Skocz do zawartości

Pięcistawy


star

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 20.01.2022 o 11:56, Plus80 napisał:

 

Lotnia. Człowiek, który czuwał nad tą anteną i maszyną, z kilkoma pracownikam,i był zapalonym lotniarzem.  Teraz w zasadzie są tylko motolotnie. No, ale parku? Tak bezkarnie budzić w środku zimy niedźwiedzia w gawrze.  Miał sukcesy. Jednym z nich był lot z samego czubka Łomnicy na Słowacji. Podoba mi się lotniarz i narciarz. Dwa w jednym.  Tu się ślizgnie, tam poleci. Fajna sprawa.

Lotnia jest średnio fajna w górach bo najlżejsza waży ponad 23kg, a z osprzętem grubo ponad 30kg i ma długość 4m. Nadaje się na turystykę w starym XIX-wiecznym stylu - zlot z Kilimandżaro zrobiono dzięki wsparciu tragarzy 😄

Obecne paralotnie ważą poniżej 5kg ze wszystkim (uprząż, zapas), a małe skrzydełka nawet ze 3kg.

Ten lot w Tatrach był znany w środowisku lotniowym, lądowanie było poza parkiem, w okolicy Łysej Polany więc pilot musiał się raczej tłumaczyć jakoś WOP-istom.

O tym ze szczytu Łomnicy nie słyszałem - tam jest bardzo mało miejsca. Na nartostradzie przy Łomnickim Plesie jest regularne startowisko paralotni, a w zimie często zloty z Sedla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest zwykłe fałszerstwo.  Zrobienie z czarno-białego filmu(zdjęcia) kolorowego. Robi się tak, ponieważ taki film jest bardziej ciekawy przez kolory.  Ale zdjęcie, po co?  Czy to ma udowadniać, że te kolory, takie były ? Zakładając, że mamy identyczne zdjęcie, zrobione w tym czasie, w tym miejscu, w kolorze.  Ale nie mamy. Więc przypuszczamy, że ten nasz kolor to rzeczywistość.

W żadnym przypadku, to tylko przybliżenie, "fałszerstwo" rzeczywistości. Nie wiem jak to się robi, ale przypuszczam, że w taki sposób.  Każde zdjęcie kolorowe można zamienić na czarno- białe. Każdemu kolorowi, których jest nieskończoność(jak punktów na prostej). I pomiędzy dwoma kolorami(odcieniami) jest nieskończenie wiele innych odcieni. Niezależnie od tego, jak blisko były by te odcienie. No więc każdemu kolorowi przyporządkujemy jeden odcien. Z tego wniosek, że mozna przeprowadzić proces odwrotny. I  ze zdjęcia czarno-białego zrobić kolorowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, AndRand_v2 napisał:

Lotnia jest średnio fajna w górach bo najlżejsza waży ponad 23kg, a z osprzętem grubo ponad 30kg i ma długość 4m. Nadaje się na turystykę w starym XIX-wiecznym stylu - zlot z Kilimandżaro zrobiono dzięki wsparciu tragarzy 😄

Obecne paralotnie ważą poniżej 5kg ze wszystkim (uprząż, zapas), a małe skrzydełka nawet ze 3kg.

Ten lot w Tatrach był znany w środowisku lotniowym, lądowanie było poza parkiem, w okolicy Łysej Polany więc pilot musiał się raczej tłumaczyć jakoś WOP-istom.

O tym ze szczytu Łomnicy nie słyszałem - tam jest bardzo mało miejsca. Na nartostradzie przy Łomnickim Plesie jest regularne startowisko paralotni, a w zimie często zloty z Sedla.

