Skocz do zawartości

Co sądzicie o tym...


Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym zaczął od pierwszego (lekkiego) zestawu. Mając lekkie tury + alpejski zestaw z mantrą obskoczy wszystko.

 

Przy wyciągach będzie robił krótsze podejścia z buta. Zresztą, jak to mają być poważne zjazdy (stromy teren) to i tak często podchodzi się z buta. Szczególnie jeśli ktoś ma małe doświadczenie na fokach.

 

Dalej od wyciągów, będzie zabierał lżejszy komplet. Takie odległe tereny, to też nie miejsce na szaleństwa, więc nie potrzeba pancernego sprzętu.

 

Na jakieś Beskidy to też tylko lekki komplet. Niczego innego się tam nie wykorzysta.

 

Na pewno najlżejszy zestaw jest najbardziej uniwersalny i najbardziej otwiera możliwości. Jeździłem kiedyś z moimi kumplami na freeride - oni na 100-116 a ja na 72 (i krótka) a wszystko w puchu po kolana. I poza tym, że fun miałem mniejszy to innych problemów nie widziałem. 

 

 

Co do podchodzenia z buta to mam diametralnie inne zdanie. Czasem z buta nie da się podejść. To jest akceptowalna opcja jak ktoś zrobi schody albo jest twardo/wywiane itd. (no i oczywiście powyżej 45 stopni to na fokach przeważnie już się nie opłaca).

 

W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Polecam to co sam używam jako zestaw skitur:

Volkl BMT 90 + ATK Raider lub BMT + Salomon/Atomic MTN

 

Wszelkie typowe lekkie skiurowe narty bez titanalu albo bez dużej ilości carbonu to badziewie.

 

W Mantrze M5 docelowo można wstawić te Shifty, ale musiałbyć kupić buty skiturowe które mają ten dłuższy rant (AT + TLT).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podchodzenia z buta to mam diametralnie inne zdanie. Czasem z buta nie da się podejść. To jest akceptowalna opcja jak ktoś zrobi schody albo jest twardo/wywiane itd. (no i oczywiście powyżej 45 stopni to na fokach przeważnie już się nie opłaca).

 

 

Ty masz bardzo duże doświadczenie na fokach. Początkujący w stromym terenie, prędzej podejdzie z buta niż zakosami.

 

Ja powyżej 35 stopni na fokach nie umiem i za bardzo mnie to stresuje. Za to z buta podchodziłem już 1100-1200m verticalu, w tym na dużych wysokościach. Torowanie przez kilka godzin (solo), też przerabiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
Trochę mało moim zdaniem. Brakuje jeszcze sporo typów nart w porównaniu z rekordzistami/kolekcjonerami.
Pozdro


Byłem ostatnio tzn. 2 miesiące temu u ortopedy z kolanem. Miałem lekką kontuzję i co dziwne nie na nartach. Przeskakiwalem murek po paru piwach i naderwałem mięsień powyżej kolana. Kolano też bolało i chciałem aby fachowiec to obejrzał. Zaczęła się gadka na temat kolan, kręgosłupa i nart. Mówię facetowi, że to dla mnie ważna sprawa to kolano i kręgosłup bo mam śrubę na punkcie nart. On mówi, że na nartach nie jeździ ale ma 4 rowery. I opowiada po co mu jaki i do czego. Ja mu na to doskonałe Pana rozumiem bo ja mam 3 pary nart. I od razu wizyta przebiegała jakbyśmy byli starymi znajomymi. .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem ostatnio tzn. 2 miesiące temu u ortopedy z kolanem. Miałem lekką kontuzję i co dziwne nie na nartach. Przeskakiwalem murek po paru piwach i naderwałem mięsień powyżej kolana. Kolano też bolało i chciałem aby fachowiec to obejrzał. Zaczęła się gadka na temat kolan, kręgosłupa i nart. Mówię facetowi, że to dla mnie ważna sprawa to kolano i kręgosłup bo mam śrubę na punkcie nart. On mówi, że na nartach nie jeździ ale ma 4 rowery. I opowiada po co mu jaki i do czego. Ja mu na to doskonałe Pana rozumiem bo ja mam 3 pary nart. I od razu wizyta przebiegała jakbyśmy byli starymi znajomymi. .

