Skocz do zawartości

Materiały szkoleniowe


Adam ..DUCH

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, Marxx74x napisał:

Szacun nie dla mnie lecz dla Córexa - jej pasja, jej upór, jej wysiłek .. szacun dla jej "tele" trenera, Sławka Lasska z SN Ząb (Polski Demo Team Telemark) .. a ja i nie tylko ja - wszystkie osoby związane z AlpiClub swoją pracę odrobiliśmy i odrabiamy nadal.

W ramach anegdoty - w ubiegłym sezonie całkiem dorosły instruktor próbował się umówić do Córexa na zajęcia z tele 😄 bo szkoliła akurat w tele instruktorkę z naszego klubu, która ją uczyła jazdy na nartach gdy miała lat 4 😄 ... Córex odpowiedziała : ale ja mam 14 lat .. a instruktor : co mnie to obchodzi skoro dobrze to robisz.

Zamykanie jazdy do sportowego katowania tyczek to choroba .. choć alternatywy kończą się niekiedy źle (kadra B USA/ lawina). 

Telemark ma jedną ciekawą cechę (piszę jako ktoś, kto nie ogarnia). Nie można dobrze i skutecznie jeżeli nie wygląda to ładnie.

Oczywiście, wiadomość przekazana. Jak to z nastolatką .. "wow i nie wiem co powiedzieć .. może do zobaczenia na stoku?"

Pozdrawiam, 

M.

p.s. sportowo też ogarnia i w to celujemy pamiętając, że bez podstaw nic się nie uda.

 

_DSC9455.JPG

A to niby z kapusty wyszła albo bocian się zagubił??? No nie. Być może na unifikację nie uczęszczam ale co niecoś wiem. Panie kolego aktualna myśl szkoleniowa ukierunkowana jest pod kątem osób dorosłych w domyśle rodziców. Znowu (i na szczęście ) wracamy do korzeni czyli naśladownictwa ...a kogo naśladuje Tatusia jego ukochana córusia....trenera???...Nie Tatusia i Mamusię...być może nie w kontekście technicznym ale mentalnym z pewnością.

PS Nie zamyka skrętu lewą ręką......🤣Zamknie z chwilkę ale to za  późno o kilka milisekund.

Prośba - przesłał byś mi to zdjęcie w pełnym rozmiarze????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, KrzysiekK napisał:

Pług, a dokładnie luki połużne na moim/ naszym @netmare i @Gabrik etapie sa chyba bardzo ważne. Trzeba załapać to dociążanie Z. Nie umniejszając objezdzeniu , ,,wyczochraniu na świerkach,, etc etc 

Krzysiek ...i tu znów użyję stwierdzenia "wyśmiewana ewolucja", jest całkowicie modyfikowalna, generalnie uczy wszystkiego i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Krzyśku czucie, czucie..tu się oczy otwierają "siła odśrodkowa"  w łukach płużnych...niemożliwe na wolnych obrotach   a jednak.....to jak bigos na glutaminie sodu...no fajny ale???. Moja teściowa robi zarąbisty żurek na oplerkach......wpieprzę cały garnek ale jak żonka zrobi na zakwasie ojjjjjj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Adam ..DUCH napisał:

A to niby z kapusty wyszła albo bocian się zagubił??? No nie. 

@Adam ..DUCH Nie wnikam .. bawimy się od jej 3 roku życia .. a w tele opiekuje się nią mega fachowiec Sławek Lassak .. ja tylko alpejsko i serwisem się bawię;).

Jest problem z rękoma - wiemy - tym bardziej że sportowo musi ogarnąć jazdę GS z kijkami ustawionymi długością pod łyżwę na biegówkach ... sporo do poprawy przed nami - filmik z początku sezonu 2021/22 .. 

https://www.instagram.com/tv/CXcM--iI4pY/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Zdjęcie oczywiście mogę podesłać- poproszę o adres na priv.

Pozdrawiam

Marek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KrzysiekK napisał:

Mam program. Często widze, że jadący nie ,,pochylają tułowia na zewnątrz,, ... Przy założeniu że reszta ewolucji jest ok, to jednak brak wyjścia tułowiem nad narte Z jest spory błędem ... Blokuje drogę dalej. 

Cześć

Nie o to chodzi. Ten tułów to jest kwestia prezentacyjna aby kursant wiedział natomiast w finalnej ewolucji chodzi o prawidłowe dociążenia, dla którego tułów nie jest w ogóle potrzebny, w sensie ruchu czy znaczącego przemieszczenia. Podstawa to to o czym pisał Adam - czucie tego co się dzieje z ciałem i czucie skutków Twoich ruchów a nie to co się wydaje z analizy filmików.

Pozdro

Edytowane przez Mitek
  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 12/1/2022 at 6:59 AM, Adam ..DUCH said:

Naprawdę świetny materiał - jak się odrzuci szkolenie ukierunkowane, nieco inne narty, krótkie kijki to naprawdę można się wiele nauczyć. 

https://www.instagram.com/reel/ClyfESyoVl2/?igshid=MDJmNzVkMjY=
 

mam zamiar tak jeździć….
a teraz poproszę mnie nauczyć tak jeździć. 
dziękuję wujek dobroduch Adam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Joanna Sm napisał:

https://www.instagram.com/reel/ClyfESyoVl2/?igshid=MDJmNzVkMjY=
 

mam zamiar tak jeździć….
a teraz poproszę mnie nauczyć tak jeździć. 
dziękuję wujek dobroduch Adam!

Cóż ja jako prowincjonalny instruktor uczący na oślej łączce mam ci powiedzieć???? Kup damskie mastery i do roboty....to jest wojna🤣. Być może następny materiał przybliży Cię do celu????

