Skocz do zawartości

Materiały szkoleniowe


Adam ..DUCH

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, Chertan napisał:

Właśnie u niej razi ta nadmierna kontrrotacja i wczesne wrzucenie biodra, u tego wcześniejszego instruktora tego nie ma. Racja, do roboty!

Bardzo fajnie że to wychwyciłeś....Tak zauważalne jest, iż dziewczyna szybko "wsiada" na nartę to raz a dwa faktycznie w jej przypadku kont rotacja wydaje się mniej kontrolowana. W tym momencie należało by zwrócić się z pytaniem do prowadzącego "jaki cel chciał osiągnąć". Jeżeli nie jest to maniera a wydaje mi się że nie jest to dziewczyna ma bardzo wysokie czucie śniegu i zaufanie do sprzętu (cechy pożądane). Ja osobiście lubię nieco wyprzedzić - tu bardzo ważnym elementem jest aby biodra nie inicjowały krawędzi.

To dosyć łatwo wychwycić - "banan" jest widocznym symptomem, iż kursant "robi krawędź" biodrem - w tym przypadku tego nie widać - korpus jest prawidłowo pionizowany. 

Na koniec - pamiętaj o tym, iż każde ćwiczenie kontrastowe niesie za sobą zarówno plusy jak i minusy - rolą prowadzącego jest uświadomić kursanta. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co chcesz osiągnąć?

Czym jest odciążenie w układzie, w którym narta na której szukamy odciążenia jest i tak odciążona ? 🙂 .. po co W skoro będziesz w układzie 80/20 czy jakkolwiek bo to wyłącznie deklaracje o i ile nie mierzymy a nie mierzy nikt ..

Punktem wyjścia jest 50/50 dające nadzieję, że wiesz co dzieje się z Twoim ciałem i nartami. Jeżeli to opanujesz - modyfikuj i okaże się że proporcje można przesuwać w różną stronę w zależności od potrzeb.. a i tak wraca się do 50/50. Gdyby było inaczej jakim cudem można pojechać NW na jednej narcie 🙂 ? .. 

Pogubienie proporcji najczęściej wynika z fundamentalnych aczkolwiek drobnych problemów z sylwetką, szerokością, nadmierną kontrrotacją i innymi drobiazgami. Opanuj 50/50 a później popatrz co i dlaczego się dzieje gdy proporcje są inne.

Pozdrawiam

M.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.12.2022 o 12:15, Chertan napisał:

Właśnie u niej razi ta nadmierna kontrrotacja i wczesne wrzucenie biodra, u tego wcześniejszego instruktora tego nie ma. Racja, do roboty!

Na filmie widać koordynację pomiędzy angulacją kolana i biodra. Kije nieco przeszkadzają. Wygląda to różnie w zależności od budowy anatomicznej narciarza. Zwłaszcza u Pań. Jedni robią to bardziej kolanami drudzy biodrem, obie metody są skuteczne.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, KrzysiekK napisał:

Mam pytanie... Ostatnio, po słusznych zarzutach że nie odciążamy, ćwiczyłem NW... Wychodzę z zakrętu, obniżając sylwetkę i biorę się za W. Wciąż miałem wrażenie, że wychodze do W wybijajac wie z zewnętrznej narty. Czy narty przed trawersem mają być obciążone 50/ 50 ?

Krzysku teraz tylko teoria bo realnie doświadczony narciarz (nawet nie wspomnę o zawodnikach) jest w miarę potrzeby kreować nacisk dowolnie.

Teoretycznie rozpoczęcie W odbywa się za pośrednictwem dwóch nóg jednocześnie i trwa "ułamek sekundy" - nawiąż kontakt z Pawłem on ci rozjaśni temat na czym polega "wczesne zabieranie" nogi w W. 

Brak umiejętności w tym zakresie powoduje, iż narciarze bardzo szybko "spłycają" skręty bo operacja ta jest bardzo łatwa przy jeździe w linii spadku stoku a trudna w trawersie.....tu trzeba zrozumieć iż narta górna staje się zewnętrzną prowadzonego skrętu.

