Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Dobór nart - alternatywa dla obecnych

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
256 odpowiedzi w tym temacie

#1 emdżej

emdżej

Nowy użytkownik

• 20 postów
  • Na forum od: 07.2020
9
  • Umiejętności: 1

Napisano 14 lipiec 2020 - 15:01

Cześć,

Jest to pierwszy mój post na tym forum. Szukam ciekawej alternatywy dla swoich (swoją drogą trochę już wysłużonych) nart, na tzw. gorsze dni - zarówno, jeżeli chodzi o warunki i przygotowanie na stoku, jak i fizyczne możliwości (obecne narty są cholernie ciężkie, więc podczas mojego gorszego dnia po prostu nie mam ochoty na nich jeździć). 

1. K/M  - M
2. Wiek - 30
3. Waga - 93kg
4. Wzrost - 193cm
5. Jak długo jeździsz na nartach ? - 23 sezony
6. Ja się oceniasz wg skali Forum ? 7/8 (myślę, że tak 7.5)
7. Jakie masz buty? ( FLEX ) Rossignol Alltrack
8. Jakie masz teraz narty / na jakich już jeździłeś? Dynastar Omeglass Speed World Cup 165 cm / jeździłem też na nartach allround oraz cross
9. Jaki preferujesz promień skrętu, szybkość jazdy? Od zawsze 12-13m
10. Jakie lubisz trasy, w jakim kraju ? ( niebieskie, czerwone, czarne, sztruks, muldy, jazda pozatrasowa ) - trasy czerwone i czarne (Polska, Włochy, Szwajcaria)
11. Jak lubisz jeździć, lub jak chciałbyś jeździć ? ( turystycznie, sportowo ) - lubię szybką jazdę, ale teraz szukam nart bardziej rekreacyjnych
12. Jak z Twoją kondycją, ile dni w sezonie spędzasz na stoku ? - Cross fit 2-3x w tygodniu, na stoku do 14 dni na sezon
13. Możliwości finansowe brak ograniczeń - preferuję kwotę do 2500 PLN, ale jak będzie coś ciekawego, to może być i więcej

Z góry dziękuję Wam za wszelkie sugestie.

#2 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 14332 postów
  • Na forum od: 11.2007
9250
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 14 lipiec 2020 - 15:17

Cześć,

Jest to pierwszy mój post na tym forum. Szukam ciekawej alternatywy dla swoich (swoją drogą trochę już wysłużonych) nart, na tzw. gorsze dni - zarówno, jeżeli chodzi o warunki i przygotowanie na stoku, jak i fizyczne możliwości (obecne narty są cholernie ciężkie, więc podczas mojego gorszego dnia po prostu nie mam ochoty na nich jeździć). 

1. K/M  - M
2. Wiek - 30
3. Waga - 93kg
4. Wzrost - 193cm
8. Jakie masz teraz narty / na jakich już jeździłeś? Dynastar Omeglass Speed World Cup 165 cm / jeździłem też na nartach allround oraz cross
10. Jakie lubisz trasy, w jakim kraju ? ( niebieskie, czerwone, czarne, sztruks, muldy, jazda pozatrasowa ) - trasy czerwone i czarne (Polska, Włochy, Szwajcaria)
11. Jak lubisz jeździć, lub jak chciałbyś jeździć ? ( turystycznie, sportowo ) - lubię szybką jazdę, ale teraz szukam nart bardziej rekreacyjnych
12. Jak z Twoją kondycją, ile dni w sezonie spędzasz na stoku ? - Cross fit 2-3x w tygodniu, na stoku do 14 dni na sezon
13. Możliwości finansowe brak ograniczeń - preferuję kwotę do 2500 PLN, ale jak będzie coś ciekawego, to może być i więcej

Cześć

Chciałbym sensownie doradzić ale trochę nie rozumiem problemu. Jesteś narciarzem doświadczonym i objeżdżonym. Jak zapewne wiesz ciężar narty zjazdowej to raczej jej zaleta niż wada. Narta leży na ziemi a ideą poprawnej jazdy jest aby się od ziemi nie odrywała. Ciężar jest więc sprzymierzeńcem w walce z nierównym stokiem, odsypami bo przenosi to co na lekkiej narcie "dostają" nogi. Na dodatek jesteś sporym i raczej silnym i młodym gościem. Jak rozumiesz ten opisany przez Ciebie kłopot?

