Skocz do zawartości

Materiały dotyczące narciarstwa Spotrowego


Godryk

Rekomendowane odpowiedzi

Hej
Poszukuję materiałów dotyczących  narciarstwa sportowego. Książki, filmy, opracowania instruktarze.  Chodzi mi o tematykę dotyczącą zarówno samej jazdy jak i przygotowania fizyczno/motorycznego, taktykę czy ustawiania sprzętu.
Temat jest bardzo szeroki a mam wrażenie że całą ta wiedza jest przekazywana z ust do ust od trenera do trenera.  Wyłuskiwanie takich informacji od Ojców zawodników czy trenerów  jest w dłuższej perspektywie "mało wydaje".
Może ktoś z Was natknął się na takie rzeczy. Nie wiem. Jakieś opracowania Włoskie czy Austriackie albo u nas z AWF.
Bo coś nie chce mi się wierzyć ze trenerów wychowują tylko trenerzy a ta cała teoria nie została przez nikogo usystematyzowana.
Dyskusja rozpoczęła się w  temacie materiały szkoleniowe ale przenoszę tutaj żeby bałaganu tam nie robić.
 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
30 minut temu, Adam ..DUCH napisał:

No dobrze skoro chcesz. Zrób analizę poniższego skrętu jedynie pod kątem ruchu głowy (to temat na tapecie):

2930b512dbeff90d259f472c2b21d5cf_400x1000.jpg.142f88a510a503133783414167862d38.jpg

Co do  ustawienia głowy to jest ona wynikową pozycji w skręcie. Ogólnie jeśli trzymamy wewnętrzny bark wysoko i mocno wkładamy biodro to odruchowo odgina się ona na zewnątrz. Zasada Jest taka że masz patrzeć w kierunku następnej tyczki. Jeśli masz dobrą pozycje głowa będzie odgięta na zewnątrz jeśli nie to dostaniesz tyczką w kask co od razu ci powie "jedziesz na pingwina" . Przy zwracaniu uwagi na tego typy szczegół zacytuje trenera... Jeździ się nogami a nie górą...  ustawienie głowy jest wynikową pozycji a nie pozycja wynikową głowy

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Godryk napisał:
 

Co do  ustawienia głowy to jest ona wynikową pozycji w skręcie. Ogólnie jeśli trzymamy wewnętrzny bark wysoko i mocno wkładamy biodro to odruchowo odgina się ona na zewnątrz. Zasada Jest taka że masz patrzeć w kierunku następnej tyczki. Jeśli masz dobrą pozycje głowa będzie odgięta na zewnątrz jeśli nie to dostaniesz tyczką w kask co od razu ci powie "jedziesz na pingwina" . Przy zwracaniu uwagi na tego typy szczegół zacytuje trenera... Jeździ się nogami a nie górą...  ustawienie głowy jest wynikową pozycji a nie pozycja wynikową głowy

Cześć

No widzisz. A zadałeś pytanie na forum gdzie więcej niż połowa ludzi nie odróżnia śladu ślizgowego od ześlizgu a skręt cięty zna jedynie z YT.

Brachu tutaj raczej Ty jesteś pożądanym głosem prezentującym rzetelna praktyczna wiedzę.

Pozdro

Edytowane przez Mitek
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Godryk napisał:

Hej
Poszukuję materiałów dotyczących  narciarstwa sportowego. Książki, filmy, opracowania instruktarze.  Chodzi mi o tematykę dotyczącą zarówno samej jazdy jak i przygotowania fizyczno/motorycznego, taktykę czy ustawiania sprzętu.
Temat jest bardzo szeroki a mam wrażenie że całą ta wiedza jest przekazywana z ust do ust od trenera do trenera.  Wyłuskiwanie takich informacji od Ojców zawodników czy trenerów  jest w dłuższej perspektywie "mało wydaje".
Może ktoś z Was natknął się na takie rzeczy. Nie wiem. Jakieś opracowania Włoskie czy Austriackie albo u nas z AWF.
Bo coś nie chce mi się wierzyć ze trenerów wychowują tylko trenerzy a ta cała teoria nie została przez nikogo usystematyzowana.
Dyskusja rozpoczęła się w  temacie materiały szkoleniowe ale przenoszę tutaj żeby bałaganu tam nie robić.
 

