Skocz do zawartości

Materiały szkoleniowe


Adam ..DUCH

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, KrzysiekK napisał:

To ostatnie to chyba HH wdrażał... Albo coś podobnego... 

Nie patrz...... działaj ...jest szkielet reszta to????? Pamiętaj fanaberie zgubiły klasyk......to jest właśnie dziwne i to mega dziwne.....z polecenia zatrudniłem w szkole bardzo młodego chłopaka lat 17 - do szkoleń podstawowych małych dzieci z zaznaczeniem "bez doskonalenia". Młodzieniec ów bardzo ambitny - czołowy zawodnik bardzo renomowanej beskidzkiej szkoły narciarskiej. Młodzieniec ten poprosił mnie o materiały szkoleniowe (tak sam z siebie)........Po tygodniu.....kurcze Panie Adamie to jest trudne...????

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kaem napisał:

Adamie, 

kaskiem podłogę przed Tobą zamiatam. Się qrde wzruszyłem.

Wielka robota, gratulacje tak Jędrusiowi jak i Tobie. 

Kolego tego komplementu przyjąć nie mogę.....twórcą jest Instruktor PZN Artur Ponikwia. To on przez blisko 10 lat rok w rok tydzień w tydzień, godzina za godziną uczył Jędrka. Wszyscy ale to dosłownie wszyscy na stacji obserwowaliśmy jak Jędruś się uczy, jak Artur go uczy, jak wali w siatki, w karczmę, w słupy...jak ładuje w wszystko bo Jędrek nie pamięta co mu się zadaje. Artur zrobił niesamowitą robotę. Kiedy Artur (kontuzja kolan) w grudniu powiedział mi że muszę szkolić Jędrka to szczerze..... byłem kompletnie zesrany (tak w tyle głowy ulubiony skręt Jędrka - długi ciety - jeb w siatkę). Narada - rodzice- Artur- Ja - Jędruś ma być Jędrzejem.......się chyba udało.." Adaś - no...bo teraz nam się nie udało-No-to w przeszłym sezonie na safari pojedziemy - no pewnie ale z Arturem pojedziesz.......To dobrze bo te Słowaczki fajne dziewczyny. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, .Beata. napisał:

To może tak jaśniej wytłumaczcie o co chodzi z tym ześlizgiem w układzie kontr-rotacyjnym… bo z jednej strony - ćwiczyć, a z drugiej - dramat i że tak już nie, a skoro nie ale tak, to czemu ma to służyć?

Beatko, nie zamartwiaj sie głupotami. 🙂 Ten ześlizg w układzie konrtrotacyjnym (3-ci filmik), choć ja nazwałbym to raczej układem odstokowym, zawsze będzie potrzebny w pewnych warunkach, bez względu na kolejne ewolucje czy rewolucje w narciarstwie zjazdowym. To taki fragment elementarza narciarskiego. Musisz znać i umieć.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, .Beata. napisał:

Nie zamierzam dyskutować - mus to mus. Określ proszę jeszcze te „pewne warunki”. W jakiej sytuacji okaże się być niezbędny?

To ruch bardzo często wykonywany na końcu jazdy, takie końcowe płynne hamowanie. Ale także w sytuacji, gdy przechodzisz ze skrętów ciętych w ześlizgowe. Nieźle to widać na filmikach Morgana, gdy przechodzi z carvingu do ześlizgu. Jutro poszukam. Często też, przynajmniej ja to stosuję, na bardzo stromych stokach. Robisz serię krótkich skrętów z mocnym ześlizgiem, właśnie w takiej pozycji kontrrotacyjnej. A samo ćwieczenie pozwoli Ci nieźle wyczuć krawędzie, kiedy i jak narty wchodzą ześlizg. Bo nie da się cały czas jechac skretem ciętym. 🙂

  • Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, .Beata. said:

To może tak jaśniej wytłumaczcie o co chodzi z tym ześlizgiem w układzie kontr-rotacyjnym… bo z jednej strony - ćwiczyć, a z drugiej - dramat i że tak już nie, a skoro nie ale tak, to czemu ma to służyć?

Dramat to będzie jak się nie będzie ćwiczyć. 

