Skocz do zawartości

Zmiana nowych butów narciarskich?


Rekomendowane odpowiedzi

Hej wszystkim,

 

Na początku zacznę od krótkiego przedstawienia się, natomiast później opiszę jak wyglądał proces dobierania sprzętu oraz mój główny problem. A więc tak: mężczyzna, 26 lat, wzrost około 180 cm, waga około 70kg. Moją przygodę z jazdą na nartach zacząłem jakieś 5 lat temu, obecnie jeżdżę raczej przeciętnie (głównie NW + staram się uczyć jazdy na krawędziach) i na pewno popełniam jeszcze masę błędów, natomiast mam aspiracje do jazdy na poziomie średniozaawansowanym. 

Kupowanie sprzętu narciarskiego:

Buty:

Jako, że każdorazowe wypożyczanie sprzętu bardzo mnie irytowało (głównie ze względu na raz lepiej a raz gorzej dobrane buty), postanowiłem w zeszłym roku zainwestować we własny sprzęt. W tym celu udałem się do jednego ze sklepów w trójmieście, w którym zajmują się dobieraniem sprzętu narciarskiego. Wybór padł na buty Nordica Sportmachine 100 (rozmiar 28), przy długości stóp odpowiednio 277mm lewa oraz 276 mm prawa. Do tego bootek wewnętrzny został wygrzany oraz zostały dokupione wkładki sidas winter 3feet mid. Ze sklepu wyszedłem zadowolony, ponieważ czułem że buty leżą idealne.

Z tego co pamiętam to przy procesie dobierania butów Pan, który mi w tym pomagał mówił coś takiego, że jak jestem wyprostowany to palce powinny dotykać przodu bootka, natomiast jak przyjmuję pozycję narciarską to stopa/pięta powinna się cofać (powinno być około 0.5 cm luzu). Więc pierwsze moje pytanie jest takie czy tak powinno być?  Dodam również, że zastanawiałem się nad butami z flexem 90 ale wydawały się być zbyt elastyczne, natomiast 100 dawała progresywny opór.

 

Narty:

Narty postanowiłem, że kupię sam, zdecydowałem się na https://ski24.pl/narty-meskie/24099-17629-narty-nordica-sportmachine-75-nordica-evo-10.html o długości 168 cm. Przy wyborze kierowałem się głównie tym, żeby narty były dla osoby, która już jako tako potrafi jeździć na nartach. Również zależało mi na średnim promieniu skrętu. Co ciekawe w Internecie jest mało informacji na temat tych nart, jedynie pojedyncze informacje na czeskich/słowackich stronach internetowych. Czyżby edycja limitowana? 

 

Wyjazd na narty/Pierwsze problemy:

W tym roku postanowiłem przetestować sprzęt narciarski, w tym celu udałem się parę razy na jeden z lokalnych stoków na północy naszego kraju. Czułem, że na nartach jeździ mi się bardzo fajnie, byłem zadowolony ze sprzętu, buty również sprawiały wrażenie idealnie dobranych, nie było żądnych problemów, oprócz delikatnego unoszenia pięty w prawym bucie (pojechałem do samego sklepu, w którym buty i dowiedziałem się, że potrzebuje cienkiej wkładki pod piętę. Wkładka rozwiązała problem).