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż sezon coraz bliżej i być może niektórzy z Was mają chęć na pogłębienie swoich umiejętności i w związku z tym proponuję bardzo proste ćwiczenie dzięki któremu terminy kosmiczne "angulacja"', "separacja" staną się nieco "ziemskie". ziemskie bo wynikają z natury poruszania się i filozofii żadnej do tego zaprzęgać nie trzeba.

Element pierwszy na który pragnę zwrócić uwagę to bezpieczeństwo....w tej konfiguracji jesteśmy bardzo mocno zblokowani więc należy uważać na innych użytkowników stoku.

Od strony technicznej - zauważalna kontr rotacja którą należy odpowiednio kontrolować aby nie przesadzić a za ową kontrolą odpowiedzialna jest jakże wielokrotnie pomijalna głowa która ma wyprzedzać skręt i finalnie powodować, iż jedziemy frontalnie z tendencją do antycypacji - ale namieszałem?????.

NW - NWN  (schemat ruchowy) podkreślony w rozsądnym rozmiarze ale musi być........

Na koniec proponuję dolny kijek trzymać podchwytem zwłaszcza dla narciarzy lubiących "nosić arbuzy" 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

No to powiem Ci Nikon, że - moim zdaniem - masz zadatki na zdecydowanie lepszą jazdę niż wzór, który zaprezentowałeś.

Ten gość jedzie skrętem "wyuczonym". Ładnie, czysto ale pasywnie i bez dynamiki. Ty nie dokręcasz tak jak on ale jedziesz dynamicznie z reakcją na teren - jak człowiek a nie jak robot - jeżeli rozumiesz co mam na myśli.

Poza tym gość jest asymetryczny, lewy skręt ciągnie trochę z ciała i moim zdaniem jest na granicy prawidłowego balansu. Ty trochę lecisz - brak wykończenia sterowania powoduje solidne rozpędzanie się, które pewnie czasami musisz dusić przeciągnięciem lub lekkim wrzuceniem w ześlizg ale to jest żywa jazda.

Pozdrowienia

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

No to powiem Ci Nikon, że - moim zdaniem - masz zadatki na zdecydowanie lepszą jazdę niż wzór, który zaprezentowałeś.

Ten gość jedzie skrętem "wyuczonym". Ładnie, czysto ale pasywnie i bez dynamiki. Ty nie dokręcasz tak jak on ale jedziesz dynamicznie z reakcją na teren - jak człowiek a nie jak robot - jeżeli rozumiesz co mam na myśli.

Poza tym gość jest asymetryczny, lewy skręt ciągnie trochę z ciała i moim zdaniem jest na granicy prawidłowego balansu. Ty trochę lecisz - brak wykończenia sterowania powoduje solidne rozpędzanie się, które pewnie czasami musisz dusić przeciągnięciem lub lekkim wrzuceniem w ześlizg ale to jest żywa jazda.

Pozdrowienia

Cześć

A jeszcze zauważyłem, nie wiem czy się zgodzisz - inicjację ze złej narty (ok. 10 sek - później pod koniec także - ale tu już nie widać przyczyny - prawdopodobnie ta sama), co objawia się zachwianiem, to chyba narty SL, więc na nich to się zdarza i skutki są łagodne tego błędu.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Marcos73 napisał:

Cześć

A jeszcze zauważyłem, nie wiem czy się zgodzisz - inicjację ze złej narty (ok. 10 sek - później pod koniec także - ale tu już nie widać przyczyny - prawdopodobnie ta sama), co objawia się zachwianiem, to chyba narty SL, więc na nich to się zdarza i skutki są łagodne tego błędu.

pozdrawiam

a moze kopniak z narty? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Adam ..DUCH napisał:

No cóż sezon coraz bliżej i być może niektórzy z Was mają chęć na pogłębienie swoich umiejętności i w związku z tym proponuję bardzo proste ćwiczenie dzięki któremu terminy kosmiczne "angulacja"', "separacja" staną się nieco "ziemskie". ziemskie bo wynikają z natury poruszania się i filozofii żadnej do tego zaprzęgać nie trzeba.

Element pierwszy na który pragnę zwrócić uwagę to bezpieczeństwo....w tej konfiguracji jesteśmy bardzo mocno zblokowani więc należy uważać na innych użytkowników stoku.

Od strony technicznej - zauważalna kontr rotacja którą należy odpowiednio kontrolować aby nie przesadzić a za ową kontrolą odpowiedzialna jest jakże wielokrotnie pomijalna głowa która ma wyprzedzać skręt i finalnie powodować, iż jedziemy frontalnie z tendencją do antycypacji - ale namieszałem?????.

NW - NWN  (schemat ruchowy) podkreślony w rozsądnym rozmiarze ale musi być........

Na koniec proponuję dolny kijek trzymać podchwytem zwłaszcza dla narciarzy lubiących "nosić arbuzy" 

Właśnie u niej razi ta nadmierna kontrrotacja i wczesne wrzucenie biodra, u tego wcześniejszego instruktora tego nie ma. Racja, do roboty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja załatwię dwa filmy.

Pierwszy to z tymi kijkami poziomo. Największa trudność to u mnie odpowiednie ich ustawienie. A jakby się tak wywrócić w bok?

Drugi, to ta poderwana gwałtownie w górę noga wewnętrzna. Do czego to służy ? Mniemam, że w celu zwiększenia zakrawędziowania nart.  Należy więc spokojnie poczekać, aż się wyraźnie zwiększy. U mistrzów to nogi są prawie poziomo, a tułów prosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...