Skocz do zawartości

Materiały szkoleniowe


Adam ..DUCH

Rekomendowane odpowiedzi

To ja skomplikuję 😉 .. w świecie wyścigów konnych, w słowniku potoczno-stajennym mamy : stęp, kłus, kenterek przez nóżkę, kenter, szybki kenter, galop .. przy czym galop "nie wyściowy" to okolice kenterka a "cwał" to galop (przy czym jest to chód jak najbardziej sterowalny w zakresie kierunku, prędkości i kilku innych detali 😉 ) .. W sieci jest kilka filmów pokazujących gonitwę "od środka" - polecam.

Dodać jeszcze można, że kłusaki w kłusie (także pod siodłem) potrafią osiągnąć prędkości galopu - ciekawe wrażenie ..

Co do dosiadu - ten wyścigowy zbliża się do "jazdy na jajo" .. miałem kiedyś przyjemność skorzystania z trenażera wyścigowego, na którym to coś zwanego siodłem 😉 nie było zapięte popręgiem aby lepiej punktować błędy związane z równowagą, złym obciążeniem, brakiem amortyzacji itd.. ciekawe doświadczenie. 

Powyższe uwagi na podstawie skromnego doświadczenia, obserwacji własnych oraz wiedzy małżonki - licencjonowanego trenera koni wyścigowych 🙂 .

M. (który do ślubu miał jechać na kłusaczce orłowskiej a skończył na powyścigowym arabie, który zbuntował się na suknię ślubną żony i była zmiana)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Plus82 napisał:

Że też nie wiedziałem, jak korzystnie wpływa jazda konna na narty. A miałem i mam jeszcze okazję potrenować. Szwagier ma małą stadninę(hucuły), a ja tylko raz wsiadłem na to miłe zwierzę. 

Jak jesteś wysoki to na hucule będziesz prawie nogami po ziemi ciągnął. I dzielne to ale uparte.... Ma zaletę. Niski. Dobrze wsiadać. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, KrzysiekK napisał:

Jak na wibratorze do produkcji pustaków żużlowych 🤣

Z wibratorami to za dużo doświadzenia nie mam 😉 .. a co do kłusu wyciągniętego ras kłusaczych to a) jedzie się w półsiadzie a sam chód jest bardzo delikatny w sensie wstrząsów i podskoków 🙂 ..

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Marxx74x napisał:

Z wibratorami to za dużo doświadzenia nie mam 😉 .. a co do kłusu wyciągniętego ras kłusaczych to a) jedzie się w półsiadzie a sam chód jest bardzo delikatny w sensie wstrząsów i podskoków 🙂 ..

M.

O widzisz, nie wiedziałem że kłusaki nie wybijają. Nie miałem okazji dosiada. Z racji wzrostu zawsze na wierzchowcach wielkich siedziałem (inaczej to taki długi jeździec nie wygląda). Mówi się ze to czy koń jest dla jeźdźca wygodny czy nie to kwestia osobnicza, to jednak te wysokie ,,miały z czego,, zrobić amplitudę kłusa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, KrzysiekK napisał:

O widzisz, nie wiedziałem że kłusaki nie wybijają. Nie miałem okazji dosiada. Z racji wzrostu zawsze na wierzchowcach wielkich siedziałem (inaczej to taki długi jeździec nie wygląda). Mówi się ze to czy koń jest dla jeźdźca wygodny czy nie to kwestia osobnicza, to jednak te wysokie ,,miały z czego,, zrobić amplitudę kłusa. 

Cześć

A na jaki kąt ostrzyłeś mu podkowy? Podniesienie na 0,5 czy 0,75?

Pozdro

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

A na jaki kąt ostrzyłeś mu podkowy? Podniesienie na 0,5 czy 0,75?

Pozdro

@Mitek tego tematu nawet nie zaczynaj bo kwestia podków to temat 10x bardziej skomplikowany niz krawędzie 🙂 ... podkowy aluminiowe race, inne na różne podłoże, niekiedy zakładane korekcyjnie i oczywiście zawsze custom fit 😄 ..

M.

