Skocz do zawartości

Do czego nam potrzebna wewnętrzna narta?


AndRand

Rekomendowane odpowiedzi

Jeden z ostatnich wątków analizujących technikę skupił się na momencie obciążania nogi wewnętrznej w celu inicjacji nowego zakrętu.
 
Sprawa została chyba postawiona trochę błędnie - pewnie obruszy się a_senior, który promuje inicjację zakrętu nartą wewnętrzną - ogólnie narta wewnętrzna nam głównie przeszkadza i chodzi o to by przeszkadzała jak najmniej. Są jednak przypadki gdy może pomóc - omówione na poniższym filmie:

  1. obciążając wewnętrzną pod koniec zakrętu, już za jego wierzchołkiem możemy zyskać na prędkości i wysokości. W sytuacjach ekstremalnych ratuje się tak wysokość w zakręcie jednym, dwoma krokami w górę (nie jest to jeszcze inicjacja nowego zakrętu)
  2. pomoc w ustaleniu pozycji
  3. najbardziej oczywiste - ratunek w przypadku ześlizgnięcia zewnętrznej. Słynny "błąd wewnętrznej" powtarzany przez komentatorów to brak wewnętrznej w zapasie na wypadek ześlizgnięcia dolnej narty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Tak? To powiedz w jaki sposób obciążona pod koniec zakrętu wewnętrzna ma inicjować nowy zakręt na przeciwnej krawędzi?

Przeczytaj to pytanie jeszcze raz, bo jest kompletnie bez sensu. Inicjacje skrętu istnieją trzy. Zmiana obciążenia kątowo ustawionej narty, rotacja nóg i zmiana krawędzi. Zakładam, że pytasz o skręt równoległy długi. Otóż ma inicjować zmianą krawędzi. Wysłane z mojego CPH1917 przy użyciu Tapatalka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj to pytanie jeszcze raz, bo jest kompletnie bez sensu. Inicjacje skrętu istnieją trzy. Zmiana obciążenia kątowo ustawionej narty, rotacja nóg i zmiana krawędzi. Zakładam, że pytasz o skręt równoległy długi. Otóż ma inicjować zmianą krawędzi.

Wysłane z mojego CPH1917 przy użyciu Tapatalka

 

OK

Zmień krawędź na obciążonej górnej narcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK Zmień krawędź na obciążonej górnej narcie :)

Odpowiedziałem jak się inicjuje. Nie co trzeba zrobić w fazie... (no właśnie, jakiej?) by do tej inicjacji doszło. Powtórzę, zadajesz niekonkretne pytania. Edit. Jeśli nie masz pod ręką, to wyślę Ci na priv definicję skrętu długiego. Po konkretne wyjaśnienia, co się dzieje w danym momencie i z czego to wynika, zapraszam na zajęcia ;) Wysłane z mojego CPH1917 przy użyciu Tapatalka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedziałem jak się inicjuje. Nie co trzeba zrobić w fazie... (no właśnie, jakiej?) by do tej inicjacji doszło. Powtórzę, zadajesz niekonkretne pytania. Edit. Jeśli nie masz pod ręką, to wyślę Ci na priv definicję skrętu długiego. Po konkretne wyjaśnienia, co się dzieje w danym momencie i z czego to wynika, zapraszam na zajęcia ;) Wysłane z mojego CPH1917 przy użyciu Tapatalka

 

Nic mi nie tłumacz, tylko powiedz jak zainicjujesz zakręt wewnętrzną gdy ją obciążyłeś pod koniec poprzedniego zakrętu.

