Skocz do zawartości

Filmy YT Paula Lorentza


a_senior

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 86
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Done :)

 

Mam problem z pojęciem "release the edge", a ogólnie z samym słowem "release". Oczywiście znam jego znaczenie, np. z wydawnictwa. Ale w narciarstwie już nie jest to oczywiste. Tłumaczę go jako "uruchomić", np. uruchomić krawędź czyli zakrawędziować nartę. 

 

"Release" to znaczy zluzować, uwolnić.

"Engage" to będzie uruchomić, zakrawędziować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Done :)

 

Mam problem z pojęciem "release the edge", a ogólnie z samym słowem "release". Oczywiście znam jego znaczenie, np. z wydawnictwa. Ale w narciarstwie już nie jest to oczywiste. Tłumaczę go jako "uruchomić", np. uruchomić krawędź czyli zakrawędziować nartę. 

Raczej odwrotnie

http://www.skischool...m/gallery-post/

zgodnie ze znaczeniem słowa release

ps rand już napisał 

może jeszcze odpuścić

narciarsko odciążyć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Release" to znaczy zluzować, uwolnić.
"Engage" to będzie uruchomić, zakrawędziować.

Jesteś rozsądnym gościem więc nie pytaj o tłumaczenie. Zapytaj dlaczego instruktor każe kursantowi który jeździ kątowo każe jeździć równoległe, mało tego nagle stawać na górnej narcie a kolano dolnej nienaturalnie wyginać. Wstęp "materiał dla średnio zaawansowanych" - średnio zaawansowany jeździ równoległe i nie potrzebuje wew/zew kolana/nogi/stopy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś rozsądnym gościem więc nie pytaj o tłumaczenie. Zapytaj dlaczego instruktor każe kursantowi który jeździ kątowo każe jeździć równoległe, mało tego nagle stawać na górnej narcie a kolano dolnej nienaturalnie wyginać. Wstęp "materiał dla średnio zaawansowanych" - średnio zaawansowany jeździ równoległe i nie potrzebuje wew/zew kolana/nogi/stopy

 

Nie wiem, musiałbym sprawdzić - wygląda mi na jakiś myk ułatwiający jednoczesne przekrawędziowanie obu nart.

Oczywiście nic dla początkujących bo im tylko utrudni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, musiałbym sprawdzić - wygląda mi na jakiś myk ułatwiający jednoczesne przekrawędziowanie obu nart.
Oczywiście nic dla początkujących bo im tylko utrudni.

Nie ma żadnego myku. Trza walić prosto z mostu. Jak ktoś ma tendencję do a frame to się bawi wewnętrzną i tyle jak nie to po co spowalniać przekrawędziowamie. Phantom move jest ćwiczeniem a nie celem jazdy. Phantom move w środowisku siły odśrodkowej spowalnia a nie przyśpiesza zmianę krawędzi. Jak chcesz się cofnąć do przełomu lat 90 to faktycznie da się znaleźć np. tombę na vertikalu jak na beczkę jeździe. Proszę abyś znalazł slow motion z inicjacją wewnętrznej. Szczerze byłem cierpliwy, tłumaczyłem, wyjaśniałem, uzasadniałem- jak krew w piach żadnych argumentów jedynie tak bo tak a jak nie tak to magiczne siły. Zarówno w w filmach Morgana, lorenza Haralda i innych forsujących inicjację skrętu z narty wewnętrznej jestem w sytuacji nie ćwiczenia ale pełnego skrętu udowodnić iż jest to zabieg wtórny nie mający żadnego wpływu na przebieg ewolucji. Mało tego jest to schemat znacznie odbiegający od nowoczesnego skrętu sportowego i to od ok 20 lat co najmniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno w w filmach Morgana, lorenza Haralda i innych forsujących inicjację skrętu z narty wewnętrznej jestem w sytuacji nie ćwiczenia ale pełnego skrętu udowodnić iż jest to zabieg wtórny nie mający żadnego wpływu na przebieg ewolucji. Mało tego jest to schemat znacznie odbiegający od nowoczesnego skrętu sportowego i to od ok 20 lat co najmniej.

