Skocz do zawartości

Sytuacja w UA


grimson

Rekomendowane odpowiedzi

Taka ciekawostka przyrodnicza gdyż pojawił się watek eko. W mieście smoka trzeba będzie na zaraz wymienić blisko 50% pojazdów gdyż w zasadzie całe miasto wejdzie w strefę czystego transportu. Ktoś ma jeszcze ochotę na pytania o suwerenność jako taką i jakie zjeby nami rządzą w tym pięknym kraju... 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, grimson napisał:

Popcorn do ręki i będę czekał, czy USmani rozpoczną proces denazyfikacji:

No i nawet kacapskie przydupasy czasem prawdę napiszą! O tym, że ruskie są nazistami. 

Na przyszłość możesz też używać słowa raszyści w odniesieniu do swoich mocodawców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że się cieszysz i w końcu ktoś poszedł po rozum do głowy i zaczynamy wieeeelką współpracę z Koreańczykami... Ja również tylko czemu tak późno? Jeszcze powinniśmy militarnie pogadać o współpracy ze Szwedami a reszta z niemaszkami na czele niech spierdala od nas jak najdalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, grimson napisał:

Kolejne pasmo sukcesów:

 

39EBEC64-10E7-4E8B-B1A3-FD2B4CE0E321.jpeg

Cze

Bo tanio to już było, niemniej jednak jestem zwolennikiem rzetelnych informacji, podaj cenę paliw w poszczególnych krajach w lutym i na dzień obecny, bo z tego co wiem póki co to mamy stosunkowo tanie paliwo w porównaniu z Włochami i ich 7% podwyżką. Nie jestem poplecznikiem PiSu, ale przedstawiajmy rzetelne informacje, nie piktogramy z ogromnymi liczbami które zacierają faktyczny obraz. Oczywiście póki co to tak jest - jak wróci pełny VAT - to będzie drogo, nawet bardzo.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Peter napisał:

Włosi podnieśli tylko o 7 procent i mają jedne z wyższych cen w Europie, z tego wynika, że już wcześniej mieli bardzo wysokie ceny i teraz mają bardzo wysokie ceny.

https://www.reflex.com.pl/ceny-detaliczne-Europa

Już rok temu w wakacje jak jechałem do ITA, tankowałem w Austrii, bo u makaroniarzy olej napędowy był zwyczajnie drogi.

W ostatnim tygodniu byłem służbowo w Niemczech, na prowincji litr benzyny w przeliczeniu na PLN to 8,7PLN jak się dobrze trafiło. Szkop zarabia 3x więcej jak Polak, więc wstyd na całą Europę za dojenie rodaków przy dystrybutorach.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marcos73 napisał:

Cze

Bo tanio to już było, niemniej jednak jestem zwolennikiem rzetelnych informacji, podaj cenę paliw w poszczególnych krajach w lutym i na dzień obecny, bo z tego co wiem póki co to mamy stosunkowo tanie paliwo w porównaniu z Włochami i ich 7% podwyżką. Nie jestem poplecznikiem PiSu, ale przedstawiajmy rzetelne informacje, nie piktogramy z ogromnymi liczbami które zacierają faktyczny obraz. Oczywiście póki co to tak jest - jak wróci pełny VAT - to będzie drogo, nawet bardzo.

pozdrawiam

Trochę krajów obecnie przejechałem (kilka zdjęć do relacji wstawiłem)

Jakim cudem w Albanii płacę za czereśnie 5 zł, za pomidory poniżej 3 zł przy lanych hektolitrach wody na pola, przy paliwie na poziomie 10 zł a w Polce przy paliwie 8 zł znacznie drożej (kolega uprawiający pomidory twierdzi że paliwo zdrożało, to podnieśli ceny). Jakim cudem jak zdrożał gaz i węgiel to podrożały pompy ciepła ? Tu w Albanii, nawet bezpańskie psy są przyjazne do ludzi. W większości tych krajów, brak dopłat do paliwa i preferencji podatkowych (jedynie na Węgrzech dla aut zarejestrowanych na Węgrzech). 

Poniżej realne ceny paliw z mojego przejazdu. 

Kosowo On - 1,9 Euro

Serbia - około 8 zł

Węgry - 9,6 zł dla Turystów (dla swoich 5,8 zł).

