Skocz do zawartości

Materiały szkoleniowe


Adam ..DUCH

Rekomendowane odpowiedzi

30 minut temu, moruniek napisał:

Kolor trasy zależy od warunków panujących danego dnia. Jak z odsypami, czy widziała ratrak, czy wyszedł lód ? Moim zdaniem bywa, że Jurgów jest trudniejszy od Jaworzyny, jak się puścisz, to możesz wylądować na siatkach. Na Jaworzynie, na dole jest odrobinkę więcej miejsca. Natomiast góra czarnej w Jurgowie, zaczyna się niewinnie, dopiero za bulą widać co i jak. Często lądują tam osoby postronne, szukające łagodnego zjazdu do kanapy, na Jaworzynie o osoby postronne trudno, trasa wyraźnie oddzielona od reszty ośrodka.  

Moruniek dobrze prawi, czarna w Holzriese była lajtowo, miękko było, Harakiri tez. Ale Czarna Góra na początek sezonu zamknieta przyznaje z różnymi rodzajami śniegów i na skiturach pierwsza jazda w sezonie dość ekstremalna jak dla mnie. Czarna w Jurgowie jeżdżone przeze mńie zamknieta na dole nagle wpadłem na prędkości na tępy sztuczny śnieg i ustalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nam mówi kolor trasy ? Ja bym tak to ujął:

- trudności zjazdu wynikające z konieczności kontroli nart(szybkość zjazdu, pewność wykonania ewolucji -np. skrętu),

- zagrożenia przy ewentualnej utracie kontroli nad nartami(upadek, niewłaściwy kierunek ich ruchu).

Ale to wszystko się dzieje, przy bardzo różnej, spotykanej w praktyce, powierzchni śniegu. W skrajnym przypadkach - raz to mogą być duże płaty lodu, innym razem bardzo tępy śnieg, przy którym nawet na czarnej trasie należałoby się odpychać kijkami. 

Jest też bardzo ważny psychologicznie profil trasy. Najtrudniejsze do zjazdu są długie, równomiernie pochylone strome odcinki. Jest łatwiej(i ja to osobiście lubię, gdy trasa(odcinki trasy) są  jeszcze bardziej strome, ale te odcinki są przedzielane wypłaszczeniami.  Szerokość trasy jest też bardzo ważna, ponieważ na stromych odcinkach wymaga to szybszych, dość krótkich skrętów, dla kontroli szybkości.

Możnaby jeszcze sporo o tym pisać, jak choćby pochylenie trasy w bok i konieczności wykonania skrętu na trawersie.

Jeśli chodzi Jurgów, to ta czarna trasa ma nachylenie godne czerni tylko na odcinku ok. 100 metrów.  Miałem przyjemność zakończyć na niej poprzedni sezon. Zupełnie przypadkowo trafiłem na ustawiony na niej slalom. Ok. 25 bramek.  Zacząłem po tym jeździć. Nikt nie pilnował, tylko czasem przejechało kilka osób. Chyba tych co ustawili te bramki.  No cóż nie te lata, by nie wywoziło pod bramką. By nacisk na nartę był wystarczający do lepszego trzymania narty.  Głównie na największej stromiźnie. Dobrze było się sprawdzić. I pięknie zakończyć sezon.

Z Preseny też mamy z żoną fajne wspomnienia. Jeździliśmy sporo na trasie wzdłuż kolejki i na właściwym lodowcu z orczykami.  Zawsze jazda na takich trasach polega na tym, by sobie założyć pewną graniczną szybkość, przy której swobodnie kontrolujemy skręt nart(jaką metodą wykonany to inna sprawa). 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma to sens co piszecie. Stąd również było moje pytanie o nachylenie. Ta sama (w moim odczuciu już dość stroma) ścianka, albo dawała się przejechać zupełnie normalnie, albo nie pozwalała mi docisnąć krawędzi tak, żeby przejechać bez sporych uślizgów. Próbuję więc realnie ocenić jak daleko byłbym od strefy komfortu wjeżdżając na przeciętną polską czarną przy niesprzyjających dla mnie warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Gabrik napisał:

Mitek, nie będę dyskutował z narciarzem i byłym instruktorem o niemożności skręcania :), bo tyle już wiem, że skręcać da się z zawężonej, jak i poszerzonej postawy.

