Skocz do zawartości

Dlaczego nie podnosimy się w skręcie - nowy filmik Morgana


a_senior

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście, że zdobywały już o tym wspomniałem pisząc wcześniej przy okazji tych zdjęć " o sukcesach w zawodach wysokiej rangi" ale już wtedy było wiadomo ok. 50 lat temu, zacytuje za Juobertem  " jest nieskuteczne- bowiem uniemożliwia szybkie reakcje nóg"

 

Wtedy prędkości były znacznie mniejsze, wszystko działo się wolniej i taka technika mogła być pomocna, przy obecnych szybkościach nie ma prawa działać, jakkolwiek może się zawodnikowi

przydarzyć.

Mówienie o współczesnej technice, nartach, butach i nawet o śniegu na zawodach na przykładzie tego zdjęcia nie ma sensu. Ta Pani zdobyła olimpijski medal więc nie mów mi że jej jazda była nieskuteczna i technicznie niepoprawna, przeczą temu jej osiągnięcia. Zresztą te zdjęcia miały pokazać różnicę w jeździe kobiet i mężczyzn widoczną także  dziś. Pytałeś co jest na zdjęciu: odpowiadam, że bardzo silna angulacja biodrami i tyle.

 

Dziś też zawodnicy maja różne style: jedni bardziej anguluja biodrami inni kolanami i maja takie same czasy.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 699
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Nie przejmuj się. Ten typ tak ma. :)

Andrzej,  nie mam zamiaru się przejmować  ale też nie będę udawał Greka z uwagi na fakt, że ktoś poczuł się jak wśród kolegów na popijawie.

 

Zwrotu "nie bijcie piany" użyłem jak widać z emotikonką,  łatwo zatrybić, że za PSmokiem.

 

To, że dany typ ma tak czy inaczej, nie zwalnia nikogo od zachowania podstawowej kultury. Jak forum internetowe, to robimy chlew?  

Z uwagi na tytuł i miejsce wątku EOT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówienie o współczesnej technice, nartach, butach i nawet o śniegu na zawodach na przykładzie tego zdjęcia nie ma sensu. Ta Pani zdobyła olimpijski medal więc nie mów mi że jej jazda była nieskuteczna i technicznie niepoprawna, przeczą temu jej osiągnięcia. Zresztą te zdjęcia miały pokazać różnicę w jeździe kobiet i mężczyzn widoczną także  dziś. Pytałeś co jest na zdjęciu: odpowiadam, że bardzo silna angulacja biodrami i tyle.

 

Dziś też zawodnicy maja różne style: jedni bardziej anguluja biodrami inni kolanami i maja takie same czasy.  

 

O tym, że takie ustawienie jest nieskuteczne napisał Juobert 50 lat temu więc do nie zgłoś zastrzeżenia chociaż trudno będzie.  Myślę, że umieszczając to zdjęcie z takim komentarzem wspominając równocześnie o osiągnieciach przedstawionych na zdjęciach kobiet miał pełną świadomość tego co robi.

 

 

Piszesz, że krakowiak służy do wypchnięcia biodra do wnętrza skrętu, owszem na chłopski rozum tak to wygląda ciśnie na biodro - pewno biodro :lol: i tak jest interpretowane przez liczne masy instruktorów czy nawet trenerów ale nie przez wszystkich :) , często ludzie coś bezmyślnie małpują nie rozumiejąc istoty rzeczy

 

Ale czy aby nie chodzi o  coś innego, to już zostawie Twojej domyślności dla ułatwienia masz zdjęcia prawidłowo wykonywanego ćwiczenia.

 

kr1.PNG kr2.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakalapuckaliscie sie Koledzy. .

Experci narciarcy pomieszali sie ze slabeuszami i wyszla srednia minus.

Wort! nie jezdzisz na nartach w stopniu zaawansowanym, poniewaz jezdzacy nie bedzie mial tyle dogmatow.

Biodra sa za ciezkie a tym samym  "wchodza" do skretu dopiero kiedy musza.- staja sie koniecznoscia.

Gdyby narciarze byli cyrkowcami nie potrzebowali by bioder do jazdy na tyczkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym, że takie ustawienie jest nieskuteczne napisał Juobert 50 lat temu więc do nie zgłoś zastrzeżenia chociaż trudno będzie.  Myślę, że umieszczając to zdjęcie z takim komentarzem wspominając równocześnie o osiągnieciach przedstawionych na zdjęciach kobiet miał pełną świadomość tego co robi.

