Skocz do zawartości

zakup butów


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 91
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Zdecyduje się na te 26.5 najwyżej i najprawdopodobniej będzie trzeba frezować lub wygrzewać w palcach.
Lepiej powiększyć niż później obklejac

gora dol w palcach to tam raczej nie ma co frezowac. Predzej beda wypychac na goraco. Mnie w kolec pietowy uwieraly. Na szczescie wyzsze wkladki zalatwily sprawe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy bucie 27-27.5 mam dobre 2cm luzu
Gdzieś czytałem że to za dużo. Mogę się mylić

W sztywnych skorupach taki luz jest za duży, 10mm będzie OK tym bardziej że botki po kilku dniach jazdy zrobią się luźniejsze. W razie kłopotów z gniotącymi punktowo miejscami wal do serwisu i niech frezują, odbarczanie na gorąco może nie dać trwałej poprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sztywnych skorupach taki luz jest za duży, 10mm będzie OK tym bardziej że botki po kilku dniach jazdy zrobią się luźniejsze. W razie kłopotów z gniotącymi punktowo miejscami wal do serwisu i niech frezują, odbarczanie na gorąco może nie dać trwałej poprawy.


mowimy o luzie w skorupie po wyciagnieciu kapcia.Stopa do przodu palce dotykaja czubka i luz miedzy pieta a scianka buta .przy bucie 27 -27,5 mam 2cm luzu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1accc1f1953a208cm.jpgJeden centymetr luzu dla narciarzy jeżdżących dynamicznie, dwa centymetry dla narciarzy rekreacyjnych. 

A jaki luz masz w butach 26.0?

Mimo wszystko zastanawia mnie nadal. Firma Atomic robi buty (w przypadku kolegi ma on idealnie 27 cm stopy) w rozmiarze 270 (przyjmuję, że znają się na tym) i co produkują za duże buty na Boga? Czy może jednak przeszliśmy z jednej skrajności w drugą i kiedyś nieświadomie brykali ludzie w zbyt dużych, a teraz moda w za małych? 

 

Ja rozumiem szerokość, podbicie...może jednak kolega najzwyczajniej powinien był zakupić model Redster Team, swoją drogą intrygujące ile w tym modelu miałby miejsca za piętą w rozmiarze 270?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych wszystkich dyskusjach zawsze brakuje mi jakiegokolwiek wspomnienia o szerokości buta. Wszyscy macie takie standardowe nogi? W wielu modelach nawet za ciasnych stopa lata mi na boki. Jak dla mnie to jest gorsze niż za długi but.

Bacek, ja mam szeroką stopę i wysokie podbicie i buty, jak to nazwał bootfitter "wąskie 102". Zdecydowanie dla takich przypadłości ważniejsze jest szerokość/objętość niż sama długość, nie długość trzyma stopę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych wszystkich dyskusjach zawsze brakuje mi jakiegokolwiek wspomnienia o szerokości buta. Wszyscy macie takie standardowe nogi? W wielu modelach nawet za ciasnych stopa lata mi na boki. Jak dla mnie to jest gorsze niż za długi but.

Cześć

Wiesz Bacek, bo to jest tak samo jak w przypadku doboru nart czy też dyskusji o technice - teoria przerosła praktykę o lata świetlne.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bacek, ja mam szeroką stopę i wysokie podbicie i buty, jak to nazwał bootfitter "wąskie 102". Zdecydowanie dla takich przypadłości ważniejsze jest szerokość/objętość niż sama długość, nie długość trzyma stopę.

Też zawsze myślałem że mam szeroką stopę, aktualnie skończyło się na butach o szerokości 100 a i tak mogły być węższe. Bo jeżeli coś jest za luźne to podudzie i pięta przy na pewno dobrej długości. Natomiast ucisku w śródstopiu z boku nie mam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o to mi chodziło. W tematach butowych jest tylko o długości i miejscowych uciskach.

Cześć

Dlatego, że objętość (tak stopy jak i łydki) regulujesz oklamrowaniem w bardzo szerokim zakresie. Szerokość buta ma znaczenie przy butach twardych gdzie botek jest bardzo cienki i szerokość skorupy bezpośrednio przekłada się na szerokość stopy. Tam produkowane są buty o różnych szerokościach, wersje "wide" oraz wersje damskie twardych butów ze względu na szczuplejsze delikatniejsze kobiece stópki.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Dlatego, że objętość (tak stopy jak i łydki) regulujesz oklamrowaniem w bardzo szerokim zakresie.