Nie ma także potrzeby (na forum kocham narty już było "mielone") jaka to jest pozycja prawidłowa.

Wyjaśnijmy tylko zbyt szeroko w moim pojęciu abyś wiedział o co mi chodzi (bez rozbijania stromizny czy rodzaju skrętu) O przyczynach także nie rozmawiajmy, bo nie ten wątek (choć bliski).

Zdjęcie 1 , facet - przyjmuję, że to jest normalnie, prawidłowo bez interpretowania czy wąsko czy szeroko (czarna trasa Holzriese II)

581785132_20220923_1835171.thumb.jpg.8bf5f0e6d1c31052fdcb9f76794cea53.jpg

Zdjęcie 2 i 3 , akurat kobieta - to przyjmuję jako za szeroko

573293131_20220923_1906201.thumb.jpg.dce168fb96bc35e0f3270548a06b15b1.jpg

1240085495_20220923_1912591.thumb.jpg.96d04b3bc176208109b0a95e307bca8b.jpg

Zdjęcie 4, także kobieta - przyjmuję, że prawidłowo

1327504584_20220923_1908071.thumb.jpg.d0f592ab3c14a36153a52fad8fddd4b5.jpg

 

Oczywiście w zgodzie z moją tezą co do sportu całościowo, pojęcie za wąsko, za szeroko, prawidłowo czy nie...jest oczywiście jakiś wzorzec, ale różnice w budowie anatomicznej powodują pewne różnice.

Na koniec i nawet Adam może potwierdzić. Ja dotychczas miałem zbyt szeroki rozstaw, który chociażby powodował zwiększenie błędu nogi wewnętrznej.

Liczę, że rozumiesz co chciałem przekazać.

 

Cześć

Przykro mi ale błądzisz. Jak będę miał więcej czasu to napiszę o co chodzi. Pozdro

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
27 minut temu, Kaem napisał:

Nie wiem, czy było, więc na wszelki wypadek zapodaję:

https://www.youtube.com/user/tgellie/videos

Główny bohater to Tom Gellie pewnie z USA, ale dużo dobrych materiałów tak edukacyjnych jak dla oka miłych.

Dzięki bardzo za podtrzymanie tematu.....Aktualnie zarobiony jestem ale w wolnych chwilach się zapoznam.....myślę że warto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 24.10.2022 o 19:57, Adam ..DUCH napisał:

Bardzo dobry materiał.....

Ciekaw jestem interpretacji

231122260_wolneobroty.thumb.jpg.cb38cfd6aab53c489865877fd276f1da.jpg231122260_wolneobroty.thumb.jpg.cb38cfd6aab53c489865877fd276f1da.jpg

 

Uwalnianie krawędzi, stabilny tułów... Cholernie trudne .... Tam ma jak na stole, trudniejsze w głębszym śniegu i gdy nierówno. 

Próbowałem to robić tak, że obciążając dolna nartę starałem się ruchem stopu wyplaszczyć nartę na śniegu i w chwili gdy krawędź puściła obrót nart. Gdy naumiane, ładnie wygląda .... A ja lubię jak ładnie wygląda. Wciąż nie umiem. Trudne... 🙂 Wrzucam do ToDo 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Kaem napisał:

taki link:

Najfajniejsze co jest w tym filmiku to świetne tłumaczenie taktyki jazdy na długiej stromej trasie , imponuje mi ten Pan. Nagrał pewnie około 10 filmów o tej samej tematyce, oczywiście z różnych trudniejszych tras zjazdowych w Dolomitach. 

Gość jezdzi kapitalnie.... Lubię go oglądać. Ładnie też jeździ Josh Foster z Kanady.. są filmiki na YT... Zobacz sobie. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, KrzysiekK napisał:

Uwalnianie krawędzi, stabilny tułów... Cholernie trudne .... Tam ma jak na stole, trudniejsze w głębszym śniegu i gdy nierówno. 