 

A na zajęcia w wysokich górach to do mnie możesz przyjść - pokażę jak ćwiczenia z oślich łączek robić na 40° nachylenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic mi nie tłumacz, tylko powiedz jak zainicjujesz zakręt wewnętrzną gdy ją obciążyłeś pod koniec poprzedniego zakrętu. A na zajęcia w wysokich górach to do mnie możesz przyjść - pokażę jak ćwiczenia z oślich łączek robić na 40° nachylenia

Chyba oczywiste jest jak się inicjuje skręty w równoległym długim. Wykorzystujesz siłę odśrodkową, podnosisz pozycję, przerzucasz biodra w stronę skrętu i zmieniasz krawędź. Jakiej odpowiedzi oczekiwałeś? I jaką wewnętrzną inicjujesz? Chcesz zmienić jedną krawędź? W momencie odciążenia, obie narty są odciążone. Na moje, konkretne pytania, wciąż mi nie odpowiedziałeś Wysłane z mojego CPH1917 przy użyciu Tapatalka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba oczywiste jest jak się inicjuje skręty w równoległym długim. Wykorzystujesz siłę odśrodkową, podnosisz pozycję, przerzucasz biodra w stronę skrętu i zmieniasz krawędź. Jakiej odpowiedzi oczekiwałeś? I jaką wewnętrzną inicjujesz? Chcesz zmienić jedną krawędź? W momencie odciążenia, obie narty są odciążone.

 

Widzę, że nigdy nie robiłeś wysokości wewnętrzną.

Więc te rady są niestety dla mnie bezużyteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z ostatnich wątków analizujących technikę skupił się na momencie obciążania nogi wewnętrznej w celu inicjacji nowego zakrętu.

Sprawa została chyba postawiona trochę błędnie - pewnie obruszy się a_senior, który promuje inicjację zakrętu nartą wewnętrzną - ogólnie narta wewnętrzna nam głównie przeszkadza i chodzi o to by przeszkadzała jak najmniej. Są jednak przypadki gdy może pomóc - omówione na poniższym filmie:

  • obciążając wewnętrzną pod koniec zakrętu, już za jego wierzchołkiem możemy zyskać na prędkości i wysokości. W sytuacjach ekstremalnych ratuje się tak wysokość w zakręcie jednym, dwoma krokami w górę (nie jest to jeszcze inicjacja nowego zakrętu)
  • pomoc w ustaleniu pozycji
  • najbardziej oczywiste - ratunek w przypadku ześlizgnięcia zewnętrznej. Słynny "błąd wewnętrznej" powtarzany przez komentatorów to brak wewnętrznej w zapasie na wypadek ześlizgnięcia dolnej narty.

Tu macie gościa chyba z Portugalii inicjującego w krótszym skręcie z górnej narty1:50 a później 2:50.

Filmik fajny, jazda tez chociaz powinien go podzielić na dress up in Italy warm up in Italy i skiing in Italy

https://youtu.be/7XY631veFpA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś napisałem, że wyrazy zakończone na "ing" powinny być w narciarstwie zakazane ;) , jest normalne podniesienie narty  wewnętrznej.

Może być czubem do góry(jak wyżej), czubem w dół(niby poprawnie) lub równolegle do podłoża . Równie dobrze mogłoby w tym momencie narty wewnętrznej nie być wcale bo nie ona jest istotna w tym momencie.

Chodzi tutaj o jedną rzecz, mianowicie jak najszybsze i możliwie jak najmocniejsze (w zależności od sytuacji) "oparcie się" na zewnętrznej narcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda raczej "normalnie" :) przynajmniej  tutaj:

 

attachicon.gif50.PNG

No Wort inicjacji skrętu raczej nie wyłapiesz na stopklatce :) zobacz że chłop oprócz inicjacji skrętu , wysunięcia górnej równiez na niej stoi prawie w całym skręcie przynajmniej w tym krótszym, przez co nogi mu się rozjeżdzają mocno i róbi w moim słowniku wysuwke i to taką mocną albo określenie, które Ci się spodoba -  wysuving ;)  Kiedyś wrzuciłem przejazd Shiffrin i na płaskim przejeżdżała wertikal zupełnie inaczej niż robi to ten portugalczyk - mam nadzieje że się nikt nie obrazi i nie nazwie mnie nacjonalistą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Wort inicjacji skrętu raczej nie wyłapiesz na stopklatce :) zobacz że chłop oprócz inicjacji skrętu , wysunięcia górnej równiez na niej stoi prawie w całym skręcie przynajmniej w tym krótszym, przez co nogi mu się rozjeżdzają mocno i róbi w moim słowniku wysuwke i to taką mocną albo określenie, które Ci się spodoba -  wysuving ;)  Kiedyś wrzuciłem przejazd Shiffrin i na płaskim przejeżdżała wertikal zupełnie inaczej niż robi to ten portugalczyk - mam nadzieje że się nikt nie obrazi i nie nazwie mnie nacjonalistą ;)