  • Like 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mitek napisał:

Cześć

A na jaki kąt ostrzyłeś mu podkowy? Podniesienie na 0,5 czy 0,75?

Pozdro

 

2 godziny temu, KrzysiekK napisał:

@Mitek ja tylko smarowalem ślizgi... Koń robił się szeroki pod dupą i było łatwo skręcać 🤣

A ja stawiałam, że zrobiłeś na 0 i ciąłeś trawnik galopem

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawy....wiem, wiem temat wałkowany....nauczanie początkowe, prowincjonalny instruktor, górka nie taka, krawędź nie ostra, narty do dupy, galoty nie mają membrany no i w deskach drutu ni ma.  Materiał który zamieszczam nie ma na celu krytyki czegokolwiek ma jedynie na celu uzmysłowienie, iż bez podstawy nic więcej nie zrobimy ...jak łuki płużne nie wychodzą to nic nie wyjdzie. Bardzo proszę aby materiał po odpaleniu oglądać od 3.40 a potem się wrócić do początku. Jestem ciekaw wniosków??? Dodam - generalnie na kurs PI nie ma zbyt wyśrubowanych kryteriów dlatego bardzo proszę zachować daleko idący margines.

 PS Na stwierdzenie - "Nie wiem co powoduje, że skręcasz....." odpowiadam - masz slalomkę która się nie nadaje do nauki....????

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Nie chcąc oceniać jazdy jakąkolwiek techniką - bo wszystko widać - mam pytanie natury zasadniczej Adaś.

Swego czasu było tak, że już na PI zwracano uwagę na strój i prezencje. Chodzi o to, że instruktor musi być ubrany tak aby było widać co prezentuje i o co chodzi w danej ewolucji. Niektórzy Państwo - zwłaszcza Ci mający pretensje zawodnicze są ubrani... śmiesznie. Czy to jakaś moda i czy mówi się teraz o tym na PI? Z kursu Instruktorskiego za strój się po prostu wylatywało i koniec.

Pozdro

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

Nie chcąc oceniać jazdy jakąkolwiek techniką - bo wszystko widać mam pytanie natury zasadniczej Adaś.

Sego czasu było tak, że już na PI zwracano uwagę na strój i prezencje. Chodzi o to, że instruktor musi być ubrany tak aby było widać co prezentuje i o co chodzi w danej ewolucji. Niektórzy Państwo - zwłaszcza Ci mający pretensje zawodnicze są ubrani... śmiesznie. Czy to jakaś moda i czy mówi się teraz o tym na PI? Z kursu Instruktorskiego za strój się po prostu wylatywało i koniec.

Pozdro

Mitek i co ja ma Ci napisać......????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Marxx74x napisał:

Żeby nie było, że jest idealnie bo kto rzuci kamieniem .. błędów i wielbłądów dużo, trochę inne detale, ale to bez znaczenia.. pracujemy co i jak poprawić 🙂 ... Na pomocnika za młoda, więc jest czas 🙂

M.

 

 

Piekny nurek. Fajna jazda. PS ostatnio na Łomnicy takich spotkałem, skąd fotka nart, a wcześniej w Cortinie.

50DA42E7-9F5A-497D-BA47-B2A7117562A7.jpeg

AC7741C8-574B-4D54-80FC-F3828D7DBD79.jpeg

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Medijo to ciekawa propozycja dość lekkich wiązań telemarkowych w systemie NTN, jak widać pinowych (kłowych), fajnie sprawdzających się gdzieś na styku telemarku i skiturów (oczywiście to nie propozycja dla fanatyków absolutnego odchudzania zestawu). W opinii Córexa - nie czuła się w nich pewnie choć może wynikało to z mizernego doświadczenia kiedy testowała ten sprzęt (do tego kombinacja innych nart, wiązań i butów .. trudno powiedzieć no nie grało). Koniec końców korzystamy z "pancernych" Rotefella Freeride - ich dużą zaletą poza "solidnością" i sztywnością jest możliwość "przekładania" samego wiązania pomiędzy nartami co nieco obniża koszty zabawy .. 