Podsumowując podam ci kilka przykładów kiedy i w jakim czasie dolna narta przestaje być obciążona i w jakiej fazie skrętu:

485160922_Karolawczesneprzekrawdziowanie.thumb.jpg.17e2b817aa325f954047a8220665053d.jpg

  177432545_Karolawczesneprzekrawdziowanie2.thumb.jpg.f65cb1da24d96dfbc6987c626b83c47d.jpg

 

1992801642_KarolaAdamwczesneprzekrawdziowanie.thumb.jpg.9ba28bb4633c19187aa1429be56eb486.jpg

1027928533_Adamwczesneprzekrawdziowanie.thumb.jpg.00224fd8bfb7fc2afd4383b70bfb139e.jpg

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super Phantom - no ja tam ani super ani phantom nie widzę.....powielanie wiedzy ogólnej...... @KrzysiekK tak wygląda od strony praktycznej......:

Materiał ten ma tobie kolego zobrazować jak to ma wyglądać ale też uzmysłowić pewną zasadę "rządzi narta prowadząca skręt" i aby tali stan osiągnąć (pamiętaj dla działania siły odśrodkowej kat płaszczyzny nie ma żadnego znaczenia") musisz się nauczyć biezwiednej pracy na narcie dolnej i temu skierowane jest owo ćwiczenie. Kiedy ów stan osiągniesz wówczas możesz bawić się w 50/50, 50/20 itd

PS szybkość przekrawędziowania w kompensacji jest niewiarygodna - do tego stopnia iż w normalnym odtwarzaniu ciężko jest zrobić poklatkę!!!

Mała uwaga demonstrator pracuje w kompensacji - zalecam nie naśladować - proponuję klasyczne NW

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Adam ..DUCH napisał:

Krzysku teraz tylko teoria bo realnie doświadczony narciarz (nawet nie wspomnę o zawodnikach) jest w miarę potrzeby kreować nacisk dowolnie.

Teoretycznie rozpoczęcie W odbywa się za pośrednictwem dwóch nóg jednocześnie i trwa "ułamek sekundy" - nawiąż kontakt z Pawłem on ci rozjaśni temat na czym polega "wczesne zabieranie" nogi w W. 

Brak umiejętności w tym zakresie powoduje, iż narciarze bardzo szybko "spłycają" skręty bo operacja ta jest bardzo łatwa przy jeździe w linii spadku stoku a trudna w trawersie.....tu trzeba zrozumieć iż narta górna staje się zewnętrzną prowadzonego skrętu.

Podsumowując podam ci kilka przykładów kiedy i w jakim czasie dolna narta przestaje być obciążona i w jakiej fazie skrętu:

image.png.7858b064640db3892a55f717f41d52ee.png

  

Mam wrażenie, że w tej klatce Karolina jest już na Z a czerwone kółko powinno być na drugiej nodze. Źle zaznaczyłeś?

Pozostałe rozumiem. Dziękuję.

Tu ja próbowałem z podnoszeniem W.

https://www.youtube.com/watch?v=xQ2fi10OjKI

 

Edytowane przez KrzysiekK
Dodałem film.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żywię głęboką niechęć do pojęć dolna/górna za co przepraszam.

Narta prowadząca skręt to narta którą chcę prowadzić skręt a najczęściej obie. Zabawa w skakanie z narty na nartę ma umiarkowany związek ze zrozumieniem odciążenia i w mojej ocenie może prowadzić do wątpliwych wniosków. To samo ćwiczenie można wykonać zarówno na zewnętrznej jak i wewnętrznej. Ćwiczenia nie krytykuję - jedynie związek z NW. Lepiej zostawić jedną z nart na dole, wtedy odciążenie będzie musiało być realne.

@krzysiekk , spróbuj zrozumieć odciążenie w ślizgowych a nie quasi ciętych. Czyli tak od początku a nie od końca. Zauważysz, że tego 50/50 nie ma co się bać. 

Pozdrawiam,

M.

P.s przy okazji dziękuję za obrazki z Tylicza - pojawimy się u Bartka na stoku 2 dnia Świąt :]

 

Edytowane przez Marxx74x
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Marxx74x napisał:

Żywię głęboką niechęć do pojęć dolna/górna za co przepraszam.

Narta prowadząca skręt to narta którą chcę prowadzić skręt a najczęściej obie. Zabawa w skakanie z narty na nartę ma umiarkowany związek ze zrozumieniem odciążenia i w mojej ocenie może prowadzić do wątpliwych wniosków. To samo ćwiczenie można wykonać zarówno na zewnętrznej jak i wewnętrznej. Ćwiczenia nie krytykuję - jedynie związek z NW. Lepiej zostawić jedną z nart na dole, wtedy odciążenie będzie musiało być realne.

@krzysiekk , spróbuj zrozumieć odciążenie w ślizgowych a nie quasi ciętych. Czyli tak od początku a nie od końca. Zauważysz, że tego 50/50 nie ma co się bać. 

Pozdrawiam,

M.

 

Rozumieć, to ja może i rozumiem. Jak się skupię, to odciążę, ale za tym powinna iść rotacja, a schemat ruchowy rotacji wychodzi mi średnio. Tzn. już niby zaczyna wychodzić ta rotacja ale bez odciążenia. 😄 Zaczynam odciążać, "tracę grunt" i nie rotuję, albo robię to "słabo" lub tułowiem. 

