Skocz do zawartości

Separacja, angulacja


Plus80

Rekomendowane odpowiedzi

5 minutes ago, KrzysiekK said:

Właśnie... wg Twojego opisu wewnętrzna w przód idzie jako skutek skręcania, a u mnie abym zaczął skręcać muszę ją lekko wysunąć. To wysunięcie sprawia jakby, że ta moja blokada puszcza. 

Hej, wydawało mi się całkiem niedawno, że jeżdżę naprawdę nisko, a na video wyszło, że jest dużo wyżej niż mi się wydawało. Zakładam, że jest tak i w Twoim przypadku. I to pewnie pierwszy składnik blokady. Drugi to wg mnie biodro, które powinno w ślad za kolanami zejść lekko znad narty bo wtedy dopiero kolana zyskują swobodę. Nie wiem czy powyższe to opis poprawny merytorycznie, bo to bardziej subiektywny opis odczuć początkującego narciarza, ale może Ci jakoś pomoże. Jeśli to co napisałem jest błędne merytorycznie to na pewno koledzy szybko mnie poprawią. A zanim zaczniesz kombinować z cholewką, to może zapnij górną klamrę odrobinę luźniej, nogę ma trzymać trzecia klamra, a nie ostatnia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Plus80 napisał:

Sytuacja - Jazda na wprost. Ręce we właściwej pozycji z kijkami. Oba kolana w lewo(w prawo). Co się dzieje? 

- tułów powinien być "nieruchomy" i skierowany w dół stoku,

- kolana w lewo, narty pochylają  się nieco na "lewe"(dużego palca) krawędzie,

- pochylenie kolan powoduje przesunięcie ich do środka skrętu, przesunięcie bioder to tego środka, musi to być skompensowane utrzymaniem torsu(tułowia) w niezmienionej pozycji. Inaczej pochyli on się do wnętrza skrętu,

- ciężar ciała przenosi się w większym stopniu na prawą nartę, która zaczyna zakręcać. Następuje skręcenie dolnej części ciała w biodrze, które dalej się przesuwa w kierunku środka skrętu, zwiększając zakrawędziowanie nart. Jednocześnie z tym, co napisano wyżej, narta wewnętrzna (lewa, nieobciążona wysuwa się do przodu). Można też pisać, że to zewnętrzna "zostaje w tyle". 

Tyle opisu z głowy tego skrętu.

Blokada? Może kolana są ciasno jedno przy drugim. Wada nóg(X, "kowbojskie"), buty(tzw. canting - pochylenie cholewki) 

Kolana w lewo??? Skręcenie biodra?? A już mistrzostwo świata to "zostaje w tyle" - i to wszystko w skrętach wężowych - jesteś pewien??

Może lepiej stopy na krawędź, przesunięcie korpusu, niewielka wykroczna.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, netmare napisał:

Hej, wydawało mi się całkiem niedawno, że jeżdżę naprawdę nisko, a na video wyszło, że jest dużo wyżej niż mi się wydawało. Zakładam, że jest tak i w Twoim przypadku. I to pewnie pierwszy składnik blokady. Drugi to wg mnie biodro, które powinno w ślad za kolanami zejść lekko znad narty bo wtedy dopiero kolana zyskują swobodę. Nie wiem czy powyższe to opis poprawny merytorycznie, bo to bardziej subiektywny opis odczuć początkującego narciarza, ale może Ci jakoś pomoże. Jeśli to co napisałem jest błędne merytorycznie to na pewno koledzy szybko mnie poprawią. A zanim zaczniesz kombinować z cholewką, to może zapnij górną klamrę odrobinę luźniej, nogę ma trzymać trzecia klamra, a nie ostatnia.

Poprawny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, KrzysiekK napisał:

Mniejsza o te pólkowe carvingi 🙂 ... ja mam wrażenie, że nie mogę pójść dalej w rozwoju .... Bardzo wyjątkowo i rzadko udaje mi się poczuć tę lekkość tylu, która spowoduje, że mogę skręcać. Dziś był opad i na stoku leżał puszek a mi już się znacznie gorzej jeździło... Ileż ja się musiałem starać by narty lekko skręcały... ileż myśleć o tym, mocno odciążać NW... a to lekki puszek był. Stąd szukam a że jestem techniczny to kombinuje, co tu zmienić w moich butach, bo może będzie łatwiej 😄 ... Buty mam Salomon X-Max 120. 27,5. Ważę około 100, więc twardsze buty. Chociaż mają swoje lata i pewnie zostało tego fleksa ze 100 😄

Zastanawiam się nad wkładkami - mam dobrane na platfusa... One ciut podniosą piętę, jak sądzę. Dobre i troszke.... Sprawdzę. Jeżdżę ostrożnie, więc mogę badać. Co najwyżej się potem wyjmie....

