Skocz do zawartości

Pięcistawy


star

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, star napisał:

Piękna historia Laco KULANGI nosicza i chatara. Tatry. Nr 74.

Nosicze to kosmici. 

U nas nie występują bo wszystkie schroniska mają jakąś drogę dojazdową. Coś zamawiałem u Laco Kulangi w schronisku jak jeszcze żył, nie odnosił się z wielkim szacunkiem do ludzi , którzy przyjeżdżali do niego kolejką 😄

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, AndRand_v2 napisał:

Nosicze to kosmici. 

U nas nie występują bo wszystkie schroniska mają jakąś drogę dojazdową. Coś zamawiałem u Laco Kulangi w schronisku jak jeszcze żył, nie odnosił się z wielkim szacunkiem do ludzi , którzy przyjeżdżali do niego kolejką 😄

A propos, na fb Andrzej Marcisz napisał:

Dawno temu jeden z polskich literatów górskich napisał, że Tatry bez ludzi nic nie znaczą. Im jestem starszy, coraz bardziej doceniam w tych górach obecność niezwykle wartościowych osób. Jednym z nich jest na pewno Kuba, polski nosicz z Chaty pod Rysami. Dzierży on rekord wyniesionego ciężaru do wspomnianego schroniska, który wynosi - uwaga! - 125kg!!!. Prywatnie, niezwykle skromny, prawdziwy człowiek gór!

B3AE04FB-1F5C-4ADC-A8AF-E3912408736A.jpeg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, star napisał:

Im jestem starszy, coraz bardziej doceniam w tych górach obecność niezwykle wartościowych osób. Jednym z nich jest na pewno Kuba, polski nosicz z Chaty pod Rysami. Dzierży on rekord wyniesionego ciężaru do wspomnianego schroniska, który wynosi - uwaga! - 125kg!!!. Prywatnie, niezwykle skromny, prawdziwy człowiek gór!

to wartość człowieka jest zależna od tego ile potrafi wynieść na plecach ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
21 minut temu, Jan napisał:

to wartość człowieka jest zależna od tego ile potrafi wynieść na plecach ?

 

przeczytaj cały wpis do końca, myślę, że zatrzymałeś się o jeden most, znaczy wykrzyknik za blisko - błąd

 

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jan napisał:

to wartość człowieka jest zależna od tego ile potrafi wynieść na plecach ?

 

Jest ciąg dalszy opowieści Marcisza o wartościach dodanych i odjętych:

Kiedy podchodziliśmy świeżo wydeptaną ścieżką wokół Moka, Kuba stanął twarzą w twarz z pewnym typkiem, który bez zająknięcia zakomunikował mu, aby zszedł ze śladów i umożliwił mu przejście, bo chwile wcześniej wpadł po kolano w śnieg. Nas zatkało na tyle, że stanęliśmy tak by umożliwić mu przejście. Na odchodne Kuba rzucił jednak w jego stronę, czy aby nie wydaje mu się, że jemu idącemu bez plecaka chyba było to łatwiej zrobić? Gość odszedł jeszcze kilkanaście kroków i krzyknął w naszym kierunku - a weź się wpie..ol do tego stawu! Cóż zatkało nas na dobre, mieliśmy chyba wszyscy za dużo na plecach. Ale długo o tym sobie rozmawialiśmy, co za głąby można teraz w górach spotkać!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nie wiem czemu o tym piszę https://zakopane.naszemiasto.pl/pogrzeb-zofii-stachon-bigosowej-znanej-gazdziny-z-glodowki/ar/c1-8441819 może dlatego, że moja mama też skończy 83 lata zaraz w czerwcu, w Bigosówce ciagle bywam, pstrąga i rydze, obok bigosu… a może dlatego, że jej, znaczy Zofii matka to Wiktoria (Wikta) z domu Budz, tak jak Maria, a obydwie były swego czasu na Pięciu Stawach… jedna poszła za Bigosa, druga za Krzeptowskiego… a tu jeszcze jedna relacja http://www.czytampopolsku.pl/2022/01/piec-stawow-dom-bez-adresu.html czytać trzeba, a nie audio, ostatnio słuchałem Daczy. Na koniec relacja ciekawa https://zpopk.pl/piec-stawow-dom-bez-adresu.html a w zasadzie recenzja, ale kto nie rozumie czym jest Zamarła dla Piątki ten nie wie nic, podobnie nie kuma koligacji rodzinnych właścicieli czy dzierżawców tatrzańskich schronisk, o których pisałem już tutaj też winien odrobić pracę domową, a nie marudzić.