Był taki lot, ponieważ pracowałem,  we wzmiankowanym w innym poście zakładzie, z tym gościem. Chociaż nie mieliśmy kontaktów, poza naradami, ponieważ ja miałem swoją działkę. Ale interesowałem się jego wyczynami. Z Łomnicy można zlecieć tylko w stronę Spisza. Miejsca nie ma, ale wydaje mi się, że wystarczy na start. Chyba gorzej jest z paralotnią. A startowano tu z nartami. Start na nartach jest szybki. Ale tu są skały i możliwość zaczepienia paralotni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem dużą historię Uchrocia i żlebów do Doliny Kasprowej. Jedno niewłaściwe kliknięcie i szlag trafił długi tekst. W każdym razie jest to grań od Kasprowego w stronę pn-wsch. I  stromy stok od tej grani w stronę trasy narciarskiej. Stok mi znany, bo nim kilka razy jechałem trawersem z Kasprowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Plus80 napisał:

Napisałem dużą historię Uchrocia i żlebów do Doliny Kasprowej. Jedno niewłaściwe kliknięcie i szlag trafił długi tekst. W każdym razie jest to grań od Kasprowego w stronę pn-wsch. I  stromy stok od tej grani w stronę trasy narciarskiej. Stok mi znany, bo nim kilka razy jechałem trawersem z Kasprowego.

Szkoda. Może kiedyś będziesz miał fazę to raz jeszcze podejdziesz. Wyguglałem, ogranicznik Gasienicowego poniekąd. A w piątce lawina to rejon gdzie są Kostury, może z Czarnej Ławki jechali trawersem, kto wie? Fotka z https://drytooling.com.pl/baza/przewodnik-skiturowy/7511-liptowski-kostur-nizni-czarna-lawka-skitury

911D975A-67F6-4C6F-B631-0C3650EB6331.jpeg

5B4CCD91-A93D-44DE-A35B-D05364BAE175.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Plus80 napisał:

Napisałem dużą historię Uchrocia i żlebów do Doliny Kasprowej. Jedno niewłaściwe kliknięcie i szlag trafił długi tekst. W każdym razie jest to grań od Kasprowego w stronę pn-wsch. I  stromy stok od tej grani w stronę trasy narciarskiej. Stok mi znany, bo nim kilka razy jechałem trawersem z Kasprowego.

To jest ta grań nad dolną stacja krzesełka Gąsienicowej. Może wydawać się bezpieczne - tam jest dużo kosodrzewiny i trochę rzadkich drzewek.

Moim zdaniem PKL powinien bardziej informować o skrajnie niebezpiecznej sytuacji lawinowej, bo ludzie na wyciągach mogą nie mieć o niej pojęcia. Ja się komunikatami TOPR-u kiedyś w ogóle nie interesowałem jak jeździłem na wyciągach.

Edytowane przez AndRand_v2
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, star napisał:

Szkoda. Może kiedyś będziesz miał fazę to raz jeszcze podejdziesz. Wyguglałem, ogranicznik Gasienicowego poniekąd. A w piątce lawina to rejon gdzie są Kostury, może z Czarnej Ławki jechali trawersem, kto wie? Fotka z https://drytooling.com.pl/baza/przewodnik-skiturowy/7511-liptowski-kostur-nizni-czarna-lawka-skitury

911D975A-67F6-4C6F-B631-0C3650EB6331.jpeg

Liptowski Kostur dzisiaj to skrajna głupota. Duże przełamania terenu, stromo. A dzisiaj śnieg stękał wszędzie, że wyjeżdża, mi nawet w lesie.

Na zdjęciu TOPR widać tę skrajną głupotę - strzeliło od razu na samym początku po 30 metrach bo tam jest stromo i przełamanie. Ofiary wyciągali ze stawu. I to było 10% podejścia na Kostur.

