Skocz do zawartości

Materiały szkoleniowe


Adam ..DUCH

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, star napisał:

Mitkowi udało się go wyrzucić z forum, takie podejście empatyczne instruktorskie. Nawet się nie spotkali.

Cześć

Przestań chrzanić chłopie. Nie mam ani woli ani władzy, żeby kogoś skądkolwiek wyrzucać ale jak ktoś coś pieprzy to piszę otwarcie, że tak jest. Widać uznał, że miałem rację. Ty uważasz na przykład że nie mam racji i moje gadanie masz w dupie.

I... błagam nie rozmydlaj tego tematu jakimiś pierdołami.

Pozdro

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maciej S napisał:

Obracanie tułowia i bioder wokół osi równowagi, na zewnątrz skrętu nazywa się kontrowaniem, a takie ułożenie ciała nazywa się kontrą. Brak kontry oznacza pozycję frontalną.

Kontrrotacja to coś innego: obracanie tułowia aby uzyskać obrót nart w przeciwną stronę, to ruch. Tułów w jedną narty w drugą. 

Pozycja kontrrotacyjna to jakieś dziwne określenie. Pozycja przeciw obrotowa????

 

ma pytanie: jak w narciarstwie należy rozumieć upper-body, gdzie zaczyna się dół. I jak rozumieć pojęcie poszukiwania separacji.  Gdzie ta separacja na jakim poziomie???

 

Cześć

Bardzo słuszna uwaga pojęciowa!

Często mylimy (mnie to się zdarza nagminnie jak się nie zastanowię) nazwę intencjonalne ruchu z nazwą statycznej pozycji. aby się dogadać musimy być precyzyjni.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Mitek napisał:

Cześć

Przestań chrzanić chłopie. Nie mam ani woli ani władzy, żeby kogoś skądkolwiek wyrzucać ale jak ktoś coś pieprzy to piszę otwarcie, że tak jest. Widać uznał, że miałem rację. Ty uważasz na przykład że nie mam racji i moje gadanie masz w dupie.

I... błagam nie rozmydlaj tego tematu jakimiś pierdołami.

Pozdro

Dyskredytowałeś jego osobę w wątkach bezpośrednio i pośrednio pisząc do innych dawałeś go jako przykład negatywny. Hate, mobbing itd itp cud ze długo to cierpliwie znosił. Aż nie zdzierżył i się wyniósł. Chcesz to mogę poświecić godzinkę i przytoczyć cytaty. Będzie rzeź. PS nie chcesz rozwadniać to nie ripostuj.

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maciej S napisał:

ma pytanie: jak w narciarstwie należy rozumieć upper-body, gdzie zaczyna się dół. I jak rozumieć pojęcie poszukiwania separacji.  Gdzie ta separacja na jakim poziomie???

 

Dobre pytanie. Poczekajmy na instruktorów. Moim zdaniem nogi dół, tolow w górze. Przejście stanowią stawy biodrowe i kręgosłup lędźwiowy które skręcaja się dając sumarycznie skręt nóg względem tułowia. No tak to przynajmniej wygląda. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, a_senior napisał:

Nie on pierwszy. Pamiętam tez FerroEnzo. A powód wiadomy. Wkurwili się na nagonki ze strony różnych alf i omeg. 🙂

Dwóch wartościowych forumowiczów czyniących stały postęp i będących świetną pożywką jak i spiritus movens dla wątków takich jak ten. Szkoda, ze jego instruktor nie zabrał głosu w tej sprawie, chyba, że coś mi umknęło? PS migowi odpowiadając dedykuję piosenkę, taka poezja cytuję a propos

I nie przeszkadzaj jak mówię kochana
Bo rozjebię ten skarb nam ja, nie dziwko fala

 

 

Edytowane przez star
  • Haha 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat rotacji był wielokrotnie poruszany na tym wątku a także w wielu innych watkach dotyczących porad technicznych/oceny jazdy na tym forum i innych forach specjalistycznych i wg mnie został on generalnie wyczerpany. Bardzo złą robotę robi mieszanie (bez wyjaśnienia) nomenklatury wynikającej z materiałów/publikacji/programów nauczania opracowywanych poza PZN SITN. Prowadzi to do zbędnego zamieszania w sprawach dotyczących tego samego tematu i w gruncie rzeczy opisujące ten sam schemat ruchowy ale w troszkę inny sposób. 

