Skocz do zawartości

Dlaczego nie podnosimy się w skręcie - nowy filmik Morgana


a_senior

Rekomendowane odpowiedzi

Tyle że Ty możesz. Choć nie wiem czy legalnie. :)

Ja już nie zaczynam żadnych podwątków w tym temacie, ale z czystej uprzejmości staram się odpowiadać na "cytaty". Dyskusje na temat techniki jazdy są z definicji trudne. Co narciarz to teoria. Różne nazewnictwo, różne interpretacje. Nawet wśród ekspertów są duże różnice w podejściu. Zwłaszcza w nauczaniu. A zabawne w tym wszystkim jest obserwacja, np. przejazd free najlepszych zawodników podrzucony przez starra, że oni wszyscy jeżdżą podobnie by nie powiedzieć prawie tak samo. Choć pewnie gdyby ich zapytać o szczegóły techniki jazdy byłoby kilka różnych wersji. :)

Tylko sstar mógł podrzucić materiał, który prowadzi do takich wniosków.

Jazda wszystkich jest mniej lub bardziej bliska ideału a ideał jest jeden - dawno znany wszystkim - zwłaszcza trenerom i zawodnikom. Natomiast na jego osiągnięcie wpływa bardzo dużo zmiennych.

POzdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 699
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Maćku co do szerokości prowadzenia nart jest odcinek w programie Morgana. Przecież go masz. Bardzo sugestywnie tłumaczy co i jak. Ogólnie rzecz biorąc na szerokość bioder i raczej węziej niż szerzej. Ale oczywiście zależy to od wielu czynników.

Cześc

 

Maćku co do szerokości prowadzenia nart jest odcinek w programie Morgana. Przecież go masz. Bardzo sugestywnie tłumaczy co i jak. Ogólnie rzecz biorąc na szerokość bioder i raczej węziej niż szerzej. Ale oczywiście zależy to od wielu czynników.

Bzdura. Zawsze prowadzisz narty jak chcesz. Zaczynam pojmować, Wy po prostu nie umiecie w ogóle jeździć albo robiliście to do tej pory absolutnie nieświadomie.

Zapraszam na stok. Sprawdzimy, bo nie chce mi się wierzyć...

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

To  się nazywa PURE THEORY, choć jak trwa za długo może się przerodzić w PURE THE ORGY...

Więc już nie dzielcie teoretycznie.

Praktyka: Piotr, Bartek, Adam...

Pozdrowienia

Jeśli coś masz do powiedzenia w temacie przenoszenie ciężaru z nogi na nogę, to napisz, a jak nie, to idź sobie pogadaj dalej o kościele, polityce i innych "narciarskich" sprawach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumaczyłem to wielokrotnie, pokazywałem filmiki. Upraszczając - bierna reakcja mięśni, nie aktywny wysiłek. To samo do worta.

Biernie to można spaść z ciężarem, a nie go podnieść. SO może nas prostować ale gdy jest to w momencie kiedy jest równoległa do linii ss - jesteśmy nartami w poprzek stoku. Jeśli nie jesteśmy, to siła ciężkości i SO nie działają w tym samym kierunku.

 

Dlatego kilka razy prosiłem o zaznaczenie na krzywej w którym miejscu podnosi się nogę wew. 

Nikt na razie nie zaznaczył tego miejsca. Nie wiem, czy to jest tak naiwne z mojej strony pytanie, że w ogóle nie powinienem pytać, czy tak trudne, że wszyscy udają, że go nie ma ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że chodzi o podniesienie wewnętrznej narty?

Ten gostek poniżej robi to dość wyraźnie, na filmiku 3 kolejne skręty, można się  przyjrzeć w którym momencie się zaczyna i ile ono trwa.

 

attachicon.gifod1.PNGattachicon.gifod2.PNGattachicon.gifod3.PNG

 

 

 

I gostek jest jest już wcześniej na tej narcie na której stoi. 