Natomiast na początku obecnego tygodnia pojechałem na narty do zieleńca (pierwszy prawdziwy wyjazd narciarski), na którym zaczęły pojawiać się problemy. Pierwszy dzień zjazdów również super, zero problemów z butami oraz nartami. Zjeżdżało mi się dobrze na niebieskich oraz czerwonych trasach. Natomiast kolejne 3 dni odczucia zmieniły się o 180 cm. Buty po nałożeniu na stopy wydawały się ciężkie, początkowo tylko na lewej stopie, potem też na prawej (miałem wrażenie ze są cięższe o jakies 3 kg każdy). Pojawiły się problemy z skręcaniem na nartach, czułem ze buty są o wiele sztywniejsze niż dzień szybciej (dodam, że każdego dnia wyciągałem bootka wewnętrznego oraz wkładki, a następnie suszyłem bootka suszarka sidas, narty również były smarowane, smarem w sztyfcie). Na początku myślałem, że może to być związane z tym, że pierwszego dnia zamiast podjeżdżać na spokojnie, to trochę "dałem w palnik" (na koniec zjazdów piekły mnie mięsnie czworogłowe). Potem zacząłem się zastanawiać, czy pod wpływem warunków pogodowych buty nie sztywnieją, ciężko było mi nacisnąć na języki butów, natomiast z drugiej strony temperatura była dodatnie miedzy 7 a 12 stopni. Zauważyłem również, że w butach narciarskich zrobiło się więcej luzu, że przy skrętach moje stopy dziwnie się układają, tak jakby układały się pod kątem/na krawędzi w bootku (nie wiem jak to łądniej opisać, coś w stylu stania na boku stopu, że jedna część unosi sie do góry). Szybciej takich problemów nie miałem (przynajmniej nie aż takich). Również wydaje mi się, że na długości jest więcej miejsca. Naciskając na języki butów, wydawało mi się ze między palcami na przodem nie ma 0.5 cm jak mówił sprzedawca a zrobiło się trochę więcej miejsca. To samo na wyciagu krzesełkowym, gdy nogi zwisały luźno to miałem wrażenie, ze pięta w tych butach jakos mocniej sie unosi. W każdym razie w wyjazdu wróciłem niezbyt zadowolony i zastanawiam się co z tym fantem zrobić. Zacząłem również kombinować z dociskanie klamer ale również bez większych rezultatów (standardowo zapinałem wszystkie klamry, oprócz ostatniej dolnej na 3 zapięcie od końca). Natomiast dzisiaj przy pakowaniu sprzętu zauważyłem również, że wkładka w bootku również zbytnio sie nie trzyma, mogę ją przesuwać o jakieś 0.5 cm na długości, co szybciej było niemożliwe.

Z tego co wiem to nordica sportmachine posiada 102 mm szerokości (obstawiam ze to moze byc jeden z problemów), drugi za duże buty narciarskie o 0.5/1 rozmiar? Pytanie co jeszcze mogło wpłynąć na problemy ze skręcaniem na nartach po jednym dniu na stoku, za duży flex, za długie narty? Obecnie zastanawiam się czy nie kupić butów nordica speedmachine 100, atomic hawx prime 90 w rozmiarze 27/27.5.  

Sprawdziłem jeszcze szerokość stopy to wyszło mi 99,7mm. 

Pytanie co Wy o tym sądzicie jako zdecydowanie bardziej doświadczeni narciarze? 

Z góry dziękuję za pomoc! 

Edytowane przez Progesywny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było wiele na ten temat na forum. Użyj lupki, gdyż temat był już gruntownie przewałkowany i wszystko znajdziesz. 

Z grubsza jednak zakupiłeś buty z last 102 mm przy rozmiarze 260, zatem przy rozmiarze 280 buty mają szerokość 106 mm, a Ty masz jak podałeś 100 mm czyli masz buty za szerokie, co skutkuje zbyt dużym luzem bocznym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem forum i natknąłem się na post osoby, która przy bardzo podobnych wymiarach również kupiła najpierw buty 280. Następnie zmieniła na 270 i było niby okej.

Cytat

Z grubsza jednak zakupiłeś buty z last 102 mm przy rozmiarze 260, zatem przy rozmiarze 280 buty mają szerokość 106 mm, a Ty masz jak podałeś 100 mm czyli masz buty za szerokie, co skutkuje zbyt dużym luzem bocznym. 

Zakładając, że następne buty będę kupował w rozmiarze 270, to powinienem celować w takie, których last dla 260 będzie wynosił 98mm? 

Druga sprawa dla butów, które kupiłem nordica na swojej stronie ocenia flex w skali sztywności 3/5, natomiast dla modelu speedmachine z tym samym flexem już 2/5. Jak rozumiem flex flexowi nie równy mimo, że niby ta sama wartość (100)?

Edytowane przez Progesywny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Progesywny napisał:

Przeglądałem forum i natknąłem się na post osoby, która przy bardzo podobnych wymiarach również kupiła najpierw buty 280. Następnie zmieniła na 270 i było niby okej.

Zakładając, że następne buty będę kupował w rozmiarze 270, to powinienem celować w takie, których last dla 260 będzie wynosił 98mm? 

Druga sprawa dla butów, które kupiłem nordica na swojej stronie ocenia flex w skali sztywności 3/5, natomiast dla modelu speedmachine z tym samym flexem już 2/5. Jak rozumiem flex flexowi nie równy mimo, że niby ta sama wartość (100)?

Proponuję zacząć od buta 280 ale z odpowiednią szerokością czyli zakładając, że masz poprawnie zmierzoną stopę możesz próbować butów z last 96 dla 260 i koniecznie szeroką paletę, bo są duże różnice w skorupach różnych producentów.

A to, że ktoś zmienił z 280 na 270 i było ok, ma dla Ciebie taką wartość jak dla mnie, to iż sądiad jeździ na rowerze z 29 calowymi obręczami.

