Skocz do zawartości

GS dla uczącego sie


mario33

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatni raz pytam, obiecuję. Natomiast jest chyba optymalny moment na kupno nart/używek/testowych etc. Od września zakładam ze pewnie zacznie być drożej.

 

Po pierwsze, tak, dobrze widzicie, wygraliście... chcę narty „pierwsze sklepowe GS”. Będę się uczył klasycznie, obiecuję.
 

Moje przemyślenia z końca zeszłego sezonu podsumowałbym tak:

- żadnych „gównolitów”, bo przy tej wadze wszystko „klapie”, ma być odpowiednio sztywno, sandwich, titanal etc; dobrze mi pasowały tu racetigery Volkla z uvo (akurat slalomki, ale sztywność dokładnie taka jak mi pasuje)
- mam się nie zabić, nie może być przesadnie dynamicznie, tutaj Heady mi nie przypadły do gustu.

 

Mnie po głowie chodzi wybór pomiędzy:

Volkl Racetiger GS

Atomic G9

Rossi Hero Elite

 

Fischery, Blizzard, Head raczej nie, z różnych powidów.

Elan, Stockli, Dynastar, Nordica nigdy nie miałem na nogach, kojarzą mi się z dynamiką, pewnie irracjonalnie.

Salomon ma za dużo do wyboru, all mountain mają niezłe.

 

i jeszcze długość - przy tych umiejętnościach na wzrost czy +5 ? 
 

 

ps: dla lubiących długie wywody, szczegółowa metryczka poniżej

 

___________________

1. K/M: M

2. Wiek: 47
3. Waga: 90 kg (zależy od intensywności treningów hokejowych)
4. Wzrost: 168-170 cm
5. Jak długo jeździsz na nartach ? po dłuższej przerwie powiedzmy, 7 sezon będzie 
6. Ja się oceniasz wg skali Forum ? po opisach sądziłbym, że 6, ale w kontekście tu używanej skali porównawczej to 5, powiedzmy że powoli przechodzę na 6
7. Jakie masz buty ? ( FLEX ) Atomic Redster 110 (nareszcie dobrałem)
8. Jakie masz teraz narty / na jakich już jeździłeś ? ( opisz swoje wrażenia ) na twarde miałem Fischer Progressor F18 167 cm (gównolitowa pomyłka), all-mountain Salomon XDR 79 160 cm (były ok na początku na ciapę, nie nadają się już).
9. Jaki preferujesz promień skrętu, szybkość jazdy ? Lubię wąskie i szerokie zakręty. Jeżdżę raczej rekreacyjnie, na twardej czerwonej trasie komfortowo czuję się 60 km/h (używam aplikacji do pomiarów zjazdów), czasami liznę 75 ale to już dla mnie za szybko.
10. Jakie lubisz trasy, w jakim kraju ? ( niebieskie, czerwone, czarne, sztruks, muldy, jazda pozatrasowa): na niebieskich się trochę nudzę, komfortowo czerwone, z czarnej zjadę, ale wolniej; do tej pory głównie w kraju, bo córka lubi jedną szkółkę narciarską   :lol:  W tym sezonie (jak ruszy) to planuję w Alpy

11. Jak lubisz jeździć, lub jak chciałbyś jeździć ? ( turystycznie, sportowo ) Raczej ścigać się nie zamierzam.
12. Jak z Twoją kondycją, ile dni w sezonie spędzasz na stoku ? Kondycja daje radę, jeżdżę sporo na łyżwach i rolkach, mam dość silne nogi, nie mam problemu z lodem czy ścianką. W sezonie jestem na stoku z 15 dni plus pare weekendów.

13. Możliwości finansowe: chce sprzęt trwały i rozwojowy na kilka lat, powiedzmy 2,5 tys na parę, ale jak będzie super okazja to dołożę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztywniuteńko:-) 181 np
https://www.krakowsp...l?rec=302855203
PS choć jeździsz za szybko
Pozartowalismy
https://ski24.pl/nar...2-120-race.html
ale za krótkie
https://twoje-narty....osc_nart-177_cm
topola próchno;-)
https://sport2002.pl...iUaAhYeEALw_wcB
prawie dobre, 177+

Żadne...

Pierwsze za trudne, a pozostałe nie mają płyty. 