Cześć

No to uważaj brachu bo najpoważniejsze kontuzje robi sobie człowiek zazwyczaj w idiotycznych sytuacjach. Swego czasu chciałem nastraszyć swoją ówczesną dziewczynę. Musiałem szybko przebiec wzdłuż pewnego bloku. To była konstrukcja na takich słupach i co pewien czas był taki murek może z 120-130 cm. Biegnąc kładłem na nim rękę i brałem go czymś w rodzaju nożyc. Wszystko w sporym półmroku. Za trzecim czy czwartym razem już nawet nie patrzyłem gdzie lecę, gotowy do następnych metrów biegu. Do tej pory pamiętam uczucie gdy po kolejnym skoku nie spadłem na spodziewany beton tylko leciałem w czarną czeluść. Człowieku to było uczucie jakbym umierał. Okazało się, że to był zjazd do garażu i zamiast metra poleciałem pięć. Na szczęście było równo i nic mi się nie stało. A po pijaku..... ;)

Na skiturach w życiu nie byłem ale za to jeździłem na nartach zjazdowych po trasie Marcialongi regularnie wracając z Canazei do Mazzin czy innej dziury, do hotelu z dzieciakami - bardzo fajne zabawa. Teraz oczywiście niemożliwa bo trzeba by mieć specjalne narty. :)

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Mitka, ale jedyną uniwersalną nartą jest SL.

 

Poza trasą też łatwiej mi się jeździ na SL niż na GS.

 

 

Także SL 165cm + Salomon Shift + Atomic Hawx Xtd 130 i możemy pojechać wszystko. Jeśli jednak kogoś stać, to wygodniej mieć kilka kompletów.

 

Nie sądzę. Jak uśrednimy warunki twarde i miękkie to wyjdzie, że uniwersalny sprzęt to ten co mają skiturowcy.  Co raczej jest oczywiste. Ale narty są mało ważne. Istotne, że uniwersalny jest sprzęt co umożliwia poruszanie a nie tylko zjazd.

 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym że mam wiele różnych modeli nart, które kupiłem aby je doświadczyć, a teraz są to narty już wyjeżdżone,

to osobiście używam regularnie trzech par nart i mają one znacząco różną charakterystykę: budowa, waga, geometria, szybkość zużycia.

 

Narta SL - sportowa narta na trasy

Narta freeride - narta frirajdowa, znacząco szersza, dłuższa i miększa niż sl

Narta skiturowa - znacząco lżejsza niż wszystkie pozostałe

 

Bardzo istotne jest to że na frirajd wyciągowy nie biorę narty skiturowej, gdyż chcę oszczędzać jej zużycie.

Moja narta skiturowa jest cholernie droga i nie chcę jej niepotrzebnie eksploatować tam gdzie mogę użyć tańszej i cięższej narty.

 

THREE SKI TO RIDE EVERYTHING  :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie sądzę. Jak uśrednimy warunki twarde i miękkie to wyjdzie, że uniwersalny sprzęt to ten co mają skiturowcy.  Co raczej jest oczywiste. Ale narty są mało ważne. Istotne, że uniwersalny jest sprzęt co umożliwia poruszanie a nie tylko zjazd.

 

 

Oczywiście skiturowe to bardziej kompromis między miękkim i twardym.

 

Jednak SL - to po prostu jedyne narty, na których pojadę wszystko.  Miękki śnieg ma mniejsze wymagania sprzętowe od twardego. Skręt ześlizgowy, ma mniejsze od ciętego. itd. Na SL próbowałem zarówno jazdy free, jak i snowparku (ze slajdami po boksach włącznie). Jeździłem na nich w puchu i w szreni (łamliwej). Na skiturowych nie da się jeździć SL, często w ogóle nie da się jechać na krawędzi.  Podejść na takim komplecie jak podałem, pewnie dałbym radę. W erze szynówek, wszyscy mieli podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym że mam wiele różnych modeli nart, które kupiłem aby je doświadczyć, a teraz są to narty już wyjeżdżone,
to osobiście używam regularnie trzech par nart i mają one znacząco różną charakterystykę: budowa, waga, geometria, szybkość zużycia.
 
Narta SL - sportowa narta na trasy
Narta freeride - narta frirajdowa, znacząco szersza, dłuższa i miększa niż sl
Narta skiturowa - znacząco lżejsza niż wszystkie pozostałe
 
Bardzo istotne jest to że na frirajd wyciągowy nie biorę narty skiturowej, gdyż chcę oszczędzać jej zużycie.
Moja narta skiturowa jest cholernie droga i nie chcę jej niepotrzebnie eksploatować tam gdzie mogę użyć tańszej i cięższej narty.
 