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst

Edytowane przez AndRand_v2
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uchrocie Kasprowe widoczne z kamery na Kasprowym. T ten grzbiet(grań) ciągnący sie w lewo od wyciągu. Opada skałami do Doliny Kasprowej. Z Kasprowego jedzie się w stronę widocznej podpory, a potem w lewo od wyciągu.  Stok Uchrocia jest z początku stromy i skalisty. Wcześniej jest mała śnieżna przełączka i żleb do Doliny Kasprowej. Nie wiem jak wygląda i czy tedy można zjechać  do niej, jak Żlebem pod Palcem. Coś mi się wydaje, że wjazd do tego żlebu(króciutkie ujęcie zagrało w jakimś filmie).  Na Uchrocie można wyjść na skiturach Z Hali Gąsienicowej. Stok w stronę Hali jest mocno porośnięty kosodrzewiną. Pod Uchrociem na Hali się czasami na początku zimy ubijało półko. Przychodząc z Kuźnic z nartami na ramieniu.  Uchrocie się kończy Kopą Królową. Dalej jest przełęcz między drugą Kopą. Przez którą biegnie ścieszka z Kuźnic przez Boczań. Z tej przełęczy można zejść też do Kuźnic Doliną Jaworzynki.  Lub zjechać na nartach na wiosnę żlebem "wściekłe węże".  Nazwa wyjaśnia, co trzeba robić.

kasprowy-gasienicowa.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Plus80 napisał:

Uchrocie Kasprowe widoczne z kamery na Kasprowym. T ten grzbiet(grań) ciągnący sie w lewo od wyciągu. Opada skałami do Doliny Kasprowej. Z Kasprowego jedzie się w stronę widocznej podpory, a potem w lewo od wyciągu.  Stok Uchrocia jest z początku stromy i skalisty. Wcześniej jest mała śnieżna przełączka i żleb do Doliny Kasprowej. Nie wiem jak wygląda i czy tedy można zjechać  do niej, jak Żlebem pod Palcem. Coś mi się wydaje, że wjazd do tego żlebu(króciutkie ujęcie zagrało w jakimś filmie).  Na Uchrocie można wyjść na skiturach Z Hali Gąsienicowej. Stok w stronę Hali jest mocno porośnięty kosodrzewiną. Pod Uchrociem na Hali się czasami na początku zimy ubijało półko. Przychodząc z Kuźnic z nartami na ramieniu.  Uchrocie się kończy Kopą Królową. Dalej jest przełęcz między drugą Kopą. Przez którą biegnie ścieszka z Kuźnic przez Boczań. Z tej przełęczy można zejść też do Kuźnic Doliną Jaworzynki.  Lub zjechać na nartach na wiosnę żlebem "wściekłe węże".  Nazwa wyjaśnia, co trzeba robić.

kasprowy-gasienicowa.jpg

Ale tam się nie idzie by zjechać do Suchej Kasprowej tylko żeby zjechać do dolnego krzesełka albo już do nartostrady.

Tam gdzie obecnie jest start mierzonego giganta odbija się w lewo na grań Uhrocia. Ja bardzo często kończę zjazd ze stoku Uhrocia po trawersie, często przywyciągowi freeriderzy wchodzą wyżej. Ponieważ jest blisko wyciągu to wydaje się bezpieczne. Z tego co wiem to lawina zeszła na wysokości mety giganta.

Zdjęcie TOPR z obrywu, po lewej widać wyciąg na Gasienicowej.

Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, na świeżym powietrzu i tekst „+ + X X FUNDACJA 1% TOPR TATRZAŃSKIEGO”

Edytowane przez AndRand_v2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, AndRand_v2 napisał:

Ale tam się nie idzie by zjechać do Suchej Kasprowej tylko żeby zjechać do dolnego krzesełka albo już do nartostrady.

Tam gdzie obecnie jest start mierzonego giganta odbija się w lewo na grań Uhrocia. Ja bardzo często kończę zjazd ze stoku Uhrocia po trawersie, często przywyciągowi freeriderzy wchodzą wyżej. Ponieważ jest blisko wyciągu to wydaje się bezpieczne. Z tego co wiem to lawina zeszła na wysokości mety giganta.