Tajemnicza wiedza. Mniej tajemnicza była w literaturze  G. Jouberta. Przynajmniej w tej, która stoi u mnie na półce. I obejmowała wszytko wyżej wyliczone. Ale to stare czasy. Coś nowszego, czy też rozszerzonego, o czym wspomniał Joubert może jest gdzieś zapisane. W materiałach ze stosownych konferencji. Mniemam, że takie dla trenerów organizowano. Jak w każdej dziedzinie sportu. AWF powinien coś mieć w swojej bibliotece.  A na zagraniczne można pewno będzie trafić w spisie literatury do takich materiałów. Napisać do  Rona Le Mastera. Może czymś się podzieli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Chertan napisał:

@Plus80Niestety Ron się nie podzieli wiedzą, jeździ już po wiecznym śniegu. Zginął w wypadku narciarskim 4 miesiące temu 🥲

Pozostały jego książki. Zderzenie ze snowboardzistą https://coloradosun.com/2021/12/02/ron-lemaster-beloved-ski-coach-killed-in-collision-at-eldora-mountain-resort/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Godryk napisał:

Hej
Poszukuję materiałów dotyczących  narciarstwa sportowego. Książki, filmy, opracowania instruktarze.  Chodzi mi o tematykę dotyczącą zarówno samej jazdy jak i przygotowania fizyczno/motorycznego, taktykę czy ustawiania sprzętu.
Temat jest bardzo szeroki a mam wrażenie że całą ta wiedza jest przekazywana z ust do ust od trenera do trenera.  Wyłuskiwanie takich informacji od Ojców zawodników czy trenerów  jest w dłuższej perspektywie "mało wydaje".
Może ktoś z Was natknął się na takie rzeczy. Nie wiem. Jakieś opracowania Włoskie czy Austriackie albo u nas z AWF.
Bo coś nie chce mi się wierzyć ze trenerów wychowują tylko trenerzy a ta cała teoria nie została przez nikogo usystematyzowana.
Dyskusja rozpoczęła się w  temacie materiały szkoleniowe ale przenoszę tutaj żeby bałaganu tam nie robić.
 

W mojej dyscyplinie trzeba szukać u Hiszpanów czy Amerykanów, w narciarstwie alpejskim  kopałbym w Austrii i USA. 

U nas w sporcie (związki) niestety prym wiodą jeszcze leśne dziadki, bez desperacji lub polityczni głupco-cwaniaczki. Na dole walczą ideowcy bez wsparcia lub wygodniccy megalomanie. Kop, odkrywaj, bo być może jak Tobie podobni, jesteś nadzieją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gabrik napisał:

Jest tu ważny aspekt r....często mylnie ludzie sądzą, że r np.16 oznacza, że to promień skrętu narty.

Cześć

A Twoim zdaniem co to jest za wartość? Definicja "promienia skrętu" - bo tal się tą wielkość w uproszczeniu określa - jest prosta i oczywista odkąd weszły narty taliowane. Co więcej wcześniej też promień był określany ale nie był elementem wskazywanym jako determinujący wybór.

Pozdro

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kaem napisał:

podawany na deskach promień skrętu dotyczy narty leżącej poziomo na podłożu.

Nie jestem pewien, czy w czasie jazdy da się utrzymać narty w tej pozycji.

Wartość ta jest orientacyjna i może totalnie zmienić się zależnie od stopnia zakrawędziowania nart.

Cześć

Może jeszcze będziemy pisać, że generalnie narty są dwie mają przód, który jest spiczasty lub zaokrąglony, tył, który może być ścięty lub zaokrąglony a wiązanie montuje się nie od strony ślizgu, tylko od tej z malunkami... 😉

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kaem napisał:

podawany na deskach promień skrętu dotyczy narty leżącej poziomo na podłożu.

Nie jestem pewien, czy w czasie jazdy da się utrzymać narty w tej pozycji.

Wartość ta jest orientacyjna i może totalnie zmienić się zależnie od stopnia zakrawędziowania nart.

Trudno to nazwać wtedy promieniem skrętu. Jest to po prostu promień okręgu, którego fragment jest zawarty w krzywiźnie narty leżącej płasko. Jeżeli tylko lekko ją pochylisz na krawędź, to promień skrętu będzie bliski temu napisanemu. Im bardziej pochylisz nartę, tym mniejszy promień uzyskasz, co ładnie pokazał Ron na prezentacji z tym kartonem, a bardziej wnikliwi mogą się pobawić w artykuł zlinkowany przez stara. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mitek napisał:

Cześć

Może jeszcze będziemy pisać, że generalnie narty są dwie mają przód, który jest spiczasty lub zaokrąglony, tył, który może być ścięty lub zaokrąglony a wiązanie montuje się nie od strony ślizgu, tylko od tej z malunkami... 😉

Pozdro

Nie można zamocować wiązania od strony ślizgu, bo po drugiej (tej z malunkami) jest dziubek do góry, który będzie rył w śniegu 🙃

  • Like 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Chertan napisał:

Trudno to nazwać wtedy promieniem skrętu. Jest to po prostu promień okręgu, którego fragment jest zawarty w krzywiźnie narty leżącej płasko. Jeżeli tylko lekko ją pochylisz na krawędź, to promień skrętu będzie bliski temu napisanemu. Im bardziej pochylisz nartę, tym mniejszy promień uzyskasz, co ładnie pokazał Ron na prezentacji z tym kartonem, a bardziej wnikliwi mogą się pobawić w artykuł zlinkowany przez stara. 