3PMxOswTdKnzeM7HuUmY_15783896_160933021735612A642A7-C99B-4D7B-9225-883814C2A562.thumb.jpeg.28c62388e07b6a78abfe36077bb6da4b.jpeg

5krVPUCXRJ2Cg7BhQ97e_15783936_16093303754826D0E7E1E-2C83-4B7F-BC43-93B81660AF0F.jpeg.f3a130a5dbd8c01f0923a9eba538f359.jpeg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Maciej S napisał:

Obracanie tułowia i bioder wokół osi równowagi, na zewnątrz skrętu nazywa się kontrowaniem, a takie ułożenie ciała nazywa się kontrą. Brak kontry oznacza pozycję frontalną.

Kontrrotacja to coś innego: obracanie tułowia aby uzyskać obrót nart w przeciwną stronę, to ruch. Tułów w jedną narty w drugą. 

Pozycja kontrrotacyjna to jakieś dziwne określenie. Pozycja przeciw obrotowa????

Słuszne wątpliwości, które podzielam. Mówilismy o tym. Ale pojęcie "kontra", które jak mówisz wprowadzono w tłumaczeniu LeMastera, nie bardzo mi pasuje i chyba nie jest stosowana. "Kontrrotacja" - wiadomo. Uczyli nas tego kiedys (dawno) na kursach. Kristiania kontrrotacyjna i te rzeczy. "Pozycja kontrrotacyjna" intuicyjnie mi pasuje, choć nie jest pojęciowo do końca logiczna. Pasowałby mi "układ odstokowy", ale też chyba się nie przyjęło, choc za moich młodych lat sie stosowało.

Nie wiem jakiego określenia uzywają Anglosasi. Może Piotr odpowie. Morgan wprowadza pojęcie "projection croise" dla pozycji, gdzie mamy wychylenie tułowia do przodu ("projekcja" - pozycja taka antycypacyjna), i "skrzyżowanie", czyli ustawienie tułowia i bioder na zewnątrz skrętu "skrzyżowane" z ustawieniem nart. Nie wiem czy jest to określenie powszechnie stosowane na kursach ESF (francuski PZN).

Niestety, choc to nielogiczne, chyba zostanie "układ kontrrotacyjny" czy po prostu "kontrrotacja". Czyli powiemy o kimś, że jedzie w kontrrotacji, wykonuje ześlizg w kontrrotacji, itp. I już. 🙂

Edytowane przez a_senior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, a_senior napisał:

Słuszne wątpliwości, które podzielam. Mówilismy o tym. Ale pojęcie "kontra", które jak mówisz wprowadzono w tłumaczeniu LeMastera, nie bardzo mi pasuje i chyba nie jest stosowana. "Kontrrotacja" - wiadomo. Uczyli nas tego kiedys (dawno) na kursach. Kristiania kontrrotacyjna i te rzeczy. "Pozycja kontrrotacyjna" intuicyjnie mi pasuje, choć nie jest pojęciowo do końca logiczna. Pasowałby mi "układ odstokowy", ale też chyba się nie przyjęło, choc za moich młodych lat sie stosowało.

Nie wiem jakiego określenia uzywają Anglosasi. Może Piotr odpowie. Morgan wprowadza pojęcie "projection croise" dla pozycji, gdzie mamy wychylenie tułowia do przodu ("projekcja" - pozycja taka antycypacyjna), i "skrzyżowanie", czyli ustawienie tułowia i bioder na zewnątrz skrętu "skrzyżowane" z ustawieniem nart. Nie wiem czy jest to określenie powszechnie stosowane na kursach ESF (francuski PZN).

Niestety, choc to nielogiczne, chyba zostanie "układ kontrrotacyjny" czy po prostu "kontrrotacja". Czyli powiemy o kimś, że jedzie w kontrrotacji, wykonuje ześlizg w kontrrotacji, itp. I już. 🙂

Cześć

Panowie to jest temat dotyczący techniki jazdy a nie semantyki czy tłumaczeń. Bez starryzmu.

Pozdro

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, a_senior napisał:

Słuszne wątpliwości, które podzielam. Mówilismy o tym. Ale pojęcie "kontra", które jak mówisz wprowadzono w tłumaczeniu LeMastera, nie bardzo mi pasuje i chyba nie jest stosowana. "Kontrrotacja" - wiadomo. Uczyli nas tego kiedys (dawno) na kursach. Kristiania kontrrotacyjna i te rzeczy. "Pozycja kontrrotacyjna" intuicyjnie mi pasuje, choć nie jest pojęciowo do końca logiczna. Pasowałby mi "układ odstokowy", ale też chyba się nie przyjęło, choc za moich młodych lat sie stosowało.

