Skocz do zawartości

Dlaczego w kościele nie... a na stoku tak?


Jasiek.

Rekomendowane odpowiedzi

Po raz kolejny prawie pełna zgoda.

Prawie bo jestem uczulony na każdą agitkę nie tylko pisowską i kościelną (w rozumieniu postmodernistycznego KK) ale także neobolszewicką, neonazistowską, platformerską, konfederacką, zielonoświątkową czy świadków Jehowy.

Każda prymitywna agitacja jest pogardą dla wiedzy, intelektu i kultury.

Swobodna wymiana myśli i idei to jest ideał o który chodzi.

Tyle że ta swobodna wymiana myśli i idei musi być prowadzona przez ludzi o pewnym potencjale wiedzy oraz intelektu oraz sine qua non dużej dozie kultury osobistej.

Jeżeli jeden z tych trzech elementów (wiedza, inteligencja, kultura osobista) niedomaga nie ma dyskusji jest skiforum.

Moje poglądy są rzeczywiście niszowe bo jestem konserwatystą zarówno jak chodzi o poglądy na religię katolicką (podzielam poglądy FFSPX i tych którzy z nich wyszli FSSP, IBP - ci którzy interesują się Kościołem będą wiedzieli o co chodzi) oraz jak chodzi o gospodarkę i społeczeństwo.

A moich dwóch najbliższych kolegów to ludzie o poglądach bardzo odległych zapatrywaniach bo agnostyk o socjalistycznych konotacjach i zielonoświątkowiec- skrajny liberał w typie Korwina Mikke.

Rozmowy z nimi są dla mnie przyjemnością bo cenię ich za wiedzę, intelekt i kulturę osobistą.

I tego życzyłbym sobie na tym forum ale jak widzę jest to głos wołającego na puszczy, bo na forum dominują ludzi o mentalności jaskiniowców podnoszący swój prymitywny sposób pojmowania świata do rangi cnoty bo dla jaskiniowców dyskurs ogranicza się do ciosu maczugą.

Cześć

Swego czasu w szkole (chyba jeszcze podstawowej) pisaliśmy prace pod tytułem: Jaki ustrój Ci się najbardziej podoba i w jakim chciałbyś żyć? Wtedy tym ustrojem (czy też formą organizacji społeczeństwa) była dla mnie wspólnota pierwotna... i nadal nic się nie zmieniło. I nie chodzi tu o lanie pałą po łbie tylko o proste, jednoznaczne zasady funkcjonowania. 

Z tego miedzy innymi względu lubię proste sytuacje i proste przekazy bo z założenia są najszczersze. 

Typowym przykładem osoby, przekazu, sposobu myślenia, którego nie znoszę jest twoja obecna (trzecia już na ty  forum) twarz. Z twoich postów aż kipi pogarda ubrana w piękne słowa i "pokojowy" przekaz. Jest tu jeszcze paru kolegów, którzy się w tego typu narracji specjalizują. Nienaganne maniery, dbały, zaawansowany oraz lekko napuszony język przekazu, szczytne i piękne hasła na czele i w tzw. pierwszym czytaniu. W tle kryje się pogarda dla tępaków (czyli wszystkich praktycznie) oraz egoistyczne i skrajnie egocentryczne podejście do świata.

A do tego jak to wszystko jest poparte jakąś zmurszałą ideologią to mamy komplet czegoś co mnie napawa autentycznym wstrętem.

Rozumiałbym to podejście gdyby dotyczyło ścisłych faktów - tak jak np, technika jazdy czy dobór sprzętu - ale w sytuacji dyskusji światopoglądowej...

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ogólna perspektywa polega na umiejętności dostrzeżenia istotnych faktów historycznych i demograficznych.

 

Zacznijmy od tych pierwszych czyli historycznych.

Kolonizacja terenów Ameryki Północnej (tych na których powstały USA) zaczyna się na początku XVII wieku. I dajmy spokój Kolumbowi bo on nawet tam nie dotarł, dopłynął tylko na Karaiby. Ludzie doceńcie fakty zanim napiszecie kolejne bzdury.

 

Symboliczną datą, miejscem i zdarzeniem dla USA (co jako Amerykanin wiesz z całą pewnością) jest 21.11.1620 statek Mayflower dopływa do tzw. Nowej Anglii. Przybyli nim ojcowie pielgrzymi którzy byli a jakże protestantami czyli purytanami czyli reprezentowali skrajny odłam kalwinizmu.

25 lat później zakładali pierwsze rezerwaty dla Indian. Główna fala osadnictwa w XVII i XVIII wieku na tereny obecnych Stanów Zjednoczonych to protestanci z Europy, nie tylko ci anglojęzyczni ale też niemieckojęzyczni. Osadników niemiecko języcznych było tak wielu, że w momencie ogłaszania Deklaracji Niepodległości na poważnie zastanawiano się czy językiem urzędowym nie powinien być język niemiecki. Ale w polityce jednak dominowali Anglosasi i ich potomkowie zwani WASP czyli White, Anglo-Saxon, Protestant. To oni sprawowali aż do połowy XX wieku najważniejsze urzędy w USA byli prezydentami, szefami sztabu generalnego, szefami rezerwy federalnej od kiedy ją powołano itd.

 

Pierwszym prezydentem który nie był WASP-em był Kennedy z pochodzenia Irlandczyk a z tradycji katolik. A był to 35 prezydent Stanów Zjednoczonych. Czyli 34 jego poprzedników było protestantami, także protestantem był Andrew Jackson który podpisał ustawę o przesiedleniu Indian z 28 maja 1830 roku. Ustawa ta była aktem ostatecznie eksterminującym Indian, zmusiła ich do porzucenia dobrze rozwiniętych osad w południowo-wschodnich stanach USA i przesiedlenia się na tzw. Terytorium Indiańskie na zachód od rzeki Mississippi. Najbardziej znanym i tragicznym epizodem tego przesiedlenia był „Szlak Łez”, czyli trasa przymusowej deportacji Indian z ich dawnych terenów. Wojskowa eksterminacja po wojnie secesyjnej to już było tylko postawienie kropki nad i. I wtedy dopiero do Stanów zaczęli przybywać masowo Irlandczycy  a później Włosi pod koniec XIX wieku. Jedni i drudzy podobnie jak Polacy nie znaczyli nic w życiu politycznym i gospodarczym, byli mięsem armatnim co najwyżej. O kierunkach polityki decydował WASP.

 

Demografia jest oczywista, katolicy są w zdecydowanej mniejszości. O tym jakie religie wyznają obecnie Amerykanie to polecam ten portal, ciekawe statystyki i opracowania.

https://www.pewforum...andscape-study/

a propos bzdur: Karaiby sa czescia Am Pln = ja o Am Pln pisalem a nie USA

 

Ustawa o rezerwatach to 1851 - co jest "nieco" pozniej ( jakies 200 lat + bledu….)

 

1758 pierwsze Botherhood of Brotherton mozna by uwazac za prekursora rezerwatow , ale to bylo raczej wynikiem "treaty" a nie "tworzeniem rezerwatow".. (stale 100 lat bledu)..

 

Nie zapominajmy o niewolnictwie.

Tak przy Niedzieli...

A wlascicielami niewolnikow i dojacymi zyski z handlu byli wylacznie protestanci - katolikow brzydzil by taki interes…. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...