Skocz do zawartości

Sytuacja w UA


grimson

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, grimson napisał:

Małe kraje zawsze będą rozgrywane przez większe. 
 

Jak skomentujesz fakt, ze właśnie wysłaliśmy na UA ponad 200 czołgów T-72?

W 1939r sprzedawaliśmy za granice PZL P-24. Samolot, którego najbardziej obawiała się Luftwaffe (2x Oerlikon 20mm robiło wtedy robotę). Nie widzisz analogii?

Twój ahistoryzm staje się coraz bardziej zabawny, analogia  by była gdybyśmy sprzedali Czechosłowacji a ta wykorzystałaby je w walce z Hitlerem ale nic takiego nie miało miejsca.  Ale nawet gdyby tak było  taka historyczna relatywizacja nie miałaby najmniejszego sensu bo byłaby jak wcześniej napisałem ahistoryczna.

Z tego co czytałem w zamian za wysłane czołgi ma do nas przybyć brygada angielskich czołgów, co ważne z angielskimi czołgistami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Adam ..DUCH napisał:

Uzasadnij

Pozbywamy się sprzętu w sytuacji, kiedy go najbardziej potrzebujemy.

Zadne back-upy w formie np.  brygady pancernej z UK nie zastąpią naszego wojska. W sytuacji zagrożenia John będzie pierwszym, który będzie wycofywał się na z góry upatrzone pozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Peter napisał:

Twój ahistoryzm staje się coraz bardziej zabawny, analogia  by była gdybyśmy sprzedali Czechosłowacji a ta wykorzystałaby je w walce z Hitlerem ale nic takiego nie miało miejsca.  Ale nawet gdyby tak było  taka historyczna relatywizacja nie miałaby najmniejszego sensu bo byłaby jak wcześniej napisałem ahistoryczna.

Z tego co czytałem w zamian za wysłane czołgi ma do nas przybyć brygada angielskich czołgów, co ważne z angielskimi czołgistami

Już to widzę jak Angole przelewają krew na naszej ziemi xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, grimson napisał:

Pozbywamy się sprzętu w sytuacji, kiedy go najbardziej potrzebujemy.

Zadne back-upy w formie np.  brygady pancernej z UK nie zastąpią naszego wojska. W sytuacji zagrożenia John będzie pierwszym, który będzie wycofywał się na z góry upatrzone pozycje.

Oddajemy sprzęt wraz z ludźmi czy sam sprzęt???

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, grimson napisał:

Pozbywamy się sprzętu w sytuacji, kiedy go najbardziej potrzebujemy.

Zadne back-upy w formie np.  brygady pancernej z UK nie zastąpią naszego wojska. W sytuacji zagrożenia John będzie pierwszym, który będzie wycofywał się na z góry upatrzone pozycje.

Pudło, teraz są nam najmniej potrzebne. Bo ruscy zajęci są Ukrainą. I chodzi o to aby tam wykrwawili się jak najbardziej. Widać, że ich zasoby są bardziej ograniczone jak się wydawało. Zanim się odbudują to my się też odbudujemy. W dodatku na zupełnie innym poziomie jakościowym.

Edytowane przez Wujot
  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wujot napisał:

Pudło, teraz są nam najmniej potrzebne. Bo ruscy zajęci są Ukrainą. I chodzi o to aby tam wykrwawili się jak najbardziej. Widać, że ich zasoby są bardziej ograniczone jak się wydawało. Zanim się odbudują to my się też odbudujemy. W dodatku na zupełnie innym poziomie jakościowym.

A dodatkowo po co nam czołgi, w których po spotkaniu z javelinem wieżyczka wylatuje na wysokość drugiego piętra. Dobrze, że rpg komar zamiast być zutylizowane, również wzmocniły ukraińskie siły.

Edytowane przez kordiankw
  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Wujot napisał:

Co za brednie. Mówi Ci coś termin "Memorandum Budapesztańskie"??? 

Ukraina jest niepodległym krajem i może tworzyć dowolne sojusze a porównywanie jest do Kuby jest debilne bo nikt tam nie wprowadza broni atomowej. A nawet dokładnie odwrotnie bo kraj ten wyrzekł się broni atomowej.

