Skocz do zawartości

Nartorama - Zieleniec


Administrator

Rekomendowane odpowiedzi

To gdzie zeberkaa jutro się będzie najlepiej jeździło? Mieszkasz w górach to pewnie masz lepszego nosa do nart niż cepry.

 

Umknął mi ten post i szukałam go tydzień ale znalazłam oczywiście przez google bo nie przez wyszukiwarkę SF oczywiście. Ona mi nic nie znajduje.

Odpowiadam :

Nie mieszkam w górach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 183
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Jakoś nie było tutaj zdjęć nowych tras Nartoramy.

Po długich omawianiach nowego cuda Nartoramy, w końcu odwiedziłem i ja nowy wyciąg.

Relacja z dzisiaj.

 

Niebieska Masarykowa całkiem szeroka, ale jednak nachylenie oślej łączki.

Da się jechać bez odpychania kijkami, ale po bardziej głębokim skręcie na krawędzi to się już stoi.

Trasa sama w sobie cieszy, bo jednak część ludzi wybierze niebieską zamiast męczyć się na czerwonej

i słusznie  :)

IMG_3748.JPG

IMG_3750.JPG

 

Ciekawostka, że trasa Na Krechę pod wyciągiem, która może służyć młodym frirajderom do legalnych

ćwiczeń, dzisiaj po świetnym opadzie zastawiona siatkami. Nie rozumiem.

I znowu offpiste trzeba robić na dziko.

IMG_3754.JPG

IMG_3755.JPG

 

Trasy czerwone Nartoramy bardzo lubię, i całość prezentuje się godnie.

Bardzo dobra rewolucja w tym miejscu  :)

IMG_3752.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że około 13-14 w niedzielę ratrakowali trasy na Nartoramie (było dużo świeżego opadu).

Bardzo ładnie to było zorganizowane, trasa zamknięta siatką na górze, najpierw lewa później prawa część,

głośne komunikaty przez megafony, których chyba jest kilka na słupach wyciągu.

Niebieska też była zamykana do ratrakowania i facet przy tym górnym orczyku stał i ostrzegał aby nie jechać bo trasa zamknięta, chyba że ktoś chciał do Masarykowej Chaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był ktoś na nocnej na gondolkowo - krzesełkowej nartoramie??? Znajomy bardzo ciśnie żeby w niedziele wybrać się na nocną właśnie do Zieleńca. Akurat tam średnio mi się chce jechać, ale nocna w Zieleńcu ma jedną niezaprzeczalną zaletę - trwa już od 16 do 22 a nie jak w janskich czy spindlu od 18 do 21... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swobodne przemieszczanie się będzie możliwe jak spadnie ze 30cm naturalnego śniegu, który pokryje stoki

które nie są sztucznie naśnieżone, wówczas na nartach przeskakując od wyciągu do wyciągu można przejechać cały Zielenieniec,

na chwilą obecną to jest chyba nierealne

 

Więc ja odwołuję tą wersję łatwego przeskoku z Winterpolu do Nartoramy albo odwrotnie.

Kiedyś było to łatwiejsze, obecnie wyrosły krzaki, płoty wokół pensjonatów,

i przejazd w dolnej części stoku trawersem lekko w dół jest trudny, aczkolwiek możliwy.

Jechaliśmy tak od Nartoramy do Winterpolu i musieliśmy tylko troszkę podejść po drodze do talerzyka.

Można próbować również pojechać w górnej części trawersem przez rzadki las,

ale ja tego nie testowałem, widać było trochę śladów w lesie.

