Skocz do zawartości

Stare narty bez historii


Anso

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,jestem w posiadaniu nart z sygnaturą zps wytwórnia nr 22 i wyrytym numerem 1730. Nic o nich nie wiem od sprzedającego i wydaje mi się ,że przekopałam już cały internet 😭 Pomoże ktoś w ustaleniu ich historii? Narty nie na dalszą  sprzedaż. Zostają ze mną. 

IMG_20211227_143917.jpg

IMG_20211227_143923.jpg

IMG_20211229_111848.jpg

Edytowane przez Anso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
4 godziny temu, Anso napisał:

Witam,naprawdę nie ma tu nikogo kto wie coś o moich nartach?. 😢

Nie dziw się tak bardzo, przecież pytasz żyjących. Jako dziecko miałem w ręku a nawet na nogach podobne i były z okresu sąsiadującego z II Wojną Światową.

Edytowane przez mlodzio
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, mig napisał:

Narty nie mają 'noskow' a wiązania szczekowe to 'kandahar" z lat 50tych, raczej tych wczesnych... 

Zgadza się. Miałem podobne na nogach i to już był postęp (ten rodzaj sprężyny jako wiązań) . Poprzednie wiązania były tylko z rzemiennych pasków ze spinającą je z tyłu buta klamrą metalową. Czy te narty mają już przykręcane śrubkami metalowe krawędzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Dany de Vino napisał:

Zgadza się. Miałem podobne na nogach i to już był postęp (ten rodzaj sprężyny jako wiązań) . Poprzednie wiązania były tylko z rzemiennych pasków ze spinającą je z tyłu buta klamrą metalową. Czy te narty mają już przykręcane śrubkami metalowe krawędzie?

Cześć

A możesz koledze coś pomóc, czy tylko chcesz się pochwalić swoją starością Dany?

Pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

A możesz koledze coś pomóc, czy tylko chcesz się pochwalić swoją starością Dany?

Pozdro

Tylko co tu pomóc ? Wiązania Kandahar powstały na początku lat 30tych i były w użytku w całej Europie naokoło jeszcze sporo lat po wojnie, później ulepszone do tzw. „Wiązania Hvama”. Wrzucone narty nie maja w sobie nic wyróżniającego, może oprócz wskazania wytwórcy 

Może pytający by się wysil troszkę i doprecyzował pytanie ? Chodzi o ogólnie takie narty ? Historię wytwórcy ? Bo chyba nie liczy na historię konkretnego egzemplarza ?

Historia wiązań, pierwszy z brzegu link: https://www.ntn.pl/historia-wiazan-narciarskich/

Edytowane przez mario33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mario33 napisał:

Tylko co tu pomóc ? Wiązania Kandahar powstały na początku lat 30tych i były w użytku w całej Europie naokoło jeszcze sporo lat po wojnie. Wrzucone narty nie maja w sobie nic wyróżniającego, może oprócz wskazania wytwórcy 

Może pytający by się wysil troszkę i doprecyzował pytanie ? Chodzi o ogólnie takie narty ? Historię wytwórcy ? Bo chyba nie liczy na historię konkretnego egzemplarza ?

Historia wiązań, pierwszy z brzegu link: https://www.ntn.pl/historia-wiazan-narciarskich/

 

Czytaj cały temat koleś, OK.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Mitek napisał:

 

Czytaj cały temat koleś, OK.

Pozdro

Przeczytałem, koleś. Tobie też polecam przeczytać raz jeszcze i doprecyzować o co pytającemu chodzi - chodzi o konkretny egzemplarz, wytwórcę czy ten typ nart/wiązań ? Podeprzesz swoje zrozumienie pytania cytatami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, mario33 napisał:

Przeczytałem, koleś. Tobie też polecam przeczytać raz jeszcze i doprecyzować o co pytającemu chodzi - chodzi o konkretny egzemplarz, wytwórcę czy ten typ nart/wiązań ? Podeprzesz swoje zrozumienie pytania cytatami ?

Cześć

Nie mam po co. Nic nie chcę udowadniać ani próbować udowadniać, że się na czymś znam jak Ty. Tak jak i Ty nie ma pojęcia o starych nartach (no trochę kokietuję, z pewnością wiem coś na ten temat więcej niż Ty).

Podałem link do kogoś kto NA 100% się zna i KONIEC, chłopcy, zrozumiano.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mitek napisał:

Cześć

Nie mam po co. Nic nie chcę udowadniać ani próbować udowadniać, że się na czymś znam jak Ty. Tak jak i Ty nie ma pojęcia o starych nartach (no trochę kokietuję, z pewnością wiem coś na ten temat więcej niż Ty).

Podałem link do kogoś kto NA 100% się zna i KONIEC, chłopcy, zrozumiano.

Pozdro

Buahahaha

@Anso poszukaj na sieci hasła „Frema” (w latach 50tych znana jako „wytwórnia 22”). Znajdziesz trop do nazwy producenta oraz w jakich latach produkowała narty, obok rakiet tenisowych.

Edytowane przez mario33
  • Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mario33 napisał:

Buahahaha

@Anso poszukaj na sieci hasła „Frema” (w latach 50tych znana jako „wytwórnia 22”). Znajdziesz trop do nazwy producenta oraz w jakich latach produkowała narty, obok rakiet tenisowych.

A dokładnie Wessa, powojenna spadkobierczyni Fremy.

