Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Pierwsze narty za nie duże pieniądze

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

#41 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPipPip
  • 4287 postów
  • Na forum od: 01.2017
2022
  • Umiejętności: 5
  • Łódź/Wrocław

Napisano 08 wrzesień 2020 - 21:28

Panowie dajcie spokój. Czekam na wskazówki odnośnie wyboru nart

Serio chcesz kupić narty?
PS ja pierwsze kupiłem takie na jakich mi się dobrze jeździło z wypożyczalni; drugie takie jakie polecał Mitek:-) Ja żadnej rady dawać tu nie mogę; Musisz słuchaczu sam wybrać swą drogę http://www.waligorsk...tera=b&nazwa=12

#42 mariusz-net

mariusz-net

Nowy użytkownik

• PipPip
  • 287 postów
  • Na forum od: 01.2013
328
  • Klucze koło Olkusza

Napisano 09 wrzesień 2020 - 04:29

Ok. Więc bardziej poważnie. Moje umiejętności oceniam na 3. Mam niczym nieograniczony budżet i chce sobie kupić nowe narty. Wchodzę do sklepu w ktorym są dostępne wszystkie aktualne modele nart. I wybieram..... no właśnie od czego zaczac? Marki? Dlugosci? Szerokosci pod butem? Twardosci? (Której nie wiem jak sprawdzic) A może jest zupełnie inny parametr od którego mam zacząć. Czy istnieja jakies niezmienne kryteria doboru ktorym mam sie kuerowac?
Tylko proszę o poważnai konkretna odpowiedź.

Wypełnij ankiete, a jeszcze lepiej zamieść film z jazdy. Wtedy koledzy pomogą bo będą wiedzieli co potrzebujesz. Firmy mają bardzo podobne modele w poszczególnych grupach nart, jakość też jest podobna więc spodziwaj się raczej wskazania grupy nart, parametrów, może przykładów, a nie jednej konkretnej narty.

#43 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 14454 postów
  • Na forum od: 11.2007
9567
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 09 wrzesień 2020 - 06:34

Panowie dajcie spokój. Czekam na wskazówki odnośnie wyboru nart

Cześć

Andrzej jeżeli dotychczasowe wskazówki Cie nie satysfakcjonują to pytaj w temacie, który założyłeś i gdzie była już rozmowa na temat nart dla Ciebie. Tam już są pewne rady.

To ten temat gdzie ostatnio radzono Ci jakieś gry hazardowe. :)

Pozdro

#44 RobertK

RobertK

Podły szyderca

• PipPipPipPip
  • 1063 postów
  • Na forum od: 10.2011
773
  • Umiejętności: 4
  • Świdnica

Napisano 09 wrzesień 2020 - 08:09

Ok. To w takim razie proszę podać modele nart które są uznawane za dobre przez "profesjonalnego testera lub doświadczonego zawodnika "

Choćby te:

https://www.ntn.pl/n...arty-2018-2019/

• sstar podziękował za tę wiadomość

#45 mario33

mario33

Nowy użytkownik

• PipPip
  • 226 postów
  • Na forum od: 01.2009
169

Napisano 09 wrzesień 2020 - 09:10

A to nie jest tak, że to że te narty lubi DLA SIEBIE doświadczony narciarz, jakim jest szef NTN, nie oznacza, że można je w ciemno proponować każdemu, szczególnie początkującemu, narciarzowi ? Notabene jest już nowsza wersja tego zestawienia.

Wydaje się, że znalezienie OBIEKTYWNYCH i UNIWERSALNYCH zasad doboru sprzętu jest wyjątkowo trudne, jeżeli w ogóle możliwe.

#46 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 14454 postów
9567
  • Warszawa

Napisano 09 wrzesień 2020 - 09:38

A to nie jest tak, że to że te narty lubi DLA SIEBIE doświadczony narciarz, jakim jest szef NTN, nie oznacza, że można je w ciemno proponować każdemu, szczególnie początkującemu, narciarzowi ? Notabene jest już nowsza wersja tego zestawienia.

Wydaje się, że znalezienie OBIEKTYWNYCH i UNIWERSALNYCH zasad doboru sprzętu jest wyjątkowo trudne, jeżeli w ogóle możliwe.