Legalny przejazd jest górą wzdłuż grzbietu, trzeba trochę kijkować albo narty na ramię,

ale bez tragedii. W kierunku Winterpolu na grzbiecie jest w najbardziej stromej części krótki wyciąg linowy do podciągnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zgadza się - jak zmienią nastawienie co do utrzymania trasy to może kiedyś tam się jeszcze pojawię, bo sam wyciąg to nie wszystko

 

Już wolę dopłacić kilka złotych i pojechać do Czech

Niestety przed wyjazdem nie zajrzałem tutaj na forum. Może bym nie pojechał. Cóż - sama trasa ciekawa, na jazdę nocną jak znalazł. Jednak warunki...szkoda gadać. W drugim zjeździe zaliczyłem kamień, przez co mam przepiękną dziurę w ślizgu.  Na całe szczęście na kamień przyprószony śniegiem trafiłem w momencie, gdy narta była częściowo odciążona + trafiłem środkiem ślizgu, a nie krawędzią, dzięki czemu najprawdopodobniej po wizycie w serwisie będzie wszystko ok.
Jakby jednak komuś przeszło przez myśl pojechać, to niech spojrzy na zdjęcie i pomyśli "tak mogły wyglądać moje ukochane narty" :D
1936645_20150228_231314.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety przed wyjazdem nie zajrzałem tutaj na forum. Może bym nie pojechał. Cóż - sama trasa ciekawa, na jazdę nocną jak znalazł. Jednak warunki...szkoda gadać. W drugim zjeździe zaliczyłem kamień, przez co mam przepiękną dziurę w ślizgu.  Na całe szczęście na kamień przyprószony śniegiem trafiłem w momencie, gdy narta była częściowo odciążona + trafiłem środkiem ślizgu, a nie krawędzią, dzięki czemu najprawdopodobniej po wizycie w serwisie będzie wszystko ok.
Jakby jednak komuś przeszło przez myśl pojechać, to niech spojrzy na zdjęcie i pomyśli "tak mogły wyglądać moje ukochane narty" :D
1936645_20150228_231314.jpg

Na Nartoramie jeżdziłem juz kilkanaście lat temu i takie warunki tzn stok nie końca przygotowany były tam zawsze. Lepiej było tylko w latach, gdy były duże opady atmosferyczne. Najbardzie wkurzała mnie jednak niefrasobliwość obsługi, która zawsze przed zakupem karnetów zapewniała, że wszystko jest ok. Myślę, że to kwestia naszej mentalności. Zawsze bowiem ktoś do Zieleńca przyjedzie i kasę się na kimś zarobi.Nawet na Winterpolu naśnieżanie jest ograniczone do niezbędnego minimum. Czesi natomiast strzelają śniegiem jak tylko są do tego warunku i będą mieli śnieg do końca marca, u nas nie.Dlatego częściej jestem za południową granicą.pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Nartoramie jeżdziłem juz kilkanaście lat temu i takie warunki tzn stok nie końca przygotowany były tam zawsze. Lepiej było tylko w latach, gdy były duże opady atmosferyczne. Najbardzie wkurzała mnie jednak niefrasobliwość obsługi, która zawsze przed zakupem karnetów zapewniała, że wszystko jest ok. Myślę, że to kwestia naszej mentalności. Zawsze bowiem ktoś do Zieleńca przyjedzie i kasę się na kimś zarobi.Nawet na Winterpolu naśnieżanie jest ograniczone do niezbędnego minimum. Czesi natomiast strzelają śniegiem jak tylko są do tego warunku i będą mieli śnieg do końca marca, u nas nie.Dlatego częściej jestem za południową granicą.pozdro

Jeździłem tam raz 15.02 i trasa była bardzo dobrze przygotowana, nie uświadczyłem żadnych kamieni ani nic w tym stylu. Byłem bardzo zadowolony z całości Nartoramy. Ale widać miałem trochę szczęścia w tym wszystkim:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Będzie krótko by nie kopać leżącego; tej trasy nie można było otworzyć w górnej części (5.01) Cała część o nieco większym nachyleniu, po lewej stronie kanapy, nie nadaje się do jazdy. Zalodzenia to normalne w czasie takie zimy jaką mamy, ale kamienie, ziemia i kilka cm śniegu to już jakaś hucpa. Nie nie i jeszcze raz nie. 

Winterpol - twardy ok, gdyby nie tłok na stoku.