Pozdrowienia

#3 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPipPip
  • 4163 postów
  • Na forum od: 01.2017
1857
  • Umiejętności: 5
  • Łódź/Wrocław

Napisano 14 lipiec 2020 - 15:31

Cześć
Chciałbym sensownie doradzić ale trochę nie rozumiem problemu. Jesteś narciarzem doświadczonym i objeżdżonym. Jak zapewne wiesz ciężar narty zjazdowej to raczej jej zaleta niż wada. Narta leży na ziemi a ideą poprawnej jazdy jest aby się od ziemi nie odrywała. Ciężar jest więc sprzymierzeńcem w walce z nierównym stokiem, odsypami bo przenosi to co na lekkiej narcie "dostają" nogi. Na dodatek jesteś sporym i raczej silnym i młodym gościem. Jak rozumiesz ten opisany przez Ciebie kłopot?
Pozdrowienia

Mitek madrze radzi. Nartę masz dobrą.
Jak chcesz lekka, frajda gwarantowana:
The Ski Scott, lub coś w tym stylu.
Zajrzyj też tu miejsce sprawdzone
https://www.snowleader.com
Wybierz trzy modele, napisz co wybrałeś,
Pokażesz o co ci chodzi.
PS są nart którymi przecinasz odsypy
Są takie którymi przepływasz na muldach

#4 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 14332 postów
9250
  • Warszawa

Napisano 14 lipiec 2020 - 17:39

Mitek madrze radzi. Nartę masz dobrą.
Jak chcesz lekka, frajda gwarantowana:
The Ski Scott, lub coś w tym stylu.
Zajrzyj też tu miejsce sprawdzone
https://www.snowleader.com
Wybierz trzy modele, napisz co wybrałeś,
Pokażesz o co ci chodzi.
PS są nart którymi przecinasz odsypy
Są takie którymi przepływasz na muldach

W takim razie już się nie odzywam.

#5 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPipPip
  • 4163 postów
1857
  • Łódź/Wrocław

Napisano 14 lipiec 2020 - 17:42

W takim razie już się nie odzywam.

Monopolista?

#6 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 14332 postów
9250
  • Warszawa

Napisano 14 lipiec 2020 - 18:05

Monopolista?

Pisałem na ten temat sto razy. Sto pierwszy, tym bardziej dla kogoś inteligentnego nie będę.

#7 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPipPip
  • 4163 postów
1857
  • Łódź/Wrocław

Napisano 14 lipiec 2020 - 18:07

Pisałem na ten temat sto razy. Sto pierwszy, tym bardziej dla kogoś inteligentnego nie będę.

No ale tu pryncypialnie sie roznimy. To internet nie ambona. Zejdz z gory i przestan nauczac.

PS. wg mnie oprocz narty sportowej mozna miec cos w stylu am, narte sportowa gosc juz ma.

#8 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 14332 postów
9250
  • Warszawa

Napisano 14 lipiec 2020 - 18:11

Cześć,

1. K/M  - M
2. Wiek - 30
3. Waga - 93kg
4. Wzrost - 193cm

Cześć

Przykro mi kolego, chciałem dobrze. Jakby co wal na priv.

Pozdrowienia

#9 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPipPip
  • 4163 postów
1857
  • Łódź/Wrocław

Napisano 14 lipiec 2020 - 19:04

Cześć
Przykro mi kolego, chciałem dobrze. Jakby co wal na priv.
Pozdrowienia

świat się nie zawalił, a jakby chciał pisać na priva to by przecież napisał a nie wątek zakładał, otwarty... więc nie ma co zamykać

#10 emdżej

emdżej

Nowy użytkownik

• 20 postów
9

Napisano 15 lipiec 2020 - 07:19

Dziękuję Wam za odpowiedzi - zauważyłem, że popełniłem błąd nie doprecyzowując swojej wypowiedzi.

