Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

"Damska" narta dla średnio-zaawansowanego?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

#41 polm

polm

Czarna owca

• PipPipPipPip
  • 1836 postów
  • Na forum od: 12.2010
1141
  • Umiejętności: 3
  • Ściema wschodnia

Napisano 19 listopad 2020 - 08:42

Metrony B5 kiedyś sobie wymarzyłem i wypożyczyłem na jeden dzień na Szrenicy (za sobą miałem pewnie z 8 dni jazdy na nartach w ogóle dodam, że jazdy jako samouk) padał śnieg i tak mnie wymęczyły, że mimo młodego wieku i silnych nóg i w ogóle dość wysokiej sprawności nie mogłem usiedzieć w samochodzie jak wracałem do Poznania. W ogóle mnie nie chciały słuchać :)

One są trochę jak jazda po bruku wozem drabiniastym. Jak jest lodowa tarka to przy hamowaniu/szuraniu dają po stopach. Poza tym raczej łatwe są w obsłudze.

Stop trollom.

#42 brachol

brachol

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 303 postów
  • Na forum od: 01.2006
166
  • Umiejętności: 6
  • Poznań

Napisano 19 listopad 2020 - 11:09

Cześć

To nie Metrony Cię wymęczyły tylko Twój całkowity brak umiejętności. Żadna narta nie męczy.

Pozdrowienia

Cześć

Teraz to ja to wiem ale wtedy było to dla mnie zaskoczenie, że tak się różnią o tych co wtedy miałem (Atomic Beta Carv 9.18) 

pozdrawiam

• Mitek podziękował za tę wiadomość

#43 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 14454 postów
  • Na forum od: 11.2007
9567
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 19 listopad 2020 - 11:53

Cześć

Teraz to ja to wiem ale wtedy było to dla mnie zaskoczenie, że tak się różnią o tych co wtedy miałem (Atomic Beta Carv 9.18) 

pozdrawiam

A nie było różnicy w długości...?

#44 mario33

mario33

Nowy użytkownik

• PipPip
  • 226 postów
  • Na forum od: 01.2009
169
  • Umiejętności: 5

Napisano 19 listopad 2020 - 12:00

81 pod butem - jako nowicjusz nie masz żadnych szans...na spróbowanie czegoś co się nazywa skręt cięty....

ile powinny mieć max, żeby ogarnął to taki właśnie narciarz (5/10) ?

#45 nikon255

nikon255

Użytkownik

• PipPipPip
  • 739 postów
  • Na forum od: 01.2016
195
  • Umiejętności: 1
  • Poznań

Napisano 19 listopad 2020 - 12:04

ile powinny mieć max, żeby ogarnął to taki właśnie narciarz (5/10) ?

Uwaga zgaduje. Max kolo 70mm :D

#46 brachol

brachol

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 303 postów
  • Na forum od: 01.2006
166
  • Umiejętności: 6
  • Poznań

Napisano 19 listopad 2020 - 12:16

A nie było różnicy w długości...?

Tego to nie pamiętam, ale myślę, że długości były podobne. Zapamiętałem je jako narty na których ciężko mi się skręcało i na muldach powstałych ze świeżego śniegu nie bardzo potrafiłem jechać.

#47 mario33

mario33

Nowy użytkownik

• PipPip
  • 226 postów
  • Na forum od: 01.2009
169
  • Umiejętności: 5

Napisano 19 listopad 2020 - 12:18

Uwaga zgaduje. Max kolo 70mm :D

Ale ja pytam serio. U mnie - 74 mm, 15 m promień. Ogarniam powiedzmy w stopniu dobrym minus „ześlizgiwanie się”, będę pracował (jak już będę mógł jak naprawie kolano) nad płynnością skrętów i właśnie nad próbami skrętów ciętych... dam radę ?

#48 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 7274 postów
  • Na forum od: 02.2008
6161
  • Umiejętności: 2
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 19 listopad 2020 - 13:20

Tego to nie pamiętam, ale myślę, że długości były podobne. Zapamiętałem je jako narty na których ciężko mi się skręcało i na muldach powstałych ze świeżego śniegu nie bardzo potrafiłem jechać.

Przypuszczam, że po prostu mialy ostre krawędzie. Takie narty wymagają przy próbie skretu odciążenia... szczególnie na miękkim i nierównym śniegu..... ;-)

#49 Adam WiDUCH

Adam WiDUCH

Instruktor

• PipPipPipPipPip
  • 2156 postów
  • Na forum od: 01.2015
1868
  • Rajcza

Napisano 19 listopad 2020 - 14:55

Ale ja pytam serio. U mnie - 74 mm, 15 m promień. Ogarniam powiedzmy w stopniu dobrym minus „ześlizgiwanie się”, będę pracował (jak już będę mógł jak naprawie kolano) nad płynnością skrętów i właśnie nad próbami skrętów ciętych... dam radę ?