 

 

Piszesz, że krakowiak służy do wypchnięcia biodra do wnętrza skrętu, owszem na chłopski rozum tak to wygląda ciśnie na biodro - pewno biodro :lol: i tak jest interpretowane przez liczne masy instruktorów czy nawet trenerów ale nie przez wszystkich :) , często ludzie coś bezmyślnie małpują nie rozumiejąc istoty rzeczy

 

Ale czy aby nie chodzi o  coś innego, to już zostawie Twojej domyślności dla ułatwienia masz zdjęcia prawidłowo wykonywanego ćwiczenia.

 

attachicon.gifkr1.PNGattachicon.gifkr2.PNG

Dokładnie chodzi mi o ten ruch bioder. I twierdzę że bez tego ruchu wewnętrznej by tak nie zakrawędziował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Biodra sa za ciezkie a tym samym  "wchodza" do skretu dopiero kiedy musza.- staja sie koniecznoscia.

Gdyby narciarze byli cyrkowcami nie potrzebowali by bioder do jazdy na tyczkach.

 Już napisałem wcześniej chyba ze dwa razy, że takie skręty się pojawiają czy nam się podoba czy nie. Trzeba rozróżnić do czego dążymy i co trenujemy a co jest koniecznością i co intuicyjnie zrobimy w razie zaistnienia owej konieczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie chodzi mi o ten ruch bioder. I twierdzę że bez tego ruchu wewnętrznej by tak nie zakrawędziował.

Jaki zaś ruch bioder :lol:, on nie wykonuje żadnego ruchu biodrami, nie widzisz różnicy między tym ustawieniem a ustawieniem  jak to ujął MaciejS  "silnej angulacji" ?

Tutaj ważne jest mocne zakrawędziowanie zewnętrznej, popatrz jak się ugina, wewnętrzna jest mało istotna o ile tylko nie jest zbyt mocno zakrawędziowana.

 

 

st.PNG   kr2.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposob pokonywania slalomu, tyczek, sylwetke narciarza, ogolnie jazde na nartach wyznaczaja Narty.

Nie ma sensu porownywac jazde na tyczkach lat 70-tych z obecnymi. Dechy na tyle sie roznily, ze odpada.

No tak, nie jezdziles to nie pisz, ja moge :)

Dałem takie akurat zdjęcie, żeby było ciekawiej, jak chcesz znajdę takie ustawienie u jakiegoś współczesnego alpejskiego tuza :lol:  ale jutro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki zaś ruch bioder :lol:, on nie wykonuje żadnego ruchu biodrami, nie widzisz różnicy między tym ustawieniem a ustawieniem jak to ujął MaciejS "silnej angulacji" ?
Tutaj ważne jest mocne zakrawędziowanie zewnętrznej, popatrz jak się ugina, wewnętrzna jest mało istotna o ile tylko nie jest zbyt mocno zakrawędziowana.


st.PNG kr2.PNG

W jakim celu tak silnie rotuje barki????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie rozumiem porównania mojej jazdy, którą nawet ja wiem, że jest wbrew pewnym standardom , ale jak wspominałem wcześniej to nie są filmiki instruktażowe.
To jest mój styl jazdy, połączenia krótkiego skrętu z dłuższym na maksymalnym postawieniu nart na krawędź bez ześlizgu bo go po prostu nie uznaję i nie sprawia mi przyjemności  a co do odchyleń , wychodzenia w górę  tak jak Majka W pisała :" wyrwie Ci narty spod d..y. I trzeba je gonić  :D ".u
Nie zgodze się tylko z tym że mam zablokowany staw skokowy lub spóźniam skręt. Przecież jadę tam gdzie chcę , 80% przejścia z krawędzi na krawędź następuje w powietrzu. Nie wiem czy to widać , ale nawet na płaskim bardzo odcinku mimo że jadę w momencie wykończenia skrętu w poprzek stoku ja cały czas przyspieszam i to przyspieszenie daje mi mocne zakrawędziowanie i trzymanie tej krawędzi.
Przy wielu próbach innego ustawienia czy to ciała czy nóg nie jestem w stanie wygiąć nart w taki sposób jak to robię żeby zmniejszyć promień skrętu. Rozumiem , że może się to nie podobać lub jest wbrew kanonom narciarstwa. Jest to również męczące, ale póki mogę tak jeździć i to nawet cały dzień (moje ciało to wytrzymuje) i sprawia mi to nieprawdopodobną przyjemność to tak właśnie sobie będę jeździł. 
 