THREE SKI TO RIDE EVERYTHING  :D 


A ta freeridowa jakie ma wiązanie? Można w niej podchodzić? Jakbyś był mną to jaki byś montował czwarty zestaw? Narty, foki, wiazania i buty? Wiadomo buty sprawa indywidualna ale sprawdzić mogę i przymierzyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście skiturowe to bardziej kompromis między miękkim i twardym.

 

Jednak SL - to po prostu jedyne narty, na których pojadę wszystko.  Miękki śnieg ma mniejsze wymagania sprzętowe od twardego. Skręt ześlizgowy, ma mniejsze od ciętego. itd. Na SL próbowałem zarówno jazdy free, jak i snowparku (ze slajdami po boksach włącznie). Jeździłem na nich w puchu i w szreni (łamliwej). Na skiturowych nie da się jeździć SL, często w ogóle nie da się jechać na krawędzi.  Podejść na takim komplecie jak podałem, pewnie dałbym radę. W erze szynówek, wszyscy mieli podobne.

 

jakbym pojechał na skiturach slalom na tyczkach, to myślę że by się szybko złamały,

jednak SL wygrywają uniwersalnością  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta freeridowa jakie ma wiązanie? Można w niej podchodzić? Jakbyś był mną to jaki byś montował czwarty zestaw? Narty, foki, wiazania i buty? Wiadomo buty sprawa indywidualna ale sprawdzić mogę i przymierzyć.

 

napisałem wcześniej co do zestawu skiturowego, bo o to pytasz jako czwarty zestaw ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście skiturowe to bardziej kompromis między miękkim i twardym.

 

Jednak SL - to po prostu jedyne narty, na których pojadę wszystko.  Miękki śnieg ma mniejsze wymagania sprzętowe od twardego. Skręt ześlizgowy, ma mniejsze od ciętego. itd. Na SL próbowałem zarówno jazdy free, jak i snowparku (ze slajdami po boksach włącznie). Jeździłem na nich w puchu i w szreni (łamliwej). Na skiturowych nie da się jeździć SL, często w ogóle nie da się jechać na krawędzi.  Podejść na takim komplecie jak podałem, pewnie dałbym radę. W erze szynówek, wszyscy mieli podobne.

 

Mam odmienne zdanie. Narta SL jest zbyt mocno taliowana do podejścia na trawersach i daje słabe podparcie pod nogami w puchu. Popatrz, że narty o r 15-18 wychodzą zgrabne, nie ma ryzyka śmigła.  Istotne jest też, że slalomka ma montaż do jazdy ciętej a nie FR a to jest duża różnica. Ona jest po prostu zrobiona do jednego celu. Mówienie o uniwersalności to dla mnie żart.  Najważniejsze jest jednak pytanie po cholerę komuś narta na boisko??? :)

 

Poza tym na skiturowej narcie jak potrzeba to zjadę wszędzie a, że nie będzie to jazda cięta to co z tego???

 

W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam odmienne zdanie. Narta SL jest zbyt mocno taliowana do podejścia na trawersach i daje słabe podparcie pod nogami w puchu. Popatrz, że narty o r 15-18 wychodzą zgrabne, nie ma ryzyka śmigła.  Istotne jest też, że slalomka ma montaż do jazdy ciętej a nie FR a to jest duża różnica. Slalomka jest po prostu zrobiona do jednego celu. Mówienie o uniwersalności to dla mnie żart.  Najważniejsze jest jednak pytanie po cholerę komuś narta na boisko??? :)

 

Poza tym na skiturowej narcie jak potrzeba to zjadę wszędzie a, że nie będzie to jazda cięta to co z tego???

 

W

Jak nie pojedziesz ciętym to to żadna uniwersalność.  SL 165 ma promień 13-14.  Normalnie trzyma na trawersach. Na bardzo stromym podchodzi się z buta :)  Geometria jest pod jazdę cięta, montaż wiązań wcale nie jest specjalnie z przodu.  Zresztą montaż też jest nieważny. Zobacz co robią gośćie na nartach freestyle. Wiązania centralnie na środku narty, czyli dużo bardziej z przodu niż w SL.