Cześć

Zasady są stosunkowo proste:

1. Narta dla początkujących na zapoznanie się z tematem - i tu może być praktycznie każda. Na tym etapie narciarz zapoznaje się z podstawowymi odczuciami i technikami:

- długa stopa

- posuw

- krawędź i korzystanie z niej w sensie oparcia stopy na boku a nie na całej powierzchni

- wyważenie na długiej stopie uwzględniając funkcje butów

- manewrowanie nartami w staniu na płaskim i na lekko nachylonym stoku

- pozycja płużna, otwieranie zamykanie pługu, pozycja płużna w wolnej jeździe

- podstawy ześlizgu

- podstawy odciążenia dociążenia

- kontrolowanie prędkości na płaskim

- skręt pojedynczy dostokowy, odstokowy, łączenie skrętów

- jazda skrętami łączonymi z niewielką prędkością

Zakładamy, ze na tym etapie śnieg jest łatwy, stok przygotowany i niezbyt stromy a jak stromszy to z wybiegiem. Zazwyczaj na tym etapie nie ma sensu inwestować w swój sprzęt i korzystamy z wypożyczalni.

2. Pierwsza narta własna do szlifowania powyższych umiejętności, przejścia do jazdy równoległej, odciążenia, dociążenia i ich synchronizacji z rotacją czy/i przekrawędziowaniem. Początki jazdy ciętej i śmigu.

I tutaj już lepiej nie inwestować w narty słabe czy źle dobrane ( za krótkie, zbyt miękkie czy też sztywne sportowe o profilu SL). Wszystkie narty z górnej części oferty nart popularnych na trasę  czy też dolne segmenty z grupy sportowej spełniają te warunki niezależnie od firmy. To są zazwyczaj narty ju z dość dobrej konstrukcji wystarczające na parę lat i umożliwiające jazdę każdą techniką w każdych warunkach.

3. Gdy już umiemy w miarę jeździć to i o nartach wiemy już tyle, że kupujemy to co nam odpowiada.

Czy można wybrać inną drogę...? Oczywiście, co najmniej parę razy trafił mi się kursant na narcie sportowej. Byli to zawsze ludzie sprawni, zorientowani na naukę i szybki postęp i dawali radę bez problemu aczkolwiek wymagało to solidnej pracy z instruktorem rozłożonej na sezony bo nauka jazdy na nartach to dość długi proces, w którym doświadczenie i taktyka jest równie ważna jeżeli nie ważniejsza jak umiejętność takiego czy innego skręcania.

Proste.

Pozdrowienia

#47 RobertK

RobertK

Podły szyderca

• PipPipPipPip
  • 1063 postów
773
  • Świdnica

Napisano 09 wrzesień 2020 - 11:57

pytałeś - odpowiedziałem

SUBIEKTYWNIE (w doborze sprzętu) - z czasem narty coraz mniej przeszkadzają, ale porządne - robią różnicę

#48 mario33

mario33

Nowy użytkownik

• PipPip
  • 226 postów
  • Na forum od: 01.2009
169

Napisano 09 wrzesień 2020 - 12:35

Cześć

Zasady są stosunkowo proste:

1. Narta dla początkujących na zapoznanie się z tematem - i tu może być praktycznie każda. Na tym etapie narciarz zapoznaje się z podstawowymi odczuciami i technikami:

- długa stopa

- posuw

- krawędź i korzystanie z niej w sensie oparcia stopy na boku a nie na całej powierzchni

- wyważenie na długiej stopie uwzględniając funkcje butów

- manewrowanie nartami w staniu na płaskim i na lekko nachylonym stoku

- pozycja płużna, otwieranie zamykanie pługu, pozycja płużna w wolnej jeździe

- podstawy ześlizgu

- podstawy odciążenia dociążenia

- kontrolowanie prędkości na płaskim

- skręt pojedynczy dostokowy, odstokowy, łączenie skrętów

- jazda skrętami łączonymi z niewielką prędkością

Zakładamy, ze na tym etapie śnieg jest łatwy, stok przygotowany i niezbyt stromy a jak stromszy to z wybiegiem. Zazwyczaj na tym etapie nie ma sensu inwestować w swój sprzęt i korzystamy z wypożyczalni.