Gryglówka - środkowa część to wąski przesmyk i na nim warunki podobne jak górna nartorama :(

Ja co prawda z uwagi na tłok i zbudowanie nadmiernej ilości kanap w Zieleńcu, dałem sobie juz drugi sezon spokój z tym miejscem, ale chcę dodac do twoich uwag, że nie pamiętam kiedy na Nartoramie było ok. Jak nie niszczyłem nart na górze, to na dole brnąłem w kopach.To chyba tacy ludzie, którzy z pogardą podchodzą do narciarzy.Dopóki przyjeżdżają to po co będziemy się wysilać.Przecież nawet na Winterplou ilość produkowanego śniegu, w stosunku do tego co robią bracia czesi, to śmiech na sali.Niezbędne minimum byle sie kręciło.Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) ilość produkowanego śniegu, w stosunku do tego co robią bracia czesi, to śmiech na sali.Niezbędne minimum byle sie kręciło.Pozdro

 

No tak, pewnie w Zieleńcu ustawili pokrętło na min i armatki robią mniej śniegu niż w Czechach :) Z tego co piszesz to nie byłeś tam już ponad rok, także pewnie wiesz najlepiej. Nartorama za wcześnie puszcza swoją trasę kolejny raz z rzędu to się zgodzę ale jeśli idzie o przygotowanie stoku przez Winterpol to w okolicy (Polskiej) ciężko znaleźć drugi taki ośrodek, który przetrwał ocieplenie w grudniu, warunki może były słabe ale kręcili. Teraz otwierają kolejne trasy, tzn że potrafią dobrze operować swoim systemem naśnieżania i mają wystarczająca ilość wody żeby przetrwać tak kiepski początek zimy. Niezbędne minimum mówisz? Każdy tak teraz robi bo są miesiąc w plecy, potrzebują kasy żeby móc dalej naśnieżać i utrzymywać stoki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Byłem dzisiaj od rana, po raz pierwszy od czterech lat. Temperatura -8*C, słoneczko i zero wiatru. Chciałem sprawdzić nowy wyciąg. Ładna, niebieska, chodziły krzesełka i wśród nich jedna gondolka, taka jakaś osamotniona. Ludzie nie przyzwyczajeni do takich luksusów i nikt do niej nie wsiadał.

Traski ładnie wyratrakowane, niestety miejscami na obydwóch trasach przy wyciągu kamyki. Ale po rozpoznaniu już wiedziałem, których części tras unikać. Po jedenastej już kolejka do krzesła na jakieś10 min. Później przeteleportowałem się w kierunku Winterpola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuję się pod Ropóhem. Tylko dzisiaj mgła.

Trochę ludzie narzekają na oblodzenia i kamienie lodowe na Nartoramie, ale idzie je ominąć.

Generalnie warunki super.

 

Gondolki są dwie i ludzie korzystają, ale dla narciarzy to nie ma sensu. Zdejmowanie nart na te kilka minut jak można sobie siedzieć na wygodnych krzesełkach i osłonić się od wiatru i mrozu niebieską pleksi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, niewiele tam tego opisu merytorycznego.

Jak warunki? Odwilż? Te zdjęcia z którego stycznia? Od 23.01 już pewnie tak biało nie jest.

Mam własną teorię na temat, tak szybkiego, braku sniegu w Zieleńcu, już po dwóch dniach odwilży. Czesi np. non stop naśnieżali przez ostatnie dwa tygodnie, nawet w czasie opadu naturalnego. Natomiast u nas byle taniej, roztarto minimalną ilość śniegu i armatki stop. Tak jest od lat, Jak do tego dodać tę szalona ilość kanap obsługujących 500 metrową górkę ( chodzi o Winterpol ) to mamy komplet. To generalnie nasza narodowa cecha : nie narobic się, a zarobić.pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Niestety na nocnej jedna kanapa.
W co się bawić, że posłuże się z Mlynarskiego cytatem, wczoraj byłem na ppa, mocno aktualne. Ano slalomik pod orczykiem. Jazda w bok w poszukiwaniu ratraku na w5, bingo. Przez lasek w lewo, takie tam. Bo jazda po zmuldzonym kartoflisku fajna tylko przez chwilę.
Matacza w sprawie pon. Ratrak mają do w5 a tu pod nartorama nie laska. Słabo zaczęli słabo skończyli.
PS [email protected]/18#moruniek_challenge;-)

