Skocz do zawartości

Materiały szkoleniowe


Adam ..DUCH

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, Mitek napisał:

Cześć

(...) A że drażniący są pajace pozujący na sportowców czy mistrzowie na damskich Masterach...? Dla mnie to oczywiste i rozumiem Mastera ale nie ma co się denerwować bo goście są raczej zabawni tak na stoku jak i w piśmie i mowie.

Pozdro

 

O żesz, chyba się kwalifikuję 😬 Nawet jedną parę damskich Masterów mam w piwnicy... Panowie poradźcie: jak i gdzie zrobić rebranding nart tak, żeby wszystkie moje komórki zaczęły wyglądać jak sklepówki, ale dalej jeździły jak komórki ? Bo nie chcę być pajacem, a różnica w jeździe jest.... Mam co prawda jedną parę sklepówek, ale nie wiem czy to wystarczy ? 😀

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, Jacek1210 said:

Mógłbyś powiedzieć co jedziesz ? Czy w anglosaskim nazewnictwie to jest short turn ? I jak szerokim pojęciem u Was jest określenie short turn ?

To jest skręt krótki , tzw short turn. Szerokość ok 4m, rozmiar śladu ratraka. w tych 4 +-, jest tzw deflection. Czyli przesunięcie COM ( Center of Mass) w bok. Zakrawedziowanie nart przed linia spadku stoku poprzez rotacje stup i nóg a nie wyjście w górę i wypchnięcie stup w bok aby uzyskać zakrawedziowanie ( nasz przestarzały śmig z lat prostych nart).

Video pierwsze powyżej , w czarnym stroju jadę skręt krótki mniejszy niż 4m , tzw na lini spadku stoku. Bardziej podobny do naszego śmigu.

Tutaj short turn z różnych stron , ta sama trasa co na tym video. Tylko środkowy urywek , gdzie jadę za kolega jest z innej trasy. 

 

Pozdrawiam 

Edytowane przez PSmok
  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, PSmok napisał:

Nie powinno być znaczenia czy pod butem jest 72mm czy więcej. Technika jest taka sama , z małymi zmianami .

tutaj jest 84 pod butem

Pozdrawiam

Cześć

No właśnie o to głównie chodzi a narta ma mniejsze jeżeli nie żadne znaczenie. Jest raczej dla dobrego narciarza kwestią podniesienia komfortu w takich czy innych warunkach ale nie warunkiem koniecznym czegokolwiek.

I jeszcze - kończąc o nartach - to czy narta jest dobra czy nie widać od razu gdy się ją ogląda, weźmie do ręki itd. To kwestie szczegółów wykończenia, pewnych widocznych na zewnątrz elementów, które zdradzają konstrukcję a nie jakichś geometrycznych zupełnie nie mających znaczenia parametrów.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Mitek napisał:

Cześć

Ja Ci powiem Marku, że odkąd przestałem szkolić nawet przez głowę mi nie przeszło, żeby organizować sobie wyjazd na narty samemu. To jakby nie mieści mi się w pojęciu narciarstwa. Podobnie jak samotny spływ kajakiem.

Jedynie na rowerze samemu całkiem fajnie mi się jeździ ale to chyba wynika z tego, że na rowerze nie za bardzo da się gadać...

A są ludzie, którzy uwielbiają takie klimaty...

Pozdro

oczywiście masz 100% rację

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Marcos73 napisał:

Janie, to sarkazm?

pozdrawiam

raczej nie - sam uwielbiam takie klimaty ale jak chcę naprawdę ostro pojeździć na nartach to jadę sam. Przeważają jednak wyjazdy towarzyskie i rodzinne gdzie narciarstwo jest tylko dodatkiem do spotkania i spędzenia miłego czasu z przyjaciółmi.

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Mitek napisał:

Cześć

Ja jak chcę "naprawdę ostro pojeździć" to zawsze jadę z kimś. Rodzina, przyjaciele, znajomi w większości jeżdżą tak, że dają solidną motywację. Nieskromnie powiem, że za część jestem osobiście odpowiedzialny.

