Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Pomoc w doborze nart

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 PanMarek

PanMarek

Nowy użytkownik

• 3 postów
  • Na forum od: 06.2020
0

Napisano 24 czerwiec 2020 - 16:56

Witam, od jakiegoś czasu coraz bardziej ciągnie mnie poza trasę, najpierw wyloty na Pilsku, w ostatnim sezonie coś sobie polatałem u siebie w lesie. Postanowiłem w tym sezonie kupić sobie sprzęt skiturowych z naciskiem na zjazd. Jeśli chodzi o buty to muszę podjechać do sklepu i troszkę poprzymierzac. Wiązani Marker Kingpin bądź Tecton. Lecz grubo zastanawiam się nad nartami po głowie chodzi mi albo Atomic Bend Chetler 120 ale chyba jeszcze nie dla mnie. Myśle o Rossignol Soul 7 mam na oku używki z 2016 długość 180 cm bądź nartę nowa (172 bądź 180) ja mam 177 i 76kg. Jeśli chodzi o jazdę to przyszły rok napewno Beskid Żywiecki dużo jazdy w lesie z reszta sami wiecie jak jest, a jeśli o umiejętności oceniam na dobre. I tutaj moje pytanie czy Soul7 to dobry wybór jeśli tak to ku jakiej długości się skłaniać jeśli nie to co polecalibyscie. Pozdrawiam

#2 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 3998 postów
  • Na forum od: 01.2017
1681
  • Umiejętności: 5
  • Łódź/Wrocław

Napisano 24 czerwiec 2020 - 17:07

Witam, od jakiegoś czasu coraz bardziej ciągnie mnie poza trasę, najpierw wyloty na Pilsku, w ostatnim sezonie coś sobie polatałem u siebie w lesie. Postanowiłem w tym sezonie kupić sobie sprzęt skiturowych z naciskiem na zjazd. Jeśli chodzi o buty to muszę podjechać do sklepu i troszkę poprzymierzac. Wiązani Marker Kingpin bądź Tecton. Lecz grubo zastanawiam się nad nartami po głowie chodzi mi albo Atomic Bend Chetler 120 ale chyba jeszcze nie dla mnie. Myśle o Rossignol Soul 7 mam na oku używki z 2016 długość 180 cm bądź nartę nowa (172 bądź 180) ja mam 177 i 76kg. Jeśli chodzi o jazdę to przyszły rok napewno Beskid Żywiecki dużo jazdy w lesie z reszta sami wiecie jak jest, a jeśli o umiejętności oceniam na dobre. I tutaj moje pytanie czy Soul7 to dobry wybór jeśli tak to ku jakiej długości się skłaniać jeśli nie to co polecalibyscie. Pozdrawiam

Dobra narta. Długość może być. Ja bym szedł w 180. Las skłania do refleksji;-)

ps przy podobnych parametrach jezdze na ok 180 wiec spoko, free and tour

zaraz cie zapytaja ile podchodzenia planujesz, bo wtedy lzej warto, gdy sporo

#3 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 3191 postów
  • Na forum od: 11.2008
4057
  • Umiejętności: 1
  • Wrocław

Napisano 24 czerwiec 2020 - 22:58

Dla mnie taki sobie. Niezbyt potrzebny rocker z tyłu, szerokość przy Twojej wadze też wątpliwa, podobnie jak wiązania, zbyt ciężkie i ze złymi recenzjami (to o KingPinach). Radzę dogłębnie przemyśleć problem i poczytać więcej.

pozdro

Wiesiek

Aby było 5 cm śniegu pod nartą, Blogi: fotograficzny i turystyczny

#4 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 3998 postów
  • Na forum od: 01.2017
1681
  • Umiejętności: 5
  • Łódź/Wrocław

Napisano 25 czerwiec 2020 - 00:25

Dla mnie taki sobie. Niezbyt potrzebny rocker z tyłu, szerokość przy Twojej wadze też wątpliwa, podobnie jak wiązania, zbyt ciężkie i ze złymi recenzjami (to o KingPinach). Radzę dogłębnie przemyśleć problem i poczytać więcej.

pozdro

Wiesiek

Ja tam bym tych soulow sie nie czepial. https://www.top-nart...soul-7-hd-2.htm

Co do wiazan, to jesli podchodzenie sporadyczne, to waga az tak nie gra roli. A za oceanem chyba chwala;-)

Jesli sporo podchodzenia to waga, rocker i takie tam moga grac role, Wujot wtedy slusznie radzi. PS. swego czasu mi tez radzil i wybor lekkich nanga parbat, z lekkimi wiazaniami dynafita i butami tlt7 to byl strzal w 10, ale ja jednak troche laze, a nie tylko zjezdzam:-)