Załączone miniatury

  • DSC_2174.JPG
  • DSC_2175.JPG
  • DSC_2178.JPG
  • DSC_2170.JPG
  • DSC_2179.JPG
  • DSC_2180.JPG
  • DSC_2181.JPG
  • DSC_2183.JPG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
W ZIELEŃCU RUSZYŁA BUDOWA NOWEJ KOLEI LINOWEJ Dodano: 10.07.2018 Budowa-kolei-G105.jpg

Choć do zimy pozostało jeszcze (niestety) trochę czasu, w naszej stacji dzieje się wiele, właśnie w kontekście kolejnego sezonu narciarskiego. Jedną z ważniejszych z punktu widzenia narciarzy informacją będzie zapewne fakt rozpoczęcia budowy kolejnej kolei kanapowej w Zieleniec Ski Arena. 

Stacja narciarska od wielu sezonów stawia na intensywny rozwój. Kolejnym elementem tego procesu będzie uruchomienie w tym sezonie nowej kolei, która zwiększy dostępność narciarskich tras i w jeszcze większym stopniu poprawi przepustowość całego ośrodka. 

Budowa rozpoczęła się w ostatnich dniach czerwca. Nowym elementem narciarskiej infrastruktury będzie kolej linowa Tatralift (typ TS-4), która wyposażona będzie w 4-osobowe, niewyprzęgane z liny,   kanapy. Zlokalizowana będzie w środkowej części góry Szerlich w centralnym miejscu Zieleńca, tuż obok znajdującego się w tym miejscu niegdyś wyciągu orczykowego N10. 

Całe przedsięwzięcie jest wspólnym projektem dwóch zielenieckich ośrodków – Nartoramy i Gryglówki. Planowany termin oddania kolei G10 to grudzień 2018 roku, czyli najpewniej tuż po rozpoczęciu kolejnego narciarskiego sezonu. 

Budowa-kolei-G103-900x640.jpg Budowa-kolei-G106-900x640.jpg Budowa-kolei-G105-900x640.jpg Budowa-kolei-G104-900x640.jpg Budowa-kolei-G103-900x640.jpg Budowa-kolei-G106-900x640.jpg  

Nowa kolej będzie bardzo ważnym elementem gęstej sieci infrastruktury w Zieleńcu, ponieważ wypełni lukę w centralnej jego części. Górna stacja znajdować się będzie tuż obok górnej stacji kolei W3, potocznie zwanej Pomarańczową Kanapą. Jej uruchomienie otworzy przed narciarzami nowe możliwości korzystania z zielenieckich stoków oraz skróci i tak niewielkie już kolejki przy dolnych stacjach.  Elementami towarzyszącymi budowie kolei będzie instalacja sztucznego naśnieżania oraz oczywiście sztuczne oświetlenie. 

Dane techniczne dotyczące nowej kolei G10: 
  • położenie dolnej stacji 871 m npm
  • położenie górnej stacji 1017 m npm
  • długość po stoku ok – 600 m
  • średnie nachylenie stoku 24%
  • różnica wzniesień kolei 146m
  • stacja napędowo-napinająca z taśmą rozbiegową na dole
  • stacja przewojowa na górze
  • podpory trasowe szt. 8
  • krzesła 4 osobowe szt. 90
  • silnik – 160 KW
  • przepustowość 2400 osób /godz
  • prędkość jazdy 0- 2,5 m/sek

Dokładną lokalizację kolei już dziś można dokładnie podejrzeć na dostępnej na naszej stronie mapie(G10), gdyż została ona już wcześniej zaprojektowana – oznaczona jest na razie jedynie kolorem szarym, jako kolei będąca wcześniej w fazie planów a dziś w budowie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...