Skocz do zawartości

Nowe buty narciarskie ciągły ból palców jakby za mały but?


Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, Denzil1 napisał:

Tak uważnie czytałem. Dzięki za wszystkie opinie. Pozdrawiam

Faktycznie wydaje się OK. Długość stopy nawet ciut mniej niż 265 mm. Być może buty się ułożą. Moje 285 na długość są OK i to poczułem od razu. Ale gdy ból się będzie utrzymywał będziesz musiał coś z tym zrobić. Np. wymodelować przód skorupy. BTW, wygrzewałeś te buty? Fischer ma do tego specjalne urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, a_senior napisał:

Faktycznie wydaje się OK. Długość stopy nawet ciut mniej niż 265 mm. Być może buty się ułożą. Moje 285 na długość są OK i to poczułem od razu. Ale gdy ból się będzie utrzymywał będziesz musiał coś z tym zrobić. Np. wymodelować przód skorupy. BTW, wygrzewałeś te buty? Fischer ma do tego specjalne urządzenia.

Nie nic nie robiłem. Kupiłem na koniec sezonu i już nie było po co 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Jeżeli buty są zrobione w technologii, która zakłada wygrzewanie to powinno się to zrobić w sposób jaki firma poleca. Na  kwestiach szczegółowych takich technologii się nie znam, ale brak wygrzania może być odpowiedzialny z niedostateczne i wolniejsze dopasowanie się buta do stopy. Proponuję to zrobić.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Denzil1 napisał:

Wygrzewałeś czy co ??

To całkiem skoplikowana procedura. Nazywa się  Fischer Vacuum Fit. Mniej więcej taka jak opisana tu: http://fischervacuum.pl/CF.html

Przeszedłem ją w Krakowie w sklepie nartykrakow.pl na ul. Swoboda 4. Naprawdę niezły cyrk. Do tego ustawia się pochylenie boczne cholewki. U Fischera dość nietypowo, bo za pomocą specjalnych asymetrycznych podkładek. Nawiasem mówić nienajlepsze rozwiązanie. Wolałem klasyczne za pomocą mimośrodu. Ale to trzeba zrobić koniecznie. Musisz poszukać sklep, który ma urządzenia do Fischer Vacuum Fit. Niestety usługa kosztuje sporo.

 

Czy to coś dało? Trudno mi ocenić, bo w butach pojechałem w zeszłym sezonie tylko raz i to już po ich fitowaniu. Nie wszystko jest OK. Wciąż za słabe pochylenie cholewki i trzeba będzie zrobić prawdziwy canting, czyli podcięcie spodów pod kątem. I pomimo całej zabawy gniecie mnie prawa kostka. Faktem jest, że u mnie jest mocno wystająca. Trzeba będzie buta dodatkowo odbarczyć.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, a_senior napisał:

To całkiem skoplikowana procedura. Nazywa się  Fischer Vacuum Fit. Mniej więcej taka jak opisana tu: http://fischervacuum.pl/CF.html

Przeszedłem ją w Krakowie w sklepie nartykrakow.pl na ul. Swoboda 4. Naprawdę niezły cyrk. Do tego ustawia się pochylenie boczne cholewki. U Fischera dość nietypowo, bo za pomocą specjalnych asymetrycznych podkładek. Nawiasem mówić nienajlepsze rozwiązanie. Wolałem klasyczne za pomocą mimośrodu. Ale to trzeba zrobić koniecznie. Musisz poszukać sklep, który ma urządzenia do Fischer Vacuum Fit. Niestety usługa kosztuje sporo.

 

Czy to coś dało? Trudno mi ocenić, bo w butach pojechałem w zeszłym sezonie tylko raz i to już po ich fitowaniu. Nie wszystko jest OK. Wciąż za słabe pochylenie cholewki i trzeba będzie zrobić prawdziwy canting, czyli podcięcie spodów pod kątem. I pomimo całej zabawy gniecie mnie prawa kostka. Faktem jest, że u mnie jest mocno wystająca. Trzeba będzie buta dodatkowo odbarczyć.