Pozdrawiam

Pisałem to już kilka krotnie, odnośnie twojego stawu skokowego. Za duży nacisk piszczelem na język buta. Przez to w ostatniej fazie twojego skrętu twoje biodra są tak samo ustawione jak narty, a powinny być bardziej w lini spadku stoku, aby była lepsza separacja.
Kolega dał twój film i zdjęcia i porównał to z zawodnikami WC. Jeżeli na tyczkach katapultujesz w górę to masz później lądowanie na tyłach i panika bo jesteś spóźniony w następnej bramce.
Gdybys miał lepsza separacje , to ta energię z ugiętej narty, impuls, mógłby byś wykorzystać w kierunku jazdy. A to powoduje ze jesteś szybszy w bramkach i nie tylko.
Zobacz na moje zdjęcie , nie wiszę na językach butów a narta jest wygięta ...

Załączone miniatury

  • AC44159F-2E93-4CBD-A1A0-6DA1A0691E24.jpeg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wyjątkiem trenerów "starej daty" nie spotkałem się w szkoleniu zawodniczym, żeby ktoś tolerował w/w układ jakkolwiek go zwał, przez niektórych jest to bezwzględnie tępione a osoba tak jeżdżąca nie ma prawa wejść
na tyczki póki tego nawyku nie wykorzeni w jeździe zadaniowej. Taki układ może każdemu się przydarzyć na tyczkach, chodzi  głównie o to, że nie może być nagminny.
 
 
Ale zaraz, jeśli Psmok napisał, że biodra Tyrposa są ustawione równolegle do nart w końcowej fazie skrętu co ja nazywam blokadą biodra a Ty angulacją biodra , to dlaczego dalej Psmok pisze, że Tyrposowi brakuje angulacji w końcowej fazie skrętu? :blink:

Biodra mogą być ustawione w końcowej fazie rownolegle do nart jak np jedziesz Super G albo Bieg zjazdowy. Kolego stara się robić krótkie skręty wiec powinien mieć więcej angulacji a ma tylko inklinacje.
Zobacz na załączone moje fotki..

Pozdrowienia

Załączone miniatury

  • 679E1924-BBC5-4756-A45D-9F3B86001238.jpeg
  • A2C9C30D-2052-48E3-B32C-D064231B38F1.jpeg
  • 4DCC4292-5A4B-498E-A5FD-3450FCA3CCF6.jpeg
  • 6A59D9D5-C77C-4FC4-9CA4-42D6F568B2E1.jpeg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Film jest w temacie czy nie? 

2) Cenzor?

3) Słowo "wpierdalam" miało mnie przestraszyć czy tylko dodać splendoru mitkowej wypowiedzi?

Albo się bierze udział w dyskusji albo się siedzi cicho i słucha. Mamy tu wybitnego eksperta i paru kolegów, którzy się starają i mają sporą wiedzę a ty lecisz klasycznym starr'em z kopiuj/wklejką.

Słowo wpierdalam jest dość jednoznaczne i raczej zrozumiałe dla wszystkich.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biodra mogą być ustawione w końcowej fazie rownolegle do nart jak np jedziesz Super G albo Bieg zjazdowy. Kolego stara się robić krótkie skręty wiec powinien mieć więcej angulacji a ma tylko inklinacje.
Zobacz na załączone moje fotki..

Pozdrowienia

Cześć

Piotrze, taka małą uwaga. Jak dajesz takie fotki to może dobrze by było aby kolory strzałek były ujednolicone. Wiem, że to może detal ale chcąc dobrze zrozumieć o co chodzi muszę zaczynać od gubienia się w podstawach. Wiesz o co chodzi...

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem to już kilka krotnie, odnośnie twojego stawu skokowego. Za duży nacisk piszczelem na język buta. Przez to w ostatniej fazie twojego skrętu twoje biodra są tak samo ustawione jak narty, a powinny być bardziej w lini spadku stoku, aby była lepsza separacja.
Kolega dał twój film i zdjęcia i porównał to z zawodnikami WC. Jeżeli na tyczkach katapultujesz w górę to masz później lądowanie na tyłach i panika bo jesteś spóźniony w następnej bramce.
Gdybys miał lepsza separacje , to ta energię z ugiętej narty, impuls, mógłby byś wykorzystać w kierunku jazdy. A to powoduje ze jesteś szybszy w bramkach i nie tylko.
Zobacz na moje zdjęcie , nie wiszę na językach butów a narta jest wygięta ...

