Skocz do zawartości

Kask z szybą a okulary korekcyjne


Rekomendowane odpowiedzi

Jeżdżę w kasku z szybą. 

Tylko raz oczy mi łzawiły, gdy na szczycie Chopoka wiało tak, że nie dało się ustać (ale złożył się na to wyjątkowo silny i wyjątkowo pechowy kierunek wiatru).

Mój kask z szybą ma inną, niewspomnianą, wadę - po podniesieniu szyby do góry nie cała szyba wchodzi na skorupę kasku - jej dolna część zasłania mi widok do góry. Czyli bez problemu mogę patrzeć przed siebie, ale aby popodziwiać widoki muszę zadrzeć głowę do góry. Irytujące.

No i zmiana szyby na jazdy dzienne i nocne - normalnie wziąłbym z domu inne gogle, a tak to muszę wykręcać i przykręcać dwie śrubki. 

Ale... zawsze mógłbym odkręcić szybę, i wykorzystać kask normalnie, z goglami. Jednak ze względu na szerokie pole widzenia i brak ucisku gogli na skrzydelka nosa wolę jeździć z szybą. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

czesc

Mysle ze widok zawodnika NFL na nartach na śniegu bylby całkiem zjawiskowy ze względu na ich rozmiary - mam na myśli centrów i niektórych obrońcow (130+ kg wagi i 190+ cm wzrostu)...

ale raczej nie jezdza na nartach bo może to być zabroniona w kontrakcie aktywność - ryzyko kontuzji 🙂

przywołałem NFL jako przykład ze zawodnicy wybiora takie rozwiązanie jakie jest dla nich najlepsze do osiągnięcia wyniku - narciarze nie używają kaskow z szyba bo to rozwiazanie jest gorsze od zestawu kask + okulary.

Bo podwiewa w oczy przy większych prędkościach, bo wymiana szybki na inna zajmuje za dużo czasu (dla mnie to jest główny powód dla którego używam zestaw kask+okulary - wymienie szybę <10s), bo może nie ma wielu kasków z szyba certyfikowanych przed FIS, może FIS uznało ze są mniej bezpieczne

w NFL kask z okularami byłby uciążliwy, kask z szyba jest 'łatwiejszy w obsludze'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 19.12.2021 o 19:37, PabloM napisał:

czesc

Mysle ze widok zawodnika NFL na nartach na śniegu bylby całkiem zjawiskowy ze względu na ich rozmiary - mam na myśli centrów i niektórych obrońcow (130+ kg wagi i 190+ cm wzrostu)...

ale raczej nie jezdza na nartach bo może to być zabroniona w kontrakcie aktywność - ryzyko kontuzji 🙂

przywołałem NFL jako przykład ze zawodnicy wybiora takie rozwiązanie jakie jest dla nich najlepsze do osiągnięcia wyniku - narciarze nie używają kaskow z szyba bo to rozwiazanie jest gorsze od zestawu kask + okulary.

Bo podwiewa w oczy przy większych prędkościach, bo wymiana szybki na inna zajmuje za dużo czasu (dla mnie to jest główny powód dla którego używam zestaw kask+okulary - wymienie szybę <10s), bo może nie ma wielu kasków z szyba certyfikowanych przed FIS, może FIS uznało ze są mniej bezpieczne

w NFL kask z okularami byłby uciążliwy, kask z szyba jest 'łatwiejszy w obsludze'.

Klauzule zakazu jazdy na nartach występują powszechnie także w kontraktach hokeistów w innych ligach, także w Polsce. Wiem z pierwszej ręki. I potem musisz się uczyć jeździć na nartach stary chłop z dzieciakami… i im prędzej ogarniesz hamowanie tym bezpieczniej dla Ciebie i otoczenia bo postura nie ułomek.

Co do kasków z szybą to może użyję lepszej paraleli. W Szwecji policja na motocyklach ma zakaz stosowania kasków z szybą nie podpartą od dołu (tzw. otwartych) ze względu na spore ryzyko… obcięcia nosa przy wypadku (robili oficjalne testy po kilku przypadkach). Jazda rekreacyjna tak, przy większym ryzyku jazdy ekstremalnej - trzeba wziąć to zwiększone ryzyko pod uwagę. Ciekawe czy były takie testy kiedyś w przypadku kasków narciarskich, ja nie widziałem.

aha i jeszcze, jestem po operacji laserowej korekty wzroku. Jak każdy, kto ma problemy ze wzrokiem i ma świadomość ryzyka, bałem się jak cholera. Ale nie żałuję…

Wcześniej jeździłem z okularami pod gogle, ale parowały zawsze. Kontakty - długo się uczyłem zakładać. A potem jak oczy suche to trudno wyjąć, a jak oczy łzawią (np od wiatru) to potrafią wypłynąć w trakcie wysiłku (szczególnie te jednodniowe, cienkie). Jak nie urok to… Ale jak nie korekta wzroku to kontakty najlepsze, tylko trzeba mieć zapasowe w kieszeni, albo awaryjne okulary.

