Skocz do zawartości

Zmiana butów tylko na jakie?


brachol

Rekomendowane odpowiedzi

Byłem dzisiaj w Skiteamie i mierzyłem różne buty. Okazało się że obecne mam trochę za duże i dlatego dobre mi leżały Salomony.

Po pomiarach wyszło, że stopę mam szeroką (110 mm ) no i pan zaczął szukać dla mnie obuwia. Nalepiej leżały mi Nordica chociaż trochę za obszerne (można to skorygować wkładką) ale pomimo flex 120 były dziwnie miękkie i skrzypiały.

Drugie które mi przypasowały to Head Edge LYT 110 mimo niższego flexa wydają się sztywniejsze. Mierzyłem też Tecnica Mach 1 flex 110 LV, ale były za wąskie, a nie mieli tych szerszych. 

Natomiast wykonanie botka lepsze w Tecnica wolałbym je kupić niż te Heady. 

Skoczę jeszcze do innego sklepu i zobaczę może coś innego będzie dla mnie dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 99
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Byłem dzisiaj w Skiteamie i mierzyłem różne buty. Okazało się że obecne mam trochę za duże i dlatego dobre mi leżały Salomony.

Po pomiarach wyszło, że stopę mam szeroką (110 mm ) no i pan zaczął szukać dla mnie obuwia. Nalepiej leżały mi Nordica chociaż trochę za obszerne (można to skorygować wkładką) ale pomimo flex 120 były dziwnie miękkie i skrzypiały.

Drugie które mi przypasowały to Head Edge LYT 110 mimo niższego flexa wydają się sztywniejsze. Mierzyłem też Tecnica Mach 1 flex 110 LV, ale były za wąskie, a nie mieli tych szerszych. 

Natomiast wykonanie botka lepsze w Tecnica wolałbym je kupić niż te Heady. 

Skoczę jeszcze do innego sklepu i zobaczę może coś innego będzie dla mnie dobre.

popros o jakies ala sportowe z cienkim botkiem. Po zalozeniu wpadasz w panike "przeciez to nie powinno byc takie ciasne" :D fajne doswiadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem na nodze za wąskie to jeszcze jak szedłem do samochodu czułem ucisk :)

Cześć

Pisałem już o tym wielokrotnie ale:

W wypadku butów sportowych robisz pomiar i bierzesz but dokładnie wychodzący z pomiaru lub mniejszy. Zakładasz (łatwo nie jest). Po zapięciu na pierwszy ząbek jesteś w stanie wytrzymać max 4-5 minut i trzeba zdjąć. Wtedy dobrze jest założyć ten sam rozmiar tylko bardziej miękki model i od razy widać ile jeszcze jest luzu.

Jeżeli w bucie zasadniczym palce mają minimalny luz, nie ma zdecydowanych punktowych ucisków to brać. Reszta to ułożenie się buta do stopy (bywa bolesne) ewentualnie bootfitting np. przy nietypowej stopie, asymetrii, ucisku na zewnętrzną lub wewnętrzną część stopy.

Każdy but większy niż dobrany z miarki (ew mniejszy) będzie zły.

Buty poniżej 120 są miękkie i z ułożeniem się do stopy nie ma problemu, bootfitting zbędny - chyba, że mamy do czynienia z naprawdę nietypowymi stopami.

 

Warunkiem niezbędnym poprawnego doboru jest umiejętność i automatyzm w przyjmowaniu PRAWIDŁOWEJ pozycji narciarskiej w butach oraz znajomość odczuć towarzyszących korzystaniu z dopasowanego buta narciarskiego.

Jakiekolwiek porównania odczuć z obuwiem normalnym są bez sensu.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem na nodze za wąskie to jeszcze jak szedłem do samochodu czułem ucisk :)

 

 

Nawet jeśli zaliczysz wtopę, potraktuj to jako zdobywanie doświadczenia, jeżeli nie spróbujesz "ciasnych" butów nie dowiesz się nigdy jakie to ma przełożenie na Twoją jazdę.

Inaczej mówiąc kupowanie kolejnych " wygodnych" butów jest pozbawione sensu, takie już masz

 

ps

Każdego buta przymierz też bez wkładki , wkładkę zawsze można zrobić cieńszą lub obniżyć dno buta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli zaliczysz wtopę, potraktuj to jako zdobywanie doświadczenia, jeżeli nie spróbujesz "ciasnych" butów nie dowiesz się nigdy jakie to ma przełożenie na Twoją jazdę.

Inaczej mówiąc kupowanie kolejnych " wygodnych" butów jest pozbawione sensu, takie już masz

 

ps

Każdego buta przymierz też bez wkładki , wkładkę zawsze można zrobić cieńszą lub obniżyć dno buta

Ja mam obecnie na pewno za duże buty co nie zmienia faktu, że wygodne.