 

Pisałem to już kilka krotnie, odnośnie twojego stawu skokowego. Za duży nacisk piszczelem na język buta. Przez to w ostatniej fazie twojego skrętu twoje biodra są tak samo ustawione jak narty, a powinny być bardziej w lini spadku stoku, aby była lepsza separacja.
Kolega dał twój film i zdjęcia i porównał to z zawodnikami WC. Jeżeli na tyczkach katapultujesz w górę to masz później lądowanie na tyłach i panika bo jesteś spóźniony w następnej bramce.
Gdybys miał lepsza separacje , to ta energię z ugiętej narty, impuls, mógłby byś wykorzystać w kierunku jazdy. A to powoduje ze jesteś szybszy w bramkach i nie tylko.
Zobacz na moje zdjęcie , nie wiszę na językach butów a narta jest wygięta ...

 

 

Możliwe , że zw względu na nagranie z tyłu wydaje Ci się, że mam nacisk na język, ale uwierz mi , że nie mam. Inicjacja skrętu jak najbardziej zaczynam od przodów w skręcie największy nacisk jest na wewnętrza część buta i przy wyjściu ze skrętu jest odchylenie więc nacisk na tyły butów , żeby narty wyjechały. Z tym że to są ułamki sekund szczególnie że ten skręt jest bardzo krótki (ale ze względu na promień ) i szybki. Gdybym faktycznie wisiał na językach to przy tak mocnym dociążeniu w momencie skrętu podnosiłoby mi piętki i następowałby uślizg. Niestety filmik jak to filmik , nie oddaje tego jak to w rzeczywistości wygląda.

 

Zgadzam, się ( i nawet pisałem to wcześniej ), że na tyczkach, szczególnie w slalomie tak się pojechać nie da, chociaż zobacz sobie na przejazdy Bode Millera za czasów jego świetności slalomowych jak chłop wypuszczał spod siebie narty i mimo że niekiedy spóźniał skręty wygrywał lub był wysoko w stawce. On tak robił bo miał nieprawdopodobnie silne uda , a przede wszystkim mięśnie grzbietu bo to one najmocniej pracują , żeby te narty dogonić w momencie wyjazdu spod d... :) Ale ja nie jadę na tyczkach , to jest luźny przejazd skrętem który daje mi najwięskzą przyjemność,  a jak już na nich jeżdżę to zupełnie inaczej ustawiam ciało. Nawet na filmiku wrzuconym przez Worta Hirsher jedzie inaczej do tego jak jeździł na slalomie ( od razu zaznaczam, że się z nim nie porównuję ) Porównanie mojej jazdy do zawodników WC przez Worta też nie jest trafne bo jeżdżą inaczej i inny jest cel ich jazdy :) Na filmiku gdzie dziewczyny robią rozjazd przed slalomem, wyrzucają spod siebie narty, następuje lekki ślizg i zakrawędziowanie. U mnie jest krawędź od samego początku do samego końca. Czasami puszcza bo albo pojawi się jakiś kalafior , albo noga za słaba i wtedy trzeba się ratować. 

 

 

Jeśli chodzi o Twoje zdjęcie to bardzo fajne , ale Ty jedziesz zupełnie innym skrętem niż ja. Na tym zdjęciu jedziesz długim skrętem na narcie o promieniu podejrzewam że to jest Race Carver Voelkla o promieniu co najmniej 18m. 

W kolejnym poście piszesz :

Biodra mogą być ustawione w końcowej fazie rownolegle do nart jak np jedziesz Super G albo Bieg zjazdowy. Kolego stara się robić krótkie skręty wiec powinien mieć więcej angulacji a ma tylko inklinacje.
Zobacz na załączone moje fotki.." - ja robię krótkie skręty ale na szerokości stoku 6-8 m  skręt wykańczam prawie do momentu ustawienia nart podstokowo.

