Skocz do zawartości

Wybór butów narciarskich


evagie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim 😄

pod koniec roku jadę pierwszy raz na wyjazd narciarski w Alpy. W związku z czym postanowiłam zakupić dobre buty narciarskie. 

Dzisiaj dzwoniłam pół dnia po sklepach i niestety większość nie ma jeszcze dostaw ze sprzętem narciarskim, a jak już finalnie trafiłam do sklepu gdzie mają buty przez cały rok to ciężko z moim rozmiarem...więc postanowiłam zamówić w Internecie kilka par - oczywiście bez przesady, nie chce jednorazowo zamówić butów za 15k 🥺

No i pojawiły się pierwsze zagwozdki...jaki flex, ile mm szerokości, jaka marka, jaki rozmiar, długość buta - ponoć rozmiar większy? 

Gdy już zdecydowałam się na zamówienie butów z flexem 80 to zaraz odkopałam tutaj jakiegoś posta na tym forum, że lepiej wziąć wyższy np. 90 i rozwijać na nich swoje umiejętności. 

Generalnie pierwszy raz miałam w życiu założyłam narty w wieku 10 lat, przejeździłam kilka sezonów (nie jeden po drugim), a jak już oswoję się ze stokiem po 1-2h od wejścia to śmiało i pewnie śmigam po śniegu . Swoje umiejętności oceniam na poziomie średniozaawansowanym. 

Jestem dosyć wysoka 178 cm, mam w sumie sporą stopę 26,5-26,7 cm (jakieś 41, ew. 41,5) i ważę około 66-67. 

Budżet - myślę, że 1,5k pln

Jakieś rady co do flex czy rozmiaru buta? Jaką markę polecacie?

Na pierwszy ogień sprawdzałam Rossignol np. te poniżej. Czy ma ktoś jakieś doświadczenia z tą marką?

https://www.rossignol.com/pl/rbj2290-000.html PURE PRO 80

https://www.rossignol.com/pl/rbj2270-000.html PURE PRO 90

Dzięki, będę czekać na feedback z niecierpliwością 🙂 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Polecam wybrać się osobiście do sklepu z butami (dobrego sklepu), bo warto aby pierwszego wyjazdu w Alpy nie zepsuć przez źle dobrane. Za kwotę jaką przeznaczasz spokojnie dobrego buta dopasują. Jak podasz miasto, to otrzymasz listę sprawdzonych sklepów. 

2) Zapomnij o konkretnej marce - stopy/nóżki mamy bardzo zróżnicowane i na jednej super leży but firmy X na innej Y, a na kolejnej żaden.

3) Rozmiaru nikt rozsądny nie doradzi, bo zależy to od kilku bardzo indywidualnych aspektów, związanych z budową Twoich stóp/nóg

4) Flex traktuj orientacyjnie, nie jest zunifikowany. 

Jeśli jednak z jakiegoś powodu chcesz koniecznie sama przez internet...zmierz dokładnie długość stóp w milimetrach, szerokość bez obciążenia i z, oraz podbicie.

Przyjmij, że przy "normalnej" budowie długość ma być maksymalnie zbliżona do długości Twej stopy. Jeśli podajesz 265/267 to będziesz celowała w but 260 lub 270. Większość firm robi teraz buty w minimum 3 szerokościach i pamiętaj, że podają szerokość np. 102mm,100mm,98 mm dla rozmiaru 260/265. W górę i dół ta szerokość co rozmiar zmienia się średnio +/- 2 mm. No i nie ma połówek w butach narciarskich 260/265 to ta sama skorupa tylko wkładka jest cieńsza lub grubsza i przez to zmienia się objętość skorupy.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie spokojnie kupisz buty, nie jesteś osobą ciężką więc może sztywność tego buta Ci wystarczy. Ja na Twoim miejscu celowałbym w w 2-3 letnie modele, zawsze możesz je później zmienić na nowsze. Tym nie mniej, jak prawi kolega powyżej spróbuj zakupić buty sklepie, gdzie można je przymierzyć, dopasować, dobrać wkładki itd. NIkt nie zagwarantuje że będą to idealne całodniowe paputki, ale to zdecydowanie najlepszy pomysł na zakup butów. Nie daj się zwieść wygodzie przy zakupie, bo zbyt duży but spowoduje brak kontroli przy bardziej zaawansowanej jeździe. Jak kolega zauważył marka nie ma znaczenia, znaczenie ma dopasowanie buta do Twojej nogi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedzi 🙂 Przekonaliście mnie, żeby jednak pomierzyć buty fizycznie w sklepach. Czy orientujecie się kiedy mniej więcej zaczynają się dostawy butów w sklepach? Jak wczoraj dzwoniłam to dostałam informację, że w tym roku wyjątkowo późno są dostawy i ciężko o towar. Oczywiście są też sklepy, gdzie buty są dostępne cały rok, ale w nich ciężko o mój rozmiar - 26, 26,5 czy 27. Interesują mnie sklepy w Warszawie i okolicach.