2. Pierwsza narta własna do szlifowania powyższych umiejętności, przejścia do jazdy równoległej, odciążenia, dociążenia i ich synchronizacji z rotacją czy/i przekrawędziowaniem. Początki jazdy ciętej i śmigu.

I tutaj już lepiej nie inwestować w narty słabe czy źle dobrane ( za krótkie, zbyt miękkie czy też sztywne sportowe o profilu SL). Wszystkie narty z górnej części oferty nart popularnych na trasę  czy też dolne segmenty z grupy sportowej spełniają te warunki niezależnie od firmy. To są zazwyczaj narty ju z dość dobrej konstrukcji wystarczające na parę lat i umożliwiające jazdę każdą techniką w każdych warunkach.

3. Gdy już umiemy w miarę jeździć to i o nartach wiemy już tyle, że kupujemy to co nam odpowiada.

Czy można wybrać inną drogę...? Oczywiście co najmniej parę razy trafił mi się kursant na narcie sportowej. Byli to zawsze ludzie sprawni, zorientowani na naukę i szybki postęp i dawali radę bez problemu aczkolwiek wymagało to solidnej pracy z instruktorem rozłożonej na sezony bo nauka jazdy na nartach to dość długi proces, w którym doświadczenie i taktyka jest równie ważna jeżeli nie ważniejsza jak umiejętność takiego czy innego skręcania.

Proste.

Pozdrowienia

wielkie dzięki za tą odpowiedź. Może to się dla Ciebie czy innych wyjadaczy wydaje oczywiste, ale zapewniam, bardzo trudno trafić na obiektywnie i prosto wyjaśnione te zasady. Znacznie częściej jest to papka marketingowa konkretnych producentów. Nawet niby obiektywne testy tego nie dają.

ja, z punktu widzenia narciarza, który powoli przechodzi z pkt 2 do punktu 3 i na własnej skórze doświadczył tych dylematów, dwie uwagi, które wspierają te zasady.

po pierwsze, etap „nart z wypożyczalni” jest niedoceniany i ważny. Ludzie rzucają się do sklepów po własne narty i... na 99% jest wtopa. Narty z wypożyczalni, oprócz oczywistych korzyści ekonomicznych (ograniczenia ryzyka złego wyboru) dają komfort sprawdzenia co nam pasuje, a co nie, tak na razie intuicyjnie. I warto tu do znudzenia powtarzać - ważniejsze własne buty niż własne narty (odpowiednio dobrane).

po drugie, na etapie wyboru swoich pierwszych nart, obiektywne zasady mogą mieć pewne modyfikacje, ale ograniczone. Inna jest twardość optymalna dla chłopa 90 kilo (bez tytanalu ani rusz), a inna, żeby nartę dogięła drobna dziewczyna, ale narty z pianki to nikomu nie podpasują, może poza dzieciakami początkującymi. Jeszcze żebym wiedział, że narty nie do brody, to bym nie zmarnował kasy na dwie pary nart bez sensu...

#49 Adam WiDUCH

Adam WiDUCH

Instruktor

• PipPipPipPipPip
  • 2156 postów
  • Na forum od: 01.2015
1868
  • Umiejętności: 2
  • Rajcza

Napisano 09 wrzesień 2020 - 13:29

wielkie dzięki za tą odpowiedź. Może to się dla Ciebie czy innych wyjadaczy wydaje oczywiste, ale zapewniam, bardzo trudno trafić na obiektywnie i prosto wyjaśnione te zasady. Znacznie częściej jest to papka marketingowa konkretnych producentów. Nawet niby obiektywne testy tego nie dają.

ja, z punktu widzenia narciarza, który powoli przechodzi z pkt 2 do punktu 3 i na własnej skórze doświadczył tych dylematów, dwie uwagi, które wspierają te zasady.

po pierwsze, etap „nart z wypożyczalni” jest niedoceniany i ważny. Ludzie rzucają się do sklepów po własne narty i... na 99% jest wtopa. Narty z wypożyczalni, oprócz oczywistych korzyści ekonomicznych (ograniczenia ryzyka złego wyboru) dają komfort sprawdzenia co nam pasuje, a co nie, tak na razie intuicyjnie. I warto tu do znudzenia powtarzać - ważniejsze własne buty niż własne narty (odpowiednio dobrane).