Tak nie do końca. Podeszwa trzyma dół skorupy i on się nie zwęży a klamra ściąga skorupę wyżej, przez co z jednej strony boki się po prostu pochylają do środka a przy mocniejszym ściskaniu zapada się góra a to już recepta na punktowe uciski.

Niestety jako osoba z wąskimi stopami wszystko to przeżyłem, zszedłem z butów o flex 90 i last 105 (pierwsze, nietrafione i przepastne) na buty 130 z last 98 i w sumie 96 też by mnie nie zabiło. W aktualnych butach dwie dolne klamry wystarczy że mam zachaczone i niekłapiące, sama skorupa odpowiednio trzyma stopę a klamry tylko trzymają żeby się nie otwierała/rozszerzała. Zdejmowanie niestety bywa problematyczne.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nie do końca. Podeszwa trzyma dół skorupy i on się nie zwęży a klamra ściąga skorupę wyżej, przez co z jednej strony boki się po prostu pochylają do środka a przy mocniejszym ściskaniu zapada się góra a to już recepta na punktowe uciski.

Niestety jako osoba z wąskimi stopami wszystko to przeżyłem, zszedłem z butów o flex 90 i last 105 (pierwsze, nietrafione i przepastne) na buty 130 z last 98 i w sumie 96 też by mnie nie zabiło. W aktualnych butach dwie dolne klamry wystarczy że mam zachaczone i niekłapiące, sama skorupa odpowiednio trzyma stopę a klamry tylko trzymają żeby się nie otwierała/rozszerzała. Zdejmowanie niestety bywa problematyczne.
 

Cześć

Do końca, do końca... Spoko.

Zdjęcie dobrze dopasowanego sportowego buta, jeszcze jak się nie umie i trochę przemarznie jest praktycznie niemożliwe. Trzeba ogrzać.

Ile przejeździłeś par i przez ile lat?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Ile przejeździłeś par i przez ile lat?

 

Do prawidłowego zapięcia za szerokiego buta potrzebne jest długoletnie doświadczenie? Bo tylko o tym piszę. W takim razie jaka jest na to taktyka? Bo ja miałem taki efekt że jak było za słabo to stopą w środku i nartą na wierzchu telepało na boki. Jak z kolei mocno to stopa na boki nadal słabo trzymała a po chwili nie dało się jeździć bo nogi drętwiały a podeszwa paliła żywym żelazem. Oczywiście techniką jazdy można coś tam nadrobić tylko po co się męczyć.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie polecasz Ski ? 

 

Zygal, nie mogę nic złego czy dobrego napisać, sam wybrałem akurat ekipę Ski Fanatic z Wawy. W Ski natomiast lubię porozmawiac z Panem Jackiem o nartach. 

Do prawidłowego zapięcia za szerokiego buta potrzebne jest długoletnie doświadczenie? Bo tylko o tym piszę. W takim razie jaka jest na to taktyka? Bo ja miałem taki efekt że jak było za słabo to stopą w środku i nartą na wierzchu telepało na boki. Jak z kolei mocno to stopa na boki nadal słabo trzymała a po chwili nie dało się jeździć bo nogi drętwiały a podeszwa paliła żywym żelazem. Oczywiście techniką jazdy można coś tam nadrobić tylko po co się męczyć.

 

Pozdrawiam

Bacek ludzie mylą nieco pojęcie. Za duże z automatu jest odbierane jako za długie, a tak nie jest. Klamra 1 i 2 w dobrze dobranym bucie jest dopinana z minimalną siłą. Nie przez przypadek producenci robią buty np. jednej linii w trzech szerokościach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bucie 26 mam 1cm

Jak dla mnie za mało. Już wielokrotnie pisałem jak bardzo się wycierpiałem w zbyt krótkich butach. A były tylko o pół numeru za krótkie. But nam nie służy do zawodów, gdzie ubieramy go na krótko i możemy przecierpieć w imię skuteczności wiele, ale do jazdy rekreacyjnej przez cały dzień. Zdecydowanie namawiam Cię do rozmiaru 27. Pamiętaj, że but 26.5 ma skorupę o długości 26.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do prawidłowego zapięcia za szerokiego buta potrzebne jest długoletnie doświadczenie? Bo tylko o tym piszę. W takim razie jaka jest na to taktyka? Bo ja miałem taki efekt że jak było za słabo to stopą w środku i nartą na wierzchu telepało na boki. Jak z kolei mocno to stopa na boki nadal słabo trzymała a po chwili nie dało się jeździć bo nogi drętwiały a podeszwa paliła żywym żelazem. Oczywiście techniką jazdy można coś tam nadrobić tylko po co się męczyć.