Teraz chciałbym kupić i w miarę wygodne (jak pisałem staram się wykorzystywać maksymalnie czas otwarcia wyciągów) ale i dobrze dopasowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brachol - przyszło mi powiadomienie, że SkiTeam ma obecnie -50% na modele z poprzednich sezonów. Nie chce mi się sprawdzać czy faktycznie, aż tyle taniej ale jeśli poszukujesz możesz sprawdzić.

Wczoraj już też była ta zniżka (dotyczy całego sprzętu z zeszłego sezonu) niestety nie mieli dla mnie butów z zeszłego sezonu przynajmniej w sklepie w Poznaniu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj w Skiteamie i mierzyłem różne buty. Okazało się że obecne mam trochę za duże i dlatego dobre mi leżały Salomony.

Po pomiarach wyszło, że stopę mam szeroką (110 mm ) no i pan zaczął szukać dla mnie obuwia. Nalepiej leżały mi Nordica chociaż trochę za obszerne (można to skorygować wkładką) ale pomimo flex 120 były dziwnie miękkie i skrzypiały.

Drugie które mi przypasowały to Head Edge LYT 110 mimo niższego flexa wydają się sztywniejsze. Mierzyłem też Tecnica Mach 1 flex 110 LV, ale były za wąskie, a nie mieli tych szerszych. 

Natomiast wykonanie botka lepsze w Tecnica wolałbym je kupić niż te Heady. 

Skoczę jeszcze do innego sklepu i zobaczę może coś innego będzie dla mnie dobre.

 

Mają w dość dobrych pieniądzach Langi - https://skiteam.pl/b...0-lx-130-m.html

102 mm szerokości, dla 26 zdaje się - myślę, że są w stanie Ci je ściągnąć do przymierzenia.

 

Albo te: https://skiteam.pl/b...1-120-hv-m.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają w dość dobrych pieniądzach Langi - https://skiteam.pl/b...0-lx-130-m.html

102 mm szerokości, dla 26 zdaje się - myślę, że są w stanie Ci je ściągnąć do przymierzenia.

 

Albo te: https://skiteam.pl/b...1-120-hv-m.html

Z tych drugich nie mają mojego rozmiaru czyli 28,5 a te bym najchętniej kupił szczególnie w tej cenie jak mierzyłem skorupę MV to prawie było dobrze. Jak nie znajdę w innym miejscu to podjadę tam i poproszę o zamówienie tych Langów do przymierzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych drugich nie mają mojego rozmiaru czyli 28,5 a te bym najchętniej kupił szczególnie w tej cenie jak mierzyłem skorupę MV to prawie było dobrze. Jak nie znajdę w innym miejscu to podjadę tam i poproszę o zamówienie tych Langów do przymierzenia.

 

https://allegro.pl/o...2018-8903617338

Jak już wiesz jak mierzyć. ;)


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

:D :D :D

Jesteście przezabawni w tej chęci do "zaorania" jednym zdaniem.

Ale mili Panowie nie mnie dyskredytujecie tylko bootfitera z Sport Schmid w Fiss.

Ja tam nic nie pisałem o sobie i swoich wyborach.

Rozumiem że Wasze doświadczenie a przede wszystkim unikalna wiedza i kwalifikacje są najwyższe i nie mogą się nikim równać także w takich prowincjonalnych ośrodkach jak Fiss. Gratulacje. Nie wiem tylko co robicie tu jeszcze na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D :D :D

Jesteście przezabawni w tej chęci do "zaorania" jednym zdaniem.

Ale mili Panowie nie mnie dyskredytujecie tylko bootfitera z Sport Schmid w Fiss.

Ja tam nic nie pisałem o sobie i swoich wyborach.

Rozumiem że Wasze doświadczenie a przede wszystkim unikalna wiedza i kwalifikacje są najwyższe i nie mogą się nikim równać także w takich prowincjonalnych ośrodkach jak Fiss. Gratulacje. Nie wiem tylko co robicie tu jeszcze na tym forum.

Cześć
Daruj sobie uszczypliwości tylko przeczytaj co piszemy. Znam dość dobrze stosunki alpejskie - głównie we Włoszech - bo maiłem sporo okazji współpracy z Włochami na stoku oraz byłem wielokrotnie na różnych obozach przez Włochów prowadzonych i zapewniam, że samo bycie mieszkańcem Alp nie sankcjonuje nieomylności. - to po pierwsze.

Po drugie w czym Twój przykład różni się od mojego? Oba zakładają ingerencję bootfittera, tylko - śmiem twierdzić - moja córka wie lepiej jaki ma być efekt finalny - no chyba, że osoba, o której pisałeś to czynny zawodnik.

Zresztą zapraszam do kontaktu jak chcesz się czegoś nauczyć w tej kwestii ale... raczej osobistego bo pewne rzeczy trzeba po prostu pokazać.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wszystkie buty, nie tylko narciarskie, kupuję w rozmiarówce narciarskiej ;). Sportowe, trampki, glany, szpilki i całą resztę.