To jest kwestia TODO. Do ćwiczeń. Mam nadzieje, że strome "mi to pokaże".

Dzięki.

KK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strome nie pomoże, jedynje skłoni do obrony zewnętrznej i silniejszej kontrrotacji. Jeżeli coś nie wychodzi na nie stromym to na stromym będzie gra pozorów i szacun gawiedzi dla bohatera stoku 😉 .. ale wiesz - uśmiechy dziewczh na apre ski bezcenne 🙂 😉 .

Bawiąc się ostatnio w laboratoryjne maciarstwo widzę jak ja dłoni, że nic tak nie poprawia samozadowolenia jak udana ewolucja bo mata poszla w górę .. a potem wracamy do pracy;). Powoli, dokładnie, że świadomością ciała i ruchu .. albo na "carvingowych" szynach i rekordem prędkości piaskownicy złapanym zegarkiem.

Tylicz, który zdeptalem i zjeździłem w każdą stronę 🙂 to sympatyczny szkolny stok. Stok na którym jak coś wychodzi to musi wyjść. A jak nie wychodzi to zawsze można powiedzieć, że to niepotrzebne ;).

A poważnie : nie potrafię na Twoim filmie dostrzec ruchu ciała. Jadą sobie narty a na nich człowiek, który coś robi ale nie wiem do końca co i po co. Znowu z maciarstwa bo kombinezon nic nie ukryje - bardzo typowe w narciarstwie dorosłych. Cały czas się zastanawiam czy to ograniczenie ruchowe czy można jakiś wstyd by ciało było bardziej plastyczne .. I nie potrafię znaleźć odpowiedzi.

Pozdrawiam,

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, KrzysiekK napisał:

Mam wrażenie, że w tej klatce Karolina jest już na Z a czerwone kółko powinno być na drugiej nodze. Źle zaznaczyłeś?

Pozostałe rozumiem. Dziękuję.

Tu ja próbowałem z podnoszeniem W.

https://www.youtube.com/watch?v=xQ2fi10OjKI

 

Taka tyci nie świadoma pułapka....zmieniać, nie zmieniać???! Może ktoś wychwyci.....brawo....oczywiście masz rację 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Marxx74x napisał:

A poważnie : nie potrafię na Twoim filmie dostrzec ruchu ciała. Jadą sobie narty a na nich człowiek, który coś robi ale nie wiem do końca co i po co. Znowu z maciarstwa bo kombinezon nic nie ukryje - bardzo typowe w narciarstwie dorosłych. Cały czas się zastanawiam czy to ograniczenie ruchowe czy można jakiś wstyd by ciało było bardziej plastyczne .. I nie potrafię znaleźć odpowiedzi.

Pozdrawiam,

M.

Widzisz .... ja też nie wiem 😄

Pomóż mi znaleźć ten klucz. Będę wdzięczny. 

KK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marxx74x napisał:

 

@krzysiekk , spróbuj zrozumieć odciążenie w ślizgowych a nie quasi ciętych. Czyli tak od początku a nie od końca. Zauważysz, że tego 50/50 nie ma co się bać. 

 

Niby tak, ale brak nacisku na dolną nartę kończy się przynajmniej u mnie łapaniem górnej i ratowaniem się przed glebą. Więc mam wątpliwości, czy to jest dobry etap początkowo. Bo potem można się już na to przestawiać. To moje przemyślenia, może nie odpowiada teorii nauczania. Natomiast mam świadomość że głębokie zejście w skręcie ciętym wymaga przetrzymania tego momentu rzekomej utraty równowagi, gdy narta wjeżdża pod narciarza. Więc kiedyś do tego równego obciążenia trzeba dojść. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, KrzysiekK napisał:

Widzisz .... ja też nie wiem 😄

Pomóż mi znaleźć ten klucz. Będę wdzięczny. 

KK

Czasami mruczę pod nosem "za dużo nart w nartach" .. mówimy przecież nie o przemieszczaniu się za pomocą dwóch przypiętych do nóg desek tylko o złożonej formie ruchu .. I jak ten ruch ma się udać jeśli się nie ruszamy?

M.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Chertan napisał:

Niby tak, ale brak nacisku na dolną nartę kończy się przynajmniej u mnie łapaniem górnej i ratowaniem się przed glebą. Więc mam wątpliwości, czy to jest dobry etap początkowo. Bo potem można się już na to przestawiać. To moje przemyślenia, może nie odpowiada teorii nauczania. Natomiast mam świadomość że głębokie zejście w skręcie ciętym wymaga przetrzymania tego momentu rzekomej utraty równowagi, gdy narta wjeżdża pod narciarza. Więc kiedyś do tego równego obciążenia trzeba dojść. 