Sytuacja sąsiadów rosji nijak nie jest symetryczna bo mogą się wyłącznie bronić prze agresją i to tylko na swoim terytorium. Nie mogę pojąć jak tego nie rozumiesz. Jak kupiłeś te brednie o "zagrożeniu" rosji przez NATO??? Zagrożeni są wszyscy sąsiedzi tego pojebanego państwa.

Powiem, że jesteś dla mnie strasznie blisko ruskiego trola, tezy które rozpowszechniasz szkodzą nam wszystkim.

Dałeś tutaj tezę, że żyję w alternatywnej rzeczywistości. Myślę, że to wy żyjecie w takowej. Wróciłem właśnie z pracy i jak co dziennie obsługuję i widuję setki rozchichotanych Ukraińców, którzy w dupie mają ten mało znaczący rozdmuchany celowo konflikt. Sądzę też, że musi być u nas sakramencka bida by coś się zmieniło. Może jak gaz pierdolnie na 10 zł za m3 to się coś zmieni.

Co do reszty to nie czytasz ze zrozumieniem ale będziesz blisko tezy o trollach. Proszę o dane na jakiej podstawie twierdzisz, że jesteśmy następni po Ukrainie. Kto głosi tego typu pierdoły? Bo Prezydent Ukrainy pitoli 3/3 o dojściu Rosji nawet do Paryża. Tylko to jest amerykańska marionetka wiec pieprzy co mu karzą. Ja podałem konkretnego amerykańskiego prof nauk politycznych, jednego z wybitniejszych w tym kraju z cenną niedawno nagrodą. To jest idiota, troll czy ruski agent? Bez odpowiedzi dalsza polemika jest bez celowa. Podałem przykład "tylko" bazy na Kubie a ty odnosisz, że to debilne bo broń jądrowa. Zapoznaj się z stosowaną amerykańską doktryną Monroe'a, która nie ma nic wspólnego z bronią jądrową bo powstała w XXIII jako autorstwo ówczesnego sekretarza stanu Johna Adamsa. Ona nadal obowiązuje i dotyczy sojuszy i siły militarnej jako takiej.

Niedawno analitycy wojskowi stwierdzili, że Rosja nie ma najmniejszych szans zająć konwencjonalnymi środkami czy to w sumie Twierdzę Fińską czy Szwecję. Nie mieli, nie mają nie będą długo mieli takich zdolności operacyjnych. Podobno srają w wychodkach, na bazy ich nie stać i w ogóle mają złom. No to w czym problem z takim potencjałem? Po drugie co to znaczy, że będziemy następni? Jak to sobie w praktyce wyobrażacie? Co zrobić z blisko 100 mln wkurwionych Polakach i jeszcze z Ukraińskim bigosem czyli tymi co u nas są. Co eksterminacja? Koło mnie są ruiny byłego obozu zagłady w Płaszowie ale nawet coś takiego kosztuje kupę kasy. To nie kurwa film gdzie pstrykniesz palcami i zniknie 1/2 ludności. Pieprzycie takie pierdoły, że nie daje się tego czytać. Ruszcie dupę na jakiś rynek dużego miasta zobaczcie jak ludzie się bawią po tych posranych 2 latach, ile kupuje się alko na taki piątek i dajcie ludziom żyć zamiast straszyć pierdołami głoszonymi przez pseudo-cymbałów robiących obecnie kasę na gadaniu od rzeczy. Rosja jak pisałem po szczycie NATO i wejściu Rumunii ostrzegała setki x, że nie pozwoli na szwendanie sie Paktu tak blisko. Wszyscy mieli to w dupie to to mają. Putin to szczyt a pod nim jest reszta. Mogło mi się umrzeć z 5 lat temu i gdyby za niego był Miedwiediew to i tak by była ta cała akcja bo to doktryna państwowa a nie wojenka jednego człowieka. Ukraina ma prawo... Nie, nie ma żadnego prawa tak jak Iran nie ma prawa za mocno brykać a tym bardziej posiadać broń jądrową. A to bardziej poukładane społeczeństwo niż podobna szumowina jak u ruskich. Korupcja, oligarchowie i banda co najwięcej broni handlowała z właśnie z Rosją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Authorrr napisał:

Dałeś tutaj tezę, że żyję w alternatywnej rzeczywistości. Myślę, że to wy żyjecie w takowej. Wróciłem właśnie z pracy i jak co dziennie obsługuję i widuję setki rozchichotanych Ukraińców, którzy w dupie mają ten mało znaczący rozdmuchany celowo konflikt. Sądzę też, że musi być u nas sakramencka bida by coś się zmieniło. Może jak gaz pierdolnie na 10 zł za m3 to się coś zmieni.

Co do reszty to nie czytasz ze zrozumieniem ale będziesz blisko tezy o trollach. Proszę o dane na jakiej podstawie twierdzisz, że jesteśmy następni po Ukrainie. Kto głosi tego typu pierdoły? Bo Prezydent Ukrainy pitoli 3/3 o dojściu Rosji nawet do Paryża. Tylko to jest amerykańska marionetka wiec pieprzy co mu karzą. Ja podałem konkretnego amerykańskiego prof nauk politycznych, jednego z wybitniejszych w tym kraju z cenną niedawno nagrodą. To jest idiota, troll czy ruski agent? Bez odpowiedzi dalsza polemika jest bez celowa. Podałem przykład "tylko" bazy na Kubie a ty odnosisz, że to debilne bo broń jądrowa. Zapoznaj się z stosowaną amerykańską doktryną Monroe'a, która nie ma nic wspólnego z bronią jądrową bo powstała w XXIII jako autorstwo ówczesnego sekretarza stanu Johna Adamsa. Ona nadal obowiązuje i dotyczy sojuszy i siły militarnej jako takiej.

Niedawno analitycy wojskowi stwierdzili, że Rosja nie ma najmniejszych szans zająć konwencjonalnymi środkami czy to w sumie Twierdzę Fińską czy Szwecję. Nie mieli, nie mają nie będą długo mieli takich zdolności operacyjnych. Podobno srają w wychodkach, na bazy ich nie stać i w ogóle mają złom. No to w czym problem z takim potencjałem? Po drugie co to znaczy, że będziemy następni? Jak to sobie w praktyce wyobrażacie? Co zrobić z blisko 100 mln wkurwionych Polakach i jeszcze z Ukraińskim bigosem czyli tymi co u nas są. Co eksterminacja? Koło mnie są ruiny byłego obozu zagłady w Płaszowie ale nawet coś takiego kosztuje kupę kasy. To nie kurwa film gdzie pstrykniesz palcami i zniknie 1/2 ludności. Pieprzycie takie pierdoły, że nie daje się tego czytać. Ruszcie dupę na jakiś rynek dużego miasta zobaczcie jak ludzie się bawią po tych posranych 2 latach, ile kupuje się alko na taki piątek i dajcie ludziom żyć zamiast straszyć pierdołami głoszonymi przez pseudo-cymbałów robiących obecnie kasę na gadaniu od rzeczy. Rosja jak pisałem po szczycie NATO i wejściu Rumunii ostrzegała setki x, że nie pozwoli na szwendanie sie Paktu tak blisko. Wszyscy mieli to w dupie to to mają. Putin to szczyt a pod nim jest reszta. Mogło mi się umrzeć z 5 lat temu i gdyby za niego był Miedwiediew to i tak by była ta cała akcja bo to doktryna państwowa a nie wojenka jednego człowieka. Ukraina ma prawo... Nie, nie ma żadnego prawa tak jak Iran nie ma prawa za mocno brykać a tym bardziej posiadać broń jądrową. A to bardziej poukładane społeczeństwo niż podobna szumowina jak u ruskich. Korupcja, oligarchowie i banda co najwięcej broni handlowała z właśnie z Rosją.