Medijo w jeździe sportowej mało popularne - kilka dziewczyn z FRA czy Jasmin Taylor (brytyjka, w praktyce z Francji, sympatycznie nam pomogła przy doborze obecnych trzewików). Bywają hybrydy - Iloee Ravanel (FRA) korzysta z przodu Medijo a piętki od Rotefelli 🙂 zastępując oryginalne płyty Dynastara tzw. różowym lifterem .. Na festiwalach tele widoczne - odnoszę wrażenie, że jest to popularnym wybór osób przechodzących ze starszej generacji kablowych 75mm na system NTN - w butach NTN obecnie już chyba tylko Scarpa TX Comp nie gra z wiązaniami pinowymi (kłowymi).

Pozdrawiam,

M.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Mitek napisał:

Cześć

Nie chcąc oceniać jazdy jakąkolwiek techniką - bo wszystko widać - mam pytanie natury zasadniczej Adaś.

Swego czasu było tak, że już na PI zwracano uwagę na strój i prezencje. Chodzi o to, że instruktor musi być ubrany tak aby było widać co prezentuje i o co chodzi w danej ewolucji. Niektórzy Państwo - zwłaszcza Ci mający pretensje zawodnicze są ubrani... śmiesznie. Czy to jakaś moda i czy mówi się teraz o tym na PI? Z kursu Instruktorskiego za strój się po prostu wylatywało i koniec.

Pozdro

Cześć

Niestety moda się zmienia - większość z nich ma "pretensje zawodnicze" (bardzo ładnie to ująłeś), ale to tylko kurs, do którego tak de facto każdy może przystąpić niezależnie od umiejętności oraz wyglądu. Tak niestety teraz młodzież się ubiera i nie ma co z tym walczyć. Zapotrzebowanie na instruktorów jest duże i z tego filmu widać, że może 2-3 osoby z tej ekipy nadają się na pomocników, reszta do przećwiczenia i to dość gruntownego, spore braki. Widać tutaj ewidentnie parcie na krawędź, przede wszystkim u młodzieży.

pozdrawiam

ps. No i długie narty nie przeszkadzają w poprawnym wykonywaniu ewolucji, instruktor to pokazał. Już tak naprawdę po skrętach z pługu można było mieć obraz jak która osoba wykona następne ewolucje.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

Wystarczy 200 metrów śmigiem żeby ocenić narciarza - reszta nie ma znaczenia tak naprawdę, zresztą sam wiesz.

Pozdro

Mitek

Tak, ale część z nich już jest na bardzo dobrej drodze, choćby dziewczyna w bluzie adidasa czy chyba Pani niebieska kurtka i jasnoniebieskie spodnie. Zielony kask od pługu musi zacząć niestety.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Marcos73 said:

Mitek

Tak, ale część z nich już jest na bardzo dobrej drodze, choćby dziewczyna w bluzie adidasa czy chyba Pani niebieska kurtka i jasnoniebieskie spodnie. (...)

pozdrawiam

Pług jest przereklamowany :). Wszyscy o nim mówią i nikt nim nie jeździ... Na temat jazdy można powiedzieć tylko, że ostatecznie liczą się umiejętności na egzaminie, a zdadzą go tylko Ci którzy nabędą odpowiednie kwalifikacje... Jeśli zdają osoby nieodpowiednio przygotowane to egzamin był do bani, a nie kursant. Chyba nie ma co wytykać palcami poszczególnych uczestników i komentować.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, netmare napisał:

Pług jest przereklamowany :). Wszyscy o nim mówią i nikt nim nie jeździ... Na temat jazdy można powiedzieć tylko, że ostatecznie liczą się umiejętności na egzaminie, a zdadzą go tylko Ci którzy nabędą odpowiednie kwalifikacje... Jeśli zdają osoby nieodpowiednio przygotowane to egzamin był do bani, a nie kursant. Chyba nie ma co wytykać palcami poszczególnych uczestników i komentować.

 

No co ty? Dojazd do kanapy korytarzem, jazda wąskim łącznikiem, czy szlakiem, jak inaczej?

Edytowane przez star
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...