 

E8EF7220-8E2F-4404-8682-989998CA7A33.jpeg

16507002-B517-46EE-B61B-520E3C320609.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorze postu! Jak interesują Cię  te stawy, to szukaj dalej. Jestem ciekaw historii starego schroniska(niewielki drewniany domek, jak się idzie od Siklawy, do obecnego schroniska. Moja mama, pracująca przed wojną dziesięć lat w Zakopanem, opowiadała dziecku(mnie), że Tato budował to stare schronisko, jako robotnik, który przywędrował z bratem boso z dalekiej wsi, gdy rozeszła się po Polsce informacja, że budują kolejkę na Kasprowy. I jest robota. Pracował też przy tej budowie. Być może nosił  cement na górę. Płacili od wyniesionego towaru.

Bigosowa. Może czczona przez górali, ponieważ walczyła o ich grunt. Ale dla przyrody ta walka przyniosła by najgorsze skutki. Dutki są ważne ojciec, a nie robaczki w potoczku. Ten malutki kawałek skalitych, pięknych gór może być zachowany dla przyszłych pokoleń tylko, gdy państwo i ludzie nauki położą na nim łapę. Inne rozwiązanie to  naiwność. Sprawdzona przez pokolenia ludzkie na całym świecie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Plus80 napisał:

Autorze postu! Jak interesują Cię  te stawy, to szukaj dalej. Jestem ciekaw historii starego schroniska(niewielki drewniany domek, jak się idzie od Siklawy, do obecnego schroniska. Moja mama, pracująca przed wojną dziesięć lat w Zakopanem, opowiadała dziecku(mnie), że Tato budował to stare schronisko, jako robotnik, który przywędrował z bratem boso z dalekiej wsi, gdy rozeszła się po Polsce informacja, że budują kolejkę na Kasprowy. I jest robota. Pracował też przy tej budowie. Być może nosił  cement na górę. Płacili od wyniesionego towaru.

Bigosowa. Może czczona przez górali, ponieważ walczyła o ich grunt. Ale dla przyrody ta walka przyniosła by najgorsze skutki. Dutki są ważne ojciec, a nie robaczki w potoczku. Ten malutki kawałek skalitych, pięknych gór może być zachowany dla przyszłych pokoleń tylko, gdy państwo i ludzie nauki położą na nim łapę. Inne rozwiązanie to  naiwność. Sprawdzona przez pokolenia ludzkie na całym świecie.

Niby tak, ale przykład Witowa pokazuje co innego. Co do schronisk, to było ich kilka, pisali o nich w tej książce, ale nie pomnę na której stronie. Tu masz historię podaną na tacy, jest pewno i to stare budowane przez twego dziadka zapewne, ale które z pięciu z kolei tego sam nie wiem https://piecstawow.pl/schronisko/historia-2/ cyt początkowy fragment:

Dolina Pięciu Stawów jako jedna z pierwszych w Tatach doczekała się schroniska, otwierając swe gościnne progi dla turystów już w 1876 roku.

W przeszłości rozłożyste tereny doliny stanowiły obszary pasterskie. Hale Roztoki i Pięciu Stawów należały od 1637 roku do rodziny Nowobilskich. Sołtys wsi Białki Wojciech Nowobilski dostał te tereny w nadaniach królewskich od Władysława IV. Pozostałością po dawnej gospodarce pasterskiej jest do dziś istniejący kamienny szałas, służący w przeszłości za schron dla wędrowców i pierwszych taterników. Rolę tę przestał pełnić w 1876 roku, kiedy z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego (TT) powstało nad Małym Stawem pierwsze pięciostawiańskie schronisko.

Był to niewielki, jednoizbowy budynek z bloków granitowych. Nadano mu imię Ludwika Zejsznera, wybitnego polskiego geologa. „Przy ognisku z kosodrzewiny turyści zawinięci w pledy i okryci cuchami górale – przewodnicy, leżą kręgiem na posłaniu z kosówki, ogrzewając nogi przy ognisku” – wspomina Stanisław Witkiewicz. Schronisko było licznie odwiedzane w lecie, natomiast w zimie pozostawione bez opieki, niszczało. Prawie co roku przeprowadzano niezbędne remonty, co pociągało za sobą ogromne koszty. W związku z tym TT w 1896 roku postanowiło przystąpić do budowy nowego, wygodniejszego schroniska.

 

C774292C-1484-4BF3-ACD8-9AB95E0FD497.jpeg

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...