Odpowiedź na Twoje pytanie wbrew pozorom nie jest taka prosta jak się wydaje. W moim przypadku te "czucie" że jest inaczej (gorzej) pojawia się po przekroczeniu ok 75 ale i tu uwaga jeżeli dysponuję sztywnymi ok 120 butami to i 80 nie sprawia kłopotu tyle tylko że ja coś tam jeżdżę. 

Biorąc pod uwagę prowadzone szkolenia i odczucia kursantów zwłaszcza tych z doskonalenia uważam że max to 75. 

Podstawą skrętu ciętego jest umiejętność ustawienia stopy na krawędzi - cokolwiek nam to utrudnia to utrudnia także naukę.

https://www.youtube....h?v=NhUgCZ7a5TY. - Ta chwila kiedy twoje dziecko jest lepsze od ciebie - bezcenna :D   :D 

https://www.youtube....h?v=Z3k-foYDtUY.

www.eskider.pl - tyczki slalomowe

#50 Maciej S

Maciej S

Użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1118 postów
  • Na forum od: 01.2008
1003
  • Umiejętności: 7
  • Poznań

Napisano 19 listopad 2020 - 15:45

Odpowiedź na Twoje pytanie wbrew pozorom nie jest taka prosta jak się wydaje. W moim przypadku te "czucie" że jest inaczej (gorzej) pojawia się po przekroczeniu ok 75 ale i tu uwaga jeżeli dysponuję sztywnymi ok 120 butami to i 80 nie sprawia kłopotu tyle tylko że ja coś tam jeżdżę. 

Biorąc pod uwagę prowadzone szkolenia i odczucia kursantów zwłaszcza tych z doskonalenia uważam że max to 75. 

Podstawą skrętu ciętego jest umiejętność ustawienia stopy na krawędzi - cokolwiek nam to utrudnia to utrudnia także naukę.

Szerokość narty dobiera się konsystencję śniegu. Szerokie na miękkim podłożu nie jadą na samej krawędzi tylko na pewnej szerokości narty od krawędzi do środka. Efektywna szerokość narty jest wtedy dużo mniejsza i utrzymanie ich na krawędzi jest równie komfortowe jak wąskiej narty na betonie. Wąskie narty na miękkim nie jadą. Zawsze jak jest miękko lub spadnie trochę śniegu to biorę narty 100 mm pod butem a RTM 81 zostawiam na twarde warunki. 

To jest wyłącznie moje osobiste, prywatne, niecenzurowane mniemanie, które prawie na
 pewno jest błędne. Nie poleca się naśladowania, jakiekolwiek gwarancje są wykluczone.

#51 Adam WiDUCH

Adam WiDUCH

Instruktor

• PipPipPipPipPip
  • 2156 postów
1868
  • Rajcza

Napisano 19 listopad 2020 - 15:59

Szerokość narty dobiera się konsystencję śniegu. Szerokie na miękkim podłożu nie jadą na samej krawędzi tylko na pewnej szerokości narty od krawędzi do środka. Efektywna szerokość narty jest wtedy dużo mniejsza i utrzymanie ich na krawędzi jest równie komfortowe jak wąskiej narty na betonie. Wąskie narty na miękkim nie jadą. Zawsze jak jest miękko lub spadnie trochę śniegu to biorę narty 100 mm pod butem a RTM 81 zostawiam na twarde warunki. 

Maciek z tego co pamiętam jesteś szpenio od fizyki. Jak jest łatwiej postawić na krawędź krawężnik - przez dłuższy czy krótszy bok.?? 

• mig12345 podziękował za tę wiadomość

https://www.youtube....h?v=NhUgCZ7a5TY. - Ta chwila kiedy twoje dziecko jest lepsze od ciebie - bezcenna :D   :D 

#52 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 14454 postów
9567
  • Warszawa

Napisano 19 listopad 2020 - 16:12

Cześć

Jest to dość dziwne podejście bo jakby od drugiej strony. Funkcją narty szerokiej jest "niekopanie" się. Talk więc szeroka narta zaczyna pracować tam gdzie wąska się po prostu tak zagłębia, ze utrudnia to sterowanie i zależy to - tu się zgadzam absolutnie - od konsystencji (rodzaju, raczej bym powiedział) śniegu a nie od jego głębokości.

Pozdrowienia

• Maciej S podziękował za tę wiadomość

#53 Maciej S

Maciej S

Użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1118 postów
1003
  • Poznań

Napisano 19 listopad 2020 - 17:39

Maciek z tego co pamiętam jesteś szpenio od fizyki. Jak jest łatwiej postawić na krawędź krawężnik - przez dłuższy czy krótszy bok.?? 

Każdy narciarz wie, którą nartę łatwiej jest utrzymać na krawędzi, to nie znaczy, że szerokie narty mają inne zalety. Jest inne ciekawsze pytanie: nartę o jakim talowaniu łatwiej jest prowadzić na krawędzi? Taką co to ma R=12,5m czy taką co ma 17m promienia? 