 

Popróbowałem dzisiaj i raczej inicjacja z wewnętrznej ani "podciąganie" nóg do mnie nie przemawia.

Za to całkowicie przemawia trening z krótkimi kijkami - samo pamiętanie o utrzymywaniu nisko tułowia wystarcza, żeby pozwalać nartom na przejeżdżanie pod sobą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej bardzo fajny materiał. No niestety mam zakaz używania wyrażeń słownikowych więc się nie odniosę. A tak na marginesie skoro uruchomienie i inicjacja są passe to co byś zaproponował....może wybuch skrętu, zaczęcie, poczęcie (niepokalane to jak bez mięśni), wszczęcie, o widzisz napoczęcie, lub otwarcie (takie alkoholowe skojarzenia)

Zapoczątkowanie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej bardzo fajny materiał. No niestety mam zakaz używania wyrażeń słownikowych więc się nie odniosę. A tak na marginesie skoro uruchomienie i inicjacja są passe to co byś zaproponował....może wybuch skrętu, zaczęcie, poczęcie (niepokalane to jak bez mięśni), wszczęcie, o widzisz napoczęcie, lub otwarcie (takie alkoholowe skojarzenia)

:) Uruchomienie czy inicjacja skrętu są jak dla mnie OK. Tak właśnie tłumaczę Morgana w zależności od tego jakiego pojęcia on użyje. "Otwarcie" tez byłoby OK, pomimo skojarzeń. "Rozpoczęcie" skrętu to już trochę dalej w ewolucji.  Paul używa pojęcia "release the turn" jako jego uruchomienie. Tak przynajmniej sądzę.

 

Ale ogólnie rzez biorąc z dobrym uzgodnieniem pojęć między różnymi językami nie ma letko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Uruchomienie czy inicjacja skrętu są jak dla mnie OK. Tak właśnie tłumaczę Morgana w zależności od tego jakiego pojęcia on użyje. "Otwarcie" tez byłoby OK, pomimo skojarzeń. "Rozpoczęcie" skrętu to już trochę dalej w ewolucji.  Paul używa pojęcia "release the turn" jako jego uruchomienie. Tak przynajmniej sądzę.

 

Ale ogólnie rzez biorąc z dobrym uzgodnieniem pojęć między różnymi językami nie ma letko.

 

Chyba jest takie słowo jak "zakrawędziowanie".

Tylko się zastanawiam czy nie chodzi o "zainicjowanie zakrawędziowania" :)

No i ten "release the turn" moim zdaniem na 100% dotyczy poprzedniego za...skrętu i jego zakończenia ("release the turn" = "release the edges")

 

W sumie nie zwracałem na to tak uwagi, ale jak zacząłem analizować jazdę to zakrawędziowanie jest mega istotne w nauce techniki - chodzi o to by dobrze zakrawędziować i cierpliwie czekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hop! hop! Impulsie skretny gdzie jestes?

Czego!  Nie pytaj sie,  ja sie pytam,

Chodz i wprowadz mi narty w skret. 

Jak mam o zrobic?  nie wiem, masz wprowadzic narty w skret

Nie wiem jak to sie robi, idz do Stanislawskiego

 