Czyli flex zarówno 70, 80 czy 90 będzie w porządku? Czy 70 są już za miękkie? 

Chciałabym, żeby buty wystarczyły mi na przynajmniej 2-3 sezony 🙂 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, evagie napisał:

Dzięki wielkie za odpowiedzi 🙂 Przekonaliście mnie, żeby jednak pomierzyć buty fizycznie w sklepach. Czy orientujecie się kiedy mniej więcej zaczynają się dostawy butów w sklepach? Jak wczoraj dzwoniłam to dostałam informację, że w tym roku wyjątkowo późno są dostawy i ciężko o towar. Oczywiście są też sklepy, gdzie buty są dostępne cały rok, ale w nich ciężko o mój rozmiar - 26, 26,5 czy 27. Interesują mnie sklepy w Warszawie i okolicach.

Czyli flex zarówno 70, 80 czy 90 będzie w porządku? Czy 70 są już za miękkie? 

Chciałabym, żeby buty wystarczyły mi na przynajmniej 2-3 sezony 🙂 

 

W którym mieście planujesz zakup butów ? Są już sklepy, które sprzedają buty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, evagie napisał:

Dzięki wielkie za listę sklepów 🙂 Będę się takim razie tam kierować.

Zawsze możesz skorzystać z małego wypadu do Trójmiasta, w Kosakowie Locales Ci pomoże 😆 (ale poeta ze mnie). Przy okazji plaża, jod, kalmary upss.... to nie ten kierunek 😀. Powodzenia w przymierzaniu butów, tyko nie kupuj zbyt wygodnych, a reszta ciała po roku Ci za to podziękuje, no i należy uważać na zbyt wysokie obcasy, te są niewskazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, CaperSKI napisał:

A jak już będziesz w Localesie to obowiązkowy bootfiting polecam😉

Cześć

Naprawdę uważasz, że w wypadku miękkich butów, inaczej - nie sportowych, które z założenia mają obszerny i gruby kapeć bootfitting ma jakikolwiek sens?

Pozdrowienia

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.11.2021 o 22:54, evagie napisał:

Cześć Wszystkim 😄

pod koniec roku jadę pierwszy raz na wyjazd narciarski w Alpy. W związku z czym postanowiłam zakupić dobre buty narciarskie. 

Dzisiaj dzwoniłam pół dnia po sklepach i niestety większość nie ma jeszcze dostaw ze sprzętem narciarskim, a jak już finalnie trafiłam do sklepu gdzie mają buty przez cały rok to ciężko z moim rozmiarem...więc postanowiłam zamówić w Internecie kilka par - oczywiście bez przesady, nie chce jednorazowo zamówić butów za 15k 🥺

No i pojawiły się pierwsze zagwozdki...jaki flex, ile mm szerokości, jaka marka, jaki rozmiar, długość buta - ponoć rozmiar większy? 

Gdy już zdecydowałam się na zamówienie butów z flexem 80 to zaraz odkopałam tutaj jakiegoś posta na tym forum, że lepiej wziąć wyższy np. 90 i rozwijać na nich swoje umiejętności. 

Generalnie pierwszy raz miałam w życiu założyłam narty w wieku 10 lat, przejeździłam kilka sezonów (nie jeden po drugim), a jak już oswoję się ze stokiem po 1-2h od wejścia to śmiało i pewnie śmigam po śniegu . Swoje umiejętności oceniam na poziomie średniozaawansowanym. 

Jestem dosyć wysoka 178 cm, mam w sumie sporą stopę 26,5-26,7 cm (jakieś 41, ew. 41,5) i ważę około 66-67. 

Budżet - myślę, że 1,5k pln

Jakieś rady co do flex czy rozmiaru buta? Jaką markę polecacie?

Na pierwszy ogień sprawdzałam Rossignol np. te poniżej. Czy ma ktoś jakieś doświadczenia z tą marką?

https://www.rossignol.com/pl/rbj2290-000.html PURE PRO 80

https://www.rossignol.com/pl/rbj2270-000.html PURE PRO 90

Dzięki, będę czekać na feedback z niecierpliwością 🙂 

 

Cześć

Wybrane przez Ciebie modele to miękkie i komfortowe. Dla Ciebie jako pierwsze własne buty będą całkiem OK.