Edytowane przez Gabrik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Progesywny said:

Zakładając, że następne buty będę kupował w rozmiarze 270, to powinienem celować w takie, których last dla 260 będzie wynosił 98mm?

W zależności od firmy last może rosnąć o 2 lub 3 mm z tym rozmiarem więc raczej tak, lub 97.

Atomic hawx prime to bazowy last 100, do Twojej stopy bardziej kwalifikuje się Hawx Ultra. (Nie wiem jak w Prime ale w moim Hawx ultra na skorupie jest wytłoczony flex dla danego rozmiaru w moim wypadku to 280/102)

Natomiast w butach o małych flexach często jest gruby/miękki botek wewnętrzny. W nowych butach będzie on nieubity i mimo że na pierwszy rzut stopy bedzie wszędzie dolegał do stopy to po kilku dniach jazdy ubije się i pojawią się luzy na boki a nawet do przodu. Inną metodą oszacowania rozmiaru buta jest oglądanie luzów stopy w samej skorupie bez linera. Jak poszukasz to znajdziesz wpisy na forum na ten temat.

Przy postawie narciarskiej, nie ważne czy do czubów będzie brakowało 0,5cm czy mniej, bardziej ważne żeby jakiś luz był. Natomiast w świeżym bucie  możer być to cięższe do oceny. Ale będąc w sklepie zawsze możesz spróbować przymierzyć dany rozmiar, mniejszy rozmiar i większy jak bardzo to Ciebie ciekawi. Wtedy łatwiej wyrobisz sobie zdanie na temat co dla ciebie będzie dobre a co znośnie lub nieznośne.

Co do szerokości buta, w moich aktualnych zapinam dwie dolne klamry na pierwszy ząbek, nie wiem czy dał bym radę na drugi, wszystko odbywa się na poziomie pierwszego i mikroregulacji.

Skoro jakoś NWN jeździsz i z czerwonej sobie poradzisz to nie ograniczał bym się do bamboszy o flexie 90 a celował bym w coś powyżej 100.

 

Ja jeżdżę w Hawx Ultra 130 280mm jedną stopę mam 286 a drugą 293. W pozycji narciarskiej jest ok. Na starcie linery a nie skorupa mocno naciskały mi na palce na długość co dość szybko męczyło stopy ale potraktowałem czuby (linerów) założonych na stopy lekko gorącym powietrzem z suszarki i się ułożyło

 

 

Edytowane przez Bacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wykonałem również pomiar stopy w pustej w skorupie. Wyszło mi, że między skorupą a piętą mam jakieś 2.5 cm, szerokości jeszcze nie sprawdzałem. Dlatego pewnie będę szukał buta w rozmiarze 270/275. W sumie to całkiem niedawno przymierzałem Atomici Hawx 100 Magna w tym rozmiarze i w wyprostowanej pozycji czułem większy nacisk na palce, niż w obecnych butach. Dodam, że ucisk ten nie sprawiał bólu. 

Co do szukania butów z lastem 97-98mm, to kojarzę że wiekszość butów zaczyna sie od flexa 110. Troche obawiam się, że przy mojej wadze mogę mieć problem z takim flexem. Jak rozumiem last 100mm dla 260 odpada (W sensie buty na szerokości muszą być idealnie dobrane, czy jest dopuszczalny 2-3mm luz)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Bacek napisał:

Wcięło kawałek miało być w moim Hawx Ultra. Co w tym dziwnego bo nie rozumiem?

Kolega ma wątpliwości co do lastów i wspomina o Hawx Prime.

Kolega nie ma wątpliwości co do lastów - to wy mu je wmówiliście.

Przeczytaj jeszcze raz co napisałeś i popraw.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Progesywny napisał:

Wczoraj wykonałem również pomiar stopy w pustej w skorupie. Wyszło mi, że między skorupą a piętą mam jakieś 2.5 cm, szerokości jeszcze nie sprawdzałem. Dlatego pewnie będę szukał buta w rozmiarze 270/275. W sumie to całkiem niedawno przymierzałem Atomici Hawx 100 Magna w tym rozmiarze i w wyprostowanej pozycji czułem większy nacisk na palce, niż w obecnych butach. Dodam, że ucisk ten nie sprawiał bólu. 

Co do szukania butów z lastem 97-98mm, to kojarzę że wiekszość butów zaczyna sie od flexa 110. Troche obawiam się, że przy mojej wadze mogę mieć problem z takim flexem. Jak rozumiem last 100mm dla 260 odpada (W sensie buty na szerokości muszą być idealnie dobrane, czy jest dopuszczalny 2-3mm luz)?