Piękna to literatura jak kroniki Tatrzańskie, z wielkiej litery a co, z okresu międzywojennego co mi je Mitek zapodał, nie wszystkie, ale taki Chmielowski... a tu Malczewski piórem maluje obrazy epoki minionej, pisząc Co drugi zakopianiec nie śmierdział dudkiem, każdy jednak wierzył, że jak te ptaki niebieskie, co nie orzą - jak te linie polne... tak i on będzie zbawion i starczy mu na wódkę i smar do nart aż do dalekiej śmierci. Sam Malczewski ze wspinaczki po dramacie przyjaciela się wycofał, unikając przedwczesnej śmierci... Oppenheim nie miał tyle szczęścia ginąc z ręki politycznego zbira w styczniu roku 1946. Ileż wypraw odbyliśmy razem - i takich włóczęg poprzez przełęcze i szczyty z noclegami pod kolibą lub pod gołym niebem, ileż wypraw Pogotowia, to znowu wędrówek narciarskich w puchach śniegowych i po szreniach, w pełnej zimie i już ku wiośnie, gdy skończywszy zjazd, depcze się krokusy i woda chlupie ci w buciorach. I jak tu kończyć sezon, gdy lód ma ściąć górne partie Karkonoszy, a schronisko i przyjaciele czekają...

18472077-1CDB-410E-9839-ACEEA69463C6.jpeg

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pejzaż współczesny https://www.onet.pl/styl-zycia/onetkobieta/nie-tylko-bachledowie-te-goralskie-klany-trzesa-podhalem/b238hq2,2b83378a choć lepiej poczytać Pępek świata aut. Malczewskiego juniora. Oczywiście sezonu nie skończyłem, w warunkach lodowych już byłem, zobaczymy co kolejne dni przyniosą. A natomiast... BDD67A20-34BC-4D77-A112-13ED69B10E76.png

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.01.2022 o 21:19, star napisał:

Jesteś na MyHeritage? Testy robiłeś?

Właśnie sobie odpaliłem testy DNA, już mnie namierzą jak przekroczę prędkość, wczoraj mocne dohamowanie z redukcją, grunt to sokoli wzrok i slaby refleks funkcjonariusza, żenada na trzech pasach łapać ludzi co pojechali 60km/h. Ale wracając to MyHeritage tanio robo testy, mogę dowiedzieć się, ze jestem Żydem Aszkenazyjskim albo mieszkańcem Europy Wschodniej. Poczekamy, próbki dotarły do USA... potem jeszcze czy genetetyczne choroby tez sprawdzać i tu zagwozdka...

ps a natomiast Birkanmajer zabiera się za Zachodnia Lomnice w ramach czytelńictwa, bibliotekę nam zamknęli i dywany piorą...

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał MalczewSki https://niezlasztuka.net/o-sztuce/rafal-malczewski-od-cepra-do-wariata/ pisał o pępku świata a Jacek Malczewski go namalował

http://fotoreporter24.s3.amazonaws.com/wp-content/uploads/2012/05/DSC00169.jpg

zwie się wizja u nas na Ksiezym młynie wystawiana ale ta jest ciekawsza https://niezlasztuka.net/o-sztuce/jacek-malczewski-wizja-ezechiela/

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tymczasem odbywa się memoriał Piotra Malinowskiego

https://www.portalgorski.pl/artykuly/ludzie-gor/11722-wspomnienie-piotra-malinowskiego

cyt. Znał się na muzyce bluesowej, lubił też jazz, Milesa Davisa i barwnie opowiadał o tym. Ktoś zaproponował mu własną audycję bluesową w Radio Alex, a ponieważ miał ogromną kolekcję płyt, zaczął ją prowadzić.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Malinowski_(taternik)

 

ktokolwiek widział ktokolwiek wie co się tam dzieje

http://memorial.tatrateam.com/mapa-i-profil.html

tu będą wyniki start o 10 na trase panowie i panie

https://www.bgtimesport.pl/zawody/info/id/646

Justyna Żyszkowska: - Aktualnie zapisanych jest 140 zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych. W tym roku spodziewamy się międzynarodowej obsady. Do Zakopanego przyjechały młodzieżowe reprezentacje w ramach ISMF Youth Camp. Na starcie pojawią się więc min. przedstawiciele Hiszpanii, Słowacji, Australii, Rumunii, Niemiec czy Bułgarii. Wystartują też takie legendy ze Słowacji, jak Milan Madaj i Peter Svatojansky, a także najlepsi polscy zawodnicy młodego pokolenia: Janek Elantkowski i Kuba Bachleda Księdzularz.

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...