Cześć

Jasne, "promień skrętu" - to określenie umowne, uproszczone ale wydawało mi się, że jest to dla każdego jeżdżącego na nartach oczywiste. Tym bardziej dla tych, którzy tymi parametrami się co chwila posługują.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Chertan napisał:

Nie można zamocować wiązania od strony ślizgu, bo po drugiej (tej z malunkami) jest dziubek do góry, który będzie rył w śniegu 🙃

Cześć

Wiesz skoro zaczynamy ryć w podstawach...

Swoją drogą powinny być szczegółowe instrukcje użytkowania nart bo przecież bez instrukcji można pociągnąć do odpowiedzialności producenta, że nie napisał jak użytkować...

Są takie instrukcje? Ja tak dawno nie kupowałem nart, że naprawdę nie wiem.

Pozdro

PS

Chertan za "dziubek" masz u mnie duże piwo przy pierwszym spotkaniu!

Edytowane przez Mitek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Godryk napisał:
 

Co do  ustawienia głowy to jest ona wynikową pozycji w skręcie. Ogólnie jeśli trzymamy wewnętrzny bark wysoko i mocno wkładamy biodro to odruchowo odgina się ona na zewnątrz. Zasada Jest taka że masz patrzeć w kierunku następnej tyczki. Jeśli masz dobrą pozycje głowa będzie odgięta na zewnątrz jeśli nie to dostaniesz tyczką w kask co od razu ci powie "jedziesz na pingwina" . Przy zwracaniu uwagi na tego typy szczegół zacytuje trenera... Jeździ się nogami a nie górą...  ustawienie głowy jest wynikową pozycji a nie pozycja wynikową głowy

Oczywiście się  Tobą nie zgadzam bo kiedy idzie o setne każdy detal ma znaczenie.......w jeździe sportowej a także w amatorskiej nawet niewielki ruch głowy jest w stanie zwiększyć skuteczność skrętu lub znacznie go pogorszyć..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Chertan napisał:

Trudno to nazwać wtedy promieniem skrętu. Jest to po prostu promień okręgu, którego fragment jest zawarty w krzywiźnie narty leżącej płasko. Jeżeli tylko lekko ją pochylisz na krawędź, to promień skrętu będzie bliski temu napisanemu. Im bardziej pochylisz nartę, tym mniejszy promień uzyskasz, co ładnie pokazał Ron na prezentacji z tym kartonem, a bardziej wnikliwi mogą się pobawić w artykuł zlinkowany przez stara. 

Jeżeli nartę lekko pochylimy to nie pojedzie tym promieniem ale pojedzie ześlizgiem. Dopiero po dalszym zakrawędziowaniu wejdzie na krawędź i zawsze pojedzie promieniem mniejszym od promienia taliowania.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mitek napisał:

Cześć

Może jeszcze będziemy pisać, że generalnie narty są dwie mają przód, który jest spiczasty lub zaokrąglony, tył, który może być ścięty lub zaokrąglony a wiązanie montuje się nie od strony ślizgu, tylko od tej z malunkami... 😉

Pozdro

A jak malunki są z obu stron?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Maciej S napisał:

Jeżeli nartę lekko pochylimy to nie pojedzie tym promieniem ale pojedzie ześlizgiem. Dopiero po dalszym zakrawędziowaniu wejdzie na krawędź i zawsze pojedzie promieniem mniejszym od promienia taliowania.

Muszę to przeczytać moim nartom :).

Co robię źle, że bez ześlizgu jadę promieniem większym niż opisany ? Co robię źle, że bez wchodzenia na mocne kąty krawędzi i tak jestem poniżej nominalnego R .. dla uproszczenia rozmowy przyjmijmy jako odniesienie R>23 i jakieś GS Master.

"R" to referencyjna geometria, która nie uwzględnia nic poza geometrią. Uwzględniając to co istotne realny R idący pod nogę bez wysiłku modyfikować można na co najmniej kilka sposobów. 

M.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...