@Mitek - Szukam alternatywy do narty sportowej - czegoś lekkiego, bardziej rekreacyjnego, czym będę w stanie z przyjemnością jeździć również po nieprzygotowanych trasach. Oprócz tego chodzi mi też o to, że w momencie gdy moje nogi są zmęczone (czasem po kilku godzinach jazdy, czasem dopiero któregoś, kolejnego dnia), chciałbym się przesiąść na coś lekkiego.

@sstar - o widzisz, szukam dokładnie czegoś w stylu nart, które poleciłeś - The Ski Scott. Pierwszy raz je widzę - zapowiadają się świetnie. 

Wybrałem (oprócz tych, które poleciłeś - bardzo mi się spodobały) takie 3 modele:

1. https://www.snowlead...-ATOM00739.html

2. https://www.snowlead...-ROSS01174.html

3. https://www.snowlead...-HEAD00322.html

#11 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 14332 postów
9250
  • Warszawa

Napisano 15 lipiec 2020 - 08:17

Dziękuję Wam za odpowiedzi - zauważyłem, że popełniłem błąd nie doprecyzowując swojej wypowiedzi.

@Mitek - Szukam alternatywy do narty sportowej - czegoś lekkiego, bardziej rekreacyjnego, czym będę w stanie z przyjemnością jeździć również po nieprzygotowanych trasach. Oprócz tego chodzi mi też o to, że w momencie gdy moje nogi są zmęczone (czasem po kilku godzinach jazdy, czasem dopiero któregoś, kolejnego dnia), chciałbym się przesiąść na coś lekkiego.

@sstar - o widzisz, szukam dokładnie czegoś w stylu nart, które poleciłeś - The Ski Scott. Pierwszy raz je widzę - zapowiadają się świetnie. 

Wybrałem (oprócz tych, które poleciłeś - bardzo mi się spodobały) takie 3 modele:

1. https://www.snowlead...-ATOM00739.html

2. https://www.snowlead...-ROSS01174.html

3. https://www.snowlead...-HEAD00322.html

Cześć

Ale... źle diagnozujesz swój problem. Narta lekka będzie Ci dawać po nogach znacznie bardziej niż jakakolwiek narta sportowa a już na nierównym będziesz czuł każdą muldkę i garb i musiał go amortyzować. SL czy GS go po prostu rozwalą lub rozetną.

Jako, że jesteś przygotowany do narty sportowej musisz - jeżeli już się napiąłeś ale ja nie rozumiem, zaznaczam - kupić nartę najdłuższą i porządną i jak najmniej zrockerowaną bo każda inna będzie Ci się wydawał nadskrętna i bardzo łatwa do obrócenia nawet przy SL.

Nie idź za modą, tylko spokojnie przeanalizuj swoją jazdę.

Pozdrowienia

#12 Adam WiDUCH

Adam WiDUCH

Instruktor

• PipPipPipPipPip
  • 2074 postów
  • Na forum od: 01.2015
1687
  • Umiejętności: 2
  • Rajcza

Napisano 15 lipiec 2020 - 08:52

Cześć,

1. K/M  - M
2. Wiek - 30
3. Waga - 93kg
4. Wzrost - 193cm

Drogi kolego, jesteś młody, wysportowany, swoje kilometry nabiłeś - 23 lata na nartach - brawo, ocene jak to zwykle w tych przypadkach zawyżyłeś, preferujesz krótki skręt i dysponujesz świetną sportową nartą przeznaczoną do tego typu jazdy - co tu zmieniać - technikę, nie ma bata żadna narta ci nie pomoże - zamiast narty zainwestuj w dobry wyjazd szkoleniowy - poznasz fizykę narty - parę sztuczek, zweryfikujesz swoje podejście do narciarstwa i wówczas zadaj jeszcze raz to samo pytanie. Natomiast jeżeli faktycznie jest ciśnienie to nie szukaj rozwiązań pośrednich i zastosuj się do rady Mietka - dobra długa bez rockera narta z grupy race.

https://www.youtube....h?v=NhUgCZ7a5TY. - Ta chwila kiedy twoje dziecko jest lepsze od ciebie - bezcenna :D   :D 

https://www.youtube....h?v=Z3k-foYDtUY.