Odezwał się Dr Jekyll and Mr Hyde forumowy napisz tak u Ciszaka śmieciu dwulicowy jeśli maszt odwagę ,chociaż w necie nie ma odwagi ale innych palcem wytykasz, w czym jesteś lepszy chamie ?

Edytowane przez Mikoski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Authorrr napisał:

Dałeś tutaj tezę, że żyję w alternatywnej rzeczywistości. Myślę, że to wy żyjecie w takowej. Wróciłem właśnie z pracy i jak co dziennie obsługuję i widuję setki rozchichotanych Ukraińców, którzy w dupie mają ten mało znaczący rozdmuchany celowo konflikt. Sądzę też, że musi być u nas sakramencka bida by coś się zmieniło. Może jak gaz pierdolnie na 10 zł za m3 to się coś zmieni.

Co do reszty to nie czytasz ze zrozumieniem ale będziesz blisko tezy o trollach. Proszę o dane na jakiej podstawie twierdzisz, że jesteśmy następni po Ukrainie. Kto głosi tego typu pierdoły? Bo Prezydent Ukrainy pitoli 3/3 o dojściu Rosji nawet do Paryża. Tylko to jest amerykańska marionetka wiec pieprzy co mu karzą. Ja podałem konkretnego amerykańskiego prof nauk politycznych, jednego z wybitniejszych w tym kraju z cenną niedawno nagrodą. To jest idiota, troll czy ruski agent? Bez odpowiedzi dalsza polemika jest bez celowa. Podałem przykład "tylko" bazy na Kubie a ty odnosisz, że to debilne bo broń jądrowa. Zapoznaj się z stosowaną amerykańską doktryną Monroe'a, która nie ma nic wspólnego z bronią jądrową bo powstała w XXIII jako autorstwo ówczesnego sekretarza stanu Johna Adamsa. Ona nadal obowiązuje i dotyczy sojuszy i siły militarnej jako takiej.

Niedawno analitycy wojskowi stwierdzili, że Rosja nie ma najmniejszych szans zająć konwencjonalnymi środkami czy to w sumie Twierdzę Fińską czy Szwecję. Nie mieli, nie mają nie będą długo mieli takich zdolności operacyjnych. Podobno srają w wychodkach, na bazy ich nie stać i w ogóle mają złom. No to w czym problem z takim potencjałem? Po drugie co to znaczy, że będziemy następni? Jak to sobie w praktyce wyobrażacie? Co zrobić z blisko 100 mln wkurwionych Polakach i jeszcze z Ukraińskim bigosem czyli tymi co u nas są. Co eksterminacja? Koło mnie są ruiny byłego obozu zagłady w Płaszowie ale nawet coś takiego kosztuje kupę kasy. To nie kurwa film gdzie pstrykniesz palcami i zniknie 1/2 ludności. Pieprzycie takie pierdoły, że nie daje się tego czytać. Ruszcie dupę na jakiś rynek dużego miasta zobaczcie jak ludzie się bawią po tych posranych 2 latach, ile kupuje się alko na taki piątek i dajcie ludziom żyć zamiast straszyć pierdołami głoszonymi przez pseudo-cymbałów robiących obecnie kasę na gadaniu od rzeczy. Rosja jak pisałem po szczycie NATO i wejściu Rumunii ostrzegała setki x, że nie pozwoli na szwendanie sie Paktu tak blisko. Wszyscy mieli to w dupie to to mają. Putin to szczyt a pod nim jest reszta. Mogło mi się umrzeć z 5 lat temu i gdyby za niego był Miedwiediew to i tak by była ta cała akcja bo to doktryna państwowa a nie wojenka jednego człowieka. Ukraina ma prawo... Nie, nie ma żadnego prawa tak jak Iran nie ma prawa za mocno brykać a tym bardziej posiadać broń jądrową. A to bardziej poukładane społeczeństwo niż podobna szumowina jak u ruskich. Korupcja, oligarchowie i banda co najwięcej broni handlowała z właśnie z Rosją.

Cześć

Rozumiem, że coś ci się w życiu nie udało ale wyładowywanie agresji na forach to typowo frajerski pomysł - zwróć uwagę, że to ty zacząłeś tutaj walić z grubej rury więc nie dziw się odpowiedziom.