Przyjrzyj się filmowi z post

https://www.skiforum...rgana/?p=674322

Ja się do niego odwołuję, do sytuacji z tego filmu, a nie tego co jest na jakichś innych filmach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak prowadzic narty? Odpowiedz jest prosta ale domorosli profesorowie musza miec odmienne zdanie i taki temat jest/bedzie wieczny. Kazdy jeazdzacy dziesiatki lat wie, ze wezsze prowadzenie nart jest ladne. Dazylo sie do ladnej jazdy. Malolaty narciarskie wykuwaja to na blache! (Panienki zawsze to lubily i chetnie szly na herbatke z pradem)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wole na stoku takich narciarzy niż oszołomów jeżdżących na krechę albo pseudo carvingowcow nie panujących nad prędkością. Tu przynajmniej jesteś w stanie przewidzieć gdzie taki „kolankowiec” pojedzie a zazwyczaj szerokość stoku jaka wykorzystują nie jest duża i prędkość tez :)

 
"Let's twist again" :D :D :D



Obecnie tylko z separacją (i podskokiem w zakręcie :D)

 

ps. z powyższych technik nieprzydatny tylko "delfin" - trochę się natrudziłem, żeby go odtworzyć, strasznie męczący, a na muldach i tak nie przeskakujemy przez bumpy tylko z nich wyskakujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie wiesz w którym punkcie śladu ma miejsce inicjowanie skrętu z jazdy na wprost, to słabo.

To ma miejsce w tym miejscu gdzie prosta Taka dłuższa przechodzi w łuk.

 

Ja wiem w którym miejscu tylko chciałem, żebyś pokazał to na torze który wklejałem 2 razy.

Nagraj swój film przy takim ustawieniu jakie masz na stoku w tym miejscu, a nie na płaskim chodniku. Może być na schodach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to nieczynne? :blink:
Wg. mnie wyjścia w górę trzeba się nauczyć a stosować kiedy jest potrzebne lub żeby je stosować.

Bardzo dobre podsumowanie. Tak samo z podnoszeniem narty i innych ewulucji. Zeby mistrz swiata i nowicjusz mogl podniesc noge musi byc w tym ruchu zawarty caly wiek cwiczen. On tego nie robi, to robi sie samo!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu było moje pytanie. Konkretne, o zaznaczenie miejsca. Nie pytałem o nic innego.
https://www.skiforum...rgana/?p=674360
https://www.skiforum...rgana/?p=674335

Przeniesienie ciężaru ciała następuje wg mnie dokładnie w środkowej części pomiędzy skrętami. Można to oczywiście wykonać w innym momencie ale zmieni się krzywa skrętu. Po odrysowania tej nowej i zadaniu pytania odpowiedź pozostanie taką samą. Uniwersalna - w fazie przejścia gdy faktycznie chcemy skręcić. W sporcie sztuka polega na tym aby zredukować do minimum niepotrzebną fazę przejścia i to zjawisko obrazuje moje poklatkowe zdjęcie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pewnie robisz to tak jak ta narciarka (1:22)

https://youtu.be/mngF-n9hJic?t=82

Czyli stajesz na starą górną i dopiero podnosisz starą dolna, a nie odwrotnie.

Skręt z poszerzenia kątowego jest umiejętnością obowiązkową każdego dobrego narciarza - uczy b. dobrego i prawidłowego i wczesnego przenoszenia ciężaru ciała, z czasem przeradza się z techniki kątowej w równoległą. Jest zawarty w programie nauczania PZN a jego umiejętność jest sprawdzana w formie egzaminu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie zrozumieliśmy się. Dałem to jako wzorzec dobrego skrętu i w tym wzorcu jest: stań na starą górną i wtedy sobie rób co chcesz ze starą dolną.

Ja ciebie doskonale rozumiem. Ale ty mnie nie więc postaram ci się to troszkę zobrazować na takim przykładzie. Wyobraź sobie człowieka bez nogi poruszającego się o kulach. Jeżeli bez jego wiedzy kopniesz mu w kulę od strony gdzie nie ma nogi natychmiast się on przewróci na tą właśnie stronę - ciężar ciała automatycznie będzie przeniesiony na zdrową nogę ale to i tak nic nie da, druga sytuacja to zanim kopniesz mówisz mu: ja teraz kopnę a ty się przewróć my cię złapiemy. Co zrobi obiekt doświadczalny - przed wytrąceniem przeniesie ciężar ciała na zdrową nogę, my kopiemy w kulę a on po chwili wymusi upadek.