www.eskider.pl - tyczki slalomowe

#13 emdżej

emdżej

Nowy użytkownik

• 20 postów
9

Napisano 15 lipiec 2020 - 11:16

Drogi kolego, jesteś młody, wysportowany, swoje kilometry nabiłeś - 23 lata na nartach - brawo, ocene jak to zwykle w tych przypadkach zawyżyłeś, preferujesz krótki skręt i dysponujesz świetną sportową nartą przeznaczoną do tego typu jazdy - co tu zmieniać - technikę, nie ma bata żadna narta ci nie pomoże - zamiast narty zainwestuj w dobry wyjazd szkoleniowy - poznasz fizykę narty - parę sztuczek, zweryfikujesz swoje podejście do narciarstwa i wówczas zadaj jeszcze raz to samo pytanie. Natomiast jeżeli faktycznie jest ciśnienie to nie szukaj rozwiązań pośrednich i zastosuj się do rady Mietka - dobra długa bez rockera narta z grupy race.

Dziękuję za bardzo ciekawą odpowiedź, doceniam!

Bardzo możliwe, że ocenę zawyżyłem - nie przeczę, jest to mój pierwszy raz, kiedy oceniam swoją jazdę na podstawie zdefiniowanych kryteriów. 

Bardzo lubię swoje obecne narty, jazda na nich sprawia mi ogromną przyjemność, ale czasami (zwłaszcza po kilku godzinach jazdy) mam wrażenie, że przestaję je kontrolować - wydają mi się wtedy bardzo ciężkie.

Jako, że kompletnie nie jestem w tym temacie - gdzie szukać takich wyjazdów szkoleniowych? Polecasz konkretnego organizatora/ów? Jako, że wiadomo jak jest z czasem, to nie chciałbym się naciąć na jakiś naciągany wyjazd, gdzie zbyt wiele się nie nauczę.

#14 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPipPip
  • 4163 postów
1857
  • Łódź/Wrocław

Napisano 15 lipiec 2020 - 11:18

1. https://www.snowlead...-ATOM00739.html
2. https://www.snowlead...-ROSS01174.html
3. https://www.snowlead...-HEAD00322.html

Poleciłem, bo jeżdżę:-) Banan gwarantowany. Można krótkim jak na slalomce. Łatwo zacieśnić skret mimo 180cm. Fajnie przepływa się przez muldy i odsypy. Można bylejako na wprost. Nie szuka na gwałt krawędzi. Dużo radości. Niekoniecznie na beton z rana czy lód. Ale na te warunki nartę już masz.
http://pawel.biniek....the-ski-i-inne/
  • emdżej podziękował za tę wiadomość

#15 emdżej

emdżej

Nowy użytkownik

• 20 postów
9

Napisano 15 lipiec 2020 - 11:19

Cześć

Ale... źle diagnozujesz swój problem. Narta lekka będzie Ci dawać po nogach znacznie bardziej niż jakakolwiek narta sportowa a już na nierównym będziesz czuł każdą muldkę i garb i musiał go amortyzować. SL czy GS go po prostu rozwalą lub rozetną.

Jako, że jesteś przygotowany do narty sportowej musisz - jeżeli już się napiąłeś ale ja nie rozumiem, zaznaczam - kupić nartę najdłuższą i porządną i jak najmniej zrockerowaną bo każda inna będzie Ci się wydawał nadskrętna i bardzo łatwa do obrócenia nawet przy SL.

Nie idź za modą, tylko spokojnie przeanalizuj swoją jazdę.

Pozdrowienia

Dzięki @Mitek za wszystkie odpowiedzi - zaczynam mieć wątpliwości, czy rzeczywiście powinienem kupić nowe narty :)

#16 Adam WiDUCH

Adam WiDUCH

Instruktor

• PipPipPipPipPip
  • 2074 postów
1687
  • Rajcza

Napisano 15 lipiec 2020 - 11:40

Dziękuję za bardzo ciekawą odpowiedź, doceniam!

Bardzo możliwe, że ocenę zawyżyłem - nie przeczę, jest to mój pierwszy raz, kiedy oceniam swoją jazdę na podstawie zdefiniowanych kryteriów. 

