Skocz do zawartości

pytanie o rozmiar nart


teopa

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, moruniek napisał:

Napisz coś więcej o swoich umiejętnościach.

Jeżeli 74 to raczej te dłuższe. Może wersja Pro z płytą ?

Ok. 5 lat regularnego jeżdżenia, do bo tej pory głównie volkl rtm 166 cm. Brakuje mi w nich stabilności przy wyższych prędkościach i trzymania na zmrożonym podlozu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, teopa napisał:

Ok. 5 lat regularnego jeżdżenia, do bo tej pory głównie volkl rtm 166 cm. Brakuje mi w nich stabilności przy wyższych prędkościach i trzymania na zmrożonym podlozu

W ciągu 5 lat regularnego jeżdżenia to ok. 350 dni - w moim przypadku.

Na krótkiej narcie nie będzie stabilności przy wyższych prędkościach, chcesz stabilności? narty powyżej 180 cm.

  • Like 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, teopa napisał:

Hej, potrzebuję pomocy w doborze długości nart. Wzrost 183-184 cm, waga 90 kg, umiejętności zaawansowane. Myślę o Volklach Deacon 74 rozmiar 173 bądź 176 ewetualnie Racetiger RC 170cm? Ma ktoś jakieś doświadczenie na tych nartach?

Nie czytając wątku...narta sportowa...kierunkowa....1 GS min 185 lub 1 SL 165 - o ile deklarowany poziom jest zgodny z rzeczywistością. Narty pośrednie proponuję przeznaczyć na zalanie i zrobienie pięknego stołu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Adam ..DUCH napisał:

Nie czytając wątku...narta sportowa...kierunkowa....1 GS min 185 lub 1 SL 165 - o ile deklarowany poziom jest zgodny z rzeczywistością. Narty pośrednie proponuję przeznaczyć na zalanie i zrobienie pięknego stołu.

Cześć

Biorąc opis za dobrą monetę to jedyna sensowna rada. Tylko czy można tak traktować ten opis kolegi...?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Adam ..DUCH napisał:

Tak albowiem odpowiedzialność ponosi pytający a nie pytany..  powiedz mi kolego ile można się ciackac......jest pytanie jest odpowiedź......

Masz rację Adam, z jedną uwagą. Moim zdaniem skala forum wprowadza w błąd kogoś kto nie zna tematu od strony metodyki szkolenia jazdy na nartach. Była o tym mowa wiele razy. Napisz na początku, że amator może mieć max 7 i zobaczysz jak się zmieni samoocena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, mario33 napisał:

Masz rację Adam, z jedną uwagą. Moim zdaniem skala forum wprowadza w błąd kogoś kto nie zna tematu od strony metodyki szkolenia jazdy na nartach. Była o tym mowa wiele razy. Napisz na początku, że amator może mieć max 7 i zobaczysz jak się zmieni samoocena.

Ja chciałem tylko nadmienić, że skala jest bardzo nieliniowa. Różnica pomiędzy 1 i 4 jest prawie żadna, a między 5-7 dramatyczna. Nie wspomnę że nie trzeba jeździć w puchu ani na tyczkach żeby być bardzo dobrym narciarzem - a opisy o tym wspominają. Powinny być dwie skale - dla zawodników szkolonych i amatorów biorących udział w zawodach oraz dla amatorów od rozpoczynających naukę do bardzo dobrze jeżdżących, ale mających w nosie tyczki i zawody (poza oglądaniem w TV).

Takie moje dwa grosze off-topic 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Kubis napisał:

Ja chciałem tylko nadmienić, że skala jest bardzo nieliniowa. Różnica pomiędzy 1 i 4 jest prawie żadna, a między 5-7 dramatyczna. Nie wspomnę że nie trzeba jeździć w puchu ani na tyczkach żeby być bardzo dobrym narciarzem - a opisy o tym wspominają. Powinny być dwie skale - dla zawodników szkolonych i amatorów biorących udział w zawodach oraz dla amatorów od rozpoczynających naukę do bardzo dobrze jeżdżących, ale mających w nosie tyczki i zawody (poza oglądaniem w TV).