 

@Mario będąc na Twoim miejscu kierowałbym się dwoma kryteriami:

- obowiązkowo płyta

- sympatia do marki 

 

Dodatkowo gdy szukałem GS dla siebie, zwracałem uwagę na jak najmniejsze taliowanie. Dlatego i ze względu na sympatię do marki kupiłem i.Speed Head'a. 

 

Ze względu na słuszną wagę polecałbym wzrost +5. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

GS nie jest nartą do "uczenia się".

Pozdrowienia

A możesz sprecyzować ? Tj, czy „uczeniem” jest stawianie pierwszych kroków na nartach (pługiem), a doskonalenie techniki po osiągnięciu etapu trzymania nart rownolegle już nim nie jest ? Czy też do jakiegoś innego momentu ? To nie jest pytanie z podtekstem, bo dla mnie uczenie to cały proces nabywania i szlifowania umiejętności - nawet mistrzowie wg mnie wciąż się uczą - stąd tak określiłem moje potrzeby. Chciałbym doprecyzować w zależności od tego jak to określasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz sprecyzować ? Tj, czy „uczeniem” jest stawianie pierwszych kroków na nartach (pługiem), a doskonalenie techniki po osiągnięciu etapu trzymania nart rownolegle już nim nie jest ? Czy też do jakiegoś innego momentu ? To nie jest pytanie z podtekstem, bo dla mnie uczenie to cały proces nabywania i szlifowania umiejętności - nawet mistrzowie wg mnie wciąż się uczą - stąd tak określiłem moje potrzeby. Chciałbym doprecyzować w zależności od tego jak to określasz.

Cześć

 

Narta GS nie zabija ale jest to narta nad, którą przeciętny narciarz może łatwo stracić kontrolę, jeżeli nie ma odpowiedniego zautomatyzowanego aparatu technicznego. Jest to z założenia narta do jazdy szybko co zwiększa ryzyko utraty kontroli oraz ewentualnych tego następstw.

Z Twoich wypowiedzi wynika, że nie bardzo orientujesz się w temacie (po co płyta, będę się uczył klasycznie, klapanie narty zależne od wagi) w związku z tym raczej nie masz aparatu technicznego pozwalającego na bezpieczne poruszanie się na GS.

Etap trzymania nart równolegle to całkowite podstawy. Tutaj powinien być porządny śmig, świadomość i umiejętność automatycznego odciążenia i dociążenia, automatyzm w zmianie śladu, bardzo dobre opanowanie śladu ślizgowego i ześlizgu oraz przejść jednego w drugi itd.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne...
Pierwsze za trudne, a pozostałe nie mają płyty.

@Mario będąc na Twoim miejscu kierowałbym się dwoma kryteriami:
- obowiązkowo płyta
- sympatia do marki

Dodatkowo gdy szukałem GS dla siebie, zwracałem uwagę na jak najmniejsze taliowanie. Dlatego i ze względu na sympatię do marki kupiłem i.Speed Head'a.

Ze względu na słuszną wagę polecałbym wzrost +5.

To pierwsza nie ma:-)
Nic. Czyste dechy.
Przesadzasz.
Ani płyta,
ani 65.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to, niejako tradycyjnie, w połowie wątku wiem jeszcze mniej niż na jego początku... 

 

Zgoda co do oceny etapu na jakim jestem - praca nad automatyzmem manewrów i techniką zakrętów. Wspomniane tam niektóre elementy ocenne to raczej na wyrost zostały powiedziane - wiem po co jest płyta, pytałem dlaczego jest obowiązkowa dla narciarza rekreacyjnego, nie sportowego - ale to drobiazg.

 

A więc:

- all mountain uniwersalne nie, bo wskazana jest narta o charakterystyce sportowej, wąska pod butem (inny wątek dyskusji);

- GS nie, bo jeszcze technika nie taka; 

- narta musi być porządna, z porządnego materiału i sztywnej konstrukcji.

 

Mnie w takim zostaje tylko jedna opcja - pierwsza sklepowa slalomka 165cm i mam nauczyć się porządnie skręcać (2-3 sezony) zanim coś GS-owego. Tak ? No to na placu są Atomic S9, Volkl Racetiger SL i (mniej chętnie) Fischer RC4 Worldcup SC. Jest spora oferta tych modeli, nowych i używek. Są jeszcze Dynastary i Rossi na płytach Konect 167/168 cm, może to dobra opcja.