Cześć

Napisałem właśnie posta na stronę i mi go wcięło - zerwało sieć. Chętnie pomogę jakby co to masz na priv.

Tylko takie jedno ważne zdanie:

Tak jak buty uczą się użytkownika - układają się, dopasowują itd., tak użytkownik powinie uczyć się swoich butów. Opisane przez Ciebie odczucia są normalne uwzględniając, że kupiłeś za duże buty i za krótkie narty. Ale spokojnie nie musisz ich od razu wyrzucać...

Pozdro

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Progesywny napisał:

Wczoraj wykonałem również pomiar stopy w pustej w skorupie. Wyszło mi, że między skorupą a piętą mam jakieś 2.5 cm, szerokości jeszcze nie sprawdzałem.

I to jest prawidłowe. Optymalne jest 2-2.5 cm. Myślę, że masz problem z obszernością butów. Są zbyt obszerne, byc może za szerokie. A może po prostu nie pasują do Twojej stopy. Zanim będziesz wymieniał spróbuj prostego patentu, który ja z powodzeniem zastosowałem do zbyt długich i i zbyt obszernych butów. Do tego już mocno używanych, a więc wygniecionych botkach. Najpierw dołożyłem pod wkładkę w botku (kapciu) filcową wkładkę kupioną od szewca. Podnosi stopę o 2-3 mm. Po jakimś czasie (2-3 lata) poszedłem jeszcze dalej i pod wkładkę Sidasa, którą wstawiłem dawno zamiast tej oryginalnej, dołożyłem starą, oryginalną. Znów podniosło stopę o 2-3 mm. I jeździło mi się w tych butach bardzo dobrze. Żadnych luzów, pełna kontrola (dodam, że jestem dobrze jeżdżącym narciarzem). Niby prowizorka, ale bardzo pomogła. W tym roku jeżdżę w mniejszych, węższych i sztywniejszych nowych butach (Fischer RC4 Carv 130), ale wcale nie jestem przekonany w których butach jeździ mi się lepiej i skuteczniej: w tych starych "optymalizowanych" czy nowych, super fitowanych.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, a_senior napisał:

I to jest prawidłowe. Optymalne jest 2-2.5 cm. Myślę, że masz problem z obszernością butów. Są zbyt obszerne, byc może za szerokie. A może po prostu nie pasują do Twojej stopy. Zanim będziesz wymieniał spróbuj prostego patentu, który ja z powodzeniem zastosowałem do zbyt długich i i zbyt obszernych butów. Do tego już mocno używanych, a więc wygniecionych botkach. Najpierw dołożyłem pod wkładkę w botku (kapciu) filcową wkładkę kupioną od szewca. Podnosi stopę o 2-3 mm. Po jakimś czasie (2-3 lata) poszedłem jeszcze dalej i pod wkładkę Sidasa, którą wstawiłem dawno zamiast tej oryginalnej, dołożyłem starą, oryginalną. Znów podniosło stopę o 2-3 mm. I jeździło mi się w tych butach bardzo dobrze. Żadnych luzów, pełna kontrola (dodam, że jestem dobrze jeżdżącym narciarzem). Niby prowizorka, ale bardzo pomogła. W tym roku jeżdżę w mniejszych, węższych i sztywniejszych nowych butach (Fischer RC4 Carv 130), ale wcale nie jestem przekonany w których butach jeździ mi się lepiej i skuteczniej: w tych starych "optymalizowanych" czy nowych, super fitowanych.

Cześć

O tym tez pisałem w tym poście co mi zjadło. Przecież chłop nowych butów nie wywali a takie domowe sposoby są w tym wypadku bardzo dobre.

Ja osobiście stosowałem lekkie tworzywa bo filc wydawał się narażony na wilgoć ale może nie.

Pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mitek napisał:

Ja osobiście stosowałem lekkie tworzywa bo filc wydawał się narażony na wilgoć ale może nie.

Prawda. Ale w moim przypadku nie było problemu z wilgocią. W jeszcze poprzednich butach, też za dużych (kupione nowe na giełdzie, spodobały mi się, a nie było mniejszego numeru) wycinałem podobne wkładki ze starej karimaty. Ten sposób w dodatkowymi podkładkami, cieńszymi czy grubszymi, jest niezły nawet w dobrze dopasownych buyach, które z czasem się wygniatają i staja się za luźne. A nawet jak nie pomoże to zawsze warto spróbować.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...