Część historii zakładu tutaj.

https://historiapolskiegotenisa.pl/historia-produkcji-rakiet-w-polsce/1262_0_0

Edytowane przez Kubis
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.12.2021 o 18:10, Anso napisał:

Witam,jestem w posiadaniu nart z sygnaturą zps wytwórnia nr 22 i wyrytym numerem 1730. Nic o nich nie wiem od sprzedającego i wydaje mi się ,że przekopałam już cały internet 😭 Pomoże ktoś w ustaleniu ich historii? Narty nie na dalszą  sprzedaż. Zostają ze mną. 

IMG_20211227_143917.jpg

IMG_20211227_143923.jpg

IMG_20211229_111848.jpg

Na czymś podobnym jeździłem. Ale ponad siedemdziesiąt lat temu. Wiązania miałem chyba takie same. Ta "zębatka" napinała sprężynę na pięcie buta i dociskała but do szczęki(Kandahar). Moje miały dziubek na szpicu narty z dziurką. Można je było ciągnąć za sznurek. Wydaje się, że te miały krawędzie z cienkich listw metalowych, przykręcanych do drewna malutkimi wkrętami. Narty mają wytłoczony numer, więc to nie był byle sprzęt. Może dla klubu. Drewno jesion?

Te narty są chyba powojenne. ZPH ?(Zakłady Produktów, czy Przemysłu Sportowych(ego). Kółko zębate i siłacz świadczą, że to sprzęt dla rozwoju krzepy klasy pracującej miast i wsi. Moje były raczej z przed wojny. Załatwił mi je mój Tata, który był "serwisantem" w pensjonacie w Zakopanem, przed wojną.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Dany de Vino napisał:

Zgadza się. Miałem podobne na nogach i to już był postęp (ten rodzaj sprężyny jako wiązań) . Poprzednie wiązania były tylko z rzemiennych pasków ze spinającą je z tyłu buta klamrą metalową. Czy te narty mają już przykręcane śrubkami metalowe krawędzie?

Jeśli o to chodzi to tak.

IMG_20220107_125137.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, mario33 napisał:

Tylko co tu pomóc ? Wiązania Kandahar powstały na początku lat 30tych i były w użytku w całej Europie naokoło jeszcze sporo lat po wojnie, później ulepszone do tzw. „Wiązania Hvama”. Wrzucone narty nie maja w sobie nic wyróżniającego, może oprócz wskazania wytwórcy 

Może pytający by się wysil troszkę i doprecyzował pytanie ? Chodzi o ogólnie takie narty ? Historię wytwórcy ? Bo chyba nie liczy na historię konkretnego egzemplarza ?

Historia wiązań, pierwszy z brzegu link: https://www.ntn.pl/historia-wiazan-narciarskich/

Chodzi mi ogólnie o te narty. Zaintrygował mnie wytwórca. Nie widziałam podobnych. Ciekawa jestem w jakich latach były produkowane.  Podobno jesionowe.

Dziękuję Wam wszystkim za odzew. Szanuje i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Anso napisał:

Jeśli o to chodzi to tak.

IMG_20220107_125137.jpg

Nie, nie o to. To jest przednia część wiązań trzymająca przód buta (popularnie nazywana "szczękami"), a ten zaczep z boku narty to na linkę w razie potrzeby (na ogół zjazdu) stabilizujący buta. Pytałem o krawędź, to jest taki rodzaj "listewki" metalowej, wtedy na ogół przykręcanych malutkimi śrubkami do spodu nart przy ich krawędziach. One ułatwiały (i wciąż ułatwiają) "trzymanie" toru jazdy (nieobsuwanie się nart na wyślizganym podłożu, a zwłaszcza na lodzie). Kolega mario33 wkleił ci tam link do historii wiązań. Tam znajdziesz w miarę dokładną datę od której zaczęto stosować metalowe krawędzie. Te narty które masz najwyraźniej nie mają jeszcze metalowych krawędzi, więc mogą być z poprzedniego okresu, albo po prostu tańsze egzemplarze, czemu z kolei przeczyć może nr. wyciśnięty na narcie. To tyle co mogę wydedukować z fotki, ale może któryś z kolegów będzie potrafił zobaczyć coś więcej niż ja. Sam jestem ciekaw.  

Edytowane przez Dany de Vino
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Dany de Vino napisał:

... Pytałem o krawędź, to jest taki rodzaj "listewki" metalowej, wtedy na ogół przykręcanych malutkimi śrubkami do spodu nart przy ich krawędziach. One ułatwiały (i wciąż ułatwiają) "trzymanie" toru jazdy (nie obsuwanie się nart na wyślizganym podłożu, a zwłaszcza na lodzie). Kolega mario33 wkleił ci tam link do historii wiązań. Tam znajdziesz w miarę dokładną datę od której zaczęto stosować metalowe krawędzie. ...

.. w tamtym okresie krawędź składała się z szeregu liniowo przykręcanych do narty metalowych segmentów , każdy o długości ok. 30 cm.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Kubis napisał:

A dokładnie Wessa, powojenna spadkobierczyni Fremy.

Część historii zakładu tutaj.

https://historiapolskiegotenisa.pl/historia-produkcji-rakiet-w-polsce/1262_0_0

Wielkie dzięki. Fascynujący artykuł. Już dużo wiem.🙂 Dzięki raz jeszcze i czytam dalej!Pozdrawiam wszystkich i do zobaczenia gdzieś na stoku.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...