po drugie, na etapie wyboru swoich pierwszych nart, obiektywne zasady mogą mieć pewne modyfikacje, ale ograniczone. Inna jest twardość optymalna dla chłopa 90 kilo (bez tytanalu ani rusz), a inna, żeby nartę dogięła drobna dziewczyna, ale narty z pianki to nikomu nie podpasują, może poza dzieciakami początkującymi. Jeszcze żebym wiedział, że narty nie do brody, to bym nie zmarnował kasy na dwie pary nart bez sensu...

Ja ci drogi kolego odpowiem tak. Post Mietka w zasadzie zamyka temat. Mało tego kopiuj wklej i zamyka większość wątków dotyczących doboru nart amatorskich. Tak na marginesie mój pogląd w tej dziedzinie był całkowicie odmienny jeszcze kilka lat temu😆😆

https://www.youtube....h?v=NhUgCZ7a5TY. - Ta chwila kiedy twoje dziecko jest lepsze od ciebie - bezcenna :D   :D 

https://www.youtube....h?v=Z3k-foYDtUY.

www.eskider.pl - tyczki slalomowe

#50 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 14454 postów
9567
  • Warszawa

Napisano 09 wrzesień 2020 - 15:11

Cześć

Niestety ulegasz pewnym złudnym teoriom a raczej zaznaczając, że " znacznie częściej jest to papka marketingowa" sam ją w dalszym tekście powielasz. Niestety nie mogę rozwinąć co i dlaczego ale jutro się postaram.

Pozdrowienia

• mario33 podziękował za tę wiadomość

#51 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 14454 postów
9567
  • Warszawa

Napisano 09 wrzesień 2020 - 19:35

...

Cześć

Pierwsze więc pytanie: Czemu powielasz bajki o jakimś dogięciu.

Jakiś idiota napisał coś takiego kiedyś i co chwila się ta bzdura pojawia. Chcesz sprawdzić siłę potrzebną do wygięcia nart to weź sobie dwa krzesła połóż na nich narty i posadź na nich pięcioletnie dziecko. I co?

Nawet 200 kg facet nie potrzebuje sportowej czy długiej narty dopóki się nie nauczy jeździć podobnie jak 50kg dziewczyna swobodnie pojedzie na męskiej super sztywnej komórce... jak umie.

Drugie więc pytanie: Co Ci da próbowanie nart z wypożyczalni aby znaleźć te, które Ci najbardziej odpowiadają? Nie tędy droga. Jak umiesz jeździć to pojedziesz na każdych a jak nie umiesz to wybierz takie jak doradza Ci ktoś kto się zna, inaczej - patrz zakończenie Twojego postu - wybierzesz nartę, na której najlepiej Ci się jeździ czyli za krótką i za miękką.

"Testowanie nart" w celu ich doboru jak się nie umie jeździć jest bez sensu - dlaczego to chyba tłumaczyć nie trzeba.

Skończmy z bajkami.

Pozdrowienia serdeczne

#52 mlodzio

mlodzio

Użytkownik

• PipPipPip
  • 641 postów
  • Na forum od: 11.2011
700
  • Umiejętności: 6
  • Siedlce (Mazowieckie)

Napisano 10 wrzesień 2020 - 21:18

...  Czekam na wskazówki odnośnie wyboru nart

Cześć, przeczytałem co napisałeś, co doradzano, jak na porady reagowałeś.

W swoim wątku opisałeś swoje parametry, potrzeby, umiejętności, życzenia, wątpliwości :

Z pierwszego postu wynika że posiadane umiejętności są typowe jak dla osób na samym początku przygody z nartami.

Jedni posiadają taki poziom po kilku godzinach inni po kilku dniach, kolejni po kilkunastu a jeszcze inni zostają z nim na długie lata.

Wymieniasz ból / zmęczenie nóg jako sprawdzian czy narta jest twoim zdaniem dobra czy nie.

(O  co chodzi z "polskimi stokami"?, czy na naszych stokach stosuje się inną technikę?, zakłada się inne narty?, ..... ?.)