Może wszystko być ok ale jak nie ma prędkości nie ma skrętu, spróbuj  dać nartom jechać i dopiero skręcać tym bardziej w puszku  hehee 

 

 

 

 

Edytowane przez Mikoski
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, netmare napisał:

Hej, wydawało mi się całkiem niedawno, że jeżdżę naprawdę nisko, a na video wyszło, że jest dużo wyżej niż mi się wydawało. Zakładam, że jest tak i w Twoim przypadku. I to pewnie pierwszy składnik blokady. Drugi to wg mnie biodro, które powinno w ślad za kolanami zejść lekko znad narty bo wtedy dopiero kolana zyskują swobodę. Nie wiem czy powyższe to opis poprawny merytorycznie, bo to bardziej subiektywny opis odczuć początkującego narciarza, ale może Ci jakoś pomoże. Jeśli to co napisałem jest błędne merytorycznie to na pewno koledzy szybko mnie poprawią. A zanim zaczniesz kombinować z cholewką, to może zapnij górną klamrę odrobinę luźniej, nogę ma trzymać trzecia klamra, a nie ostatnia.

U mnie ta eureka była wtedy, gdy zjeżdżałem kilka razy z "bordowej ścianki", bardzo mocno ugiąłem stawy skokowe i poczułem tę lekkość tyłu narty. Skręty robiłem pewnie, kontrolując prędkość ... i co dziwne mogłem te skręty (a'la śmig) robić ze sporą częstotliwością. Poczułem też to balansowanie ciała...gdy narty zakrawędziowują korpus zostaje lekko z tylu, potem korpus dogania narty, które przechodzą przez linię spadku stoku.. wtedy mam uczucie, że korpus ciut wyprzedza narty... itd itd... taka eureka ze 2x w życiu 🙂 .. zdecydowanie zbyt rzadko 😄

Tu gość to pokazuje to balansowanie któe poczułem... bajera uczucie...:D  4:44 :

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, netmare napisał:

Hej, wydawało mi się całkiem niedawno, że jeżdżę naprawdę nisko, a na video wyszło, że jest dużo wyżej niż mi się wydawało. Zakładam, że jest tak i w Twoim przypadku. I to pewnie pierwszy składnik blokady. Drugi to wg mnie biodro, które powinno w ślad za kolanami zejść lekko znad narty bo wtedy dopiero kolana zyskują swobodę. Nie wiem czy powyższe to opis poprawny merytorycznie, bo to bardziej subiektywny opis odczuć początkującego narciarza, ale może Ci jakoś pomoże. Jeśli to co napisałem jest błędne merytorycznie to na pewno koledzy szybko mnie poprawią. A zanim zaczniesz kombinować z cholewką, to może zapnij górną klamrę odrobinę luźniej, nogę ma trzymać trzecia klamra, a nie ostatnia.

Trzecia klamra powiadasz? A ja słyszałem, że nie tylko czwarta klamra ale i rzep górny jest ważny.... Że trzeba go mocno ściągać. Może ja sobie tym nogę w bucie prostuję? 😮

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, KrzysiekK said:

Trzecia klamra powiadasz? A ja słyszałem, że nie tylko czwarta klamra ale i rzep górny jest ważny.... Że trzeba go mocno ściągać. Może ja sobie tym nogę w bucie prostuję? 😮

Nie wiem jak to ująć, żeby nie przejaskrawić... Trzecia u mnie ma trzymać nogę na maksa do tyłu, czwarta i rzep też trzymają przy naciskaniu, ale ja mam tam jakiś luz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Adam ..DUCH napisał:

Kolana w lewo??? Skręcenie biodra?? A już mistrzostwo świata to "zostaje w tyle" - i to wszystko w skrętach wężowych - jesteś pewien??

Może lepiej stopy na krawędź, przesunięcie korpusu, niewielka wykroczna.

