej? no i w cenie jeden wjazd na samą górę? A o co chodzi z tą konkretną godziną? Wybieram się do zakopanego w Lutym (11-18) i będę tam pierwszy raz :P Myślicie że będą dobre warunki ?

chodzi o to że jak go nie kupisz to bedziesz stał w kolejce ze wszystkimi ludzmi a to trwa nawet 2 godziny zalezy jaki okres i godziny czekania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak taki karnet wykupię to mogę jeździć cały dzień na goryczkowej i gąsienicowej? no i w cenie jeden wjazd na samą górę? A o co chodzi z tą konkretną godziną? Wybieram się do zakopanego w Lutym (11-18) i będę tam pierwszy raz :P Myślicie że będą dobre warunki ?

Przecież masz napisane wyraźnie pod tym linkiem: " 1. prawo przejazdu w górę koleją linową na Kasprowy Wierch w ściśle określonym dniu i godzinie a także 2. kartę czasową na przejazdy kolejami krzesełkowymi w dolinach Gąsienicowa i Goryczkowa (...) do zakończenia ruchu kolei krzesełkowych." Popatrz na mapkę Kasprowego: http://www.pkl.pl/index.php?id=23 Tam jest schemat taki, że raz wjeżdżasz na górę małym wagonikiem a potem jeździsz do oporu na 2 krzesełkach. Wagonik jeździ co 10 min. do góry i zabiera tylko 60 os. (w zimie), co daje 360 os./h, 2 krzesła razem do kupy są oczywiście bardziej wydajne, więc jazda jest raczej bez problemu na okrągło (na ogół). BTW: Sensowny, intensywny plan tj. 10x Gąsienicowa, a potem do końca na Goryczkową ...też 10x :) Powrót na Gąsienicową jest trudny bo z podejściem przez szczyt; a do tego z Goryczkowej jest najszybszy dojazd do Kuźnic nartostradą (na koniec dnia).

Mam pytanie odnosnie zagrożenia lawinowego, a dokladnie lawin w rejonie kasprowego wierchu. Gdzie dokładniej schodzą te lawiny? Czy w rejonie gasienicowej lub goryczkowej oraz na nartostradzie na sam doł, tez jest mozliwosc zejscia lawiny? Pytam, bo mam zamiar sie tam wybrać, a chce wiedziec czy to bezpieczne, zwazywszy na 4 poziom lawinowy. Pozdrawiam

Tak, mogą - 4 to poważna sprawa, wyższy poziom to jak lawiny za...suwają pod górę ;) Trasy jednak (na ogoł) są bezpieczne, choć sam kiedyś (daaawno) widziałem lawinisko na trasie pod Pośrednim Goryczkowym. Są gdzieś na forum stare slajdy Dziadka Kuby nt. Generalnie - w pobliżu to mogą schodzić z Pośredniego, z Beskida - ale tym bym się nie martwił - od takich zagrożeń, i ew. ostrzegania są mądrzejsi od nas.

chodzi o to że jak go nie kupisz to bedziesz stał w kolejce ze wszystkimi ludzmi a to trwa nawet 2 godziny zalezy jaki okres i godziny czekania