Pozdro

Mitek

A co to znaczy ostro pojeździć? Ja tak mogę góra 2 godziny. Reszta to wożenie się. Dla części to ostra jazda.

pozdro.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2021 o 12:27, Marcos73 napisał:

Cze Mitku

Chyba trochę przesadzasz, demonstrator który firmuje Słoweński Związek Narciarski wg. mnie nie jest "leszczem" i zasługuje na szacunek. Tam - jak dobrze wiesz nie trafiają ludzie przypadkowi. Na filmiku towarzyszy mu nowa gwiazda alpejskiego pucharu świata. Niestety SLO ski ma się czym pochwalić w przeciwieństwie do PZN w tej dyscyplinie i nie ma sensu umniejszać umiejętności tego Pana. Jeśli zobaczę na necie taki filmik z Twoim udziałem i np. Maryny firmowany przez PZN - to odszczekam wszystko, a póki co to jak przysłowie mówi " Ksiądz i kibic z jednej są parafii ........." resztę znasz.

BTW, osobiście podziwiam jazdę oraz sposób w jaki wykonuje ćwiczenia, nie przypuszczam, abym wykonał je w ten sposób.

pozdrawiam

Tak sobie czytam z nudów od początku i to mnie zaintrygowało🙂

Jakaż to gwiazda PŚ jest na filmiku, bo ja widzę jakiegoś dzieciaczka nieboraczka, który "ledwo" stoi na nartach🤔

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, PSmok napisał:

To jest skręt krótki , tzw short turn. Szerokość ok 4m, rozmiar śladu ratraka. w tych 4 +-, jest tzw deflection. Czyli przesunięcie COM ( Center of Mass) w bok. Zakrawedziowanie nart przed linia spadku stoku poprzez rotacje stup i nóg a nie wyjście w górę i wypchnięcie stup w bok aby uzyskać zakrawedziowanie ( nasz przestarzały śmig z lat prostych nart).

Video pierwsze powyżej , w czarnym stroju jadę skręt krótki mniejszy niż 4m , tzw na lini spadku stoku. Bardziej podobny do naszego śmigu.

Tutaj short turn z różnych stron , ta sama trasa co na tym video. Tylko środkowy urywek , gdzie jadę za kolega jest z innej trasy. 

 

Pozdrawiam 

Dzięki. Uściślając: short turn to jest skręt/seria skrętów w pasie szerokości ok 4m, gdzie jest faza ześlizgu i faza zakrawędziowania, a odciążenie jest realizowane nie wyjściem w górę tylko kompensacją (?) Coś w rodzaju naszego określenia "śmig hamujący" ?

 

Jak zatem określacie skręt/serię skrętów również o szerokości tych 4m ale skręt slalomowy, wykonywany czysto na krawędzi, jako skręt cięty, tzn. bez fazy ześlizgu ?

Pytam ponieważ na obcych filmach czy nazewnictwie można często spotkać nazwę short turn opisującą oba te przypadki i nie wiem czy to jest zgodne z Waszym kanonem czy też wynika z braku właściwego określenia dla każdej z tych -jednak troszkę innych- technik ?

Edytowane przez Jacek1210
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Jacek1210 said:

Dzięki. Uściślając: short turn to jest skręt/seria skrętów w pasie szerokości ok 4m, gdzie jest faza ześlizgu i faza zakrawędziowania, a odciążenie jest realizowane nie wyjściem w górę tylko kompensacją (?) Coś w rodzaju naszego określenia "śmig hamujący" ?

 

Jak zatem określacie skręt/serię skrętów również o szerokości tych 4m ale skręt slalomowy, wykonywany czysto na krawędzi, jako skręt cięty, tzn. bez fazy ześlizgu ?

Pytam ponieważ na obcych filmach czy nazewnictwie można często spotkać nazwę short turn opisującą oba te przypadki i nie wiem czy to jest zgodne z Waszym kanonem czy też wynika z braku właściwego określenia dla każdej z tych -jednak troszkę innych- technik ?