Po czym poznales ze cuff alignment/canting jest zly? Pytam bo sam ustawialem cholewkę i chyba jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, nikon255 napisał:

Po czym poznales ze cuff alignment/canting jest zly? Pytam bo sam ustawialem cholewkę i chyba jest ok.

Po pierwsze porównałem z poprzednimi butami, gdzie miałem ustawione OK i pochylenie było większe. Po drugie wyszło w praniu, czyli w zjeździe. Można sprawdzić "na sucho". Wkladasz nogę do skorupy (bez kapcia), lekko zapinasz klamry, stajesz prosto i patrzysz czy odległości goleni od boków cholewki są mniej więcej równe. Ale to bardzo przybliżony sposób.

Fischer ma kilka rodzajów podkładek, bodajże 3. Każda daje inny kąt pochylenia począwszy od neutralnej. W moich jest ta umożliwiająca max pochylenie, ale i tak jeszcze brakuje.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, labas napisał:

Jest za darmo, dwa razy.

Tylko buty trzeba kupić u nich a nie na allegro.

Ja kupiłem na allegro, a ściśle w Trojan Sport. Można u nich zrobic darmowe dofitownie, ale trzeba jechać do N. Sącza lub Krynicy. Nawet rozważałem, ale w końcu poszedłem do nartykrakow.pl. I tak wyszło w sumie sporo taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, nikon255 napisał:

Po czym poznales ze cuff alignment/canting jest zly? Pytam bo sam ustawialem cholewkę i chyba jest ok.

Cześć

Zakładasz buty, stajesz na twardym w pozycji do jazdy, można zasymulować jazdę obniżaniem i podwyższaniem pozycji ale zazwyczaj już wszystko wiadomo jak się stanie. Albo jeszcze prościej - odkręć, stań, ustabilizuj dokręć i gotowe.

Powiem Ci zresztą, że jak masz pewną podstawową zdolność adaptacji techniki to nie ma to takiego wielkiego znaczenia, chyba, że mesz wyjątkowo krzywe golenie. Kiedyś - na jakimś obozie szkoleniowym, skręciliśmy kumplowi w nocy canting na maksa do wewnątrz w obu butach. Koleś, dobry narciarz - taki stylista raczej - po prostu pojechał i do końca się nie zorientował. Na koniec stwierdził tylko, że ma chyba źle posmarowane narty bo jakoś tak dziwnie haczą ale ja się patrzyło jak jeździe to w ogóle nie było widać, ze coś jest nie tak. 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, a_senior napisał:

Po drugie wyszło w praniu, czyli w zjeździe.

na co zwracasz uwage? Konkrety 🙂

Godzinę temu, Mitek napisał:

Cześć

Zakładasz buty, stajesz na twardym w pozycji do jazdy, można zasymulować jazdę obniżaniem i podwyższaniem pozycji ale zazwyczaj już wszystko wiadomo jak się stanie. Albo jeszcze prościej - odkręć, stań, ustabilizuj dokręć i gotowe.

Powiem Ci zresztą, że jak masz pewną podstawową zdolność adaptacji techniki to nie ma to takiego wielkiego znaczenia, chyba, że mesz wyjątkowo krzywe golenie. Kiedyś - na jakimś obozie szkoleniowym, skręciliśmy kumplowi w nocy canting na maksa do wewnątrz w obu butach. Koleś, dobry narciarz - taki stylista raczej - po prostu pojechał i do końca się nie zorientował. Na koniec stwierdził tylko, że ma chyba źle posmarowane narty bo jakoś tak dziwnie haczą ale ja się patrzyło jak jeździe to w ogóle nie było widać, ze coś jest nie tak. 