Mam obie stopy 24,5 i takie też buty narciarskie. Nie potrzebuję butów ciaśniejszych, bo ja ich zbytnio nie rozbijam i nie wygniatam. Tak samo buty cywilne - mają być dobre już podczas mierzenia, a nie "się rozejdą". Kiedy zamawiam jakiekolwiek buty przez Internet, nie szukam rozmiarów typu 38, 39 itd. tylko idę na stronę producenta i sprawdzam jaki jest rozmiar dla długości 24,5 lub szukam rozmiarówki japońskiej, bo ona jest w centymetrach. Trafiam praktycznie za każdym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tak było to cisnąłbym narty w kąt.
Nie wyobrażam sobie że przez sezon albo i dwa przechodzę piekielne męki przez buty.
Pięć lat temu kupowałem 150-ki, rok temu 130-ki i wierz mi, w sklepie nie byłem dłużej jak pół godziny - buty sportowe do jazdy na GS.
Idealnie dopasowane, mogę w nich jeździć cały dzień - tylko że ja wiedziałem co i jak kupić.
Pozdrawiam


Tez stosujesz metodę z odcieciem krążenia po 5 minutach podczas przymiarki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forumowa obiegowka: "narty mi nie trzymaja" - kup nowe buty, buty sa najwazniejsze, w kapciach jezdzisz, Nie trzymaja bo sa za miekkie, kup nowe flex 120+ i takie inne wyswiechtane gotowce.
Narty nie trzymaja rozumiem, ze puszczaja krawedz, obslizguja sie, nie chca jechac po luku. Wina butow!
Ja mowie, ze to jezdziec jest kiepski i czas nadszedl sie uczyc. Sprzetem mozna sie wspomoc ale bedzie tego max 15%.
Umiec jezdzic znaczy miec wyrobiony/wyuczony ruch noga, korpusem, glowa, rekoma potrzebny do wykonania oczekiwanej ewolucji narciarskiej. To wymaga kilku(nastu) lat cwiczen pod dobrym okiem a kupno nowych butow max 2 godz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez stosujesz metodę z odcieciem krążenia po 5 minutach podczas przymiarki?

Cześć

Widzę, że Labas Cię chyba nie zrozumiał do końca.

Na zawodach masz but ściągnięty na maksa i do tego jeszcze jak się da to się go mrozi, żeby był jak najsztywniejszy i nie było ŻADNYCH luzów. Zwróć uwagę, że pierwszą rzeczą jaką robi zawodnik po przekroczeniu mety i odzyskaniu świadomości to rozpięcie butów.

Przy mierzeniu natomiast chodzi o kwestię szybkiego dopasowywania się buta i ubijania materiału wypełniającego kapeć. Ten ucisk związany z odcięciem jest naturalny przy pierwszym założeniu (jeżeli włożysz :) ) dobrze dobranego twardszego buta.

Ja kiedyś robiłem tak, że po zdjęciu tego w którym nie mogłem wytrzymać brałem podobny model tylko mniejszą twardość i zakładałem - od razu czuło się gdzie są lub bardzo szybko pojawią się luzy. Później wracałeś do buta pierwotnego i już nie wydawał się tak straszny. Teraz już tego nie robię bo dokładnie wiem jakie powinny być odczucia. Jeżeli but pasuje idealnie (to znaczy po pierwszych jazdach nie będzie istniała konieczność jego modyfikacji) to po 4-5 dniach komfort będzie idealny.

Poza tym pamiętaj, że objętość buta regulujesz klamrami i gdy przy przymiarce ledwo złapiesz i już czujesz, że noga jest zgniatana to po sezonie będziesz jeździł na dwa a na zawody dopinał na 3-4.

W butach miękkich jest trochę podobnie.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekka masakra na forum, wieczne udawadnianie wyższości + polityka.....

 

W temacie butów, jakby ktoś chciał akurat zakupić (nie wnikam czy, jak  i ile będzie mierzył ;) ). W każdym razie dziś byłem chwilę w Decatlonie i zerknąłem, przechodząc szybko, na buty. Np. Head RS 120 wystawione za 549 zeta. Mieli też jakieś Rossi i Nordici.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tak było to cisnąłbym narty w kąt.
Nie wyobrażam sobie że przez sezon albo i dwa przechodzę piekielne męki przez buty.
Pięć lat temu kupowałem 150-ki, rok temu 130-ki i wierz mi, w sklepie nie byłem dłużej jak pół godziny - buty sportowe do jazdy na GS.
Idealnie dopasowane, mogę w nich jeździć cały dzień - tylko że ja wiedziałem co i jak kupić.
Pozdrawiam

  

Cześć
Bo w odróżnieniu od kolegi jesteś doświadczonym narciarzem.
Pozdrowienia

Ile lat doświadczeń zajęło Wam odkrycie tej wiedzy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...