Zadałeś pytanie o dobór nart., otrzymałeś podpowiedzi sugerujące typ i właściwą długość.(dobrze dobraną)

Nie zgodziłeś się z podpowiadającymi, zadałeś kolejne pytania, zacząłeś się domagać, zacząłeś dyscyplinować.

Na jakiej podstawie nie zgadzasz się z podpowiedzią dotyczącą długości i jakie masz doświadczenia żeby się nie zgadzać?.

Dlaczego nie przeszukałeś historii forum i nie przeczytałeś mnóstwa wątków z zapytaniami o dobór nart - nie chciało Ci się?.

Wykazujesz brak własnego wysiłku a od innych wymagasz znacznie więcej.

Chcesz aby wskazać Ci konkretny model konkretnego producenta,Ty wejdziesz do sklepu zapytasz czy jest,, jeżeli nie to wychodzisz.

Jeżeli uda Ci się trafić, kupisz i nie zauważysz wyraźnej poprawy to co? ...  zwalisz winę na tego kto Ci doradził?.

Jeżeli ból nóg nie ustanie to co ... wina nart? ..  czy wina polskich stoków?, ..  czy na nartach jest znacznik "na polskie stoki"?.

Na tę chwilę nie wiesz: jak się jeździ na nartach, ani jak się powinno jeździć, ani jakie powinno się mieć odczucia,

Dopóki jeszcze nie wiesz, dopóki jeszcze nie umiesz, nie masz najmniejszych podstaw aby kwestionować zasadność rad.

Jakiś czas temu, po 10 letniej przerwie obudziłem się w innej epoce sprzętowej, przeczytałem dużo wątków odpowiadających "jakie narty".

Po lekturze nie musiałem już pytać a mam zbliżone parametry (180cm 92 kg), jeżdżę na nartach o solidnej konstrukcji, bez udziwnień i wodotrysków (170cm,  R-14,3m). Zapomnij o prawdziwości marketingowych stwierdzeń typu: przyjazne ..  ułatwiające .. wybaczające błędy .. .

Mam kolegę który jeździ dokładnie tak jak na filmie,

ten kolega jeździ tak od 10 lat, nie słucha podpowiedzi i rad,

ale od 10 lat co chwilę zmienia narty na takie które poprawią jego jazdę.

Ps. i także narzeka na ból nóg

Pozdrawiam -Włodek

#53 Andrzej4

Andrzej4

Nowy użytkownik

• 20 postów
  • Na forum od: 04.2020
3

Napisano 10 wrzesień 2020 - 21:31

Gdzie ten filmik?

#54 Andrzej4

Andrzej4

Nowy użytkownik

• 20 postów
  • Na forum od: 04.2020
3

Napisano 10 wrzesień 2020 - 21:33

Jaka szerokość nart pod butem masz ?

#55 mlodzio

mlodzio

Użytkownik

• PipPipPip
  • 641 postów
  • Na forum od: 11.2011
700
  • Umiejętności: 6
  • Siedlce (Mazowieckie)

Napisano 10 wrzesień 2020 - 21:58

Jaka szerokość nart pod butem masz ?

Nie pamiętam i nigdy mnie to nie interesowało 

... poszedłem, ... rozpakowałem, ... sprawdziłem
            L=170cm, R=14,2m  (100 / 64 / 113) :)

nie pytaj jakie bo już ich od lat nie produkują

w wątku masz podpowiedź w jakiej grupie nart szukać, kupuj katalogowe (katalog na forum), tym bardziej jeżeli używane

• mario33 podziękował za tę wiadomość

Pozdrawiam -Włodek

#56 doctord

doctord

Nowy użytkownik

• 20 postów
  • Na forum od: 02.2020
1

Napisano 20 październik 2020 - 15:05

Chłopaki, jeśli szukacie fajnych automatów, to dlaczego nie spróbujecie zwrócić waszej uwagi na tę stronę www.slotozilla.com/pl/darmowe-gry-hazardowe/dolphins-pearl ? Jestem pewien, że na pewno będziesz zadowolony z korzystania z tej strony

#57 kordiankw

kordiankw

W życiu nie ma stopklatki.