 

Chciałbym dojść do jakichś konkretnych konkluzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to, niejako tradycyjnie, w połowie wątku wiem jeszcze mniej niż na jego początku... 

 

Zgoda co do oceny etapu na jakim jestem - praca nad automatyzmem manewrów i techniką zakrętów. Wspomniane tam niektóre elementy ocenne to raczej na wyrost zostały powiedziane - wiem po co jest płyta, pytałem dlaczego jest obowiązkowa dla narciarza rekreacyjnego, nie sportowego - ale to drobiazg.

 

A więc:

- all mountain uniwersalne nie, bo wskazana jest narta o charakterystyce sportowej, wąska pod butem (inny wątek dyskusji);

- GS nie, bo jeszcze technika nie taka; 

- narta musi być porządna, z porządnego materiału i sztywnej konstrukcji.

 

Mnie w takim zostaje tylko jedna opcja - pierwsza sklepowa slalomka 165cm i mam nauczyć się porządnie skręcać (2-3 sezony) zanim coś GS-owego. Tak ? No to na placu są Atomic S9, Volkl Racetiger SL i (mniej chętnie) Fischer RC4 Worldcup SC. Jest spora oferta tych modeli, nowych i używek. Są jeszcze Dynastary i Rossi na płytach Konect 167/168 cm, może to dobra opcja.

 

Chciałbym dojść do jakichś konkretnych konkluzji.

 

Narta typu "frontside"

 

coś z tej grupy: https://www.skionlin...zczyzni,16.html

 

Nordicę polecam, 168 cm będzie w sam raz.

 

Atomic i Salomon niekoniecznie.

Nie dlatego, że złe, tylko zbyt "Gs-owe". :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mnie w takim zostaje tylko jedna opcja - pierwsza sklepowa slalomka 165cm i mam nauczyć się porządnie skręcać (2-3 sezony) zanim coś GS-owego. Tak ? No to na placu są Atomic S9, Volkl Racetiger SL i (mniej chętnie) Fischer RC4 Worldcup SC. Jest spora oferta tych modeli, nowych i używek. Są jeszcze Dynastary i Rossi na płytach Konect 167/168 cm, może to dobra opcja.

 

Chciałbym dojść do jakichś konkretnych konkluzji.

 

Cieszy mnie, że sam doszedłeś do właściwych wniosków. SL 165cm będą najlepsze do dalszej nauki. Która firma to już bez znaczenia. Spokojnie znajdziesz jakieś za ok. 1500-1800zł. Więcej nie warto wydawać.

 

Dodatkowo radziłbym obniżyć wagę. Nie jesteś już małolatem i stawy i tak dostaną w kość. Niższa masa to większa szansa na brak narciarskich kontuzji i tym samym szybsze postępy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko dopytam o drobiazgi.

 

Zakładając, że będę celował w Volkl Racetiger SL.

 

Dostępne są używki z sezonów 18/19 i 19/20, które na pierwszy rzut oka nie różnią się za bardzo konstrukcyjnie. Czy zwracać na coś uwagę poza stanem ? Notabene nówki kosztują ok. 2 tys, wiec może się okazać, że jednak warto bez ryzyka.

 

Drugie pytanie - są też wersje pro - z płytą Marker oraz lepszymi wiązaniami, warto rozważyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego płyta obowiązkowo ?

Preferencje marki mam ustalone: Volkl, Atomic, Rossi, ew. Nordica lub Salomon.

Nie chcę pisać o lepszym czuciu narty, większej precyzji, wysokości stania, wpływie takiej płyty na sztywność (lepsze trzymanie na twardym) itd. bo jesteśmy amatorami.

Dla mnie główną zaletą płyty jest brak luzów na styku z wiązaniem. O ile w nowej narcie wiązanie na szynie niemal nie ustępuje sztywnością wiązaniu na płycie (sportowemu), tak po czasie w tym pierwszym robią się odczuwalne luzy. Jeśli ta narta ma posłużyć kilka lat to płyta jest jedyną opcją. To są moje i moich bliskich doświadczenia z Tyrolią, nie wiem jak to wygląda w Markerach. Może Brunner coś napisze o Nordicach ;)

 

BTW. W ostatnich latach można zaobserwować pozytywny trend, płyty pojawiają się nawet w nartach AR.  

 

Edit. Widzę, że w międzyczasie pytałeś o wersję z płytą w nartach Volkla. Moim zdaniem warto. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko dopytam o drobiazgi.