Nie wiem jakiego określenia uzywają Anglosasi. Może Piotr odpowie. Morgan wprowadza pojęcie "projection croise" dla pozycji, gdzie mamy wychylenie tułowia do przodu (projekcja), taka antycypacja, i "skrzyżowanie", czyli ustawienie tułowia i bioder na zewnątrz skrętu "skrzyżowane" z ustawieniem nart. Nie wiem czy jest to określenie powszechnie stosowane na kursach ESF (francuski PZN).

Niestety, choc to nielogiczne, chyba zostanie "układ kontrrotacyjny" czy po prostu "kontrrotacja". Czyli powiemy o kimś, że jedzie w kontrrotacji, wykonuje ześlizg w kontrrotacji, itp. I już. 🙂

Pamiętasz Kolego naszą dyskusję (ile to wpisów było - mnogo - inicjacja skrętu vs uruchomienie skrętu). 

Posiłkując się PN SITN PZN z roku 2015 (ten nowszy przepadł mi w czeluściach wypożyczeń) w kontekście "rotacji' - tu przypomnę i samoistne występowanie stwierdzenia "rotacja" dotyczy tylko i wyłącznie rotacji tułowia - każda inna wymaga uzupełnienia jakiej części ciała ona dotyczy np. "rotacja stóp", "rotacja głowy" - wyrażenia słownikowe definiują

- antycypację

- kontrrotację

- układ dośrodkowy - który bardzo silnie powiązany jest z kontrrotacją/układem kontrrotacyjnym/układem odstokowym.

Zauważ iż słowa "rotacja" nie ma w programie (błąd) natomiast znajdziesz go na każdej stronie www wpisując "słownik narciarski"

Szczerze - nie mam siły kolejny raz tłumaczyć co jest co i gdzie owo "co" ma zastosowanie i jak te "co" wpływa pozytywnie lub negatywnie na jazdę.

A wpis podsumuję takim stwierdzeniem "co skręcisz na górze to odkręci na dole - z całą konsekwencją podjętego działania....???" 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.03.2023 o 15:25, .Beata. napisał:

Takie filmiki mi wpadają… 

1. https://www.instagram.com/reel/CoCtxUZIEin/?igshid=YmMyMTA2M2Y=
 

2.https://www.instagram.com/reel/CoAlJAJIQID/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

3. https://www.instagram.com/reel/CohPjdsML5B/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

jakiś komentarz…? z perspektywy kanapy wydają się być proste i łatwe
 

 

Wielka szkoda żę te bardzo wartościowe materiały nieco bez echa przeszły. PKT 3 - czemu ma służyć????no przecież na końcu pokazane jest.......Zaczynasz od ćwiczeń kontrastowych i w miarę nabierania swobody wygładzasz je odrzucając zbędne elementy i na końcu uzyskujesz efekt który jest .....na końcu filmu.....

Skręt STOP +

Skręt STOP równoległy +

Skręt STOP z wykończeniem odstokowym +

Skręt STOP z wyjściem w górę po zatrzymaniu w układzie odstokowym +

Skręt STOP z W w układzie odstokowym z wykorzystaniem bezwładności+

Skręt S z W w układzie odstokowym z wykorzystaniem bezwładności i z zabiciem kija +

Skręt S z W w układzie odstokowym z wykorzystaniem bezwładności i z zabiciem kija i wypuszczenie nart w skos w dół stoku+

Skręt S z W w układzie odstokowym z wykorzystaniem bezwładności i z zabiciem kija i wypuszczenie nart w skos w dół stoku i wykonanie Skrętu STOP w przeciwnym kierunku - powtórzenie procedury w przeciwnym kierunku

= śmig bazowy w tempie ok 1 sek. pod warunkiem wykonania ok 1000 poprawnych powtórzeń. Do ogarnięcia - golgota lata 80 - 2-3 dni jazdy lub kilka lat na sztruksie

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mitek napisał:

Cześć

Panowie to jest temat dotyczący techniki jazdy a nie semantyki czy tłumaczeń. Bez starryzmu.

Pozdro

Było gabrikowanie teraz starryzm takie socjotechniki stosuj sobie w domu rybelkując tu się nie ośmieszaj. PS tez mam dla ciebie piosenkę 

Innym razem łajbą płynę
Żadnych gazet mam tu tę książkę kolubrynę
Autor raczej Nobla nie weźmie ale ostatecznie nawet czyta się nieźle
Literatura kontakt z wodą
I trzech dziadków obok
Co coraz głośniej spór wiodą
I jedną rzec od razu ustalmy
Spór jest kurwa fundamentalny
Bo jeden dziadek bije na alarm że to czym płyniemy to nie jest statek tylko katamaran
Drugiego aż trzęsie od takich ocen i krzyczy ze to jest barka na 100%
Trzeci pije kielich przed i
Mówi że to prom i żeby się tamci jebnęli w łeb
A że nie widzi aprobaty w ich twarzach
Zwraca się do mnie pyta co ja uważam

 

 

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześćn

Michał, sprawdziłem, starr to chyba płacony śmieć niestety, a tak czasami fajnie się z nim gadało, jak z człowiekiem. Naprawdę dobra baza i te zdjęcia, zwłaszcza z rowerów, jakby jeździł na wsi po zakupy, nie?