 

Pozdrawiam

Cześć

Nie tak była intencja pytania ale jeżeli już pytasz - tak sporo czasu upłynęło zanim zrozumiałem na czym ma polegać dobre trzymanie buta.

Pytam bo ciekawi mnie jak szybko przeszedłeś od tych pierwszych butów do ostatniego modelu. Chodzi mi o to, że buty 130 to już jest model z grupy sportowej o zupełnie innej geometrii i aby w nim czuć się wygodnie na stoku trzeba jeździć co najmniej poprawnie technicznie. Buty jak np. wspomniany przez Ciebie pierwszy model to zupełnie co innego - stąd pytanie?

Co do klamer to tak powinno być. Zazwyczaj każdy ma 3 stopnie dopięcia butów zależne od wielu czynników.

Dopinanie na maksa to oczywista głupota i błąd osób, które chcą w ten sposób zniweczyć zły dobór buta (za miękkie). Ściskasz stopę, blokujesz przepływ krwi co powoduje ból i możliwość przemrożenia.

Podstawa to dobre dobranie buta na długość według pomiaru oraz na szerokość - jeżeli mówimy o butach sportowych (przy innych ma to małe znaczenie - sztuka dla sztuki, bo kapeć i tak się ubije szybko więc trzeba brać najwęższy). Nawet jeżeli dobrany but jest na granicy (w sensie mały) to i tak odpowiednim wyważeniem to zniwelujesz - jak umiesz poprawnie jeździć. Jeżeli nie, odmrozisz albo odciśniesz palce i będziesz klął, że wybrałeś złe buty.

Dlatego jeżeli ktoś ma tendencje do jazdy w odchyleniu (mówimy o stylu jazdy dobrego narciarza a nie o błędnej jeździe) a stopa jest na granicy - brałbym rozmiar większy. Jeżeli jest wychyleniowcem - mniejszy.

Pamiętać też należy o czym wszyscy teoretycy jakby zapominają, że stopa w bucie pracuje i zmienia swoje parametry w dość sporym zakresie co jest zależne od wielu czynników.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 lata. Choć tak naprawdę te pierwsze porzuciłem już po roku. Także dość tępy jestem z wyborami bo te są już trzecie. Technicznie poprawnie na pewno nie jeżdżę. W każdym razie te ostatnie jak dla mnie są najbardziej "wygodne", przy optymalnym zapięciu noga nie lata a nie czuć żadnych ucisków (choć na początku było różnie).

 

Zakładanie jest trochę cięższe, chociaż to że tylko trochę to raczej zasługa tego że nauczyłem się buty zakładać bo tak to było by straszne.

Ze ściąganiem już jest gorzej, niestety nie zawsze jest gdzie buty ogrzać przed zdjęciem.

 

Nie miał bym nic przeciwko butom z niesportowym charakterem, niestety nie znalazłem nic co byłoby odpowiednio wąskie na moją stopę tak żeby w przedniej części nie latała na boki. Może to kwestia tego że dodatkowo mam długie płetwy a szerokość butów zbyt rośnie z długością.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 lata. Choć tak naprawdę te pierwsze porzuciłem już po roku. Także dość tępy jestem z wyborami bo te są już trzecie. Technicznie poprawnie na pewno nie jeżdżę. W każdym razie te ostatnie jak dla mnie są najbardziej "wygodne", przy optymalnym zapięciu noga nie lata a nie czuć żadnych ucisków (choć na początku było różnie).

 

Zakładanie jest trochę cięższe, chociaż to że tylko trochę to raczej zasługa tego że nauczyłem się buty zakładać bo tak to było by straszne.

Ze ściąganiem już jest gorzej, niestety nie zawsze jest gdzie buty ogrzać przed zdjęciem.

 

Nie miał bym nic przeciwko butom z niesportowym charakterem, niestety nie znalazłem nic co byłoby odpowiednio wąskie na moją stopę tak żeby w przedniej części nie latała na boki. Może to kwestia tego że dodatkowo mam długie płetwy a szerokość butów zbyt rośnie z długością.

Cześć

No niestety upierdliwości twardszego buta nie zmienimy - coś za coś.

Jeżeli czujesz się w tych butach dobrze to znaczy, że z tą technika nie jest źle i ja bym innych (to znaczy popularnych modeli) nie szukał bo to będzie znaczne cofnięcie. Możesz zresztą łatwo spróbować - weź sobie jakiś bardziej miękki but i przejedź się. :)

Pozdrowienia serdeczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...