 

Zakładając, że będę celował w Volkl Racetiger SL.

 

Dostępne są używki z sezonów 18/19 i 19/20, które na pierwszy rzut oka nie różnią się za bardzo konstrukcyjnie. Czy zwracać na coś uwagę poza stanem ? Notabene nówki kosztują ok. 2 tys, wiec może się okazać, że jednak warto bez ryzyka.

 

Drugie pytanie - są też wersje pro - z płytą Marker oraz lepszymi wiązaniami, warto rozważyć ?

 

Jeśli Volkl jest droższy to go olej i kup takie(swoją drogą ractiger sl rd to były najgorsze slalomki jakie miałem):

 

https://skirace.pl/s...-dlugosc-165_cm

 

To jest droższa wersja z normalną płytą. Slalomki różnych firm są bardzo podobne, więc kupujesz co jest najtańsze, lub testujesz na stoku i wybierasz które Ci lepiej leżą.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam luzów nie zaobserwowałem w moich dechach, a jeśli są to dla amatorów zupełnie pewnie niezauważalne. Natomiast na ten sezon mam pełnoprawne sl fis na płycie i tak się zastanawiam jak to będzie bo szczerze mówiąc wole lżejsze płyty, nawet te wsadzane do sklepowych nart, no płyta nie jedzie tylko narta, no i narty na takiej płycie są lżejsze i poreczniejsze, a na płycie fis najlepiej jednak sprawują się na betonie. Miałem sl sztekla, nordi i kastle na zwykłych płytach i narty jechały świetnie w każdych warunkach.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

No i jak jest? Bo w sumie nie napisałeś. :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To tylko dopytam o drobiazgi.

 

Zakładając, że będę celował w Volkl Racetiger SL.

 

Dostępne są używki z sezonów 18/19 i 19/20, które na pierwszy rzut oka nie różnią się za bardzo konstrukcyjnie. Czy zwracać na coś uwagę poza stanem ? Notabene nówki kosztują ok. 2 tys, wiec może się okazać, że jednak warto bez ryzyka.

 

Drugie pytanie - są też wersje pro - z płytą Marker oraz lepszymi wiązaniami, warto rozważyć

hej, 

 

chciałeś GS, a po dyskusji skończyło się na SL?  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ostatni raz pytam, obiecuję. Natomiast jest chyba optymalny moment na kupno nart/używek/testowych etc. Od września zakładam ze pewnie zacznie być drożej.

 

Po pierwsze, tak, dobrze widzicie, wygraliście... chcę narty „pierwsze sklepowe GS”. Będę się uczył klasycznie, obiecuję.
 

Moje przemyślenia z końca zeszłego sezonu podsumowałbym tak:

- żadnych „gównolitów”, bo przy tej wadze wszystko „klapie”, ma być odpowiednio sztywno, sandwich, titanal etc; dobrze mi pasowały tu racetigery Volkla z uvo (akurat slalomki, ale sztywność dokładnie taka jak mi pasuje)
- mam się nie zabić, nie może być przesadnie dynamicznie, tutaj Heady mi nie przypadły do gustu.

 

Mnie po głowie chodzi wybór pomiędzy:

Volkl Racetiger GS

Atomic G9

Rossi Hero Elite

 

Fischery, Blizzard, Head raczej nie, z różnych powidów.

Elan, Stockli, Dynastar, Nordica nigdy nie miałem na nogach, kojarzą mi się z dynamiką, pewnie irracjonalnie.

Salomon ma za dużo do wyboru, all mountain mają niezłe.

 

i jeszcze długość - przy tych umiejętnościach na wzrost czy +5 ? 
 

 

ps: dla lubiących długie wywody, szczegółowa metryczka poniżej

 