Próbowałem to robić tak, że obciążając dolna nartę starałem się ruchem stopu wyplaszczyć nartę na śniegu i w chwili gdy krawędź puściła obrót nart. Gdy naumiane, ładnie wygląda .... A ja lubię jak ładnie wygląda. Wciąż nie umiem. Trudne... 🙂 Wrzucam do ToDo 🙂

Krzyśku jako pierwszy podjąłeś rękawicę wiec Ci odpowiem. Bardzo trudno jest oceniać wyśmienitych narciarzy i chyba nie ma takiej potrzeby bo choćby nie wiem jakie błędy robili to i tak im wychodzi. Natomiast filmy instruktażowe i porady należy i trzeba oceniać bo one rzutują w przekazie medialnym na powiedzmy wzorzec jazdy. Ten film ma niewątpliwie drugie dno. Pierwsza sprawa i to widać na zdjęciu - jak trudno jest wykonać ewolucję na "wolnych obrotach" - ten sam element prawidłowo wychodzi gdy jedzie dosyć szybkim aczkolwiek płytkim skrętem a inaczej gdy przestają działać siły i układem ciała musi je sztucznie wygenerować. Druga sprawa to jest to o czym już kiedyś pisałem - wschodnio azjatycka szkoła jazdy która bardzo mocno się przebija - jest trudna a jej korzenie tkwią bardzo mocno w tzw "jeździe po muldach" - krótkie szybkie płytkie skręty, pełna kompensacja, sylwetka nieco odchylona (wypuszczenie narty przy zachowaniu ostrego kata narta-goleń), wąskie prowadzenie nart a nawet tzw spętanie, minimalna wykroczna. 

Chcesz się tak nauczyć jeździć - szukaj górek z dość dużym nachyleniem i garbami - góra cię nauczy - nie ćwicz (tak jak na filmie) na płaskim bo to pogłębi twoją wadę sztucznego przeciw skrętu (patrz zdjęcie).

W związku z tym, iż wątek jest "materiały szkoleniowe" pokuszę się o wolne wnioski w kontekście materiału. "kontr rotacja" - ćwiczyć ale nie przesadzać. Należy wyrobić dość dużą swobodę w tym zakresie. Podstawa to zrozumieć na czym to polega i to już na etapie łuków płużnych....w czym pomaga a w czym przeszkadza........ a na czym polega - "co skręcisz na górze odkręci na dole"

1098620268_Adamkontrrotacja.thumb.jpg.e9c87729bd93ca124ad1cf674e3f6192.jpg

 790225513_Adamkontrrotacja2.thumb.jpg.35fdde3552e8837abde2b3d7324a1bb1.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Maciej S napisał:

"atletyczna postawa pozwala skręcać więcej tylko stopami i zachować równowagę" 

to jakieś bzdury 🙂

Tłumaczenia athletic

Część mowyTłumaczenieTłumaczenia odwrotneCzęstotliwość

help_outline

Przymiotnik

atletyczny

athletic

lekkoatletyczny

athletic

wysportowany

athletic, 

muscular, 

robust

sportowy

sporty, 

sporting, 

athletic

gimnastyczny

gymnastic, 

athletic, 

physical

Anglik ze mnie żaden ale myślę że chodzi o postawę sportową . Na ugiętych nogach. 

Materiał z sensem do śmigu czy muld więc nie podejrzewam że może pleść androny . 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eliorlan napisał:

Tłumaczenia athletic

Część mowyTłumaczenieTłumaczenia odwrotneCzęstotliwość

help_outline

Przymiotnik

atletyczny

athletic

lekkoatletyczny

athletic

wysportowany

athletic, 

muscular, 

robust

sportowy

sporty, 

sporting, 

athletic

gimnastyczny

gymnastic, 

athletic, 

physical

Anglik ze mnie żaden ale myślę że chodzi o postawę sportową . Na ugiętych nogach. 

Materiał z sensem do śmigu czy muld więc nie podejrzewam że może pleść androny . 

Mądrego miło posłuchać

What is athletic posture?
 