Wiedzę masz szczątkową, wykształcenie nikłe z za to teorie tworzysz mityczne - to zazwyczaj chodzi w parze, bo ludzie o szerokiej wiedzy odrzucają głupoty automatycznie.  Ciekawe dlaczego tak jest, że im większy wiejski ciołek tym większego eksperta od polityki światowej chce strugać?

Wyluzuj i zamilcz bo lepiej milczeć i wydawać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Adam ..DUCH napisał:

Na jakich niejawnych materiałach swoje tezy opiera przedmiotowy profesor???. Podkreślam nie chodzi czy się z nimi zgadzam czy nie - pytanie na jakich??

Mnie pytasz? To były wojskowy po czynnej służbie do tego ceniony naukowiec... Co gorsza nie wyskoczył jak królik z kapelusza tylko latami prezentuje swoje poglądy. Jak coś jest nie tak czyli ruski agent i tak dalej to napisz coś szerzej. Na chwilę obecną wolę się jednak trzymać tego typu wersji bo po prostu się klei. On zresztą nie jest jedyny. 

Co do reszty jestem z dziada pradziada Polakiem. Mama z Krakowskiej rodziny słynnych masarzy z rodziny Wojdów z Podgórza. Tato z jak to się mówiło ze "wsi obok" z niestety nie "tych" Krawczyków. Rodzina sporo ucierpiała gdzie dwóch a miedzy innymi tato mojej mamy został w wieku 36 lat rozstrzelany w Woli Radziszowskiej w zbiorowej egzekucji. Coś jeszcze poza tym, że mam wyższe wykształcenie, sporo odłożonej gotówki, majątku w postaci ziemi i domu oraz pracy w szeroko pojętej branży HORECA chcesz wiedzieć? No, więcej szczegółów i adresu peselu to ci nie podam chyba wiesz czemu. Obecnie najwięcej zawodowo czasu spędzam w rejonie Krakowskiego Rynku.

@grimsona taki był kozak co nie... Był artykuł napisany dla tumanów gdzie sformułowali go tak jak by zginął w walce w tym samym dniu walcząc z przeważającymi siłami wroga w liczbie chyba 40 maszyn. Coś w sam raz dla takiego kretyna jak Polko co to kilka dni temu publicznie w wywiadzie nadal tłucze farmazony o tych "słynnych" słowach z "mitycznej" Wyspy Węży. Między nami faktycznie beka w huj tu jest z pisania. Coś nieprawdopodobnego jaka tu jest banda Ukrów, tychże mieszańców i innych bękartów po II WŚ x płatne "Usmańskie" dziwki. Ja wiem, że Niemaszki przetrzebiły naszą inteligencję ale, że jest tak tragicznie to niewiedziałem. Tylko garstka trzyma poziom w tym tutaj w tym wątku. Ja na razie się wypisuję z tematu bo maj i za...ol w robocie po dwóch latach grypki taki, że pot się po dupie leje, że trzeba z pampersem chodzić. Byłe Ubeki, resortowe ścierwo na emeryturkach, Usmańskie prostytutki z gałą w gardle i inne 40 letnie emeryty nie znajo... Aa dziś za dwa chlebki takie zwykłe Skawińskie i 6 kajzerek dałem 17 złotych. Bawmy się dalej bo będzie ciekawie.

Edytowane przez Authorrr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Authorrr napisał:

Mnie pytasz? To były wojskowy po czynnej służbie do tego ceniony naukowiec... Co gorsza nie wyskoczył jak królik z kapelusza tylko latami prezentuje swoje poglądy. Jak coś jest nie tak czyli ruski agent i tak dalej to napisz coś szerzej. Na chwilę obecną wolę się jednak trzymać tego typu wersji bo po prostu się klei. On zresztą nie jest jedyny. 