___________________

1. K/M: M

2. Wiek: 47
3. Waga: 90 kg (zależy od intensywności treningów hokejowych)
4. Wzrost: 168-170 cm
5. Jak długo jeździsz na nartach ? po dłuższej przerwie powiedzmy, 7 sezon będzie 
6. Ja się oceniasz wg skali Forum ? po opisach sądziłbym, że 6, ale w kontekście tu używanej skali porównawczej to 5, powiedzmy że powoli przechodzę na 6
7. Jakie masz buty ? ( FLEX ) Atomic Redster 110 (nareszcie dobrałem)
8. Jakie masz teraz narty / na jakich już jeździłeś ? ( opisz swoje wrażenia ) na twarde miałem Fischer Progressor F18 167 cm (gównolitowa pomyłka), all-mountain Salomon XDR 79 160 cm (były ok na początku na ciapę, nie nadają się już).
9. Jaki preferujesz promień skrętu, szybkość jazdy ? Lubię wąskie i szerokie zakręty. Jeżdżę raczej rekreacyjnie, na twardej czerwonej trasie komfortowo czuję się 60 km/h (używam aplikacji do pomiarów zjazdów), czasami liznę 75 ale to już dla mnie za szybko.
10. Jakie lubisz trasy, w jakim kraju ? ( niebieskie, czerwone, czarne, sztruks, muldy, jazda pozatrasowa): na niebieskich się trochę nudzę, komfortowo czerwone, z czarnej zjadę, ale wolniej; do tej pory głównie w kraju, bo córka lubi jedną szkółkę narciarską   :lol:  W tym sezonie (jak ruszy) to planuję w Alpy

11. Jak lubisz jeździć, lub jak chciałbyś jeździć ? ( turystycznie, sportowo ) Raczej ścigać się nie zamierzam.
12. Jak z Twoją kondycją, ile dni w sezonie spędzasz na stoku ? Kondycja daje radę, jeżdżę sporo na łyżwach i rolkach, mam dość silne nogi, nie mam problemu z lodem czy ścianką. W sezonie jestem na stoku z 15 dni plus pare weekendów.

13. Możliwości finansowe: chce sprzęt trwały i rozwojowy na kilka lat, powiedzmy 2,5 tys na parę, ale jak będzie super okazja to dołożę.

cale szczescie, ze nigdy Cie na sniegu nie spotkam - doceniam skromnosc w zakresie samooceny - ale 90+60+5 = KATASTROFA  z mozliwoscia ZABICIA niewinnego narciarza na stoku..


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cale szczescie, ze nigdy Cie na sniegu nie spotkam - doceniam skromnosc w zakresie samooceny - ale 90+60+5 = KATASTROFA z mozliwoscia ZABICIA niewinnego narciarza na stoku..

Ale poczytaj cały wątek, już dawno pomysł GS porzucony :) Zapewniam, że będzie spokojniej, cierpliwie w kierunku lepszej technicznie jazdy, bezpiecznie dla otoczenia :)

Jeszcze dodam, ze wspomniane 60 to była granica komfortowej dla mnie jazdy, NA PUSTYM stoku. Nie jestem ani samobójcą ani zabójcą...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, żeby wyjaśnić to co napisałem. W załączeniu zapis moich jazd z tego dnia - w Białce. Dwa „peaki” w szybkości to zjazdy z trasy czerwonej, jednej z dwóch, jak ktoś zna to ta przy orczyku. Na stoku byłem raz sam, drugi raz była oprócz mnie jedna osoba.

Większość zjazdów ćwiczyłem skręty, na pełnym spokoju.

Załączone miniatury

  • 7F6F3C88-E271-4D66-93BA-FC90F30855F0.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale poczytaj cały wątek, już dawno pomysł GS porzucony :) Zapewniam, że będzie spokojniej, cierpliwie w kierunku lepszej technicznie jazdy, bezpiecznie dla otoczenia :)

Jeszcze dodam, ze wspomniane 60 to była granica komfortowej dla mnie jazdy, NA PUSTYM stoku. Nie jestem ani samobójcą ani zabójcą...

czasami lizne 75- wiem, ze nie masz tendencji do zabicia nikogo, ale przy 60 czy 75 kontrola na poziomie 5/6 to gotowa tragedia.

Wybacz - jeszcze raz dzieukuje za szczerosc

 

 

PS : w tym, oczym mowie, nieistotne jest, czy delikwent jedzie na SL. GS czy innym pocisku


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Taki splot zdarzeń...Pan Kurdziel ponoć powiedział sobie, że nie kupi już nart GS. Jednak w kwietniu 2022 podczas testów zmienił zdanie i na nadchodzący sezon chcę wejść w G9...ja sobie czytam o GS i tak wpadł mi ten wątek. Jakoś wcześniej go nie czytałem...

Chciał człowiek nartę GS i po kilku postach został przekonany do...SL. Przyjąłem, że miał na myśli tzw.sklepowe

Jak to się @mario33w końcu zakończyło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...