Ja mam dobrą wyobraźnię. I to co piszę o skręcaniu na nartach, to ja to przerabiałem. Mam to w głowie i z głowy piszę. Wszystko piszę z głowy. Widzę w wyobraźni ten swój ruch.   I każdy post dotyczący techniki tak opisuję. Nie znaczy to wcale, że to co opisuję jest już tak wykonane, że się nie można by było do czegoś przyczepić.  To nie jest ideał, może dość daleki.  Pierwsze to jest to, że nie jestem maszyną. Drugie to jest to, że jestem wolny, mało elastyczny. Ogólnie stary.  A wyobraźnia to jest coś takiego, jak widok pani na filmie, czy z daleka.  Ja kiedyś parę razy zauważyłem Alinę Janowską. Znaną aktorkę. Zapaloną narciarkę w holu kolejki na Kasprowy. Stała w wśród ludzi, bez makijażu. Dwa metry odemnie.  Rozczarowanie! Ta piękna pani z ekranu.

No więc widzę w wyobraźni piękny, idealny skręt. Próbowałem go. Wyszedł. Ale życia nie starczy, by wszystko wyszlifować. Więc to tylko obróbka z grubsza(jutro też będę coś tam obrabiał na nartach). Zawodników, zawody, puchary z przyjemnością ogłądam i analizuję. Nie jeżdżą w sensie ruchów na nartach tak bardzo różnie od dobrych amatorów.  Tylko dwa razy szybciej, na dwa razy trudniejszych śniegach i stokach.  I to jest ta zasadnicza różnica. A nie dociekanie, co na prostym stoku robi zawodnik innego, niż amator, że jest zawodnikiem. Nic nie robi!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, KrzysiekK napisał:

Mniejsza o te pólkowe carvingi 🙂 ... ja mam wrażenie, że nie mogę pójść dalej w rozwoju .... Bardzo wyjątkowo i rzadko udaje mi się poczuć tę lekkość tylu, która spowoduje, że mogę skręcać. Dziś był opad i na stoku leżał puszek a mi już się znacznie gorzej jeździło... Ileż ja się musiałem starać by narty lekko skręcały... ileż myśleć o tym, mocno odciążać NW... a to lekki puszek był. Stąd szukam a że jestem techniczny to kombinuje, co tu zmienić w moich butach, bo może będzie łatwiej 😄 ... Buty mam Salomon X-Max 120. 27,5. Ważę około 100, więc twardsze buty. Chociaż mają swoje lata i pewnie zostało tego fleksa ze 100 😄

Zastanawiam się nad wkładkami - mam dobrane na platfusa... One ciut podniosą piętę, jak sądzę. Dobre i troszke.... Sprawdzę. Jeżdżę ostrożnie, więc mogę badać. Co najwyżej się potem wyjmie....

Jak siedzisz na tyłach to się trudniej skręca.

Obejrzyj jeszcze raz ten filmik z CARV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, KrzysiekK napisał:

Pozwolę się wtrynić z pytaniem znacznie bardziej początkującego od Was... Na jednym z filmów Morgan pokazuje ćwiczenie... Jest na jakiejś nartostradzie, płasko jak licho, jedzie sobie lightowo i ćwiczy carving :)... ćwiczenie polega na wykonywaniu szybkich, płytkich skrętów ciętych generowanych (tak widać) jedynie uchylaniem kolan.

Próbowałem to zrobić ... jadę na wprost, pochylam obydwa kolana przykładowo w LEWO.... i mam jakąś specyficzną blokadę, która nie pozwala mi na to wychylenie w lewo kolan... Blokada ta ustępuję gdy lekko lewą nogę wysunę do przodu... A Morgan żadnej nogi nie wysuwał... Po prostu pochylał synchronicznie oba kolana w lewo i wychodził skręt (skręcik). 

Pewnie niezrozumiale napisałem, ale może ktoś spotkał się u siebie albo u kursantów z takim problemem i zna przyczynę?

Cześć

Krzychu, nie jest tak jak piszesz. Może to Twoje odczucie ale jeździliśmy razem, specjalnie jechałem patrząc na Ciebie z boków i nie pedałujesz - nie wysuwasz narty. Być może tak to odczuwasz ale nie widziałem takiej tendencji. Szkoda, że nie mogliśmy się na biegu zamienić na narty albo (moim zdaniem to był spory błąd), że odniosłeś SL i wziąłeś coś innego.