A może i 4h czasem, jak jest ładna pogoda i dużo piechurów/wycieczkowiczow - w trampkach, sandałach i bez ;) Ja jednak przypominam, że jest możliwość podejścia pod Goryczkową - 30-60 min. zależnie od "zawodnika" i kondycji (realnie raczej więcej niż mniej). Buty narciarskie oczywiście w plecaku, na nogach najlepiej jakieś treki. Przy ładnej pogodzie to sama przyjemność ;) i niezła rozgrzewka. Na pewno to lepsze wyjście niż wielogodzinne oczekiwanie, żeby wydać te parę dych na wagonik do góry. Jednym warunkiem jest to, żeby chodziła Goryczkowa (a teraz chodzi), a jak jest zjazd w dół nartostradą do Kuźnic lub dalej - to jeszcze lepiej. Pod Gąsienicową nie podchodziłem - tam jest "nieco" dalej ;) *** Tak się rozpisuję nt., jakby nie było, najpiękniejszego w Polsce terenu narciarskiego, o proszę, tu panoramki ładne: http://www.panoramy....rg/kasprowy.php http://www.panoramy....g/kasprowy2.php ale tak patrząc w ten cennik mam niejasne uczucie jakiejś paranoi ...przecież to jest 38 euro za dzień jazdy na 2 krzesełkach! :) :) To przecież karnet na Salzburgerland na 5 dni wychodzi po 39 euro dziennie [...chłe chłe, trochę prywaty - vide stopka ;)] a przy tym faktem jest, że to jest dość drogi karnet, nawet jak na alpejskie standardy. Za to, jeśli do cen Kasprowego doliczyć płatne kible, busiki, parkingi, itp. to ręce opadają... hmmm, w sumie nic nowego, sam chyba kiedyś, dawniej zakładałem wątek o naszej "najdroższej gorze" :/ Załamka, ale i tak to miejsce uwielbiam i będę tam wracał bo muszę ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnosnie zagrożenia lawinowego, a dokladnie lawin w rejonie kasprowego wierchu. Gdzie dokładniej schodzą te lawiny? Czy w rejonie gasienicowej lub goryczkowej oraz na nartostradzie na sam doł, tez jest mozliwosc zejscia lawiny? Pytam, bo mam zamiar sie tam wybrać, a chce wiedziec czy to bezpieczne, zwazywszy na 4 poziom lawinowy.

Jeżdżąc na utrzymywanych i otwartych trasach nie ty odpowiadasz za bezpieczeństwo lawinowe, tylko właściciel ośrodka i za to bierze pieniądze. Jeśli trasa jest otwarta, to znaczy że ryzyko jest niewielkie. Twoja rola się ogranicza do niewyjeżdżania poza obszar trasy, gdyż tam już faktycznie może być niebezpiecznie. W praktyce na trasie Goryczkowej przy dużym zagrożeniu lawinowym zamykane są warianty najbliższe Pośredniego Wierchu. Na trasę Gąsienicową nie za bardzo ma skąd zlecieć lawina.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z którego biura najlepiej skorzystać zarezerwowanie biletów na Kasprowy Wierch dla kilkunastu osób?

Z własnego i strony http://www.mati.com.pl/sklep/index.php. Co do lawin w rejonie Kasprowego, to był już wątek temu poświęcony (o ile for nie pomyliłem;)) z poniższym filmikiem w roli głównej: http://www.youtube.com/watch?v=f9U9-iMNupw

Użytkownik ravick97 edytował ten post 17 styczeń 2012 - 13:31

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego i strony http://www.mati.com.pl/sklep/index.php. Co do lawin w rejonie Kasprowego, to był już wątek temu poświęcony (o ile for nie pomyliłem;)) z poniższym filmikiem w roli głównej:

W rejonie owszem ...ale nie na wyznaczonych trasach, ani nawet w ich bezpośrednim sąsiedztwie - tak, że bez paniki :) Ta lawina zeszła do Świńskiego kotła, czyli za Pośrednim... choć teoretycznie tam niżej też się jeździ w rejon "giganta" - to raczej ciężko żeby lawina się przebiła przez morenę w Świńskim. Mały research ...i znalazłem własny post z innego forum :) http://www.skionline...ll=1#post104377 to wiosna 2003, z linków prasowych jeden częściowo się zachował: http://wiadomosci.ga...09,1425839.html No cóż, duże góry, ze świetnym klimatem, i całkiem sporym opadem - to czasem jest dużo śniegu, więc i lawiny. Realnie zagrożenie czasem jest z Pośredniego i przełęczy Goryczkowej (Nad Zakosy, pod Pośrednim) ale jeżeli takowe się pojawia to teren u podnóża jest otyczkowany - legalnie tam się nie zbliżysz. Edytuję, żeby odpowiedzieć Skyflyer'owi, a nie mnożyć postów.