To jest największa tajemnica i jednocześnie największa trudność skrętu ciętego - czucie "śniegu" zaufanie do sprzętu a przede wszystkim fizyka....fizyka polegająca na tym, iż: jeżeli mamy czucie śniegu zaufanie do sprzętu to Newton nie pozwoli nam się przewrócić - to jest ta różnica pomiędzy klasykiem gdzie wszystko co możemy zrobić jest w nas a w ciętym gzie musimy zaufać prawom fizyki????? To taka rada nie dla ciebie ale np dla @nikon255....jest ok ale nie nadrabiajmy prędkością ale ułożeniem. Wolne obroty na GS-ach....to jest wyzwanie...... 

  • Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adam ..DUCH  niestety cięty czucia śniegu nie robi. Czucie terenu pod stopami w jakimś zakresie tak, ale nie śniegu, krawędź że swojej natury jest brutalna. Dodatkowo siły o których słusznie wspominasz kompensują niedoróbki. Uwaga, że GS [sorry, dla mnie zaczyna się od R>21 juniorsko] i wolne obroty mega piękna. Ustawiałem kiedyś ambitnego akademickiego zawodnika na R>30 - było zabawnie, tu pole, tam siatka .. Tydzień później jeździł w nich z dzieckami 🙂

Moja uwaga - zawsze wszystko jest w nas i za często podpieramy tyłek fizyką. Pewnych rzeczy się nie przeskoczy choć wielu próbuje.

Pozdrawiam,

M.

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie znalazłem w przapastnych zasobach skiforum: 

"Jedno słowo na stoku da więcej niż 1000 tutaj" ( wg Niko130 to cytat " z Mitka") z czym zgadzam się w całej rozciągłości.... choć w oryginale dotyczył demonstracji na stoku. 

Krzysiek, znajdź kogoś lepszego i jeździj za nim, obok i przed, w zmiennym rytmie, w lewo i prawo, w dół i trawersem, szybko( ale uważnie) i powolii, na jednej i na obu nartach. Przejechanych kilometrów nic nie zastąpi! Poza tym na Tyliczu znasz już chyba kazdy metr trasy i każda górkę, nawet jak ma 20 cm... 😉 zmieniaj stoki i warunki, nachylenia też. Nie bój się grząskiego śniegu i białego lodu. Szukaj utrudnień a nie ułatwień w jeździe. Chwila kiedy stwierdzisz "już umiem" będzie końcem postępów i zabetonuje umiejetnosci... 

Niestety, nie mam kompletnie wiedzy metodycznej, a narciarska jest sprzed 50 lat , więc raczej nie pomogę w detalach. Ale nieco "filozofii praktycznej" też może sie przydać. 

Edytowane przez mig
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mig napisał:

Właśnie znalazłem w przapastnych zasobach skiforum: 

"Jedno słowo na stoku da więcej niż 1000 tutaj" ( wg Niko130 to cytat " z Mitka") z czym zgadzam się w całej rozciągłości.... choć w oryginale dotyczył demonstracji na stoku. 

Krzysiek, znajdź kogoś lepszego i jeździj za nim, obok i przed, w zmiennym rytmie, w lewo i prawo, w dół i trawersem, szybko( ale uważnie) i powolii, na jednej i na obu nartach. Przejechanych kilometrów nic nie zastąpi! Poza tym na Tyliczu znasz już chyba kazdy metr trasy i każda górkę, nawet jak ma 20 cm... 😉 zmieniaj stoki i warunki, nachylenia też. Nie bój się grząskiego śniegu i białego lodu. Szukaj utrudnień a nie ułatwień w jeździe. Chwila kiedy stwierdzisz "już umiem" będzie końcem postępów i zabetonuje umiejetnosci... 

Niestety, nie mam kompletnie wiedzy metodycznej, a narciarska jest sprzed 50 lat , więc raczej nie pomogę w detalach. Ale nieco "filozofii praktycznej" też może sie przydać. 

Dziś byłem w Tylicz Ski, ten czerwony .. powiem wam, że po zmianach wygląda bardzo ok. Natomiast ja nigdy nie zniose tak grubego klińca na parkingu, szczegolnie że po tym się idzie w butach narciarskich. 

Jazda super, pełna kontrola, praca nad NW ... Cały czas NW, jedynie na płaskich troszkę szukanie krawędzi. 

Od NW bolą uda. Bo moje N nie siada goleniami w butach a powinno chyba ..  prawda? Żeby chociaż mięśnie odpoczęły ten ułamek chwili. 

No i w końcu mogłem pomówić po czesku .... 🤣 ...Słowaków dużo. 

Jak się cały naśniezy, to ten stok będzie kapitalny. Tam przecinki w lesie, połączenia, cuda wianki, jeździsz jak chcesz .... Było super . 

Edytowane przez KrzysiekK
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...