Pamiętaj, że buty należy dobrać dokładnie do stopy - pomiar na miarce w sklepie konieczny i pod tym kątem zakup butów w rozmiarze, który wskazuje miarka, żadnych numer większych. But też musi się trochę oswoić ze stopą a stopa z butem - botek wewnętrzny jakiś czas się układa do stopy, ale w wypadku miękkich butów jest to moment. Gdy kupisz buty za duże - nawet pół numeru, to po ułożeniu się kapcia będziesz maiła luzy, których niczym nie zniwelujesz a mocniejsze dopinanie klamer będzie jedynie powodować słabsze ukrwienie stopy punktowe uciski i ból.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mitek napisał:

Cześć

Naprawdę uważasz, że w wypadku miękkich butów, inaczej - nie sportowych, które z założenia mają obszerny i gruby kapeć bootfitting ma jakikolwiek sens?

Pozdrowienia

W sumie masz rację. Powiem tak, nie trzeba ale można. Jak po wizycie u fitera wyjąłem wkładkę z buta żony to nie wierzyłem jak jest ona wyprofilowana. Bardzo wysoko podparte śródstopie. Wg mnie bardzo istotny element. Po dorobieniu tej wkładki (to zawsze pierwszy krok podobno)musieli doformować też skorupę bo uciskała. Żona po dzis dzień zachwala jazdę z tymi wkładkami mając w pamięci jazdę bez nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć Wszystkim 🙂 tak jak radziliście tak zrobiłam - wybrałam się na wycieczkę po sklepach i wybór padł na Head Vector 110s rs ( flex regulowany na 100-110 - nadal się zastanawiam czy nie przesadziłam z twardością…). Martwi mnie jeden szczegół. Generalnie są wygodne, ale uciskają mnie w jednym miejscu i w jednej tylko stopie (zaznaczone na żółty kolor na zdjęciu). Sprzedawca twierdzi, ze jak wygrzejemy i dostosujemy do stopy to ucisk powinien minąć. Natomiast ja mam obawy, ze nadal problem będzie występował, a jak już zrobimy bootfitting to bez szans na zwrot. Macie jakieś doświadczenia w tym zakresie?  

89E85367-EF74-47CA-A271-DADA0288EC71.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, evagie napisał:

Jeszcze kwestia rozmiaru. Jak stoję na prostych nogach to na długość jest idealnie - tzn. czuje, ze palce dotykają do przodu kapcia, ale jak już jestem w pozycji narciarskiej to czuje luz. Czy to jest w porządku? 

 

Cześć

Tak powinno być.

Co do ucisków... poczekaj co Ci powie stok. Przy porządnych sportowych butach dobieranych na styk, u Ciebie jest troszkę mniej katorżniczy dobór mam wrażenie bo inaczej na prostych nogach byś po prostu nie dała rady wytrzymać. 100/110 przy tym typie skorupy o niesportowym kroju może wszystko zniknąć za dzień dwa.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, evagie napisał:

Cześć Wszystkim 🙂 tak jak radziliście tak zrobiłam - wybrałam się na wycieczkę po sklepach i wybór padł na Head Vector 110s rs ( flex regulowany na 100-110 - nadal się zastanawiam czy nie przesadziłam z twardością…). Martwi mnie jeden szczegół. Generalnie są wygodne, ale uciskają mnie w jednym miejscu i w jednej tylko stopie (zaznaczone na żółty kolor na zdjęciu). Sprzedawca twierdzi, ze jak wygrzejemy i dostosujemy do stopy to ucisk powinien minąć. Natomiast ja mam obawy, ze nadal problem będzie występował, a jak już zrobimy bootfitting to bez szans na zwrot. Macie jakieś doświadczenia w tym zakresie?  

89E85367-EF74-47CA-A271-DADA0288EC71.jpeg

Ja bym skorzystał na początek z mikro-regulacji, to znaczy obrócił klamrę zaznaczoną kółkiem wokół własnej osi, co pozwoli ją odrobinę poluzować. Być może to rozwiąże ów problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

podłączę się tutaj żeby nowego wątku nie zakładać. Oprócz wspomnianego sklepu w Kosakowie, coś jeszcze polecicie na terenie Trójmiasta? U mnie niestety budżet mniejszy, bo chciałem coś kupić za około 700 zł, byłem kilka razy na nartach ale zawsze jeździłem na wypożyczonym sprzęcie, moje umiejętności to taki początkujący raczej. Myślałem, że załatwię temat przez internet ale chyba to nienajlepszy pomysł czytając powyższe wypowiedzi. Da się coś znaleźć sensownego za taką kasę? Waga to 84 kg, wzrost 188 cm. Wydaje mi się, że stopa raczej wąska (100mm) patrząc na jej długość (285mm), więc może być kłopot z dobraniem odpowiednich butów..

Myślałem też nad zakupem nart od razu, ale tutaj ze względu na budżet tylko używki pewnie wchodziłby w grę, warto iść w takie rozwiązanie? Gdzieś w Trójmieście sprzedają?

Dzięki, może ktoś coś podpowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...