- na 1 zdjęciu jedziesz krótkim skrętem po pasie o szerokości pewnie maksymalnie 2,5-3m , na kolejnych długi skręt a na ostatnim zdjęciu jedziesz śmigiem. Gdybym biodra skręcił w końcowej fazie skrętu w momencie wypuszczenia nart spod siebie to by mnie wyrzuciło niekontrolowanie ze skrętem nart zaraz po wystrzale i zakończyło by się to spektakularną glebą.

Na zdjęciach które wrzuciłem w poście #661 Ryding końową faze skrętu ma na 2 zdjęciu, kolejne to jest przejście ( w powietrzu ) do kolejnego skrętu, a zdjęcie ostatnie jest w fazie skrętu a zakończenie następuje dopiero za tyczką i przejście do następnego skrętu. Nie widzę żeby biodro miał skierowane do spadku stoku tylko równolegle do nart.

 

 

Proszę również nie sugerować i nie naśladować mojej jazdy , chyba że ktoś chciałby poczuć w ekstremalny sposób jak narta potrafi pochłonąć energię i oddać ją przy wyjściu ze skrętu  :D

 

 

Pozdrawiam,

Bartek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo się bierze udział w dyskusji albo się siedzi cicho i słucha. Mamy tu wybitnego eksperta i paru kolegów, którzy się starają i mają sporą wiedzę a ty lecisz klasycznym starr'em z kopiuj/wklejką.
Słowo wpierdalam jest dość jednoznaczne i raczej zrozumiałe dla wszystkich.
Pozdrowienia


Na takiej zasadzie jedynie PSmok winien pisać w tym wątku, wyluzuj...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
Piotrze, taka małą uwaga. Jak dajesz takie fotki to może dobrze by było aby kolory strzałek były ujednolicone. Wiem, że to może detal ale chcąc dobrze zrozumieć o co chodzi muszę zaczynać od gubienia się w podstawach. Wiesz o co chodzi...
Pozdrowienia
post-183372-0-84177400-1610668594_thumb.

Strzalka zolta oznacza kierunek sily bezwladnosci, czerwona kierunek skretu powodujacy mocny wzrost sily bezwladnoci, ktora wygina narty, Czerwone poziome dowodza rozstaw nart zgodny z rozstawem bioder.

Biodra mogą być ustawione w końcowej fazie rownolegle do nart jak np jedziesz Super G albo Bieg zjazdowy. Kolego stara się robić krótkie skręty wiec powinien mieć więcej angulacji a ma tylko inklinacje.
Zobacz na załączone moje fotki..

Pozdrowienia

Ustawienie bioder rownolegle do nart destabilituje pozycje a w SuperG czy biegu zjazdowym jest wysoce niebezpieczne,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biodra mogą być ustawione w końcowej fazie rownolegle do nart jak np jedziesz Super G albo Bieg zjazdowy. Kolego stara się robić krótkie skręty wiec powinien mieć więcej angulacji a ma tylko inklinacje.
Zobacz na załączone moje fotki..

Pozdrowienia

 

Napisałeś, że Tyrpos w końcowej fazie skrętu ma biodra równoległe do nart, proszę pokarz mi to ustawienie na stopklatce z filmiku Tyrposa,

wtedy sprawa będzie bardziej czytelna. 

 

Nie mam złudzeń i wiem że zawodowiec nie sprzedaje za friko w internecie swojego warsztatu, w internecie oprócz ewidentnych głupot

można znaleźć co najwyżej półprawdy, które pozbawione stosownego komentarza są zupełnie bezwartościowe dla przeciętnego

odbiorcy. Mógłbyś jednak zrobić wyjątek i pokazać mi ujęcie, o które proszę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe , że zw względu na nagranie z tyłu wydaje Ci się, że mam nacisk na język, ale uwierz mi , że nie mam. Inicjacja skrętu jak najbardziej zaczynam od przodów w skręcie największy nacisk jest na wewnętrza część buta i przy wyjściu ze skrętu jest odchylenie więc nacisk na tyły butów , żeby narty wyjechały.

 

Jak najbardziej nie naciskasz za bardzo, dlatego na początku skrętu Twoja zewnętrzna  noga jest z tyłu i dzięki temu jest mniej więcej równoległa do cholewki buta - sportowego jak sądzę czyli z  odpowiednio fabrycznie pochyloną cholewką. Dzięki temu masz solidne oparcie na całej stopie.

 

 

Ps

Jak mawiają piloci "ładny samolot dobrze lata" :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...