W wersji dla początkujących, 

już tłumaczono, trzeba było uważać,

przenosisz ciężar ciała na zewnętrzną nartę,

"liczysz do dwóch" a dalej z tego co widziałem już umiesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inicjacja skrętu jest idealnym zwrotem i nie trzeba być Mayerem aby postawić takie twierdzenie. Czy ktoś ma kłopot z interpretacją słowa inicjacja? Rozpoczynam, też blisko ale...Dzień dobry, rozpoczynam zebranie forumowiczów. I już stało się, oznajmione. Teraz....dzień dobry, inicjuję zebranie forumowiczów czyli wykonam kilka czynnosci, które doprowadzą do zebrania.
A z resztą, kolejne rozmywanie tematu w niewiadomym celu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inicjacja skrętu jest idealnym zwrotem i nie trzeba być Mayerem aby postawić takie twierdzenie. Czy ktoś ma kłopot z interpretacją słowa inicjacja? Rozpoczynam, też blisko ale...Dzień dobry, rozpoczynam zebranie forumowiczów. I już stało się, oznajmione. Teraz....dzień dobry, inicjuję zebranie forumowiczów czyli wykonam kilka czynnosci, które doprowadzą do zebrania.
A z resztą, kolejne rozmywanie tematu w niewiadomym celu.

Niby tak, ale... We francuskim masz "déclenchement" i "initition". To drugie to oczywiste i znaczy to samo co po polsku. A pierwsze to zwolenie mechanizmy, np. cyngla. Po angielsku "trigger". I tego właśnie terminu używa przeważnie Morgan. Nie inicjacja, ale właśnie "wywołanie", "uruchomienie". I on lepiej oddaje to, co chce wyrazić.

 

Weź np. słowo "alarm". Nie powiemy po polsku zainicjuj alarm, tylko uruchom (ew. włącz) alarm. Podobnie po francusku. Powiemy właśnie "déclencher d'alarm".  I właśnie o to chodzi w uruchomieniu skrętu. Inicjacja to już jego początek, a "uruchomienie" to pierwszy impuls, który go wywoła. Taki rodzaj zwolnienia cyngla. :) Różnica subtelna, ale wyczuwalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jest takie słowo jak "zakrawędziowanie".

Tylko się zastanawiam czy nie chodzi o "zainicjowanie zakrawędziowania" :)

No i ten "release the turn" moim zdaniem na 100% dotyczy poprzedniego za...skrętu i jego zakończenia ("release the turn" = "release the edges")

Też mnie kusi by tłumaczyć jako zakrawędziowanie. Ale nie zawsze mi to pasuje. Co do "release the turn"? Być może masz rację. Wydaje mi się, że spotkałem się z takim znaczeniem jak pisałem, ale się nie upieram. Pamiętaj, że "release" ma wiele znaczeń w tym "spust". Jak "trigger".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam kolejny jego filmik. Tym razem o doborze długości kijków. Pamiętacie ile było "gadania" gdy pokazałem film Morgana o długości kijków. Przekaz Paula jest podobny. Zachęca do stosunkowo krótkich kijków, choć to zależy od kilku czynników. On sam mierzy 180 cm, a jego kijki zmieniają długość, w zależności od warunków i stylu jazdy, od 108 do 115 cm. Przy okazji reklamuje własną firmę, która sprzedaje kijki z regulowana długością, do których zachęca. BTW stok wyczerpany. :)

 

https://youtu.be/G6iBVxbgX-8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam kolejny jego filmik. Tym razem o doborze długości kijków. Pamiętacie ile było "gadania" gdy pokazałem film Morgana o długości kijków. Przekaz Paula jest podobny. Zachęca do stosunkowo krótkich kijków, choć to zależy od kilku czynników. On sam mierzy 180 cm, a jego kijki zmieniają długość, w zależności od warunków i stylu jazdy, od 108 do 115 cm. Przy okazji reklamuje własną firmę, która sprzedaje kijki z regulowana długością, do których zachęca. BTW stok wyczerpany. :)

https://youtu.be/EiBjcLz4jB0

Na filmach ktore wyswietla jedzie bardzo nisko i kije 120cm + by mu przeszkadzaly. Gdyby jezdzil z forumowiczami, ktorzy w polprzysiadzie wytrzymaja max 5 s. to by wyregulowal do 130cm
Czy temat o bohomazach zostal wyczerpany?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...