Skręt krótki , short turn, śmig klasyczny hamujący. 

Tak jak napisałem albo 4m albo na lini spadku stoku. Tak jak napisałem COM idzie w górę i na bok, ok +- 10cm( gora).Nie mylić z prostowaniem górnej części ciała i podniesieniem ramion w górę. Odciążenie nie jest realizowane kompensacja . Nie ma fazy ześlizgu tylko jest sterowanie,( steering). Tzn , kombinacja krawedziowania i skretnosc stopami i nogami. Jest to widoczne na moim video i na tym które zalaczyles i pisze , śmig klasyczny hamujący. Jeżeli się nie mylę to to jest Berger na video . Jego COM w każdym skręcie unosi się w górę . Napisales faza ześlizgu i zakrawedziowania. I w tym jest problem . Zobacz na video Polaka , które się otwiera po Berger, niebieska kurtka. On pcha stopy w bok, faza ześlizgu i dopiero później krawędziowanie. Jest to stara technika z epoki prostych nart. 

Skręt slalomowy, krótki karwingowy, śmig karwingowy, short carving turn.

Kompensacja jest w skręcie slalomowy, gs , gdzie musisz szybko przejść z krawędzi na krawędź, walczysz z czasem. Głębsze ugięcie w stawie biodrowym ułatwia szybsza i mocniejsza rotacje nóg . Wychodzi to idiotycznie u amatorów jeżdżących po normalnej trasie. Pokazuje nie zrozumienie techniki. 

Pozdrowienia 

Edytowane przez PSmok
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, PSmok napisał:

 

 Nie ma fazy ześlizgu tylko jest sterowanie,( steering). Tzn , kombinacja krawedziowania i skretnosc stopami i nogami. 

 Jeśli za śmig uznamy energiczne wypchnięcie piętek, to chyba jest to skrętność stopami, jak rozumiem przód stopy idzie do środka a pięta na zewnątrz skrętu.  Na poniższym filmiku widać, pierwsze skręty(bardziej stromo)) jakby bardziej  na ześlizgu, nogi w bok, wyjście w górę  a potem po wejściu w tempo (bardziej łagodnie), ostatnie skręty z wyraźną dominującą skrętnością stóp, na samym końcu bajeczny sam skręt stop, wykonany właśnie dzięki skrętności stóp. Ten filmik już jest 13 lat, czy ktoś wie kto to?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Peter1 napisał:

Tak sobie czytam z nudów od początku i to mnie zaintrygowało🙂

Jakaż to gwiazda PŚ jest na filmiku, bo ja widzę jakiegoś dzieciaczka nieboraczka, który "ledwo" stoi na nartach🤔

 

Cze

Nie wiem co oglądałeś. Odniosłem się do filmu z udziałem Andreji Slokar.

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.04.2023 o 13:24, Jan napisał:

....sam uwielbiam takie klimaty .........Przeważają jednak wyjazdy towarzyskie............... spędzenia miłego czasu z przyjaciółmi.

Wpadnij Jan kiedyś do Polski - jak pragne podwyżki zjawie sie tam choćbyś nawet wybrał  Kurzą Górę..

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mitek napisał:

Cześć

Śmig jest ściśle, i prosto zdefiniowany, więc nie ma co i czego za coś, uznawać. Śmig jest najwyższym stopniem narciarskiego wtajemniczenia. Jest to oczywiste i zgodne z logiką.

Pozdro

najwyższym stopniem ?

ot po prostu jednym ze stylów jazdy  polegającym na wykonywaniu serii szybkich, krótkich, równoległych skrętów na przemian w lewo i w prawo ze stałą prędkością w czasie zjazdu w dół stoku.

Każdy w miarę ogarnięty narciarz potrafi taką serię wykonać - jeden lepiej inny gorzej.

Mnie najbardziej podoba się Hansi

 

 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.04.2023 o 02:07, PSmok napisał:

Skręt krótki , short turn, śmig klasyczny hamujący. 