Braguage, to więcej niż ześlizg i separacja. Nie nazwał bym tego kontr-rotacja, ale jest możliwe ze nie rozumie tego jak to jest rozumiane w Polsce.

Nie mam pojęcia jak Pani Beata jeździ ale;

Tom pokazuje to na lini spadku stoku. Śmig ( który dla mnie to duża kontrowersja bo zatrzymalismy  się z jego rozwojem w latach 90tych),też

jest jeżdżony na lini spadku stoku. Wiec pomoc z ogarnięciem tej ewolucji.

Rotacja nóg , która pozwala na lepsza skretnosc nart,

zakrawedziowanie narty dolnej i górnej , w tym wypadku mniejsze, bo większy ześlizg.

Seperacja pomiędzy górna a dolna częścią ciała ,

uklad rak z zabiciem kijka, podczas zmiany kierunku jazdy,

angulacja

poprawne wyjście w górę z rotacja nóg 

Proszę zobaczy końcówkę filmu, gdzie Tom jedzie krótkim skrętem.

Ta ewolucja pokazuje skręty, poprzez rotacje nóg w ześlizgu na lini spadku stoku, z bardzo małym zakrawedziowaniem.

Koncowka filmu , to zmniejszenie ześlizgu a zwiększenie zakrawedziowania co wraz z rotacja nóg pozwala na modern śmig, wersja 2023.

Taka moja mała refleksja ....

 

Pozdrowienia,

Piotr 

  • Like 3
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, KrzysiekK napisał:

Zauważyłem pewne podobieństwa do Harb SKi system.

Cześć

Pokłosie siedzenia przed kompem. Co ma do tego typu ewolucji/ćwiczenia Herb??? Nie gabrikuj.

Ja bardzo często - zdałem sobie z tego sprawę jak zobaczyłem zamieszczony przez Beatę filmik - tracę na płaskim i równym wysokość gdy jadę ześlizgiem i zmieniam stronę, żeby było ciekawiej.

Stronę techniczną opisał Piotrek a ja tylko napiszę, że znakomite do śmigu są tego typu ćwiczenia z narastającym i zmniejszającym się płynnie rytmem. Zresztą tu ćwiczysz sobie wiele elementów, miękkość ruchu, delikatność nacisku na krawędzie, synchronizacja odciążenia z rotacją, stopniowanie siły dociążenia itd. Nie ma co tego rozkładać tylko sobie popróbować - fajna zabawa.

A gdzie się może przydać konkretnie np. wąska wyślizgana ale równa droga z zakosami.;.   to przecież nic innego tylko wycyzelowany i jechany wolno śmig z przeciągniętym elementem hamującym.

Pozdro

Edytowane przez Mitek
  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

Pokłosie siedzenia przed kompem. co ma do tego typu ewolucji/ćwiczenia Herb???

Ja bardzo często - zdałem sobie z tego sprawę jak zobaczyłem zamieszczony przez Beatę filmik - tracę na płaskim i równym wysokość gdy jadę ześlizgiem i zmieniam stronę, żeby było ciekawiej.

Stronę techniczną opisał Piotrek a ja tylko napiszę, że znakomite do śmigu są tego typu ćwiczenia z narastającym i zmniejszającym się płynnie rytmem. Zresztą tu ćwiczysz sobie wiele elementów, miękkość ruchu, delikatność nacisku na krawędzie, synchronizacja odciążenia z rotacją, stopniowanie siły dociążenia itd. Nie ma co tego rozkładać tylko sobie popróbować - fajna zabawa.

A gdzie się może przydać konkretnie np. wąska wyślizgana ale równa droga z zakosami.;.   to przecież nic innego tylko wycyzelowany i jechany wolno śmig z przeciągniętym elementem hamującym.

Pozdro

Przeplatana pługiem jak się znudzisz, ew bokiem jak miękko nawet jedna narta leniwie

AF63F1E3-C0ED-4648-A07C-0318360059B3.jpeg

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, star napisał:

Przeplatana pługiem jak się znudzisz, ew bokiem jak miękko nawet jedna narta leniwie

 

Podziwiam cierpliwość Adama. Masz tyle innych wątków do rozpierdalania bzdurami nie na temat a uparles się na ten. Tu nawet ja się odzywam z rzadka.... ;-))

Edytowane przez mig
  • Haha 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.03.2023 o 04:30, PSmok napisał:

Dramat to będzie jak się nie będzie ćwiczyć. 