Edytowane przez mario33
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem/mam kask z szybą. Nawet z trzema.... S1, S2 i S3. Działa to to dopóki mamy warunki bez opadów. Jak mamy śnieg, deszcz, kapiące krzesła, skraplająca się rosę, to mi się taki kask nie sprawdzał. Otóż...po kasku woda spływa a szyba nie jest zrobiona zgodnie ze sztuką dekarską 🤣 i owa woda natrafiała na szparę między kaskiem i szyba płynie ...bardziej niestety na szybę czym doprowadza właściciela do szewskiej pasji .. więc odkręciłem szybę, dokupiłem gogle , zapiąłem.... I po dwóch wyjazdach przyzwyczaiłem się do nieco węższego pola widzenia. Więc... Do warunków Facebookowo twiterowych na stokach....tak, sprawdza się to. Dla mnie generalnie nie, bo ja i w deszcz pojadę na narty. 

Co do okularów... Nie da rady. Okulary parują jak fiks pod tym. Radzimy sobie z córką tak, że gogle zakładamy na okulary jak już jedziemy na nartach. Albo okulary zostają w aucie. Córka niestety nie może.... Za duży minus... 

Edytowane przez KrzysiekK
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Evagie , używam kasku z szybą na okulary i chwalę sobie to rozwiązanie. Okulary mi nie parują, szyba się bez problemu otwiera i zamyka jedną ręką. Wcześniej próbowałam i soczewek (nie lubię ich zakładać, po nich cierpią oczy), i googli na okulary (bardzo parował ten zestaw). zaliczylam dwa spektakularne upadki w szybie na twarz, oba bez uszczerbku dla szyby, gęba podrapana 😅. Nie zauważyłam, żeby mi wiało przy zjazdach, ale ja nie osiągam zawrotnych prędkości. Wkurzałam się przy marznącej mżawce, ale i narciarze w goglach mieli wtedy problem. Jak pada śnieg chyba łatwiej przetrzeć taką szybkę niż gogle zwłaszcza te z szybą zatopioną w obudowie a nie klejoną na wierzchu. Mam żółta szybę i jakoś jeszcze nie miałam potrzeby wymieniać. Za to mój mąż i syn wolą gogle i ze swojego kasku odkręcili szybkę 😁 ale te gogle co mamy chyba są słabe,  bo szybka na magnes potrafi się odpiąć. 

Więc w myśl powiedzenia: gdzie dwóch dyskutuje tam trzy opinie 😉 może lepiej najpierw pozyczyc i wypróbować? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary parują gdy zdejmuje się gogle (przesuwa na kask) co powoduje wychlodzenie szkiełek okularów. Po ponownym założeniu gogli mamy zaparowane okulary, podobnie jak po wejściu z mrozu do ciepłego pomieszczenia.  Sposob jest oczywisty - na wyciagu mamy gogle na oczach. Problem wystepuje w czasie wiekszych mrozow lub deszczu. 

Edytowane przez mig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
17 minut temu, natx napisał:

Okulary korekcyjne często przeszkadzały mi w codziennym życiu. Jazda na nartach w kasku z szybką z okularami nie należała do przyjemnych. Dlatego zdecydowałam się na laserową korekcję wzroku Warszawa w Idealny Wzrok. Teraz nie muszę się już tym martwić!

To miałaś szczęście. Zwykle jest gorzej niż było.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, KrzysiekK napisał:

Powaznie? Natalia myśli o korekcie stąd pytam.

Nie no, co Ty, tylko to zareklamowane centrum jest zajebiste, reszta to badziew i nawet nie wchodź.

A poważnie, to sporo zależy od operatorów. Moja córa robiła w Krakowie, z tego co wiem, to w niezłym miejscu (rozmawiałem niedawno z jednym z menadżerów Thea, firmy z lekami okulistycznymi). Jest zadowolona. Okularów od kilku lat nie używa. Sporo zatem zależy od wyboru metody, lekarza i sprzętu. Gdybym był młodszy chyba sam bym zrobił zabieg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Chertan napisał:

Nie no, co Ty, tylko to zareklamowane centrum jest zajebiste, reszta to badziew i nawet nie wchodź.