Co do reszty jestem z dziada pradziada Polakiem. Mama z Krakowskiej rodziny słynnych masarzy z rodziny Wojdów z Podgórza. Tato z jak to się mówiło ze "wsi obok" z niestety nie "tych" Krawczyków. Rodzina sporo ucierpiała gdzie dwóch a miedzy innymi tato mojej mamy został w wieku 36 lat rozstrzelany w Woli Radziszowskiej w zbiorowej egzekucji. Coś jeszcze poza tym, że mam wyższe wykształcenie, sporo odłożonej gotówki, majątku w postaci ziemi i domu oraz pracy w szeroko pojętej branży HORECA chcesz wiedzieć? No, więcej szczegółów i adresu peselu to ci nie podam chyba wiesz czemu. Obecnie najwięcej zawodowo czasu spędzam w rejonie Krakowskiego Rynku.

@grimsona taki był kozak co nie... Był artykuł napisany dla tumanów gdzie sformułowali go tak jak by zginął w walce w tym samym dniu walcząc z przeważającymi siłami wroga w liczbie chyba 40 maszyn. Coś w sam raz dla takiego kretyna jak Polko co to kilka dni temu publicznie w wywiadzie nadal tłucze farmazony o tych "słynnych" słowach z "mitycznej" Wyspy Węży. Między nami faktycznie beka w huj tu jest z pisania. Coś nieprawdopodobnego jaka tu jest banda Ukrów, tychże mieszańców i innych bękartów po II WŚ x płatne "Usmańskie" dziwki. Ja wiem, że Niemaszki przetrzebiły naszą inteligencję ale, że jest tak tragicznie to niewiedziałem. Tylko garstka trzyma poziom w tym tutaj w tym wątku. Ja na razie się wypisuję z tematu bo maj i za...ol w robocie po dwóch latach grypki taki, że pot się po dupie leje, że trzeba z pampersem chodzić. Byłe Ubeki, resortowe ścierwo na emeryturkach, Usmańskie prostytutki z gałą w gardle i inne 40 letnie emeryty nie znajo... Aa dziś za dwa chlebki takie zwykłe Skawińskie i 6 kajzerek dałem 17 złotych. Bawmy się dalej bo będzie ciekawie.

I kolega wrócił do Kobierzyna.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno bolszewikom, jak i Denikinowi jedno jest do powiedzenia – jesteśmy potęgą, a wyście trupy. Mówiąc inaczej, językiem żołnierskim: dławcie się, bijcie się, nic mnie to nie obchodzi, o ile interesy Polski nie są zahaczone. A jeśli gdzie zahaczycie je, będę bił. Jeśli gdziekolwiek i kiedykolwiek was nie biję, to nie dlatego, że wy nie chcecie, ale dlatego, że ja nie chcę. Lekceważę, pogardzam wami. Jesteście pogrążeni w rękach Żydów i junkrów niemieckich, nie wierzę wam, waszemu gatunkowi ludzkiemu. O jakichkolwiek tedy stosunkach… dyplomatycznych mowy być nie może, bo ich warunkiem podstawowym są wiara i dyskrecja a wy nie zasługujecie na jedno, nie znacie drugiego, zdradzacie cywilizację, własny kraj i jeden drugiego…

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Mitek napisał:

I kolega wrócił do Kobierzyna.

Pozdro

Chorobę kwalifikującą do Kobierzyna można było jak i da się zdiagnozować u wielu znanych cenionych ludzi. Pisarzy, aktorów i tak dalej. To żaden wstyd. Można z tego wyjść lub żyć. Ale bycie takim tłukiem jak ty to już większy problem bo tu leki na nic się zdadzą. Gówno gównem pozostanie i nie ruszać bo zacznie śmierdzieć. A pisałem, że jak chcesz się po..lać to służę. Ty to chyba lubisz tak mi się coś wydaje. 

 

Edytowane przez Authorrr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytowanie prof. Mearsheimera to ciekawa rzecz. Nie znałem człowieka. Polemika z kimś takim wymaga sporej wiedzy i charyzmy. I jego teksty nie zostały bez odpowiedzi równych mu wiedzą czy charyzmą, również na łamach The Economist, jak pisze człowiek w wyborczej  https://wyborcza.pl/7,75968,28293007,zachod-nie-ma-powodu-by-dbac-o-dobre-samopoczucie-putina.html. nie wiem, czy jest dostęp do pełnego tekstu, ale ciekawe są też komentarze dyskutantów.