 

 

A tak jeszcze w temacie sprzętu:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie pojedziesz ciętym to to żadna uniwersalność.  SL 165 ma promień 13-14.  Normalnie trzyma na trawersach. Na bardzo stromym podchodzi się z buta :)  Geometria jest pod jazdę cięta, montaż wiązań wcale nie jest specjalnie z przodu.  Zresztą montaż też jest nieważny. Zobacz co robią gośćie na nartach freestyle. Wiązania centralnie na środku narty, czyli dużo bardziej z przodu niż w SL.

 

 

Od kiedy to slalomka ma montaż z przodu???

po kolei Fs>Fr>AM>SL

 

Już mi się znudziło prostować bzdury, które ciągle powielasz. Powołam się tu na świadectwo większości (którą znam bo spędzam 90% czasu poza boiskiem) 

 

1. Nikt w odleglejszych górach (a nawet bliższych) nie porusza się na slalomkach poza trasami

2. Nikt nie chodzi z buta poza żlebami. W ogóle coraz mniej się chodzi z buta

 

A na razie wezmę sobie na wstrzymanie na dłuższy czas aby z Tobą dyskutować.

 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Od kiedy to slalomka ma montaż z przodu???

po kolei Fs>Fr>AM>SL

 

Przyznam, że zaskoczyłeś mnie tym zestawieniem. Zawsze zakładałem FS>SL~AM>FR, ale pomiarów nie robiłem.

Jeśli rzeczywiście tak jest, to w czym problem?

Im bardziej z tyłu, tym łatwiej w głębokim śniegu.

 

Jeździłem na FS, więc różnicę czuję.

 

 

 

1. Nikt w odleglejszych górach (a nawet bliższych) nie porusza się na slalomkach poza trasami

 

Bo z wyboru to nie ma sensu. Bierzesz sprzęt dedykowany.  Natomiast z przypadku, ludzie jeżdżą poza trasą na każdym sprzęcie.

 

 

Nikt nie chodzi z buta poza żlebami. W ogóle coraz mniej się chodzi z buta

 

Kiedyś chodzono tylko z buta i turystyka narciarska jakoś istniała.

W Tatrach, jak jest stromo, to prawie zawsze idziesz wąskim źlebem, więc z buta jest całkiem elegancko.

Na szerokich alepjskich stokach, pewnie nie jest to popularne, co nie znaczy, że niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisałem wcześniej co do zestawu skiturowego, bo o to pytasz jako czwarty zestaw ....


Muszę przymierzyć takie Scarpa Maestrale rs i sprawdzić jak pasują do nogi. Wiązania to pewnie będzie atk. Narta nie wiadomo w sumie jaka. Twoja narta skiturowa waży nie aż tak dużo mniej od mojej mantry chyba. Może zobaczę coś jeszcze lżejszego aby nie mieć dwóch podobnych nart.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście skiturowe to bardziej kompromis między miękkim i twardym.

 

Jednak SL - to po prostu jedyne narty, na których pojadę wszystko.  Miękki śnieg ma mniejsze wymagania sprzętowe od twardego. Skręt ześlizgowy, ma mniejsze od ciętego. itd. Na SL próbowałem zarówno jazdy free, jak i snowparku (ze slajdami po boksach włącznie). Jeździłem na nich w puchu i w szreni (łamliwej). Na skiturowych nie da się jeździć SL, często w ogóle nie da się jechać na krawędzi.  Podejść na takim komplecie jak podałem, pewnie dałbym radę. W erze szynówek, wszyscy mieli podobne.

Co do zjazdu to sie zgodze. Bardzo uniwersalna narta ta slalomka. Ale co do podchodzenia, to dobrze Spiochu mowisz, pewno dalbys rade, ale jak bys sie umeczyl. Na trawersie jak pisal Wujot zupelnie tego nie widze. Taliowanie wtedy nie pomaga. Choc nie testowalem. Trzeba by sprawdzic:-) Ale moze nie na biednym Bartku;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BMT 90 177cm - 2820g/para
 
Mantra M5 177cm -  4060g/para + 44%!!!
 
Gdybyś kupował narty skiturowe, wybierz trochę krótsze niż masz Mantry.


Mam 178cm wzrostu 83-85 kg wagi.
I speed pro mam 180cm
Slalomka wiadomo 165cm
Mantry 177

Skiturową radzisz krótszą tzn. ile? 173cm mówisz o krótszej bo łatwiej manewrować np w żlebach,robić obalili itp? Pod butem ile uniwersalnie? 80-90mm?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...