Ten karnet to ciekawa sprawa, w regulaminie chyba wyjaśnione są wszystkie "awaryjne" sytuacje (nieczynna kolejka, spóźnienie się na wyznaczony wjazd), ale nadal mam jedną wątpliwość. Gdy załóżmy wszyscy wykupią takie karnety na dane godziny, to może się okazać, że ludzie stojący w kolejce po "normalny" karnet w ogóle nie zostaną wpuszczeni do wagonika, czy tak? Nawet jeśli nie sprzedają wszystkich miejsc, to "normalna" kolejka i tak się znacznie wydłuży, bo każdy będzie musiał przepuszczać tych z rezerwacją, czyli inaczej na Kasprowy nie ma sensu się pchać.

Jest oczywiście tak, że kolejka do kolejki jest sprawą nieprzewidywalną, ale w tej przedsprzedaży przez net, do kupienia są tylko wybrane (nieliczne) kursy: http://www.mati.com....9,ceny,ant.html poza tym kolejka normalnie jeździ co 10 minut i zabiera po kolei tych zmarzniętych i biednych oczekujących :) Przy czym ...sytuacja jest pewnie jeszcze bardziej skomplikowana - bo najprawdopodobniej na jakieś inne kursy bilety bookują jakieś agencje czy biura. W poprzednich latach było tak, że w newralgicznych porannych godzinach w weekendy co drugi kurs bywał tylko na rezerwację, co pani oznajmiała na bieżąco przez megafon a reszta cierpliwie słuchała i czekała dalej. Jak więc będzie teraz, czy rezerwacja przez net wykluczyła agentów? Czy może będzie jeszcze gorzej? Nie wiem, niech się ktoś przekona kto ma ochotę wydać te 38 euro ...lub więcej :)

Użytkownik gajowy01 edytował ten post 17 styczeń 2012 - 14:33

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten karnet to ciekawa sprawa, w regulaminie chyba wyjaśnione są wszystkie "awaryjne" sytuacje (nieczynna kolejka, spóźnienie się na wyznaczony wjazd), ale nadal mam jedną wątpliwość. Gdy załóżmy wszyscy wykupią takie karnety na dane godziny, to może się okazać, że ludzie stojący w kolejce po "normalny" karnet w ogóle nie zostaną wpuszczeni do wagonika, czy tak? Nawet jeśli nie sprzedają wszystkich miejsc, to "normalna" kolejka i tak się znacznie wydłuży, bo każdy będzie musiał przepuszczać tych z rezerwacją, czyli inaczej na Kasprowy nie ma sensu się pchać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy załóżmy wszyscy wykupią takie karnety na dane godziny, to może się okazać, że ludzie stojący w kolejce po "normalny" karnet w ogóle nie zostaną wpuszczeni do wagonika, czy tak?

Chyba nie, gdyż myślę, że rozwiązanie kryje się w tym punkcie "Ilość biletów jest ograniczona", który raczej odnosi się nie do pojemności wagonika a do ściśle określonej puli biletów, na każdy wjazd. No ale to gdybanie.

Nawet jeśli nie sprzedają wszystkich miejsc, to "normalna" kolejka i tak się znacznie wydłuży, bo każdy będzie musiał przepuszczać tych z rezerwacją, czyli inaczej na Kasprowy nie ma sensu się pchać.

Zdecydowanie Tak. W końcu XXI wiek zobowiązuje no i zasada, że lepiej mieć złotówkę dziś niż jutro (to z punktu widzenia PKL). Jest oczywiście cały czas sensowna opcja Gajowego - turystycznie z buta.

Użytkownik ravick97 edytował ten post 17 styczeń 2012 - 14:29

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...