Mamy se tu na forum opinie, każdy jakąś, wynika z tego co przeżył, przeczytał, przypasowało do poglądów. Nie widzę szans na porządne poznanie faktów i motywacji bez poświęcenia temu kawałka życia. Jak widać z polemiki, poglądy prof. Mearsheimera nie są traktowane jako prawda objawiona. Równi jemu wyrażają inne sądy. Czy źle, czy dobrze, za cienki jestem aby to ocenić. Gdzieś tu przytaczałem blog Krzysztofa Wojczala, też pisał kilka lat temu czemu Putin wywoła wojnę w Ukrainie lub na wschodzie, z nieco innych przesłanek, bardzo spójnie, ale kwestia mocarstwowości i pilnowania własnych interesów zawsze na tapecie była. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chertantu nie chodzi o prawdę objawioną tylko o fakt, że każda kontra by to napisać na rzecz Rosji to wyzwiska od tego i owego. Mearsheimer podaje kilka faktów nad którymi nie ma dyskusji. Co do reszty można zawsze polemizować. Ale to jakiś głos osoby, która ma większe dojścia do prawdy niż jakiś ostatni wysyp cymbałów. Papierz Franciszek mówi o "szczekaniu NATO pod drzwiami Rosji" to też jakaś opinia jako możliwa przyczyna. Czy to powód do zwyzywania go od takich czy innych. Nie lubię chłopa ale jakiś szacunek do poglądów się należy. Jeszcze z rok temu większość poglądów nas Polaków to, że władza w Rosji to szmaty ale ludzie porządni. Obecnie wiadomo co się im życzy nawet na największych zadupiach Syberyjskiej Tundry. Trzeba mieć nieżle zryty baniak by w taki sposób postrzegać świat i ludzi. Nasze niektóre eksperty już przewidziały, że dni Węgier w NATO są policzone... gdzie już sporo europejskich krajów płaci w rublach za gaz. takich ekspertów trzeba się wystrzegać jak i siania wiecznie paniki i straszenia atomem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekspertów to całkiem wielu się pomyliło raz w jednym, raz w drugim. I to poza tym bardzo sensownych ekspertów. Nawet mając rację w pewnych kwestiach można wnioski wyciągnąć niewłaściwe. Kwestia założeń i preferencji, a także dostępu do wiedzy i czytania między wierszami. 

A co do pisania o Rosji źle. Można zrozumieć ich argumentację, albo raczej przyjąć do wiadomości, bo zrozumieć to już inna para kaloszy. Ale usprawiedliwić ich nie potrafię, nawet znając te argumenty. Ich propaganda jest wyjątkowo naciągana i kłamliwa, a skala zbrodni zdecydowanie większa niż w przypadku agresji na przykład w przeszłości USA (i nie chcę tu Amerykańców usprawiedliwiać, a ich interesy wielokrotnie mnie wkurzają). Wojna jest wojną, jednak nawet w jej sytuacji relatywizm działa i niektóre rzeczy można łyknąć, innych nie. Tak jak przeciwnik przerywania ciąży może je dopuszczać w sytuacji gwałtu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze w temacie zmiany podejścia do Rosjan, ludu. Poglądy się zmieniają zależnie od dostępnej wiedzy. Teraz dopiero ludzie są bombardowani informacją o poglądach Rosjan właśnie na temat wojny. Dziwne by było, gdyby poglądów nie zmienili. Żyjemy w bańkach informacyjnych i ciężko z nich bez wysiłku wyjść. Bo wszystko na około w tych bańkach umacnia. W tej chwili wskakujemy z jednej w inną i się w niej umacniamy. I tak bez końca. Jest fajny wpis na FB na profilu Doniesienia z putinowskiej polski o autorytaryźmie informacyjnym. Działa on w każdej działce wiedzy, zależnie od dostępu do mediów. Mądrze zebrane do kupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...