#5 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9914 postów
  • Na forum od: 09.2006
4142
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 25 czerwiec 2020 - 02:05

Soul nie znam. Mantra to moj wybor - na wszelkie warunki poza trasa, jezeli nie zamierzasz podchodzic w nieskonczonosc.

co do wiazan…..ja mam kingpin, ale zgadzam sie z Wujot'em: moj ziec (semi-professional skier)  wykonczyl je, niestety

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#6 PanMarek

PanMarek

Nowy użytkownik

• 3 postów
0

Napisano 25 czerwiec 2020 - 09:47

Dzięki panowie za odpowiedz i to serdeczne dzięki, bo jak chciałem zaczerpnąć wiedzy na Facebooku to gównoburza od razu. Co do Soulów znajomy kiedyś mi o nich mówił ze fajna narta, ale zastanowię się i poczytam o Mantrze. Wiec KingPin już skreślam wybiorę Fritschi Tecton 12. A jakieś propozycje jeśli chodzi o buty, wiem ze muszę dobrze dopasować(w moim przypadku złamana prawa kostka za małolata i wątpliwie poskładana bo zawsze mam problem z doborem butów narciarskich).

#7 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 3191 postów
4057
  • Wrocław

Napisano 25 czerwiec 2020 - 09:57

Ja tam bym tych soulow sie nie czepial. https://www.top-nart...soul-7-hd-2.htm

Pytanie brzmi jaka narta jest uniwersalna?

1. Mam wrażenie, że to właśnie 94-99 mm jest powszechnie, przynajmniej w Europie. 

2. Od pewnego czasu widzę w takich nartach wycofywanie tylnego rockera. I słusznie bo skraca to nartę i podwyższa niepotrzebnie wagę. Jak nie robisz dropów to korzyści nie ma.

Wobec tego jaki sens kupować taką nartę? Przecież jest stado innych odpowiednich desek. Choćby Mantra o której wspomniał Kuba i która jest znakomita. Podobnie jak 16-cie innych ;) .

Teraz sprawy mniej oczywiste.

3. Zawsze kusi większa długość ale przy możliwym podchodzeniu i jeździe w lasach akurat krótsza narta wydaje się lepsza. Zacząłbym od +0 cm. 

4. Co do wiązań to jest otwarta kwestia ale zawsze upodobania mogą się przesunąć w kierunku skialp czy ambitniejszego skituru. Dlatego nie ma sensu 2x wydawać kasy. 

5. Waga narty (solidność) - to jest już bardzo delikatna kwestia. 3500 g to dużo, 3100 - być może optimum, są narty lżejsze - kosztem trwałości, i to już jest bardzo indywidualna sprawa w co idziesz.

6. Nigdy nie napalałbym się na jeden konkretny rodzaj desek (bo akurat przeczytałem recenzję). Należy przygotować precyzyjną specyfikację np: szerokość - tyle, długość tyle, rocker - taki, waga i konstrukcja taka. Szukamy w ramach tej specyfikacji i przeważnie jest co najmniej 5-10 odpowiednich nart. Tu możemy posiłkować się recenzjami i tzw testami. Oraz okazją czyli ceną.

Pozdro

Wiesiek

#8 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 3191 postów
4057
  • Wrocław

Napisano 25 czerwiec 2020 - 10:03

Dzięki panowie za odpowiedz i to serdeczne dzięki, bo jak chciałem zaczerpnąć wiedzy na Facebooku to gównoburza od razu. Co do Soulów znajomy kiedyś mi o nich mówił ze fajna narta, ale zastanowię się i poczytam o Mantrze. Wiec KingPin już skreślam wybiorę Fritschi Tecton 12. A jakieś propozycje jeśli chodzi o buty, wiem ze muszę dobrze dopasować(w moim przypadku złamana prawa kostka za małolata i wątpliwie poskładana bo zawsze mam problem z doborem butów narciarskich).

1. Przejrzyj ofertę ATK (FR 12) moim zdaniem ta firma daleko wyprzedziła resztę. 

2. Buty się modyfikuje w bardzo szerokim zakresie. Ale nie wiem dokładnie jak jest z kostką - pogadaj z bootfiterem, który to będzie robił. Co do butów to wybierz coś w okolicach 3000 g (para) to będziesz miał gwarancję świetnej jazdy i jako takiego chodzenia.

W

#9 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 14222 postów
  • Na forum od: 11.2007
9069
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 25 czerwiec 2020 - 10:23

Pytanie brzmi jaka narta jest uniwersalna?