Tak jak napisałem albo 4m albo na lini spadku stoku. Tak jak napisałem COM idzie w górę i na bok, ok +- 10cm( gora).Nie mylić z prostowaniem górnej części ciała i podniesieniem ramion w górę. Odciążenie nie jest realizowane kompensacja . Nie ma fazy ześlizgu tylko jest sterowanie,( steering). Tzn , kombinacja krawedziowania i skretnosc stopami i nogami. Jest to widoczne na moim video i na tym które zalaczyles i pisze , śmig klasyczny hamujący. Jeżeli się nie mylę to to jest Berger na video . Jego COM w każdym skręcie unosi się w górę . Napisales faza ześlizgu i zakrawedziowania. I w tym jest problem . Zobacz na video Polaka , które się otwiera po Berger, niebieska kurtka. On pcha stopy w bok, faza ześlizgu i dopiero później krawędziowanie. Jest to stara technika z epoki prostych nart. 

Skręt slalomowy, krótki karwingowy, śmig karwingowy, short carving turn.

Kompensacja jest w skręcie slalomowy, gs , gdzie musisz szybko przejść z krawędzi na krawędź, walczysz z czasem. Głębsze ugięcie w stawie biodrowym ułatwia szybsza i mocniejsza rotacje nóg . Wychodzi to idiotycznie u amatorów jeżdżących po normalnej trasie. Pokazuje nie zrozumienie techniki. 

Pozdrowienia 

 

Rzeczywiście, u Bergera dobrze widać sterowanie. Dobrze widzę, że short turn to taki trochę powrót do korzeni, ewolucja którą dawniej mogli wykonać jedynie najlepsi na nartach zawodniczych, a obecnie - z racji mocnego taliowania nart - trafiło "pod strzechy"  ?

 

 

Co do wyglądu - klasyka, wąskie prowadzenie nart, rytmiczność i odsypy spod nart zawsze będzie wyglądać bardziej elegancko niż jazda na krawędzi rytmicznym wężykiem o szerokości 2-3 metrów w linii spadku stoku. U nas -zdaje się- mówi się na to "tramwajarstwo" (brak przenoszenia COM a jedynie przerzucanie taliowanych nart pod sobą). Natomiast taki wężyk jako ćwiczenie a nie sposób na jazdę może być niezły na "rozluźnienie" kolan 🙂 Czy short turn jest u Was ewolucją podstawową (po nauczeniu jazdy równoległej) czy bardziej odległą w czasie, dla bardziej zaawansowanych ?

Edytowane przez Jacek1210
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.04.2023 o 23:01, Jan napisał:

najwyższym stopniem ?

ot po prostu jednym ze stylów jazdy  polegającym na wykonywaniu serii szybkich, krótkich, równoległych skrętów na przemian w lewo i w prawo ze stałą prędkością w czasie zjazdu w dół stoku.

Każdy w miarę ogarnięty narciarz potrafi taką serię wykonać - jeden lepiej inny gorzej.

Mnie najbardziej podoba się Hansi

 

 

 

Śmig to jest technika, jedna z technik jazdy ale z racji konieczności panowania nad paroma zasadniczymi elementami technicznymi jak odciążenie, dociążenie, rotacja, synchronizacja umiejętność jazdy śmigiem jest dla mnie testem odróżniającym narciarzy słabych od dobrych.

Styli w narciarstwie zjazdowym w użytym przez Ciebie rozumieniu nie ma - powinieneś to wiedzieć. 

Pozdro

Edytowane przez Mitek
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Mitek napisał:

Śmig to jest technika, jedna z technik jazdy ale z racji konieczności panowania nad paroma zasadniczymi elementami technicznymi jak odciążenie, dociążenie, rotacja, synchronizacja jest umiejętność jazdy śmigiem jest dla mnie testem odróżniającym narciarzy słabych od dobrych.

Styli w narciarstwie zjazdowym w użytym przez Ciebie rozumieniu nie ma - powinieneś to wiedzieć. 

Pozdro

Dzięki za wyjaśnienie bo nie wiedziałem i przepisałem z Wikipedii

https://pl.wikipedia.org/wiki/Śmig

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...