Pewno, że tam coś na wewnętrznej jest, może być trochę więcej lub mniej j, momentami jak chce "połyżwować" :lol:  to może być nawet 50/50

ale generalnie jest oparty na zewnętrznej:

 

 

sto.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewno, że tam coś na wewnętrznej jest, może być trochę więcej lub mniej j, momentami jak chce "połyżwować" :lol:  to może być nawet 50/50

ale generalnie jest oparty na zewnętrznej:

 

 

attachicon.gifsto.PNG

Idealny moment złapałeś, ale naprawdę uważasz że jest oparty na zewnętrznej? Z własnego doświadczenia wiem że w tym momencie proporcję są mniej więcej 70 wewnętrzna i 30 zewnętrzna a napewno na zdj poniżej i możesz mi wierzyć choć nie musisz ;) A łyżwing stosowany jest często przez slalomistów mniej doświadczonych szczególnie przy wejściu jak najbliżej tyczki żeby w nią nie zahaczyć. Lepsi jadą równo i nie muszą dostawiać , podnosić górnej narty ani rozpoczynać, inicjować nią skrętu, automatyzm i wyczucie robi swoje. 

Załączone miniatury

  • 123.JPG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

  1. obciążając wewnętrzną pod koniec zakrętu, już za jego wierzchołkiem możemy zyskać na prędkości i wysokości. W sytuacjach ekstremalnych ratuje się tak wysokość w zakręcie jednym, dwoma krokami w górę (nie jest to jeszcze inicjacja nowego zakrętu)
  2. pomoc w ustaleniu pozycji
  3. najbardziej oczywiste - ratunek w przypadku ześlizgnięcia zewnętrznej. Słynny "błąd wewnętrznej" powtarzany przez komentatorów to brak wewnętrznej w zapasie na wypadek ześlizgnięcia dolnej narty.

 

 

PKT 3 jak najbardziej jak na załączonym filmiku poniżej :) Nawet ręka czasami może pomóc :) 

P.S. Nie wiem czemu nie moge dodać normalnie pliku tylko muszę się z YT bawić? Dostaję inf że nie mam uprawnień do dodania tego rodzaju pliku....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z ostatnich wątków analizujących technikę skupił się na momencie obciążania nogi wewnętrznej w celu inicjacji nowego zakrętu.
 
Sprawa została chyba postawiona trochę błędnie - pewnie obruszy się a_senior, który promuje inicjację zakrętu nartą wewnętrzną - ogólnie narta wewnętrzna nam głównie przeszkadza i chodzi o to by przeszkadzała jak najmniej. Są jednak przypadki gdy może pomóc - omówione na poniższym filmie:

Widziałem ten filmik, bo też mi się pokazał na YT. To jednak trochę co innego. Na pewno może być przydatne, zwłaszcza w jeździe na czas, ale to nie ma wiele wspólnego z inicjacją skrętu z nogi wewnętrznej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofersen już był teraz leszcz :lol:  Shiffrin  :rolleyes:

 

 

attachicon.gift1.PNGattachicon.gift2.PNGattachicon.gift3.PNGattachicon.gift4.PNGattachicon.gift5.PNG

 

 

 

 

 

Wort, masz jakiś specjalistyczny program do klatkowania? Jeśli tak i znajdziesz czas, miałbym prośbę. Z filmiku z Miską poklatkuj, jak najczęściej się da skręt, który wykonuje w swoje prawo po minięciu babki stojącej na stoku z aparatem (od 0,08 sekundy do 0,10).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...