Takie moje dwa grosze off-topic 😉

Cze

Był taki fajny filmik z poziomami, najlepsze z rozwiązań. Każdy będzie widział gdzie się umiejscowić. Dzielenie grup na podgrupy - bez sensu. Raczej skierowane do tych początkujących. Bardziej zaawansowani (lepsi niż na tym filmiku) to juz wiedzą bardzo dużo i bedą mieć problemy innej natury, wrzucą filmik, bo nie beda się wstydzić, problemy to raczej niuanse dla ekspertów. Tamten filmik z 5-cio stopniową skala był akuratny dla tych którzy potrzebują najwięcej pomocy.

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kubis napisał:

............. Nie wspomnę że nie trzeba jeździć w puchu ani na tyczkach żeby być bardzo dobrym narciarzem................

Takie moje dwa grosze off-topic 😉

Cześć

Wybacz, że tak po chamsku przyciąłem Twój post ale chodziło mi o to jedno zdanie otóż...TRZEBA. Żeby być bardzo dobrym trzeba i innej możliwości nie ma. Ja nawet mam wrażenie - znając wiele Twoich postów - jakbyś nie do końca przemyślał wymowę tego zdania. Wyobrażasz sobie gościa, który rządzi na trasie a jak zjedzie z niej to... koniec. To jest po prostu niemożliwe, to kwestia objeżdżenia, doświadczenia itd.

Z tyczkami jest podobnie. Każdy uważający się za bardzo dobrego narciarza musi umieć przejechać prostego GSa, musi wiedzieć jaka jest poprawna linia jazdy, musi znać zasady itd. Inaczej... jest tylko... dobry. I dlatego zawsze siebie tak nazywam - dobry - bo nie uważam, że mogę wykazać się jakąkolwiek poprawną jazdą sportową.

Bardzo dobrych narciarzy jest naprawdę mało. Naprawdę.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mitek napisał:

Cześć

Wybacz, że tak po chamsku przyciąłem Twój post ale chodziło mi o to jedno zdanie otóż...TRZEBA. Żeby być bardzo dobrym trzeba i innej możliwości nie ma. Ja nawet mam wrażenie - znając wiele Twoich postów - jakbyś nie do końca przemyślał wymowę tego zdania. Wyobrażasz sobie gościa, który rządzi na trasie a jak zjedzie z niej to... koniec. To jest po prostu niemożliwe, to kwestia objeżdżenia, doświadczenia itd.

Z tyczkami jest podobnie. Każdy uważający się za bardzo dobrego narciarza musi umieć przejechać prostego GSa, musi wiedzieć jaka jest poprawna linia jazdy, musi znać zasady itd. Inaczej... jest tylko... dobry. I dlatego zawsze siebie tak nazywam - dobry - bo nie uważam, że mogę wykazać się jakąkolwiek poprawną jazdą sportową.

Bardzo dobrych narciarzy jest naprawdę mało. Naprawdę.

Pozdro

Wszystko ok Mitek. Zgadzam się z Tobą. Tylko chodziło mi o to, że taki narciarz choć nie robi tego czy owego (bo nie ma okazji, nie lubi, nie chce mu się) i tak by sobie poradził i z puchem i z tyczkami GSowymi. Tylko podstawą jest baza umiejętności, a nie wymaganie ich wykorzystania gdzieś gdzie normalnie ktoś nie chce tego robić.