Zdjęcie TOPR z obrywu, po lewej widać wyciąg na Gasienicowej.

Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, na świeżym powietrzu i tekst „+ + X X FUNDACJA 1% TOPR TATRZAŃSKIEGO”

Na Kosturach tez dół wyjechał

https://nowytarg.naszemiasto.pl/tatry-topr-opublikowal-zdjecia-z-dwoch-akcji-lawinowych-w/ga/c1-8655207/zd/68582177

126FEA4A-F831-467C-A9D8-5F55F91A262A.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, AndRand_v2 napisał:

Ale tam się nie idzie by zjechać do Suchej Kasprowej tylko żeby zjechać do dolnego krzesełka albo już do nartostrady.

Tam gdzie obecnie jest start mierzonego giganta odbija się w lewo na grań Uhrocia. Ja bardzo często kończę zjazd ze stoku Uhrocia po trawersie, często przywyciągowi freeriderzy wchodzą wyżej. Ponieważ jest blisko wyciągu to wydaje się bezpieczne. Z tego co wiem to lawina zeszła na wysokości mety giganta.

Zdjęcie TOPR z obrywu, po lewej widać wyciąg na Gasienicowej.

Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, na świeżym powietrzu i tekst „+ + X X FUNDACJA 1% TOPR TATRZAŃSKIEGO”

Czy jest zjazd do Doliny Kasprowej ?  Nie dałbym głowy.  Jest tam(w grani Uchrocia) taka śnieżna przełączka. Zawsze ją widziałem, gdy krzesłko dojeżdżało do góry. I zastanawiałem się, czy tu jest możliwy zjazd do doliny ? Zjazd  stromy(napewno), wąski(prawie napewno). A może nie ma, tylko skalny żleb ? Dręczyło mnie to. Ponieważ wtedy zacząłem się interesować taki zjazdami. Bardziej teoretycznie. Chociaż potem zjechałem "Żlebem pod Palcem".  Nie zdecydowałem się na dojechanie do tej przełączki i popatrzenie w dół.  Zjeżdżając pod "palcem" spieszyłem się, ponieważ byłem umówiony z kolegą w Kuźnicach.

Jadąc kolejką z Myślenickich Turni widziałem ślady nart wcześniej  z grani z Kasprowego(w stronę Myślenickich Turni) do Doliny Kasprowej. Wg. mojej oceny zjazd trudniejszy, niż ten żleb pod turnią "Palec". Wtedy działał w Tatrach Konopka. Który zjechał, min.,   na północ ze Świnicy. Jaki to był teren, to wiedziałem, ponieważ na kursie taternickim na Hali Gąsienicowej robiliśmy "czwórkę  " filaru" Świnicy.  Tam były fragmenty skalne i płasienki trawiaste.  Ale stromizna na narty - dziekuję !

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Plus80 napisał:

Czy jest zjazd do Doliny Kasprowej ?  Nie dałbym głowy.  Jest tam(w grani Uchrocia) taka śnieżna przełączka. Zawsze ją widziałem, gdy krzesłko dojeżdżało do góry. I zastanawiałem się, czy tu jest możliwy zjazd do doliny ? Zjazd  stromy(napewno), wąski(prawie napewno). A może nie ma, tylko skalny żleb ? Dręczyło mnie to. Ponieważ wtedy zacząłem się interesować taki zjazdami. Bardziej teoretycznie. Chociaż potem zjechałem "Żlebem pod Palcem".  Nie zdecydowałem się na dojechanie do tej przełączki i popatrzenie w dół.  Zjeżdżając pod "palcem" spieszyłem się, ponieważ byłem umówiony z kolegą w Kuźnicach.

Nie sądzę by tam było szybciej niż nartostradą bo to dziki teren, a więc narciarstwo przeprawowe. Dlatego nie bardzo mnie tam ciągnie.