Bardzo lubię swoje obecne narty, jazda na nich sprawia mi ogromną przyjemność, ale czasami (zwłaszcza po kilku godzinach jazdy) mam wrażenie, że przestaję je kontrolować - wydają mi się wtedy bardzo ciężkie.

Jako, że kompletnie nie jestem w tym temacie - gdzie szukać takich wyjazdów szkoleniowych? Polecasz konkretnego organizatora/ów? Jako, że wiadomo jak jest z czasem, to nie chciałbym się naciąć na jakiś naciągany wyjazd, gdzie zbyt wiele się nie nauczę.

Poczekaj aż zacznie się sezon - tak w listopadzie zacznie się "licytacja" na ski forum - Możesz również w sezonie skorzystać z indywidualnych zajęć ale tu musisz b. uważać i naprawdę iść z konkretnego wskazania - bo zawód jest uwolniony i może się okazać że jeździsz lepiej niż instruktor. Kursów kadrowych w tym także ministerialnych na tą chwilę nie polecam bo nie wiem jak jeździsz - zadzwoń do Grześka Janoty to chyba jest Beskidzkie Centrum Rekreacji Ruchowej - on organizuje grudniowe free ski w Livigno w ramach którego oprócz kursu robi doskonalenie poza tym jest Marek Ogorzałek na SF jako Marek O i kolega Gajowy.

PS Slalomki nie lubią ześlizgu stąd być może zmęczenie.....

• emdżej podziękował za tę wiadomość

https://www.youtube....h?v=NhUgCZ7a5TY. - Ta chwila kiedy twoje dziecko jest lepsze od ciebie - bezcenna :D   :D 

#17 Adam WiDUCH

Adam WiDUCH

Instruktor

• PipPipPipPipPip
  • 2074 postów
1687
  • Rajcza

Napisano 15 lipiec 2020 - 11:50

A jeszcze w kontekście wyboru nart. Oczywiście narty które wskazali ci poprzednicy to "wyśmienite" narty - pamiętaj jednak o tym iż koledzy świetnie nartują i być może zatracają realny pogląd na stan faktyczny twojej jazdy. To co dla nich będzie ułatwieniem dla ciebie może być przeszkodą nie do opanowania. Do tego każdy a zwłaszcza dobry narciarz ma swoje preferencje - dla mnie najlepszym wyborem jest narta wąska pod butem w specyfikacji sportowej zgodnej z upodobaniem. 

Serdecznie pozdrawiam....

#18 MajkaW

MajkaW

Użytkownik

• PipPipPip
  • 745 postów
  • Na forum od: 12.2018
1387
  • Umiejętności: 7
  • Kraków

Napisano 15 lipiec 2020 - 12:16

Cześć,

1. K/M  - M
2. Wiek - 30
3. Waga - 93kg
4. Wzrost - 193cm

wrzuć filmik ze swoją jazdą

#19 emdżej

emdżej

Nowy użytkownik

• 20 postów
9

Napisano 15 lipiec 2020 - 13:27

wrzuć filmik ze swoją jazdą

Niestety nie będzie to proste - nigdy nikt mnie nie nakręcił (a przynajmniej nic mi na ten temat nie wiadomo). Będzie trzeba poczekać do zimy :)

#20 emdżej

emdżej

Nowy użytkownik

• 20 postów
9

Napisano 15 lipiec 2020 - 13:28

Poczekaj aż zacznie się sezon - tak w listopadzie zacznie się "licytacja" na ski forum - Możesz również w sezonie skorzystać z indywidualnych zajęć ale tu musisz b. uważać i naprawdę iść z konkretnego wskazania - bo zawód jest uwolniony i może się okazać że jeździsz lepiej niż instruktor. Kursów kadrowych w tym także ministerialnych na tą chwilę nie polecam bo nie wiem jak jeździsz - zadzwoń do Grześka Janoty to chyba jest Beskidzkie Centrum Rekreacji Ruchowej - on organizuje grudniowe free ski w Livigno w ramach którego oprócz kursu robi doskonalenie poza tym jest Marek Ogorzałek na SF jako Marek O i kolega Gajowy.

PS Slalomki nie lubią ześlizgu stąd być może zmęczenie.....

O, i taka informacja jest na wagę złota. Dzięki!