1. Mam wrażenie, że to właśnie 94-99 mm jest powszechnie, przynajmniej w Europie. 

2. Od pewnego czasu widzę w takich nartach wycofywanie tylnego rockera. I słusznie bo skraca to nartę i podwyższa niepotrzebnie wagę. Jak nie robisz dropów to korzyści nie ma.

Wobec tego jaki sens kupować taką nartę? Przecież jest stado innych odpowiednich desek. Choćby Mantra o której wspomniał Kuba i która jest znakomita. Podobnie jak 16-cie innych ;) .

Teraz sprawy mniej oczywiste.

3. Zawsze kusi większa długość ale przy możliwym podchodzeniu i jeździe w lasach akurat krótsza narta wydaje się lepsza. Zacząłbym od +0 cm. 

4. Co do wiązań to jest otwarta kwestia ale zawsze upodobania mogą się przesunąć w kierunku skialp czy ambitniejszego skituru. Dlatego nie ma sensu 2x wydawać kasy. 

5. Waga narty (solidność) - to jest już bardzo delikatna kwestia. 3500 g to dużo, 3100 - być może optimum, są narty lżejsze - kosztem trwałości, i to już jest bardzo indywidualna sprawa w co idziesz.

6. Nigdy nie napalałbym się na jeden konkretny rodzaj desek (bo akurat przeczytałem recenzję). Należy przygotować precyzyjną specyfikację np: szerokość - tyle, długość tyle, rocker - taki, waga i konstrukcja taka. Szukamy w ramach tej specyfikacji i przeważnie jest co najmniej 5-10 odpowiednich nart. Tu możemy posiłkować się recenzjami i tzw testami. Oraz okazją czyli ceną.

Pozdro

Wiesiek

Cześć

Najbardziej uniwersalna narta to GS.

Pozdrowienia

#10 MarioJ

MarioJ

Rajder

• PipPipPipPipPip
  • 2251 postów
1477
  • Wrocław

Napisano 25 czerwiec 2020 - 10:24

jeśli pójdziesz w poradę Wujota co do szerokości do 100 to polecam dwie narty, które znam:

Salomon MTN 95

Volkl Mantra VWerks (100) - tutaj znam BMT90 które są bliźniaczo zbudowane więc dla mnie to są modele z tej samej serii tylko o innej szerokości

generalnie te dwie serie salomona i volkla są dość podobnie zbudowane technologicznie i moim zdaniem jakość jazdy przy niskiej wadze jest podobna, wybór determinowany jest przez cenę, wagę, dostępność 

natomiast jak weźmiesz nartę która waży 2000g+ (jedna narta), to jest duży wybór modeli

obok Fritschi Tecton 12 polecam też w pełni pinowy Vipec, natomiast ATK trzyma jednak trochę gorzej w czasie jazdy

p.s. Jeśli chodzi o podchodzenie, to im większa szerokość tym jest ciężej (szerokość foki, problem trzymania foki na trawersie)

>>> SKI.PRIV.PL – skitour / freeride / poradniki / sprzęt <<<

#11 MarioJ

MarioJ

Rajder

• PipPipPipPipPip
  • 2251 postów
1477
  • Wrocław

Napisano 25 czerwiec 2020 - 10:26

Cześć

Najbardziej uniwersalna narta to GS.

Pozdrowienia

nie wchodź w temat na którym się nie znasz: freeride

tutaj możesz tylko słuchać  :D

• Mitek podziękował za tę wiadomość
>>> SKI.PRIV.PL – skitour / freeride / poradniki / sprzęt <<<

#12 PanMarek

PanMarek

Nowy użytkownik

• 3 postów
0

Napisano 25 czerwiec 2020 - 11:01

Widzę ze Tecton o polowe cięższy, lecz wybrałem je ze względu na tył wiązani chodzi mi o sztywność. Znając siebie to powalczę w przyszłym sezonie na drogach zrywkowych i jakieś skocznie tez uskutecznie może nawet coś sobie przygotuje już jesienia, nic wielkiego żadne wysokie latanie. Pamietam jak w czasach gimnazjum wiec już prawie 15 lat temu latałem na starych atomicach wujka i jakoś to szło(jakoś bo mordercza praca żeby to jechało ale dawało się radę). Wiec może za bardzo patrzę na ta szerokość pod butem.

#13 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 14222 postów
9069
  • Warszawa

Napisano 25 czerwiec 2020 - 12:36

nie wchodź w temat na którym się nie znasz: freeride

tutaj możesz tylko słuchać  :D

Cześć

Przecież to był oczywisty żarcik w kontekście. ;)

Pozdrowienia