Jak sam wiesz na każdej narcie da się jechać wszędzie a jak chcesz jechać ci etym łukiem to po prostu bierz na takie stoki SL bo na GS jest za mało miejsca a na innych to rzeźba. Moim zdaniem powinieneś skupić się przede wszystkim na uporządkowaniu góry - lewa ręka oraz na lekkim przesunięciu rzutu środka ciężkości do przodu ale... błagam, nie kombinuj za bardzo, skup się na jednej rzeczy ale traktuj to luźno zabawowo. Błagam!!!

Pozdrowienia serdeczne

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KrzysiekK napisał:

U mnie ta eureka była wtedy, gdy zjeżdżałem kilka razy z "bordowej ścianki", bardzo mocno ugiąłem stawy skokowe i poczułem tę lekkość tyłu narty. Skręty robiłem pewnie, kontrolując prędkość ... i co dziwne mogłem te skręty (a'la śmig) robić ze sporą częstotliwością. Poczułem też to balansowanie ciała...gdy narty zakrawędziowują korpus zostaje lekko z tylu, potem korpus dogania narty, które przechodzą przez linię spadku stoku.. wtedy mam uczucie, że korpus ciut wyprzedza narty... itd itd... taka eureka ze 2x w życiu 🙂 .. zdecydowanie zbyt rzadko 😄

Tu gość to pokazuje to balansowanie któe poczułem... bajera uczucie...:D  4:44

To o czym Geille mówi to złapią rolkowcy - bo na rolkach tak sie nie da 😄 Nie ma kółek z tyłu i nie można wyciągnąć prędkości odchylając się do tyłu w końcowej fazie skrętu. A na nartach można 🙂

Chyba jest nawet stwierdzenie, że przody nart to skrętność, a tyły to prędkość. Stąd ten balans przód-tył.

Edytowane przez AndRand_v2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, KrzysiekK napisał:

Trzecia klamra powiadasz? A ja słyszałem, że nie tylko czwarta klamra ale i rzep górny jest ważny.... Że trzeba go mocno ściągać. Może ja sobie tym nogę w bucie prostuję? 😮

W sumie też kiedyś się tak wydawało. Niedawno @Maciej S zasugerował mi zapinanie rzepa dopiero po dogięciu nogi w przód, tak też robię, jest sama góra względnie luźno i czwarta klamra też niezbyt ciasno. Wg mnie jest lepiej w kwestii pracy nogi, lepszy zakres, a na pewno nie ma gorszej kontroli narty. 

A co do pochylania kolan to nie da się tego zrobić bez porządnego zdjęcia kolan, włożenia biodra i równoważenia odpowiednim ułożeniem tułowia, zależnie od siły ośrodkowej (czyli szybkości, co już napisali Mikoski i Mitek). 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Chertan napisał:

W sumie też kiedyś się tak wydawało. Niedawno @Maciej S zasugerował mi zapinanie rzepa dopiero po dogięciu nogi w przód, tak też robię, jest sama góra względnie luźno i czwarta klamra też niezbyt ciasno. Wg mnie jest lepiej w kwestii pracy nogi, lepszy zakres, a na pewno nie ma gorszej kontroli narty. 

A co do pochylania kolan to nie da się tego zrobić bez porządnego zdjęcia kolan, włożenia biodra i równoważenia odpowiednim ułożeniem tułowia, zależnie od siły ośrodkowej (czyli szybkości, co już napisali Mikoski i Mitek). 

A ja zapinałem rzep odginając nogę do tyłu 😄 😄😄 ... errare humanum est 😄

Jutro próba na stoku.

Pochylanie kolan - sprawdzę jutro. Mam wrażenie, że zejście niżej w stawie skokowym poprawi sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Mitek napisał:

Cześć

Krzychu, nie jest tak jak piszesz. Może to Twoje odczucie ale jeździliśmy razem, specjalnie jechałem patrząc na Ciebie z boków i nie pedałujesz - nie wysuwasz narty. Być może tak to odczuwasz ale nie widziałem takiej tendencji. Szkoda, że nie mogliśmy się na biegu zamienić na narty albo (moim zdaniem to był spory błąd), że odniosłeś SL i wziąłeś coś innego.

Jak sam wiesz na każdej narcie da się jechać wszędzie a jak chcesz jechać ci etym łukiem to po prostu bierz na takie stoki SL bo na GS jest za mało miejsca a na innych to rzeźba. Moim zdaniem powinieneś skupić się przede wszystkim na uporządkowaniu góry - lewa ręka oraz na lekkim przesunięciu rzutu środka ciężkości do przodu ale... błagam, nie kombinuj za bardzo, skup się na jednej rzeczy ale traktuj to luźno zabawowo. Błagam!!!