Taki skrót myślowy to był 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Marcos73 napisał:

Cze

Był taki fajny filmik z poziomami, najlepsze z rozwiązań. Każdy będzie widział gdzie się umiejscowić. Dzielenie grup na podgrupy - bez sensu. Raczej skierowane do tych początkujących. Bardziej zaawansowani (lepsi niż na tym filmiku) to juz wiedzą bardzo dużo i bedą mieć problemy innej natury, wrzucą filmik, bo nie beda się wstydzić, problemy to raczej niuanse dla ekspertów. Tamten filmik z 5-cio stopniową skala był akuratny dla tych którzy potrzebują najwięcej pomocy.

pozdrawiam

Ja bym ten filmik i tak przerobił i przede wszystkim nagrałbym go pokazując nie instruktora udającego fajtłapę, tylko fajtłapę. I tak dla każdego poziomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kubis napisał:

Wszystko ok Mitek. Zgadzam się z Tobą. Tylko chodziło mi o to, że taki narciarz choć nie robi tego czy owego (bo nie ma okazji, nie lubi, nie chce mu się) i tak by sobie poradził i z puchem i z tyczkami GSowymi. Tylko podstawą jest baza umiejętności, a nie wymaganie ich wykorzystania gdzieś gdzie normalnie ktoś nie chce tego robić.

Taki skrót myślowy to był 😉

Cześć

Jak już pewnie się tu, nie raz dowiedziałeś, masz do czynienia - w kontaktach ze mną - z bardzo prymitywnym umysłem, więc wszelkie skróty mogą nie trafiać. Musisz to mieć na uwadze.

Osoba umiejące jeździć nigdy nie będzie umiała w 100% naśladować osoby jeździć nieumiejącej - nie da się.

Pozdro

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Kubis napisał:

Ja bym ten filmik i tak przerobił i przede wszystkim nagrałbym go pokazując nie instruktora udającego fajtłapę, tylko fajtłapę. I tak dla każdego poziomu.

Cze

Ale tu mamy już gotowca, który wg. mojej oceny rzuca pewne światło na poziom jazdy do samooceny, @Mitek ma racje, potrafiący jeźdźić ma utrudnione zadanie siłą rzeczy, ale widząc obrazowo łatwiej się umiejscowić. Nota bene w tym filmie poziom kończy się zbyt wcześnie, powinny być przynajmniej jeszcze ze 2, aby pytający wiedział jak mu jeszcze dużo brakuje do „jeżdżenia” na nartach - że na razie to tylko na nich zjeżdża. Pytanie czy swobodnie czuje się na czerwonych i czarnych trasach ( w jego mniemaniu może i tak, nie mając złych zamiarów ani potrzeby oszukiwania) widząc porządne narciarstwo dojdzie do wniosku, ze póki co to bezpiecznie się zsuwa bo do jazdy to jeszcze bardzo daleko. Ale ten filmik będzie już miarodajny zarówno dla nas jak i potencjalnego forumowicza, szybko odnajdziemy jak ta jazda mniej więcej wygląda.

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.02.2022 o 19:14, teopa napisał:

Hej, potrzebuję pomocy w doborze długości nart. Wzrost 183-184 cm, waga 90 kg, umiejętności zaawansowane. Myślę o Volklach Deacon 74 rozmiar 173 bądź 176 ewetualnie Racetiger RC 170cm? Ma ktoś jakieś doświadczenie na tych nartach?

Ma doświadczenie 😉. To dwie kompletnie inne dechy. Deacon jest świetny, ale nie każdemu "leży", wymaga ciut innej pozycji z uwagi na dość długie rockery, bardziej centralnej. Ale to deska genialna, elastyczna wzdłużnie i mega sztywna poprzecznie. Deska instruktorska na cały dzień i prawie każde warunki. 

Z kolei RC - ciutkę delikatniejsza budowa, ale bardzo łatwa i przyjazna w obsłudze. Mniej uniwersalna od Deacona. I bardziej dedykowana na równe, w odróżnieniu od Deacona, który ma większy potencjał. 

A propos płyty w wersji Pro. Nie jest do niczego konieczna, podobnie jak kąty, które są założone trochę inaczej wzgledem zwyczajnego Deacona 74. Środek się usztywnia, ale decha traci trochę na harmonii. 

Moim zdaniem Deacon 74 to b dobry wybór. Śmiało 173 lub 178 - jeśli chcesz trochę więcej stabilności w dłuższym łuku. 

Powodzenia ⛷️💪

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...