Athletic posture includes the way you hold your body and the position of your spine, joints and head. It affects bio-mechanical and bio-motor ability and likelihood of injury. It should be seen as the foundation of all functional movements.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, eliorlan napisał:

Tłumaczenia athletic

Część mowyTłumaczenieTłumaczenia odwrotneCzęstotliwość

help_outline

Przymiotnik

atletyczny

athletic

lekkoatletyczny

athletic

wysportowany

athletic, 

muscular, 

robust

sportowy

sporty, 

sporting, 

athletic

gimnastyczny

gymnastic, 

athletic, 

physical

Anglik ze mnie żaden ale myślę że chodzi o postawę sportową . Na ugiętych nogach. 

Materiał z sensem do śmigu czy muld więc nie podejrzewam że może pleść androny . 

Cześć

Nie ma czegoś takiego jak "postawa sportowa" na nartach. Na ugiętych nogach jesteśmy zawsze - od momentu gdy założymy buty - nawet nie musimy mieć na nogach nart, więc nie bardzo rozumiem taką sugestię. Chyba, że chodzi o przerysowanie, pogłębienie ugięcia...

A co do filmików, materiałów i rad to - jednocząc się z Adamem w sugestii - jeździć , różne stoki, różne górki jak najwięcej różnorodności.

Netmare zupełnie przeciwnie do tego co robisz wybierając sobie stok do ćwiczenia - itd...

Szukajcie a sieci filmików z Mikaelą Shiffrin i ... tyle. Nie ma lepszego wzorca.

Nie piszcie o "uwalnianiu krawędzi ruchami stopy wypłaszczającymi nartę" - to jakieś bzdury, których sami nie rozumiecie a tego typu przemyśleniami zaburzacie sobie proste naturalne schematy ruchu.

Pozdro

Pozdro

Edytowane przez Mitek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, eliorlan napisał:

Tłumaczenia athletic

 

Anglik ze mnie żaden ale myślę że chodzi o postawę sportową . Na ugiętych nogach. 

Materiał z sensem do śmigu czy muld więc nie podejrzewam że może pleść androny . 

Brawo Ty, jest nadzieja, gdyż w części narodu widać jeszcze prawidłowa interpretacja prostych obrazów nie zanikła.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2022 o 11:41, Adam ..DUCH napisał:

Myślę że ten materiał (już kiedyś był) wszystko wyjaśni:

 

Kiedyś widziałem z Nim filmy i jakos zapomniałem ... Jako żem raczej słowiańsko-języczny byłem zaskoczony że tak świetnie rozumiem jego Angielski 🤣.... Podobnie mam z Trigerboy'em 🤣... Powoli cyzeluje słowa.... 🙂 Prawie jak reference manual mikrokontrolera 🙂

Myślę że z atletic stance to wszyscy wiedzieli o co chodzi. Dużo się o tym mówi. Na forum i Mitek pisał jak stać na nartach. Czasem nie rozumiem skąd te spory. Chyba wciąż mamy za wysoki stosunek ilości trawy do ilości śniegu na stokach i stąd frustracje...

Na innych filmach z Maciejem są całe lekcje... Urywki jego tłumaczeń są bardzo klarowne. Tylko wykonać i jedziemy... 

Edytowane przez KrzysiekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie , 

bardzo krytycznie podeszliście do filmu Toma. Całkowicie bezpodstawnie. Każdy liznął jakiegoś tłumaczenia dodał swoje a reszta bez sprawdzenia rozdarta na nim szaty. Nie wydzierajcie z kontekstu zdania czy zdjęcia stop klatka i budujcie do tego teori. Tom bardzo ładnie na początku filmu pokazuje ze aby tak jeździć krótkim skrętem,dobrze jest spróbować przynajmniej pomyśleć czy mamy atletyczną postawę , specjalnie stara się zmniejszyć zakrawedziowanie nart aby ułatwić skrętność nóg co poprawi zaokrąglić skręt i go wykończyć. Jak to załapiemy, to zwiększamy zakrawedziowanie j jedziemy jak Tom pod koniec fimu.

Robi się to na stole bo w głębszym śniegu i jak jest nie równo nie jest to wskazane. 
 

Pozdrawiam

 

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...