To jest wyłącznie moje osobiste, prywatne, niecenzurowane mniemanie, które prawie na
 pewno jest błędne. Nie poleca się naśladowania, jakiekolwiek gwarancje są wykluczone.

#54 labas

labas

Użytkownik

• PipPipPip
  • 556 postów
  • Na forum od: 03.2009
406
  • Krościenko

Napisano 19 listopad 2020 - 18:06

Każdy narciarz wie, którą nartę łatwiej jest utrzymać na krawędzi, to nie znaczy, że szerokie narty mają inne zalety. Jest inne ciekawsze pytanie: nartę o jakim talowaniu łatwiej jest prowadzić na krawędzi? Taką co to ma R=12,5m czy taką co ma 17m promienia? 

Taką co ma  R 25

#55 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 14454 postów
9567
  • Warszawa

Napisano 19 listopad 2020 - 19:17

Taką co ma  R 25

Cześć

A jak postawisz zjazdówkę...

Pozdro

#56 Maciej S

Maciej S

Użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1118 postów
1003
  • Poznań

Napisano 19 listopad 2020 - 23:55

Cześć

A jak postawisz zjazdówkę...

Pozdro

Każdą nartę postawisz na krawędzi. Np jazda w poprzek stoku: nartę typu ołówek też postawisz, różnica polega na innym efekcie: narta ołówkowa pojedzie prosto, pojedzie trawersem w poprzek stoku a taliowana wykona skręt cięty dostokowy.  Różnica będzie zależeć od taliowania narty. Obsługa obu nart tz. przyjęcie odpowiedniej pozycji identyczna.

#57 fredowski

fredowski

Umiejetnosci 11

• PipPipPipPipPipPip
  • 4882 postów
  • Na forum od: 03.2006
2712

Napisano 20 listopad 2020 - 08:02

Każdą nartę postawisz na krawędzi. Np jazda w poprzek stoku: nartę typu ołówek też postawisz, różnica polega na innym efekcie: narta ołówkowa pojedzie prosto, pojedzie trawersem w poprzek stoku a taliowana wykona skręt cięty dostokowy. Różnica będzie zależeć od taliowania narty. Obsługa obu nart tz. przyjęcie odpowiedniej pozycji identyczna.

Kazda narte postawisz na krawedzi ale nie na kazdych nartach postawionych na krawedzi pojedziesz. Narty musza jechac po luku a opor sniegu umozliwia utrzymanie jazdy. Narta prosta jak piszesz pojedzie prosto i nie da w/w niezbednego do utrzymania sie narciarza oporu. Narty proste tez maja dzioby i postawione na krawedzi daja opor, jest on jednak za slaby. Z doswiadczenia wiem, ze fizyka nie jest na nartach skuteczna(za duzo zmiennych).

Jak ciezko jest lekko zyc :)  Nie ma gazu nie ma skretu

#58 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 14454 postów
9567
  • Warszawa

Napisano 20 listopad 2020 - 08:06

Każdą nartę postawisz na krawędzi. Np jazda w poprzek stoku: nartę typu ołówek też postawisz, różnica polega na innym efekcie: narta ołówkowa pojedzie prosto, pojedzie trawersem w poprzek stoku a taliowana wykona skręt cięty dostokowy.  Różnica będzie zależeć od taliowania narty. Obsługa obu nart tz. przyjęcie odpowiedniej pozycji identyczna.

Cześć

Maćku nie traktuj mnie jak głupka. Nie wiem czy Ty ale ja miałem okazję jeździć na nartach DH czy SG kilkakrotnie i to nawet dwa razy w warunkach do jakich ta narta jest stworzona. Jak postawisz ją na krawędzi to....  po prostu idzie... o to chodzi.

Praktycznie każda narta postawiona na krawędzi wytnie łuk. Narty nietaliowane to rzadkość - osobiście chyba nigdy na takich nie jeździłem. Wszystkie były mniej lub bardziej taliowane.

Pozdro

#59 Adam WiDUCH

Adam WiDUCH

Instruktor

• PipPipPipPipPip
  • 2156 postów
1868
  • Rajcza

Napisano 20 listopad 2020 - 12:48

Tak troszeczkę odświeżę temat. Filmik obrazujący jak amatorsko jeździ się na GS i dlaczego to właśnie takie narty są "uniwersalne"

https://www.skionlin...s-wcp,6447.html

• Mitek i BiPi podziękowali za tę wiadomość

#60 fredowski

fredowski

Umiejetnosci 11

• PipPipPipPipPipPip
  • 4882 postów
  • Na forum od: 03.2006
2712

Napisano 20 listopad 2020 - 19:56

Na filmiku nie ma nic specjalnego. W tych warunkach mozna bardzo podobnie zjechac na
Sl, Am, Fr. Dlugosc nie duza, padaki krotkie, najlepsza jest nazwa!
  • sstar podziękował za tę wiadomość

Jak ciezko jest lekko zyc :)  Nie ma gazu nie ma skretu