• PipPipPipPipPip
  • 3591 postów
11205
  • Umiejętności: 7

Napisano 20 październik 2020 - 15:07

Chłopaki to przed wojną drewniane ćwieki w zębach prostowali, tu są mężczyźni, a mężczyźni automatów nie szukają.
Lubię ludzi ale nie wszystkich. Wiele wybaczam ale nie wszystko. Szybko zapominam, ale nie zawsze. Ci których lubię już o tym wiedzą. Ci, których nie lubię, to zauważą. Dla prawdziwych przyjaciół mogę przejść przez piekło. Wrogom wskażę tam drogę .....

#58 Gabrik

Gabrik

Użytkownik

• PipPipPip
  • 485 postów
  • Na forum od: 02.2018
238
  • Umiejętności: 3
  • Okolice stolicy

Napisano 21 październik 2020 - 22:22

po pierwsze, etap „nart z wypożyczalni” jest niedoceniany i ważny. Ludzie rzucają się do sklepów po własne narty i... na 99% jest wtopa. Narty z wypożyczalni, oprócz oczywistych korzyści ekonomicznych (ograniczenia ryzyka złego wyboru) dają komfort sprawdzenia co nam pasuje, a co nie, tak na razie intuicyjnie. 

Pewnie każdy ma różne doświadczenia ale ja raczej negatywne i nie zgodzę się z tym punktem. W wypożyczalniach (przynajmniej w Polsce), mogę przyjąć, że z racji sporego ruchu , wszyscy na hasło "początkujący", ubierali mnie w narty 150 cm (przy wzroście 175). Nie specjalnie mieli czas lub ochotę dopytywać bardziej szczegółowo co mi potrzeba.

Do tego dochodzi kwestia serwisu, odkąd mam własne i oddaję do fachowego serwisowania (może lepiej napisać, oddaję do odpowiednio długiego serwisowania), fajnie widać różnicę na może śmiesznym przykładzie - po minięciu bramek do kanapy, "wyprzedzam"  80-90% narciarzy o połowę długości nart na taśmie.

Według mnie jeśli ktoś załapał bakcyla nartowania powinien nawet używki ale mieć własne. Oczywiście po odpowiednim wynerdowaniu tematu  :D .  

Narciarsko jestem na etapie świadomej niekompetencji.

#59 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPipPip
  • 4287 postów
  • Na forum od: 01.2017
2022
  • Łódź/Wrocław

Napisano 21 październik 2020 - 22:36

Pewnie każdy ma różne doświadczenia ale ja raczej negatywne i nie zgodzę się z tym punktem. W wypożyczalniach (przynajmniej w Polsce), mogę przyjąć, że z racji sporego ruchu , wszyscy na hasło "początkujący", ubierali mnie w narty 150 cm (przy wzroście 175). Nie specjalnie mieli czas lub ochotę dopytywać bardziej szczegółowo co mi potrzeba.

Do tego dochodzi kwestia serwisu, odkąd mam własne i oddaję do fachowego serwisowania (może lepiej napisać, oddaję do odpowiednio długiego serwisowania), fajnie widać różnicę na może śmiesznym przykładzie - po minięciu bramek do kanapy, "wyprzedzam"  80-90% narciarzy o połowę długości nart na taśmie.

Według mnie jeśli ktoś załapał bakcyla nartowania powinien nawet używki ale mieć własne. Oczywiście po odpowiednim wynerdowaniu tematu  :D .  

Pełna zgoda. Szybciej i łatwiej na stok.

#60 Hagerty

Hagerty

Nowy użytkownik

• 12 postów
  • Na forum od: 08.2019
0

Napisano 09 listopad 2020 - 18:20

Nie warto zaciągać szybkich pożyczek, tym bardziej przez internet, bo żyjemy w świetnym czasie, kiedy można szybko zarobić pieniądze w Internecie! Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, polecam zajrzeć tutaj https://www.br-stone.com/pl/ , gdzie znajdziesz br stone com opinie . Sam przez długi czas wątpiłem w ogóle, że dziś można podnieść pieniądze na inwestycjach, dopóki sam nie spróbowałem i nie przekonałem się o tym.