Pozdrowienia

tak zrobilem, pozniej po zapieciu sprawdzalem ruchem kolan czy rownie łatwo wchodza na krawedz buta w lewo i prawo. Chyba ze 3 podejscia mialem i teraz czuje, ze jest ok. Wydawalo mi sie, ze poczatkowe zle ustawienie potegowalo A-frame. Canting to juz typowo zawodnicze zabawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, nikon255 napisał:

na co zwracasz uwage? Konkrety 🙂

W sumie metodą prób i błędów. Sprawdzasz czy w jeździe obie krawędzie dobrze trzymają, czy nie robi się A-frame, itp. Tyle że w poprzednich butach (Salomon Impact 9) były mimośrody po obu stronach. I ostatecznie ustawiłem pochylenie na maxa. Tyle że to max jest dużo większe niż w Fischerach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, a_senior napisał:

W sumie metodą prób i błędów. Sprawdzasz czy w jeździe obie krawędzie dobrze trzymają, czy nie robi się A-frame, itp. Tyle że w poprzednich butach (Salomon Impact 9) były mimośrody po obu stronach. I ostatecznie ustawiłem pochylenie na maxa. Tyle że to max jest dużo większe niż w Fischerach.

Jak chce sprawdzic czy obie krawedzie trzymaja to przekladam narty 😛 tez mam mimosrody i przykladowo ustawianie typu "zluzuj, nacisnij i zakrec" nie zadziala. Trza krecic kluczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 12/10/2021 at 3:37 PM, Marecki0509 said:

napisz czy cos sie poprawilo po modzeniu w butach

Na modzenie raczej nie dotrę. Dziś była druga tura. Przed wyciągnąłem spod wkładek 2mm reduktory objętości (Atomic dodaje i w związku z tym nie sprzedaje połówkowych rozmiarów), także z 280 zrobiłem sobie 285 (moje stopy to 286 i 293). Dwie dolne klamry zapiąłem na najmniejszy ząbek z maksymalnie rozkręconą mikroregulacją. Trzecią też nie forsownie, czwarta na trzeci ząbek i ze spojlerem ale u mnie to luźno bo pęciny wąskie.

Po pierwszym zjeździe orczykiem ból w śródstopiu, ale znośny. Przeniosłem się od razu na kanapowy wyciąg. Po dwóch zjazdach rozjeździło się wszystko i dalej było bez problemu. Po kilku zjazdach mógł bym podciągnąć klamry mocniej, głównie na lewej, mniejszej stopie ale dzień dzień był raczej przeznaczony na wyklepywanie buta a nie na "wyczyny".

Z czasem pewnie reduktory wrócą, ew lewa dostanie lekko grubsza skarpetę :).

Także jak już pisane było nie ma się co poddawać tylko chwilę przecierpieć, a triki z super cienkimi skarpetami i niezapinaniem praktycznie dolnych części buta mogą trochę pomóc do czasu ułożenia się wszystkiego..

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po włożeniu gołej stopy bezpośrednio w skorupę miejsca na długość może zostało z 1cm może mniej natomiast poniżej palców stopa dotykała bezpośrednio ścianek skorupy (choć bez jakiegoś nacisku). Także ta druga część mnie martwiła ale jak widać niepotrzebnie, widać wyżej (dół linera i wkładka) jest lekko szerzej i i bez grzania się obejdzie.

Następnym razem może spróbuję z ciut cieplejszymi skarpetami, choć też  bez szału z grubością, dziś były najcieńsze z szafy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, grubość skarpety ma znaczenie i to spore ... W cienkich moje buty są OK, założę grubsze, dedykowane do narciarstwa i trochę mało miejsca na paluchy ... Krótko pisząć komfortu brak. Na szczęście mam opcję vacuum i zapewne w niej skorzystam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzecie podejście i znowu trochę cierpień w stopach, ale tym razem mam typ na winnego. Za późno dotarłem i wyłączyli krzesełka został sam orczyk a w zasadzie tależyk. Ale i tak było lepiej niż za pierwszym razem. Wystarczyło jedno zdjęcie butów, a potem jakoś się rozchodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do przodu powiedział bym że jest idealnie, w pozie nie narciarskiej czuję skorupę ale bez bólu czy nadmiernego nacisku na palce, w trakcie jazdy nie zauważyłem żebym się dobijał do czubów. Jak będzie przy super niskich temperaturach nie wiem, przy -3 nie było problemu. A ból w śródstopiu to wina orczyka (i pewnie całorocznego stężenia mięśni), na kanapie wszystko ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Bacek napisał:

Do przodu powiedział bym że jest idealnie, w pozie nie narciarskiej czuję skorupę ale bez bólu czy nadmiernego nacisku na palce, w trakcie jazdy nie zauważyłem żebym się dobijał do czubów. Jak będzie przy super niskich temperaturach nie wiem, przy -3 nie było problemu. A ból w śródstopiu to wina orczyka (i pewnie całorocznego stężenia mięśni), na kanapie wszystko ok.

Cześć

To masz lekko za duże buty - choć to zależy od rodzaju buta, modelu i związanego z tym kroju skorupy.

W każdym razie dobrze dobrany but to taki w którym na prostych nogach stać się nie da. Współczesny but narciarski nie służy do chodzenia czy stania tylko do jeżdżenia na nartach. W momencie założenia buta nogi po prostu są ugięte, tak jak trzyma skorupa i koniec. Innej opcji nie ma. Można oczywiście prostować kolana chwilowo w celu odciążenia pewnych miejsc oparcia o skorupę - choć ja po prostu wtedy staja na piętach - natomiast stanie, chodzenie, nie mówiąc o jeżdżeniu , odbywa się na naturalnie ugiętych nogach. Kto w ten sposób nie korzysta z buta ten nigdy nie będzie miał prawidłowej pozycji na nartach i nigdy nie będzie czuł się w butach narciarskich komfortowo.

Pozdrowienia

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Mitek said:

To masz lekko za duże buty - choć to zależy od rodzaju buta, modelu i związanego z tym kroju skorupy.

W każdym razie dobrze dobrany but to taki w którym na prostych nogach stać się nie da.

Może i tak ale na razie na więcej się nie odważę. Aktualnie buty są dobrane "idealnie na miarkę" a nawet trochę pod. Ich last w rozmiarze kupionym (a nie 26) to 102mm, stopa 103mm. Stopy długość 286mm i 293mm a but 280, Atomic Hawx Ultra 130.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcos73 napisał:

Dokładnie tak jak Mitek pisze, ja jak swoje to tak jak bym jechał lub na piętach jeśli chcę wyprostować nogę/nogi. Ponadto nigdy nie rozpinam butów, więc inna pozycja stania jest niemożliwa do przyjęcia.

pozdrawiam

Cześć

Słuszna i bardzo ważna uwaga o nie rozpinaniu butów!!!

Jeżeli już chcemy dać stopom odpocząć to lepiej sobie spokojnie usiąść lekko ogrzać but i go na chwilę zdjąć.

Abstrahując od tego, ze to rozpinanie niewiele daje to bardzo niszczy but w sensie deformacji ułożonego do jazdy kapcia.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Bacek napisał:

Może i tak ale na razie na więcej się nie odważę. Aktualnie buty są dobrane "idealnie na miarkę" a nawet trochę pod. Ich last w rozmiarze kupionym (a nie 26) to 102mm, stopa 103mm. Stopy długość 286mm i 293mm a but 280, Atomic Hawx Ultra 130.

 

Cześć

Wiesz, to jest też kwestia nazwania odczuć. Być może to co dla Ciebie nie jest nawet nadmiernym uciskiem dla  mnie jest nieakceptowalnym bólem.

W każdym razie z pomiarów wynika, że but jest dobrany OK. Orczyk niczemu nie jest winien - raczej adaptacja stopy na początku sezonu. Ja mam to samo i radzę sobie tak, że jeżdżę na jednej narcie - raz jedna podniesiona raz druga. Dobrze tez robi lekkie machanie narta podniesioną bo ból to kwestia stałych ucisków i/lub stale napiętych mięśni.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...