W prezentowanej ewolucji mamy się przewrócić - oczywiście do tego nie dojdzie bo zadziała siła odśrodkowa (jak poprawnie wykonamy) - wtedy pozostawimy ślad cięty jak się spóźnimy to slizgowy. Skręt z poszerzenia kątowego (i dalsze jego ewolucje) polega na kątowym odstawieniu nie obciążonej narty a następnie jej obciążenie tylko i wyłącznie poprzez gwałtowne zdjęcie ciężaru (ugięcie kolana) z narty dotychczas prowadzącej skręt i dostawienie jej do pozycji równoległej. Jeżeli wykonujesz inaczej to robisz pół pług.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ciebie doskonale rozumiem. Ale ty mnie nie więc postaram ci się to troszkę zobrazować na takim przykładzie. Wyobraź sobie człowieka bez nogi poruszającego się o kulach. Jeżeli bez jego wiedzy kopniesz mu w kulę od strony gdzie nie ma nogi natychmiast się on przewróci na tą właśnie stronę - ciężar ciała automatycznie będzie przeniesiony na zdrową nogę ale to i tak nic nie da, druga sytuacja to zanim kopniesz mówisz mu: ja teraz kopnę a ty się przewróć my cię złapiemy. Co zrobi obiekt doświadczalny - przed wytrąceniem przeniesie ciężar ciała na zdrową nogę, my kopiemy w kulę a on po chwili wymusi upadek.

W prezentowanej ewolucji mamy się przewrócić - oczywiście do tego nie dojdzie bo zadziała siła odśrodkowa (jak poprawnie wykonamy) - wtedy pozostawimy ślad cięty jak się spóźnimy to slizgowy. Skręt z poszerzenia kątowego (i dalsze jego ewolucje) polega na kątowym odstawieniu nie obciążonej narty a następnie jej obciążenie tylko i wyłącznie poprzez gwałtowne zdjęcie ciężaru (ugięcie kolana) z narty dotychczas prowadzącej skręt i dostawienie jej do pozycji równoległej. Jeżeli wykonujesz inaczej to robisz pół pług.

 

Tak żeby upewnić się, że dobrze rozumuje, bo wydaje mi się, że rozumuje (i stosuje) tak jak to opisałeś i tak jak tłumaczy/obrazuje/pokazuje Pan na tym filmie (toppling):

Zgadza się? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ciebie doskonale rozumiem. Ale ty mnie nie więc postaram ci się to troszkę zobrazować na takim przykładzie. Wyobraź sobie człowieka bez nogi poruszającego się o kulach. Jeżeli bez jego wiedzy kopniesz mu w kulę od strony gdzie nie ma nogi natychmiast się on przewróci na tą właśnie stronę - ciężar ciała automatycznie będzie przeniesiony na zdrową nogę ale to i tak nic nie da, druga sytuacja to zanim kopniesz mówisz mu: ja teraz kopnę a ty się przewróć my cię złapiemy. Co zrobi obiekt doświadczalny - przed wytrąceniem przeniesie ciężar ciała na zdrową nogę, my kopiemy w kulę a on po chwili wymusi upadek.

W prezentowanej ewolucji mamy się przewrócić - oczywiście do tego nie dojdzie bo zadziała siła odśrodkowa (jak poprawnie wykonamy) - wtedy pozostawimy ślad cięty jak się spóźnimy to slizgowy. Skręt z poszerzenia kątowego (i dalsze jego ewolucje) polega na kątowym odstawieniu nie obciążonej narty a następnie jej obciążenie tylko i wyłącznie poprzez gwałtowne zdjęcie ciężaru (ugięcie kolana) z narty dotychczas prowadzącej skręt i dostawienie jej do pozycji równoległej. Jeżeli wykonujesz inaczej to robisz pół pług.

Niech już tak zostanie.

Mam noworoczne postanowienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak żeby upewnić się, że dobrze rozumuje, bo wydaje mi się, że rozumuje (i stosuje) tak jak to opisałeś i tak jak tłumaczy/obrazuje/pokazuje Pan na tym filmie (toppling):

 

Zgadza się? 

Tak ale pamiętaj że samo "bierne" przekrawędziowanie to mało (tak bym to nazwał - niestety/stety trzeba jeszcze popracować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...