Tatrzańsko sprawdzałem - nikt go nie zna ani nie słyszał o takim...

Chyba robot.

Labas, to podobno Twój kolega?

Pozdro

Edytowane przez Mitek
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Mitek napisał:

Cześćn

Michał, sprawdziłem, starr to chyba płacony śmieć niestety, a tak czasami fajnie się z nim gadało, jak z człowiekiem. Naprawdę dobra baza i te zdjęcia, zwłaszcza z rowerów, jakby jeździł na wsi po zakupy, nie?

Tatrzańsko sprawdzałem - nikt go nie zna ani nie słyszał o takim...

Chyba robot.

Labas, to podobno Twój kolega?

Pozdro

Popieprzyło ci się jak zwykle. Jeździłem z Fredem i Lski kiedyś dawno. Labasa lubię i cenię ale wirtualnie. Sprawdzać sobie możesz kogo chcesz ode mnie się odp… pochodzę ze wsi choć wtedy nie jeździłem na rowerze choć kiedyś mnie wieźli… oczywiście dobrze zwietrzyłeś światowy spisek… bystrość umysłu jak na tą wieczorową porę do pozazdroszczenia. Wyzywać mnie od śmieci też możesz nawet pluć mi w twarz dla mnie to jakby deszcz padał. Najważniejsze, że ty jesteś wybitnym cyklistą, narciarzem i moralizatorem no i tego się trzymajmy. A twoje manie prześladowcze na pewno dadzą się wyleczyć. Choć ten piniondz jakoś mocno zakorzenił ci się w mózgu. PS robot czyli  chat gpt wkrótce zastąpi cię na tym forum i nikt Mitka nie będzie pytał o archiwalia i jak to ongiś bywało może smutne ale zacznij się z tym godzić i zejdź z tej góry i przestań nauczać nie znosząc sprzeciwu ani innej wizji narciarstwa. Wzoruj się na PSmoku, który nikogo tu nie deprecjonuje, a mógłby łącznie z tobą, tak jak ty zrobiłeś to z Gabrikiem.

A1C772B1-B3B9-499E-AD97-BCFBDC50B23E.jpeg

Edytowane przez star
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- śmig w układzie płużnym - zapraszam do ćwiczeń

Adam-  zastanawia mnie wykonanie tego "śmigu" na 2 wyraźne tempa- odstawienie gornej, skret. Kiedyś za coś takiego dostałem kijkiem od starszego brata, więc zapamietałem.... 😉

Wg mnie to ruch , który  potem trudno wyplenić.....   Jak to jest?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, star napisał:

Popieprzyło ci się jak zwykle. Jeździłem z Fredem i Lski kiedyś dawno. Labasa lubię i cenię ale wirtualnie. Sprawdzać sobie możesz kogo chcesz ode mnie się odp… pochodzę ze wsi choć wtedy nie jeździłem na rowerze choć kiedyś mnie wieźli… oczywiście dobrze zwietrzyłeś światowy spisek… bystrość umysłu jak na tą wieczorową porę do pozazdroszczenia. Wyzywać mnie od śmieci też możesz nawet pluć mi w twarz dla mnie to jakby deszcz padał. Najważniejsze, że ty jesteś wybitnym cyklistą, narciarzem i moralizatorem no i tego się trzymajmy. A twoje manie prześladowcze na pewno dadzą się wyleczyć. Choć ten piniondz jakoś mocno zakorzenił ci się w mózgu. PS robot czyli  chat gpt wkrótce zastąpi cię na tym forum i nikt Mitka nie będzie pytał o archiwalia i jak to ongiś bywało może smutne ale zacznij się z tym godzić i zejdź z tej góry i przestań nauczać nie znosząc sprzeciwu ani innej wizji narciarstwa. Wzoruj się na PSmoku, który nikogo tu nie deprecjonuje, a mógłby łącznie z tobą, tak jak ty zrobiłeś to z Gabrikiem.

A1C772B1-B3B9-499E-AD97-BCFBDC50B23E.jpeg

Piniadz piniadzem, a u mnie dalej leje się strumień kasy na konto od Poootina i ośrodka Czarna Góra- tak twierdzi mitek. Wiec niech zazdroszczą chamy ze konto rośnie w tych trudnych czasach😁

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Kubis ale ja na przykład nie chcę nikogo ignorować, chcę wyedukować po prostu.