Słowacja 8,6 zł

Albania 10 zł (tam zawsze było znacznie drożej niż u nas, a gdybyśmy przywrócili VAT 23% na paliwo, to praktycznie ich doganiamy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasza władza doskonale wie, że większość ludzi ma forsy pod dostatkiem czyli więcej jest kombinatorów w tym tych co mają jej sporo skitranej tu i ówdzie. Piniądz pod stołem a standard na koncie to też o tym wie. Kredyt, kredytem pogania... Za komuny jak mi mama opowiadała jak podnieśli na masło to była rozpierducha a teraz wszyscy mają mordy w kubeł i narzekają ale płacą. Gdyby nie mieli to by biznesmeny nie podnosiły. Każdy wie co w trawce piszczy i jak jest. Utrzymanie mojego sierściucha to z 150 zeta na miesiąc a i tak dokłada myszami. Dookoła jedna pizda z drugą pizdą i trzecim cwelem łażą z nie jednym bydlakiem co żre jak dorosły. Jak z kolei moja ciocia z kresów twierdzi jak te "dziwki" zaczną wpierdalać z głodu te swoje 4 łapy to może coś się radykalnie zmieni. To oczywiście gadanie już blisko 100 letniej osoby co nie raz była głodna jak fiks ale coś w tym jest. Władzuchna kupuje czas a jak coś walnie to raczej najwcześniej środek zimy wczesna wiosna. Wcześniej nie ma szans. U mnie też jakoś leci ale jestem pewny, że krew mnie zaleje w kwietniu jak mi przyjdzie zrobić wyrównanie za gaz. To już 3x tyle za zimę co płaciłem z 5 lat do tyłu. A pompy idą w górę bo gaz jest bee i "wszędzie" naganiają na to gówno czyli każdy niby kupuje... Zasadniczo nadal ogrom ludzi twierdzi, że jest zarąbiście bo tanio. Polecam na YT kanał tyko już nie pamiętam ale chyba Super expresu jak chłop łazi po targowiskach i wypytuje jak jest. Nawet jak to SE z całym dobrodziejstwem inwentarza, nawet jak wyselekcjonowane nagrania to i tak poziom spierdolin umysłowych nadających się z trudem do tarcia chrzanu przytłacza i to mocno. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, grimson napisał:

Już rok temu w wakacje jak jechałem do ITA, tankowałem w Austrii, bo u makaroniarzy olej napędowy był zwyczajnie drogi.

W ostatnim tygodniu byłem służbowo w Niemczech, na prowincji litr benzyny w przeliczeniu na PLN to 8,7PLN jak się dobrze trafiło. Szkop zarabia 3x więcej jak Polak, więc wstyd na całą Europę za dojenie rodaków przy dystrybutorach.

We Włoszech od lat paliwo było droższe niż w Austrii czy Słowenii, ale teraz chyba się to wyrównało i wszędzie jest w granicach 2 euro.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, brachol napisał:

We Włoszech od lat paliwo było droższe niż w Austrii czy Słowenii, ale teraz chyba się to wyrównało i wszędzie jest w granicach 2 euro.

Regularnie śmigam na plaże do Włoch od 2018r i potwierdzam.

Druga regularność: paliwo w Austrii zawsze było tańsze jak we Włoszech, jak się dobrze poszukało to było/jest tańsze jak w PL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, moruniek napisał:

Trochę krajów obecnie przejechałem (kilka zdjęć do relacji wstawiłem)

Jakim cudem w Albanii płacę za czereśnie 5 zł, za pomidory poniżej 3 zł przy lanych hektolitrach wody na pola, przy paliwie na poziomie 10 zł a w Polce przy paliwie 8 zł znacznie drożej (kolega uprawiający pomidory twierdzi że paliwo zdrożało, to podnieśli ceny). Jakim cudem jak zdrożał gaz i węgiel to podrożały pompy ciepła ? Tu w Albanii, nawet bezpańskie psy są przyjazne do ludzi. W większości tych krajów, brak dopłat do paliwa i preferencji podatkowych (jedynie na Węgrzech dla aut zarejestrowanych na Węgrzech). 

Poniżej realne ceny paliw z mojego przejazdu. 

Kosowo On - 1,9 Euro

Serbia - około 8 zł

Węgry - 9,6 zł dla Turystów (dla swoich 5,8 zł).

Słowacja 8,6 zł

Albania 10 zł (tam zawsze było znacznie drożej niż u nas, a gdybyśmy przywrócili VAT 23% na paliwo, to praktycznie ich doganiamy)

Krzysiu

Swoją relacją sam sobie odpowiedziałeś skąd takie ceny w Albanii. Rolnik sprzedający z wozu, niedokończone budowy..., pewnie by można mnożyć takich przykładów na potęgę. PKB oraz średnia krajowa jest na bardzo niskim poziomie, podatki to rzecz umowna, płacą wcale albo wg. uznania. Analogicznie było w Chorwacji - kilkanaście lat temu było tam tanio - a obecnie? W Albani za kilka, kilkanaście lat będzie podobnie.

pozdrawiam

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Marcos73 napisał:

Krzysiu

Swoją relacją sam sobie odpowiedziałeś skąd takie ceny w Albanii. Rolnik sprzedający z wozu, niedokończone budowy..., pewnie by można mnożyć takich przykładów na potęgę. PKB oraz średnia krajowa jest na bardzo niskim poziomie, podatki to rzecz umowna, płacą wcale albo wg. uznania. Analogicznie było w Chorwacji - kilkanaście lat temu było tam tanio - a obecnie? W Albani za kilka, kilkanaście lat będzie podobnie.

pozdrawiam

Polscy rolnicy (producenci rolni) też płacą bardzo niskie podatki. Raczej nie w podatkach jest problem. Dodatkowo dostają jeszcze dopłaty. Pomagałem rozliczać swego czasu jedno gospodarstwo rolne w rodzinie. Chciałbym płacić taki podatek i składki od swojego dochodu.

W Albanii, niskie ceny warzyw i owoców, są też w marketach, gdzie do każdego zakupu dostajesz paragon. U nas na bazarach, paragonów nie dostajesz, a niskich cen nie uświadczysz. 

Na mojej wiosce, nikt też nie sprzedaje produktów ze swego gospodarstwa konsumentom. Wszystko jest transportowane na Bronisze i dopiero do sklepów. Jaki jest łańcuch pośredników ? Dlaczego w Holandii możesz kupić 50 tulipanów prosto z pola, za 2,5 Euro, a u nas nie ma takiej możliwości. Mam na działce kilka krzaków Jagody Kamczackiej, owocuje jak głupia, z 8 krzaków zbieram (część opada) około 30 kilogramów owoców (dobra do pierogów, na nalewkę). Cena za kilogram to obecnie 30 zł, w gospodarstwach agroturystycznych 10 zł jak sam oberwiesz. 

Cena paliwa w Polsce, to kwestia monopolizacji rynku przetwórczego. Jeden podmiot ustanawia marżę praktycznie dla całego runku. W hurcie paliwo bardzo drogie, wysoka marża na przetwórstwie. Marża na samych stacjach dość niska, lub bardzo niska = konkurencja coraz słabsza. A teraz jeszcze dorżniemy konkurencję promocją - 30 groszy na litrze.

Porównajmy cenę netto paliwa w Polsce i na Słowacji oraz w regionie. Dojdziemy do interesujących wniosków, gdzie jest najdrożej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, moruniek napisał:

Cena paliwa w Polsce, to kwestia monopolizacji rynku przetwórczego. Jeden podmiot ustanawia marżę praktycznie dla całego runku. W hurcie paliwo bardzo drogie, wysoka marża na przetwórstwie. Marża na samych stacjach dość niska, lub bardzo niska = konkurencja coraz słabsza. A teraz jeszcze dorżniemy konkurencję promocją - 30 groszy na litrze.

Porównajmy cenę netto paliwa w Polsce i na Słowacji oraz w regionie. Dojdziemy do interesujących wniosków, gdzie jest najdrożej. 

Krzysiu

Ale to nie nowina, nie tylko w Polsce mamy monopolistę, praktycznie każdy kraj tak ma. Jest to kura znosząca złote jaja, więc tylko idiota chciałby ją zarżnąć. Przy obecnej dziurze budżetowej skąd wpływy jak nie z Orlenu :).

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcos73 napisał:

Krzysiu

Ale to nie nowina, nie tylko w Polsce mamy monopolistę, praktycznie każdy kraj tak ma. Jest to kura znosząca złote jaja, więc tylko idiota chciałby ją zarżnąć. Przy obecnej dziurze budżetowej skąd wpływy jak nie z Orlenu :).

pozdrawiam

Tylko my poszliśmy krok dalej. Wprowadziliśmy populistyczną tarczę antyinflacyjną. Co osiągnęliśmy ?

1. Podnieśliśmy marżę w przetwórstwie.

2. VAT na paliwa został zmniejszony z 23% do 8% - przedsiębiorcy nie mogą go odliczać, odprowadzają więc wyższe podatki.

3. Lawinowo wzrósł zysk koncernów rafineryjnych. Dywidenda do Skarbu Państwa.

4. Ceną netto doganiamy kraje, które miały do tej pory znacznie droższe paliwa od nas.   

Kto Panie za to płaci ? Ja, Ty, my, społeczeństwo. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, grimson napisał:

Regularnie śmigam na plaże do Włoch od 2018r i potwierdzam.

Druga regularność: paliwo w Austrii zawsze było tańsze jak we Włoszech, jak się dobrze poszukało to było/jest tańsze jak w PL.

Staram się kupować paliwo poza autostradami i to także daje oszczędności. 

Raz, że w podobnej cenie jak w PL (albo i tańsze), a z drugiej strony zawsze udaje mi się przejechać więcej km jak wracam do PL niż jak jadę do np Italii. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...