Pozdrowienia serdeczne

Drogi Mitku ! To jest taka technokratyczna natura u mnie. I ja się tym właśnie bawię.

PS. Jeszcze raz napiszę - jest mi bardzo miło, że mogłem Cię poznać osobiście. Mam nadzieję, że Cię nie zamęczałem technikaliami narciarskimi. Starałem się pilnować 😄 

Czytałem Twoje opisy prawidłowej postawy. Napisałeś je chyba z 12 lat temu... Stanąłem przy lustrze, powtórzyłem i mam wrażenie, że siła każdego specjalisty jest w tym, żeby rzeczy złożone wyjaśnić prosto. Tam jest wyjaśnione prosto. Esencja. Thx.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.01.2022 o 21:20, KrzysiekK napisał:

Mniejsza o te pólkowe carvingi 🙂 ... ja mam wrażenie, że nie mogę pójść dalej w rozwoju .... Bardzo wyjątkowo i rzadko udaje mi się poczuć tę lekkość tylu, która spowoduje, że mogę skręcać. Dziś był opad i na stoku leżał puszek a mi już się znacznie gorzej jeździło... Ileż ja się musiałem starać by narty lekko skręcały... ileż myśleć o tym, mocno odciążać NW... a to lekki puszek był. Stąd szukam a że jestem techniczny to kombinuje, co tu zmienić w moich butach, bo może będzie łatwiej 😄 ... Buty mam Salomon X-Max 120. 27,5. Ważę około 100, więc twardsze buty. Chociaż mają swoje lata i pewnie zostało tego fleksa ze 100 😄

Zastanawiam się nad wkładkami - mam dobrane na platfusa... One ciut podniosą piętę, jak sądzę. Dobre i troszke.... Sprawdzę. Jeżdżę ostrożnie, więc mogę badać. Co najwyżej się potem wyjmie....

Myślę, że buty są OK. Może wkładki coś pomogą, ale rewolucji nie sprawią. Skoro piszesz o NW, lekkim puszku i ciężkim skręcaniu to może twoje narty (jak rozumiem stare slalomki Fischera WC4) nie lubią jazdy ześlizgowej. Kiedys próbowałem jakieś komórki Fischera. Za cholerę nie chciały wchodzić w ześlizg, za to łatwo i przyjemnie sie carvingowało. Nowe Volkl SL, pozwalaja na jazdę ześlizgową bez problemu.

To są tylko mało pomocne sugestie. Potrzebny Ci ktoś fachowy, kto obserwując Cię, wskaże co jest nie tak i co robić by poprawic jazdę. Od tego trzeba zacząć, a potem, ale dopiero potem, pomocne będą filmiki i rady z internetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie strasznie myślą schematami.  Jak ktoś się nauczył schematu, to trudno jest do niego trafić.

Ja tym forum jeszcze przed kilku laty podniosłem kwestię,  o której mówi ten gość na początku.

Trzy kąty:

- łydka - narty, 

- podudzie- łydka,

- tors -udo.

I pisałem, że można te trzy kąty dowolnie zmieniać, jeżdżąc na nartach.  I pisałem, że wczasie prowadzenia skrętu się zmieniają. Że ma się przyzwyczajenia trudne do eliminacji(siedzenie). Że się jest "zafiksowanym" i raz ustalone w skręcie się nie wiele zmieniają, albo nawet wogóle. I że w realnym skręcie sprawa kąta "tors - uda" się komplikuje, ponieważ są wzajemnie skręcone.  I to skręcenie się też zmienia.

I nic!  Zaczęto wydziwiać nademną.  Ponieważ mówi się o wychyleniu, odchyleniu, nacisku na języki,...Schemat w głowie!  Dlatego mam w nosie różne nieraz opinie. Piszę swoje i będę pisał.  Nie będę nikogo obrażał. Diametralnie innych poglądów nie będę komentował. I tylko proszę o nie obrażanie mnie, w przypadku braku rzeczowych argumentów, czy posługiwanie się tzw. "szczerością". Taki apel wystosowałem na "skionline". I jeden facet jest u mnie na indeksie. Nie istnieje! Strata żadna. Ponieważ są setki tysięcy lepszych w sieci.

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...