Braguage, to więcej niż ześlizg i separacja. Nie nazwał bym tego kontr-rotacja, ale jest możliwe ze nie rozumie tego jak to jest rozumiane w Polsce.

Koncowka filmu , to zmniejszenie ześlizgu a zwiększenie zakrawedziowania co wraz z rotacja nóg pozwala na modern śmig, wersja 2023.

Braquage, to po francusku nagły skręt, zmiana kierunku. Ale znaczy także napad, np. na bank. Z tym układem kontrrotacyjnym mam problem jak to poprawnie nazwać. Piotrze, jak jest po anglosasku? Poniżej wstawiam zdjęcie z pozycją, o którą mi chodzi.

Moder śmig. 🙂 Fajne. Powiedz mi czy jadę modern śmigiem? (marne filmowanie żony) https://photos.app.goo.gl/msWTofXBdWKjxrUE8

projectionc.PNG

Edytowane przez a_senior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, a_senior napisał:

Nieźle to widać na filmikach Morgana, gdy przechodzi z carvingu do ześlizgu. Jutro poszukam.

Np. tu. Morgan tłumaczy (od 1 min), że gdy na trasie pojawia się więcej ludzi przechodzi z mode carving na mode ześlizg. I tłumaczy dlaczego to robi. I pojawia się m.in. ześlizg w układzie kontrotacyjnym czy odstokowym jak kto woli.

 

Edytowane przez a_senior
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PSmok @Mitek @a_senior

Dziękuję za bardzo obszerny komentarz, o to mi chodziło. Uczę się od niedawna, zaledwie 30 razy miałam narty na nogach. Najpierw chcę opanować wszystkie możliwe ewolucje ślizgowe, stąd moje, być może głupie, pytania. Po prostu nie chcę zaczynać czegoś, o czym nie mam pojęcia, nawet przez przypadek.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Nie znam francuskiego ale Morgana słucha się znakomicie. Do tego należy mu przyznać, że jest w swojej jeździe bardzo "czytelny", jazda jest klarowna i uporządkowana a jednocześnie widać zmianę techniki w sposób "skokowy". Przechodzi w ciągu jednego skrętu z jednej techniki do drugiej w sposób bardzo widoczny i czytelny. Widać, że szkolił się w tego typu jeździe prezentacyjnej.

Pozdrowienia

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mig napisał:

Podziwiam cierpliwość Adama. Masz tyle innych wątków do rozpierdalania bzdurami nie na temat a uparles się na ten. Tu nawet ja się odzywam z rzadka.... ;-))

A nie powinieneś w ten sposób w ogóle. Na takie wpisy jak twoj Adam powinien reagować natychmiast z największa surowością, pełna zgoda. PS w porównaniu z twoim wpisem moj był na temat, wynikający co więcej z praktyki.

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, PSmok napisał:

Dramat to będzie jak się nie będzie ćwiczyć. 

Braguage, to więcej niż ześlizg i separacja. Nie nazwał bym tego kontr-rotacja, ale jest możliwe ze nie rozumie tego jak to jest rozumiane w Polsce.

 

 

Pozdrowienia,

Piotr 

Obracanie tułowia i bioder wokół osi równowagi, na zewnątrz skrętu nazywa się kontrowaniem, a takie ułożenie ciała nazywa się kontrą. Brak kontry oznacza pozycję frontalną.

Kontrrotacja to coś innego: obracanie tułowia aby uzyskać obrót nart w przeciwną stronę, to ruch. Tułów w jedną narty w drugą. 

Pozycja kontrrotacyjna to jakieś dziwne określenie. Pozycja przeciw obrotowa????

 

ma pytanie: jak w narciarstwie należy rozumieć upper-body, gdzie zaczyna się dół. I jak rozumieć pojęcie poszukiwania separacji.  Gdzie ta separacja na jakim poziomie???

 

Edytowane przez Maciej S
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...