Co do tej Golgoty Adamie to oczywiście masz rację ale kij ma dwa końce bo wychowani w taki sposób narciarze są/byli znakomitymi śmigowcami ale za to kulał u nich długi skręt i porządne sterowanie - jestem doskonałym przykładem tej drogi.

Pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kubis napisał:

Podpowiem wszystkim. Jest taka jedna funkcja, o której zdaje się zapomniało szanowne grono pyskaczy. Proszę użyjcie tego i przestańcie robić wiochę (jednocześnie przepraszam wszystkie wioski w Polsce).

 

Screenshot_2023-03-04-09-18-17-94_4641ebc0df1485bf6b47ebd018b5ee76.jpg

To nie jest rozwiązanie. Przecież Mitek sporo pisze z sensem. Po drugie to zachęta do alienacji. Gabrik poszedł już tą drogą. FerraEnzo też. I wielu innych. Nomen omen do ignorowania innych zachęca też Mitek. Ostracyzm. A wydaje się, że każdy ma prawo do obrony. Forma oczywiście eskaluje. Napisałem w tym wątku o swoich praktykach, zostało to sflekowane, nie tylko przez Mitka. Niektórzy mogą więcej. Jak w Folwarku Zwierzęcym. Są równiejsi. PS czy ty korzystasz z opcji ignorowania? Gabrik też pyskował?

Edytowane przez star
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Mitek napisał:

Cześć

Kubis ale ja na przykład nie chcę nikogo ignorować, chcę wyedukować po prostu.

Co do tej Golgoty Adamie to oczywiście masz rację ale kij ma dwa końce bo wychowani w taki sposób narciarze są/byli znakomitymi śmigowcami ale za to kulał u nich długi skręt i porządne sterowanie - jestem doskonałym przykładem tej drogi.

Pozdro

Podstawą edukacji jest szacunek, do ucznia, do interlokutora. Bez tego za daleko nie zajedziesz. No chyba, że ściemniacz z tą edukacją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, a_senior napisał:

 "Kontrrotacja" - wiadomo. Uczyli nas tego kiedys (dawno) na kursach. Kristiania kontrrotacyjna i te rzeczy. "Pozycja kontrrotacyjna" intuicyjnie mi pasuje, choć nie jest pojęciowo do końca logiczna. Pasowałby mi "układ odstokowy", ale też chyba się nie przyjęło, choc za moich młodych lat sie stosowało.

 

W latach powojennych, szkoła francuska i austriacka' podstawowe skręty wykonywało się rotacyjnie. Impulsem skrętnym była rotacja całego ciała w kierunku zamierzonego skrętu a przedtem zamach całego ciała w kierunku przeciwnym- mówiono rozmach albo kontrrotacja. Potem weszła krystiania rotacyjno-kontrrotacyjna i po rotacji mówiono o układzie kontrrotacynym, czego nie rozumiem. Ale te określenie kontrrotacja miało sens w przypadku stosowania rotacji jako impulsu. Dziś praktycznie nie jedziemy wywołując skręt rotacją całego ciała a już na pewno nie poprzedzamy tego kontrrotacją- zamachem.  Zostawmy to określenie w jego prawidłowym historycznym wymiarze.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Adam ..DUCH napisał:

Zauważ iż słowa "rotacja" nie ma w programie (błąd) natomiast znajdziesz go na każdej stronie www wpisując "słownik narciarski"

Szczerze - nie mam siły kolejny raz tłumaczyć co jest co i gdzie owo "co" ma zastosowanie i jak te "co" wpływa pozytywnie lub negatywnie na jazdę.

A wpis podsumuję takim stwierdzeniem "co skręcisz na górze to odkręci na dole - z całą konsekwencją podjętego działania....???" 

Nie mam problemów z pojęciem "rotacja", mam z "kontrrotacja". Czy to jest - językowo, semantycznie - ewolucja wspomagajaca skręt tak jak nas uczono w dawnych czasach czy też układ ciała, w którym tułów jest skrecony w jedną a narty w druga stronę i np. jezdziemy w skos stoku, bez wykonywania skrętu? I tego nigdy nie wyjasniłeś. Zreszta pewnie nie dasz rady, bo tego nie ma w programie. A jaki ten czy inny układ ciała i nart ma wpływ na jazdę tego mi nie musisz tłumaczyć. 😉 

A dlaczego mnie to interesuje? Bo nie wiem jak to przetłumaczyć z francuskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...