2 godziny temu, Plus80 napisał:

Jadąc kolejką z Myślenickich Turni widziałem ślady nart wcześniej  z grani z Kasprowego(w stronę Myślenickich Turni) do Doliny Kasprowej. Wg. mojej oceny zjazd trudniejszy, niż ten żleb pod turnią "Palec". Wtedy działał w Tatrach Konopka. Który zjechał, min.,   na północ ze Świnicy. Jaki to był teren, to wiedziałem, ponieważ na kursie taternickim na Hali Gąsienicowej robiliśmy "czwórkę  " filaru" Świnicy.  Tam były fragmenty skalne i płasienki trawiaste.  Ale stromizna na narty - dziekuję !

Stromizna zależy od rodzaju śniegu.

Teraz, przy pół metra puchu na przykład trudno znaleźć wystarczające stromizny. Nie ma co się wychylać ponad las, a w lasach niełatwo znaleźć coś wystarczająco stromego.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Po tak dużym opadzie, każdy stok jest podejrzany. Szczególnie o jednostajnym nachyleniu. Jeśli jest kosodrzewina(widoczna) I między nią można jakoś przemykać to można ryzykować. Skałki, garby to wszystko trzyma śnieg.  Jeśli są widoczne. Płaszczyzny trawiaste, żleby, leje lawinowe zapraszają do zjazdu.

I co dalej ? Śnieg jest prasowany przez wiatr. Ale jak związany z podłożem niżej ? Tego nie wiadomo. Słabo, poleci deska, czy grubsza warstwa.

Temperatura wzrasta. Śnieg się robi ciężki. Dlaczego ta sama warstwa śniegu jest lekka, a jak namoknie to ciężka ? Śniegu nie przybyło ! To jest ten sam śnieg.  W śniegu mokrym śnieżynki są zbite razem. W leciutkim puchu "wiszą" w powietrzu.

 No więc kiedy jeździć ? Firn na wiosnę. Po nocy, zmarznięty do spodu.  Rano zaczyna puszczać. I to jest to !

Ale gdy chce się w zimie. Dziesięć razy się zastanowić. Nic nie daje gwarancji sto procent(komunikat).  Żaden sprzęt nie daje gwaracji, że mnie szybko znajdą żywego.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, AndRand_v2 napisał:

Nie sądzę by tam było szybciej niż nartostradą bo to dziki teren, a więc narciarstwo przeprawowe. Dlatego nie bardzo mnie tam ciągnie.

Stromizna zależy od rodzaju śniegu.

Teraz, przy pół metra puchu na przykład trudno znaleźć wystarczające stromizny. Nie ma co się wychylać ponad las, a w lasach niełatwo znaleźć coś wystarczająco stromego.

Ale przecież dasz radę. Ja jak byłem ostatnio też daleko nie zaszedłem ale coś tam dało się zjechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, star napisał:

Ale serio, we mgle? Dobrze, że zawrócił cię ze złej drogi, a pewno i pouczył.

FCBB93D7-31F7-444E-A8C5-DAF1C530277E.jpeg

Przyjąłem pouczenie 🙂

W sobotę do południa byla lampa, a zjeżdżać po opadach można w zasadzie tylko przez las. A taki fajny wypatrzyłem - kornikowy. Uschnięty, rzadki, ale bez wiatrołomów...

Edytowane przez AndRand_v2
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, AndRand_v2 napisał:

Przyjąłem pouczenie 🙂

W sobotę do południa byla lampa, a zjeżdżać po opadach można w zasadzie tylko przez las. A taki fajny wypatrzyłem - kornikowy. Uschnięty, rzadki, ale bez wiatrołomów...

Piękna sprawa, moje zawsze kończą się wiatrolomami, nawet jak zaczyna się dobrze, oczywiście poza terenami parków, mógłbym pisać doktorat z przekraczania pni w głębokim choć nie zawsze sniegu, ech… 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...