A poważnie, to sporo zależy od operatorów. Moja córa robiła w Krakowie, z tego co wiem, to w niezłym miejscu (rozmawiałem niedawno z jednym z menadżerów Thea, firmy z lekami okulistycznymi). Jest zadowolona. Okularów od kilku lat nie używa. Sporo zatem zależy od wyboru metody, lekarza i sprzętu. Gdybym był młodszy chyba sam bym zrobił zabieg. 

Poczekaj aż będziesz miał zacme. Wymiana soczewek w oku daje ten sam efekt co laser. Teraz zamiast -6,-7 mam 0,-0,25D i okulary używam z przyzwyczajenia i w celach ozdobnych (ponoć głupio wyglądam bez. Choc niektórzy twierdzą że w okularach też.... ).

Moj post 1 wyzej to oczywiście 'odbitka' na kryptoreklamę.

Edytowane przez mig
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mig napisał:

Poczekaj aż będziesz miał zacme. Wymiana soczewek w oku daje ten sam efekt co laser. Teraz zamiast -6,-7 mam 0,-0,25D i okulary używam z przyzwyczajenia i w celach ozdobnych (ponoć głupio wyglądam bez. Choc niektórzy twierdzą że w okularach też.... ).

Post wyzej to oczywiście 'odbitka' na kryptoreklamę.

Czy długofalowo daje ten sam efekt to nie wiem, nie znam się. Operacja laserowa raczej mniej inwazyjna niż zaćmy, ponadto młody człowiek jednak potrzebuje tej lepszej akomodacji soczewki, pewnie dlatego operują rogówkę, a nie soczewkę. Z resztą krzywizna rogówki i potem zaburzenia wzrastania gałki ocznej jest zdaje się główną przyczyną wad wzroku (ale musiałbym pogrzebać w piśmiennictwie). Ponadto wymiana soczewki nie naprawi astygmatyzmu. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Chertan napisał:

Czy długofalowo daje ten sam efekt to nie wiem, nie znam się. Operacja laserowa raczej mniej inwazyjna niż zaćmy, ponadto młody człowiek jednak potrzebuje tej lepszej akomodacji soczewki, pewnie dlatego operują rogówkę, a nie soczewkę. Z resztą krzywizna rogówki i potem zaburzenia wzrastania gałki ocznej jest zdaje się główną przyczyną wad wzroku (ale musiałbym pogrzebać w piśmiennictwie). Ponadto wymiana soczewki nie naprawi astygmatyzmu. 

Tyle, że zaćmę musisz zoperować bo nie ma zmiłuj. A przy okazji zrobi korektę. Leośka ma -7 😕

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, KrzysiekK napisał:

Tyle, że zaćmę musisz zoperować bo nie ma zmiłuj. A przy okazji zrobi korektę. Leośka ma -7 😕

W przypadku staruchów jak ja, wtedy nawet jak znika konieczność noszenia okularów na stałe, to zapewne pozostaje problem z czytaniem, do czego są potrzebne okulary, więc raczej się ich pozbyć nie da całkowicie. A przy konkretnym astygmatyzmie nadal okulary potrzebne. Więc to inne rozwiązanie jest i innego problemu. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Chertan napisał:

Czy długofalowo daje ten sam efekt to nie wiem, nie znam się. Operacja laserowa raczej mniej inwazyjna niż zaćmy, ponadto młody człowiek jednak potrzebuje tej lepszej akomodacji soczewki, pewnie dlatego operują rogówkę, a nie soczewkę. Z resztą krzywizna rogówki i potem zaburzenia wzrastania gałki ocznej jest zdaje się główną przyczyną wad wzroku (ale musiałbym pogrzebać w piśmiennictwie). Ponadto wymiana soczewki nie naprawi astygmatyzmu. 

Dlatego to zabieg raczej dla seniora, gdy wady soczewki są już uciążliwe. To 'poczekaj' to u Ciebie może być ze 20 lat..... ;-).

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, KrzysiekK napisał:

Tyle, że zaćmę musisz zoperować bo nie ma zmiłuj. A przy okazji zrobi korektę. Leośka ma -7 😕

Ale to nie dla młodej dziewczyny. To nie jest zabieg na korekcję krótkowzroczności. Korekcja to niejako efekt uboczny usunięcia zmetnienia soczewki. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...